Author Topic: Aвтомобили  (Read 365360 times)

Offline ikarus2102

• Запален по ГТ
    • View Profile
Re: Aвтомобили
« Reply #2760 on: 28.05.2021, 19:22:50 »
Моят опит с ВАЗ 2101 - Жигули:

Не знам кога е започнало да се чака ред за автомобил през соца и колко години за различните модели, но през 1974 дядо ми от мототехника  Хасково е купил бяло Жигули без ред. До към 2005 година година вървеше много и беше в добро състояние. След това дядо ми остаря и започна да я поддържа по малко и все да ръждясва и ауспуха започна да се откача и взе да бучи като трактор. Започна  също понякога да дава дефекти и да не пали. Колата не вози много меко, но върви по черни пътища и изкачва баири без никакви проблеми колкото и халмисти да са те. Идеална е за превозване на товари. Влачи натоварени ремъркета без проблеми. Спомням си веджъж ни заваля ужасно проливен дъжд и въпреки преклонната възраст на колата не влезе вода в купето. Нищо сериозно не се е чупило по колата. Само стартера се е развалял и чукчето. Както казах даваше дефекти и не палеше -все заради изтощен акумулатор, повреден стартер или счупено чукче или друга причина. Беше на над 160 000 километра.

Спомням си  през 2011 съседите си бяха купили ВАЗ 2102  втора употреба, много запазен само на 5000 километра. Тяхната беше още по добра. Купето миришеше на ново, двигателя беше къде къде по тих, вратите се затваряха доста по-леко.

Нашата я карахме до 2016. Тази на съседите не знам дали я  карат още, но имат опит с Ладите от ранна детска възраст и мога да потвърдя, че са добри коли. Возил съм се и във ВАЗ 2105 - те също не са лоши.

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • antiMASKer
    • View Profile
    • Email
« Reply #2761 on: 28.05.2021, 19:53:54 »
Мен ме кефи повече "ладата" от аватара ти  :P и нещо се заглеждам по Q2, а това не вещае нищо добро за взаимоотношения ми с банката :rolleyes:
« Last Edit: 28.05.2021, 19:55:33 by madbatt »
Dream on @Радоц%ет, ама не си в час

Offline ikarus2102

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2762 on: 10.06.2021, 13:15:45 »

Истината за автомобилите Жигули в едно изречение - 50 години може да си я караш и да ти върши работа. Каросерията е по лиценз на Фиат, но на руските частите са по здрави. Снимах я днес в Стара Загора.
« Last Edit: 10.06.2021, 13:22:54 by ikarus2102 »

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • antiMASKer
    • View Profile
    • Email
« Reply #2763 on: 07.07.2021, 15:14:36 »
https://automedia.investor.bg/a/2-novini/46278-nay-moshtnata-tesla-model-s-izgorya-po-vreme-na-dvizhenie?fbclid=IwAR1Pxv2IPWMCnZoItKa8OGjixF37nWnmw3AoN3e7gRp2U203J1F96J94FNw

Електричеството крепи вселената, но на тази песъчинка Земята, всичко опира до пари.
Dream on @Радоц%ет, ама не си в час

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Симов транспортна медия
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #2764 on: 08.07.2021, 14:39:56 »
Новото хибридно Рено Аркана.
Трудно ми е да повярвам, че Рено са толкова безидейни в дизайна си. Нескончаемо повторение на едни и същи линии. Едни и същи фарове, едни и същи стопове, едни и същи решетки, пълно падение.

SOFIATRANSPORT транспортна база данни

- Галерия с над 52 000 снимки на возила от градския транспорт в София!
- Най-подробната база данни за действащия автопарк!
- Статии и подкаст за историята на подвижния състав!
- Обновяване и актуализиране на всеки 24 часа!
Транспортът - кауза, страст, начин на живот!

