Author Topic: Aвтомобили  (Read 473301 times)

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
Свобода за Украйна !

Offline The Freshmaker

• Нямам спирка
  • TM 303
    • View Profile
Re: Aвтомобили
« Reply #3021 on: 21.10.2022, 09:52:02 »
Руски роторен двигател за ЛАДА

https://www.tiktok.com/@ivanhorozhinsky/video/7155907128652336389?_r=1&_t=8Wen2XydH5a&is_from_webapp=v1&item_id=7155907128652336389

Повечето от и без това не многото бройки с този двигател са били патрулки в СССР, та почти няма оцелели поради обясними причини :)
С такива фенове на софийския градски транспорт нито врагове, нито ЦГМ, нито Фандъкова му трябват...

Offline ikarus2102

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3022 on: 22.10.2022, 17:30:45 »
Един автомобил от серията ТТ в Стара Загора. Прочутата Лада Девятка в любимия ми цвят за този модел. Колата е в перфектно състояние за годините си. Снимах я през лятото.

Offline София 100

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #3023 on: 05.11.2022, 20:30:31 »
ГАЗ-13 "Чайка" с рег. № ПБ 5001, заснета през 1988г. от Tor Egon Mikkelsen. Това, че регистрационният номер започва с ПБ, дали не е съкращение от Политбюро?
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3024 on: 05.11.2022, 23:58:19 »
Е, нормален пловдивски номер. През 1988 може и първи секретари на по-големи градове да са се облажили с Чайки.  Политбюро през 80-те бяха на мерседеси, поне Добри Джуров и Милко Балев, които живееха до Семинарията

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3025 on: 10.11.2022, 15:27:45 »
Ineos Grenadier

« Last Edit: 10.11.2022, 15:29:23 by я л т а »
Свобода за Украйна !

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • Експресивен експрес
    • View Profile
« Reply #3026 on: 13.11.2022, 18:24:01 »
За сафари става. Но предпочитам Гелендваген.
Софийско метро, стари карти - https://drive.google.com/drive/folders/1v90JEwozXaRGVBWcwSNO0GnU_3pTYZbQ?usp=sharing

Софийско метро, хартиени карти - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3027 on: 14.11.2022, 19:26:39 »
Tesla model Y

Проблем със софтуера.
Свобода за Украйна !

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3028 on: 14.11.2022, 23:59:34 »
Проблем със софтуера друг път. Прилича на обувка, оставила натисната газта и възпрепятстваща натискане на спирачка. Шофьорът спря,  за да оправи нещо и стана сакатлъкът.
« Last Edit: 15.11.2022, 00:01:22 by blagun »

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3029 on: 15.11.2022, 14:25:48 »
Проблем със софтуера друг път. Прилича на обувка, оставила натисната газта и възпрепятстваща натискане на спирачка. Шофьорът спря,  за да оправи нещо и стана сакатлъкът.

https://carmarket.bg/liubopitno/poludiala-tesla-model-y-ubi-dvama-v-kitaj-video-5544?fbclid=IwAR0b9kdj_9SG2i1MKMlx1Ni7BYivst6Tl4CDNstMWwmX1XBO4QG4ua4K8IU
Свобода за Украйна !

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3030 on: 15.11.2022, 17:34:35 »
Ами явно при подобни автоматики трябва да им направят една черна кутия, за да са ясни действията на шофьора и реакцията на софтуера.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3031 on: 15.11.2022, 18:48:51 »
Я да ви питам щото аз не съм шофьор, на каквусе дължи този (де)ефект:
Караш кола на извънградско. Още е с летни гуми. Температурата е около 8 градуса. Сухо е и не е валяло. Пътя е влажен сутринта от рода или втечнена влага.
До тука описвам външните условия и гумите.
Та както си върви колата на извънградско, скорост 60-70 км/ч без да изпреварва или да прави някаква маневра изведнъж тръгват гумите наляво, волана също се завърта в крайна позиция и с нормални усилия не иска да се завърти надясно. Т.е. иска много сила да се врътне и се опъва на шофьора. Следователно колата отива в отсрещното и мантинелата с такава скорост.
Т.е. това заради някакво подхлъзване ли е или заради технически проблем с управлението?
Украйна, победа!

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #3032 on: 15.11.2022, 19:23:48 »
Технически проблем или защитна теза на шофьора.
А може и спукана гума и неадекватна, бавна или никаква реакция.

Крайна лява позиция на волана с 60-70 км/ч означава завъртане и излизане от пътя преди изненаданият шофьор да може изобщо да възприеме какво точно се случва.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3033 on: 15.11.2022, 20:07:28 »
И аз щях да мисля, че е защитна реакция на шофьора, ако 2дни по-рано не бях видял за сефте нещо подобно и аз да бях в колата. Пак леко влажен път, само че от ръмеж, ниска скорост в градски условия и слабо движение и колата леко се люшна наляво, после шофьора надясно и след леко зиг-заг нямаше проблем. Т.е. леко се получи като да е бил пиян шофьора.
За 60-70 км/ч наистина няма как да го усети, обаче може кормилото да се е врътнало внезапно и ръцете да са усетили силна реакция, а другото да е оцветено от мозъка.

