Author Topic: Регистрационни номера на МПС  (Read 587563 times)

Offline s315ul

• Начинаещ
  • *
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Re: Регистрационни номера на МПС
« Reply #1200 on: 02.07.2017, 21:29:15 »
Одеве видях РВ0293СХ. Интересно ми е когато свърши РВ серията какво ще измъдрят?

Online Рачката К

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #1201 on: 03.07.2017, 11:40:29 »
PE ще бъде следващата серия

Offline Teo

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #1202 on: 03.07.2017, 11:43:03 »
Да добавя и аз нещо към нестандартните табели, с нещо което само българин може да сътвори.

S-Класа с десен волан, с бургаски номера с немския шрифт отпред и отзад, снимана в Беларус.  :crazy:

« Last Edit: 03.07.2017, 11:45:02 by Teo »

Offline Magirus deutz

• Нямам спирка
  • Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1203 on: 03.07.2017, 12:35:37 »
Одеве видях РВ0293СХ. Интересно ми е когато свърши РВ серията какво ще измъдрят?
Най - вероятно ВВ, но със сегашното темпо, за изчерпването на всички серии от кода РВ ще трябват още около 6 години.
« Last Edit: 04.07.2017, 08:58:30 by Magirus deutz »

Offline bagercho

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1204 on: 04.07.2017, 12:49:05 »
Да добавя и аз нещо към нестандартните табели, с нещо което само българин може да сътвори.

S-Класа с десен волан, с бургаски номера с немския шрифт отпред и отзад, снимана в Беларус.  :crazy:

В бившите съветски републики се карат много коли с български номера. Не знам каква е далаверата, но не мисля, че е законно, тъй като тези автомобили веднъж регистрирани у нас се изкарват от тук и повече не се прибират, също така по всяка вероятност местни данъци и такси и ГО не им се плащат и не минават и технически преглед. Въпросната S класа е абсолютно незаконна - номерът е фалшив, няма и стикери за ГО и преглед...

Offline desho

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #1205 on: 05.07.2017, 14:27:34 »

Единственото което ми хрумва и има някакъв смисъл е PO

Offline desho

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #1206 on: 05.07.2017, 14:34:41 »

...
Странно, това е много шано номер!  ;)
« Last Edit: 05.07.2017, 15:14:39 by difian »

Offline Teo

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #1207 on: 06.07.2017, 15:19:27 »
В бившите съветски републики се карат много коли с български номера. Не знам каква е далаверата, но не мисля, че е законно, тъй като тези автомобили веднъж регистрирани у нас се изкарват от тук и повече не се прибират, също така по всяка вероятност местни данъци и такси и ГО не им се плащат и не минават и технически преглед. Въпросната S класа е абсолютно незаконна - номерът е фалшив, няма и стикери за ГО и преглед...

Не че тук не правим същото, най-вече с колите с британска регистрация. Хората си ги джиткат с английските номера, сключват застраховка която уж е за временно пребиваване на автомобила в България и до там. Британците обаче имат много добре устроени сайтове за проверка някоя кола дали е минала техния преглед и е с платен данък. Намирал съм някои коли, които тук са в движение с британски номера, а от 2009-та са с изтекли преглед и данък във Великобритания  :crazy:

Offline benz

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #1208 on: 06.07.2017, 17:07:36 »

Не че тук не правим същото, най-вече с колите с британска регистрация. Хората си ги джиткат с английските номера, сключват застраховка която уж е за временно пребиваване на автомобила в България и до там. Британците обаче имат много добре устроени сайтове за проверка някоя кола дали е минала техния преглед и е с платен данък. Намирал съм някои коли, които тук са в движение с британски номера, а от 2009-та са с изтекли преглед и данък във Великобритания  :crazy:
Този номер обикновено върви с другия... британската шофьорска книжка, на която има отбелязан постоянен адрес, за разлика от нашите.  След 6 месеца престой в UK, може да се смени EU книжка за британска такава. И какво излиза в крайна сметка - имаме кола с UK номера, управлявана от собственика (постоянно пребиваващ там, върнал се за малко в България :D), налична застраховкаГО , няма снин талон за взимане при актове, няма как и да се провери кога колата е влязла в България.
Има и друг, в обратна посока обаче. Там застраховките за новите шофьори са убийствено високи, тъй като застраховката се прави на шофьора, а не на колата. Може да имаш ЕУ книжка от 20 години, но на практика нямаш никаква история там, съответно първите 2-3 години премията ще бъде убийствена. Пример - купуваш кола за 1000 паунда, на която най-евтината годишна възможна застраховка е 1800. :D Доста хора от източна европа правят следното - сключват застраховка за седмица, до колкото да се приберат вкъщи. При прибиране колата бива пререгистрирана с български номераи ГО и след това наобратно натам. Може да се кара до 6 месеца с ЕУ номера, но много хора рискуват и карат повече.