Offline difian

• Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #2765 on: 10.07.2021, 14:55:18 »
Малко са марките, които не експлостират един и същ дизайн до припадък върху цялата си моделна гама... Отделно, че и между марки от различни производители има доста сходства, да не говорим за чистите клонинги вътре при големи производители/алианси...

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2766 on: 10.07.2021, 17:28:14 »
Отделно се оказва, че много сравнително евтини нови модели коли, някои от тях добри за цената си, налични в САЩ, Канада, че и в Япония, въобще не се предлагат в ЕС, следователно и в България, заради все по-убийствените европейски еконорми. За много от тези модели вариантът в България е хибрид на двойна цена и то с максимално базово оборудване.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #2767 on: 10.07.2021, 21:16:50 »
Интересното е, че Рено Аркана е модел, който беше предназначен и пуснат първоначално в руските републики преди около 2 години. СУВ зомбитата от Европа обаче много го харесаха и пожелаха също да го притежават, та Рено решиха да го пуснат и нашите пазари. Руската и европейската версия обаче се различават. Руската е по-близо до Дачия и Лада. Европейската е доработена и съответно и по-скъпа.

Offline kristian40t097

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #2768 on: 10.07.2021, 23:53:10 »
Германска компания ще произвежда електромобили в България
Заводът ще бъде край Ловеч, очаква се от него да излизат 30 хиляди коли годишно
Министърът на икономиката Кирил Петков и германскиq производител на електромобили еGo подписаха меморандум за производство у нас, с което сделката стана факт.
Основното производство ще е в Ловеч, а инвестицията е за 140 млн. евро.
Над 1000 работни места ще бъдат разкрити. Много от частите и компонентите ще се произвеждат също в България, поясни Петков. Алуминиевата конструкция и кабелите ще се произвеждат от заводи, които са на българска територия.
"Имаме нужда от висока добавена стойност, експортно ориентирана компания и да расте, докато България да стане хъб на електромобилите", допълни той.
 „Не мога да обясня колко съм развълнуван, благодаря на министър Петков за лидерството, визията и доверието не само в нашата компания, но и в германската технология. Ще дадем възможност на хората да шофират достъпни, чисти и екологични автомобили“, заяви директорът на компанията.
Проектът ще бъде осъществен в рамките на 2 години. Очаква се над 30 000 коли годишно да излизат от завода.
„Вярвам, че няма нищо случайно в датите. Точно на тази дата преди 9 години беше създаден автомобилният клъстър в България. Горди сме от постигнатите за тези години”, каза Любомир Станиславов - изпълнителен директор на българския клон.
В България ще се произвеждат 3 модификации. Една от тях е с иновативен интериор, по-големи батерии и повече мощност. Автомобилът е кросверсия, с по-висока проходимост. Заводът ще заработи във втората половина на 2023 година, планът ни е амбициозен и предвижда фабриката да бъде построена за кратък период от време.
Източник: DarikNews
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/oficialno-germanska-kompaniia-shte-proizvezhda-elektromobili-v-bylgariia-2276695
За трамвайния транспорт!!!!!

Offline София 100

• View Profile
    • Email
« Reply #2769 on: 07.08.2021, 09:16:33 »
Предполагам, че снимката е от 1979г., когато СССР нахлуват в Афганистан и последвалата след това война. Описанието към поста в източника никак не съответства на реалността. Но посланието на този надпис на снимката е цинично глупаво...
Източник:  https://twitter.com/CosmonautMag/status/1419816613268819976/photo/1
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #2770 on: 23.08.2021, 14:14:37 »
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline bahner

• Маниак
    • View Profile
« Reply #2771 on: 23.08.2021, 22:43:11 »
Хора, събирам мнения за това каква кола да си купя - искам да е относително нова (до 5 годишна), ако не и изцяло нова. Засега съм се спрял на няколко модела, като най-надеждни и бюджетни - Toyota Corolla, Hyundai i20 и i30, Skoda Fabia. Всякакви мнения ще са ми от полза.
Галерия за градски транспорт - https://www.flickr.com/gp/127247218@N05/qB017P

Online RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #2772 on: 23.08.2021, 22:54:47 »
Аз бих си взел Тойота, или i30 като първа резерва.