А за шофьора - аз имам много по-лоши реакции от него. Кусура му е, че не се ориентира на непознати места.
А онова място му е доста познато, както и на целия форум. Владая.
Там пътя е гаден, но е леко за каране, когато няма задръстване.

P.S. Ситуацията с лекото пиянско лъкатушване, която описах, че съм видял е в неделя на обед между кръговото на рез. Бояна и светофара за Пан. път. Мисля, че се водеше Беловодски път при качване по наклона.
И в двата случая настилката беше намокрена леко. Гумите нямат проблем при каране на мокро, но точно преди времето за смяна на температура под 10 гр. не знам дали не са корави като дървени.
2 дни преди това колата беше по Петричко в последните горещи дни и там пък ако беше ъс зимни гуми на 30 градуса и къс ръкав пак можеше да прегорят. Затова не съм сигурен може ли летните гуми за 2 дни от 30 на 8 градуса да станат опасни?! Или е друг проблем.

Гумата не се е пукала, нито е имало звук преди да се случи. Просто ей така било изведнъж.
« Last Edit: 15.11.2022, 20:16:59 by ooleg »
Украйна, победа!

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3034 on: 15.11.2022, 21:18:55 »
Хубаво би било да кажеш и каква е колата.
Новите имат всякакви функции, включително сами да следят пътната лента и да ти дърпат леко волана, ако тръгнеш да я напускаш без да си дал мигач.

Щом гумите са здрави, скоростта не е висока и е на прав участък, бих изключил както гумите, така и настилката.
2 дни преди това колата беше по Петричко в последните горещи дни и там пък ако беше ъс зимни гуми на 30 градуса и къс ръкав пак можеше да прегорят.
Няма да прегорят. Зимните гуми могат да се карат и през лятото, само че сцеплението им е по-лошо и се износват по-бързо. Познавам обаче хора, които карат само със зимни и толкова малко, че ги хвърлят по възраст, а не по износване.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3035 on: 15.11.2022, 22:02:25 »
Колата е от 2006та. Форд Фиеста. Общо взето нищо особено.
Задните гуми си бяха зимни, обаче с предно предаване не е от значение. Участъка има лек завой. След първия знак за винетка, който е на първия разклон за Владая след пункта на КАТ. Говоря от София като тръгнеш.  Обаче нищо особено не е като място. Хлъзгаво е било, явно от прахта и влагата щото някакъв микробус отишъл в канавката 30минути по късно. Въпроса е дали може да се пързаля чак така. Разбрах, че толкова рязко е завила наляво, че краката са отхвръкнали от педалите и не е натискано нищо след като е тръгнало накриво. Което е логично щото за 1 секунда не можеш да си наместиш краката.
Украйна, победа!

Offline Sixkiller

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3036 on: 16.11.2022, 03:26:13 »
В такова време (мъгла, капки дъжд без да вали) пътищата са изключително хлъзгави и е съвсем реално колата просто да е поднесла. Не е до зимни или летни гуми, просто върху асфалта (по-скоро по краищата му около банкета) се образува нещо като слуз от прах, пясък и боклуци, която е много хлъзгава. Техниката на каране трябва да бъде като при попадане в аквапланинг - волана се държи здраво (усеща се олекнал върху такива участъци), а газта се поддържа равномерна (без резки колебания). Не бива да се разчита на сляпо само на ABS/ASR  ;)

Но както го описваш, по-скоро може да е проблем с хидравликата, който да води до трудно въртене на волана в определени моменти. Не е чак толкова страшно, но е важно шофьорът да е наясно с този проблем.
« Last Edit: 16.11.2022, 03:32:55 by Sixkiller »
В България си е най-хубаво и супер и всичко ни е страхотно. Единственото по-хубаво е България едно време, ама и сега си е най! ;)

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3037 on: 16.11.2022, 04:43:04 »
Участъка има лек завой. След първия знак за винетка, който е на първия разклон за Владая след пункта на КАТ. Говоря от София като тръгнеш.  Обаче нищо особено не е като място. Хлъзгаво е било, явно от прахта и влагата щото някакъв микробус отишъл в канавката 30минути по късно.
Ако е там, където си мисля, плавният завой има съвсем неплавна и неочаквана чупка по средата и ако си в дясната лента и пропуснеш момента, което хич не е трудно, се оказваш извън пътя. Нататък вече изненада, паническо въртене наляво, хлъзгав път, завърташ се и си в насрещното. Ако няма други коли и не е лигаво, спокойно се взима и с 90-100, но трябва преди това да минеш в лявата лента, за да излезеш в дясната. Мястото е много коварно, особено ако не минаваш много редовно и във влажно време редовно има изхвърчали от пътя там.

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3038 on: 25.11.2022, 23:51:12 »
Да не си помислите че това е Волга, 1952 година Меркурий Монтерей седан.
Свобода за Украйна !