Offline Teo

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #1209 on: 07.07.2017, 18:51:13 »
Този номер обикновено върви с другия... британската шофьорска книжка, на която има отбелязан постоянен адрес, за разлика от нашите.  След 6 месеца престой в UK, може да се смени EU книжка за британска такава. И какво излиза в крайна сметка - имаме кола с UK номера, управлявана от собственика (постоянно пребиваващ там, върнал се за малко в България :D), налична застраховкаГО , няма снин талон за взимане при актове, няма как и да се провери кога колата е влязла в България.
Има и друг, в обратна посока обаче. Там застраховките за новите шофьори са убийствено високи, тъй като застраховката се прави на шофьора, а не на колата. Може да имаш ЕУ книжка от 20 години, но на практика нямаш никаква история там, съответно първите 2-3 години премията ще бъде убийствена. Пример - купуваш кола за 1000 паунда, на която най-евтината годишна възможна застраховка е 1800. :D Доста хора от източна европа правят следното - сключват застраховка за седмица, до колкото да се приберат вкъщи. При прибиране колата бива пререгистрирана с български номераи ГО и след това наобратно натам. Може да се кара до 6 месеца с ЕУ номера, но много хора рискуват и карат повече.

Оо да знам ги тези шашми. Застраховките във Великобритания са страшни. Те и колите гледат също, не само шофьорите. Ако някой модел кола има записи. че често е в катастрофи, й се увеличава застраховката. Затова не виждаш там младежите да карат BMW 3-серия или Audi A3, а нещо като Ford Fiesta или Seat Ibiza. Аз имам познат във Великобритания който подобно на мен му е хоби да снима чуждестранно регистрирани автомобили. Най-често българските коли които снима там са с десен волан. Дори и някои тирове е снимал с българска регистрация, но десен волан. Тук пък има друга шашма. Намирал съм някои фирми които предлагат да регистрират камионите на британски фирми в България заради драстично по-ниските такси свързани с тях.

Offline Magirus deutz

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1210 on: 11.07.2017, 23:22:05 »
Вече е започнала СВ **** КР.
18.07: В Хасково също е започнала нова серия - Х **** КМ.
« Last Edit: 18.07.2017, 10:36:36 by Magirus deutz »

Offline docs76

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #1211 on: 25.07.2017, 01:37:33 »
Вече е започнала СВ **** КР.
18.07: В Хасково също е започнала нова серия - Х **** КМ.
Възможно и да има вече СВ....КР защото аз до оня ден бях в София 2 седмици седях там и последното което видях беше СВ 9976 КН, но КР не видях. Тук серията НА е на около 9000 броя. Нямаше ме 2 седмици и нямам идея до къде са, но някъде там са. За Бургас става дума. И тъй като тук си вървят под ред, следващата серия ще е НВ.
« Last Edit: 25.07.2017, 01:39:59 by docs76 »

Offline mitakaailqka

• Запален по ГТ
  • Мразя чолаков! Мразя хебросбус! Мразя петко!
    • View Profile
« Reply #1212 on: 29.07.2017, 02:23:29 »
СВ 4648 КР

Offline Archilion

• Писател
  • **
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1213 on: 06.08.2017, 13:30:30 »
В Добричка област е много странно. От 2008 до 2015 вървяха Х-та (ХА, ХВ, ХК, ХМ, ХН) и изведнъж - АН. А сега от 2017 тръгнаха ХТ. Логиката?