Offline Sixkiller

• Стига фира!
    • View Profile
« Reply #2773 on: 23.08.2021, 23:50:52 »
Тойота имат добри практики при хибридните двигатели, в случай че търсиш хибрид - като цяло са надеждни. От така изброените, лично аз залагам на i30, понеже е една идея по-широка от i20, вози добре и е надеждна. VAG-групата и в случая Шкода, на последно място - не си струва парите, още повече нова; много евтини пластмаси и постен дизайн; едно предимство - фабричните версии на метан са надеждни и наистина разходът е от порядъка на 4-5 кг/100, поради икономията много хора ги предпочитат.

Offline mitakis

• над нещата
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2774 on: 24.08.2021, 07:06:24 »
+1 за Койотата. Фабията, освен че е сделана, е неудобна за по-дълъг път.

Списък на подвижния състав в София
Трудно е да направиш нещо както трябва, вместо как да е.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #2775 on: 24.08.2021, 09:05:58 »
Тойота Корола.
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #2776 on: 24.08.2021, 12:56:56 »
"Тойота" или "Хюндай", като изборът ти трябва да е продиктуван от това дали искаш хибрид или бензин. Преди бях страшен привърженик на европейските марки, но откакто се качих на "Субару", видях къде е истината.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline bahner

• Маниак
    • View Profile
« Reply #2777 on: 28.08.2021, 14:17:46 »
Имам развитие - след като тествах малко Тойоти, Фабии и Хюндаи, реших да пробвам и Голф 7 и май това се оказа моето нещо. Харесах един бензин, 1.8 автоматик, 2015-а година. Изчел съм всички възможни съвети за избор на автомобил и предимства на различните горива, скорости и всичко. Предстои да минем през сервиза на Порше, за да видим и там какво ще кажат. Въпросът ми е дали имате впечатления от Голфовете с TSI двигатели, както и какво ви идва да ме посъветвате още?
« Last Edit: 28.08.2021, 14:20:17 by bahner »
Галерия за градски транспорт - https://www.flickr.com/gp/127247218@N05/qB017P

Offline Sixkiller

• Стига фира!
    • View Profile
« Reply #2778 on: 28.08.2021, 19:02:01 »
От 1.8 нямам преки впечатления, но от 1.4 TSI (след 2013) тръпки ме побиват :( Поне на втория, едва или има човек, който да го е карал много - говоря за над 300 000 и да не го е отварял поне един път за основен ремонт. Чупят клапани и понякога късат вериги. Ако кутията е обслужвана и пазена, не би трябвало да има сериозни проблеми (в случай че говорим за DSG). Преди сервиза и по време на движение се ослушвай за нетипични шумове от двигател и скорости - това може да подскаже за някакъв проблем.

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #2779 on: 28.08.2021, 22:06:05 »
От 1.8 нямам преки впечатления, но от 1.4 TSI (след 2013) тръпки ме побиват :( Поне на втория, едва или има човек, който да го е карал много - говоря за над 300 000 и да не го е отварял поне един път за основен ремонт. Чупят клапани и понякога късат вериги. Ако кутията е обслужвана и пазена, не би трябвало да има сериозни проблеми (в случай че говорим за DSG). Преди сервиза и по време на движение се ослушвай за нетипични шумове от двигател и скорости - това може да подскаже за някакъв проблем.

1.8 TSI е същата работа. През не повече от 100к километра се налага реглаж на клапани, а веригите е най-добре на не повече от 80к да се сменят. След не дълъг пробег, започват да страдат от висок разход на масло. Понеже, освен че сегментите се скапват, започват и да се деформират буталата и да се кривят биелите. Ремонтът е неизбежен и в оптимистичния случай е към 5000 лв.