Offline Magirus deutz

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1214 on: 06.08.2017, 23:43:56 »
В Добричка област е много странно. От 2008 до 2015 вървяха Х-та (ХА, ХВ, ХК, ХМ, ХН) и изведнъж - АН. А сега от 2017 тръгнаха ХТ. Логиката?
Коментирано е неведнъж назад в темата:
Сериите от ХА до ХР вървяха от юли 2009г. до септември 2014г., тогава започна АМ, след това - АК и АН и от края на юни върви ХТ. Колкото до логиката , ясно е че тук очевидно в КАТ си харесват сериите съдържащи буквата "Х".
А иначе - в Бургас вече има нова серия, очаквано тя е НВ.
« Last Edit: 07.08.2017, 00:23:57 by Magirus deutz »

Offline docs76

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #1215 on: 07.08.2017, 10:43:18 »
Възможно е при нас вече да има НВ, аз не съм виждал, ама по ми беше интересно защо от нашия "умен" КАТ прескочиха серия ВС и защо направиха 1002-3 коли от серия МН и нея спряха и отидоха на МР. Да игнорираш някаква серия иди-дойди, ама да започнеш някаква и да я зарежеш и да почваш нова, вече губи всякаква логика   :neznam:   :D
А на Пловдив като им свършат сериите на РВ много интересно какво ще сложат има два варианта единия логичен, но не приет, другия не логичен, но пък върви :D
Значи логично би било следващия Пловдив да е с РО само, че не е прието преди цифрите да има буква О защото прилича на нулата с изключение на София област която е със СО. Та, ако е РО ще е логично, но като се има предвид какво направиха със София след като свършиха сериите на С и СА, сложиха следващата буква след А и сега са СВ.
В Пловдив по тази логика следващото обозначение би трябвало да е РМ, защото по ред на българската азбука както ги карат след РВ (на Пазарджик е РА), би трябвало да е РК, но понеже РК е обозначението на Перник, стигаме до РМ :)
« Last Edit: 07.08.2017, 10:52:34 by docs76 »

Online Рачката К

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #1216 on: 07.08.2017, 15:17:32 »
За Пловдив следващата серия трябва да бъде РЕ

Offline desho

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #1217 on: 07.08.2017, 15:39:23 »
Серия съдържаща "E" може да има само в номерата на ремаркетата!

Offline dsb

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #1218 on: 08.08.2017, 00:35:53 »
Колегата е объркал областния код (първите две букви) със серията (последните две), затова РЕ няма как да бъде серия, според досегашната практика. В Пловдив и областта има силно увеличение на броя на автомобилите и според мен областния код ще се изчерпи до 5 години, а не след 7, както прогнозирахме тук по-рано. Е-то от своя страна е запазено за ремаркета, но още не се е появило като втора буква от серия. Единствено София, като приключи сегашната серия ЕС (отдавна преполовена), ще остане само ЕХ и Е-то трябва да мине втора буква, примерно АЕ. Според мен обаче ще опитат да наваксат и ще променят областния код за ремаркетата, примерно на СА, както при моторите, които в момента са на СА В и скоро няма изглед да изчерпят областния код, дори само с една буква за серия. В момента в София се раздават номера и с трите кода за София - град - С за ремаркета, СА за мотори, СВ за леки автомобили :).

Според мен след 5-6 години трябва да променят наредбата и просто да приемат латиницата за серии и кодове и всеки град с над 10000 души да си има код, както направиха в Р.Македония. Друг вариант е да се приеме броя на цифрите да отговаря на размера на града, както в Австрия W nnnnn A за Виена и G nnn AA за Грац, въпроса ще се реши за 50 години напред.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1219 on: 08.08.2017, 07:56:48 »
Явно се говори не за серия, а за втора абревиатура на Пловдив. Най-логично е да е РО (О е допустим символ в областния код: СО, ОВ).
А с допълнителни областни абревиатури комбинациите никога няма да свършат, не за 5, а за 555 години. Комбинациите са 156, а до момента се използват 30, като София генерира нова комбинация минимум за 5 години, а другите големи области не са изчерпали и първата си комбинация.

Фрагментацията в Македония няма нищо общо с регистрационните табели - при използване даже на един областен код за цялата държава те имат 6760000 възможни номера за тримилионно население - повече от достатъчно. По-добре да си пожелаем да нямаме причини за подобна фрагментация, тъй като при тях е застрашен интегритетът на държавата им. А да се правят халета и администрация във всяка община у нас - няма такава глупост! И бездруго с изключение на големите, дунавските градове и Благоевград, областните служби не се задъхват от работа и сега. Поначало все повече държави се отказват от областните кодове, те са един вид лични данни и лека дискриминация: ясно е, че паяците в София вдигат с по-голяма вероятност провинциални коли и обратно. Ако толкова е необходимо, може да се направят регистрации в Дупница и Казанлък с номера от областите-майки.
« Last Edit: 08.08.2017, 10:35:34 by blagun »