Author Topic: Водоснабдяване и канализация  (Read 6734 times)

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
По план днес от 13:00 утре до 1:00 ще спрат Рилския водопровод на София. Без вода ще останат Симеоново, Бояна, Драгалевци, с. Бистрица, Железница, части от Панчарево и Кокаляне, част от Овча купел. Изобщо тези райони, които не взимат вода от яз. Искър, а от водопровода.
Причината е повреден спирателен кран до симеоновските езера над чешмичката. Крана го сменяха някъде през есента и не издържа повече от 3 месеца. Предния изглеждаше, че е поне на 30 години да не кажа от войната.
Вчера сутринта го видях, че тече и им се обадих. За 24 часа вече течеше двойно и правеше хубав водопад, дето рекичката извираща в околността не можеше да поеме. Ако тоя водопровод се скъса ще залее доста къщи.
Казвали са ми, че е строен през 30те години. Явно тогава по-добре да се справяли с него.

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk

« Last Edit: 08.02.2018, 16:23:41 by blagun »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Водоснабдяване
« Reply #1 on: 08.02.2018, 16:13:16 »
Рилският водопровод е дело на определено най-способния софийски кмет за всички времена инж. Иван Иванов. Ето тук повече подробности за него: http://epicenter.bg/article/Inzh-Ivan-Ivanov-Stroitelyat-na-Rilskiya-vodoprovod/69285/11/61. Като имаме предвид, че той е проектант и на язовир Искър, можем да твърдим, че почти 100% от водата, достигаща София (не знам какъв е приносът на Витошкия водопровод до Павлово), е по съоръжения, проектирани от него. Акведукти и помпени станции от този водопровод може да се видят по околовръстната витошка пътека Железница-Бистрица-Симеоново-Драгалевци-Лозенец.

И тъй като водоснабдяването върви ръка за ръка с канализацията, не може да не отбележим силното изоставане в това отношение на същите квартали от витошката яка.
« Last Edit: 08.02.2018, 16:20:59 by blagun »

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: Водоснабдяване и канализация
« Reply #2 on: 08.02.2018, 19:14:25 »
А какво стана с тоя проект за вода как бепе името Джерман-Скакавица ако не се лъжа... Имаше протести и полицейско насилие над протестиращи през времето на водния режим в София , когато беше кмет Янчулев. Но така и не си спомням в крайна сметка какво стана с тоя проект. Май нищо не е станало...Но ми се губи от Янчулево време до ден днешен развитието.
Що се отнася до кйачеството на водата - рилската е наистина по-дбра. В Симеоново водата е много по-добра от тази в Панчарево, а доколкото знам ниските части на Панчарево са от яз. Искър,а високите са само от рилския водопровод.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #3 on: 08.02.2018, 19:34:01 »
Деривацията Джерман - Скакавица е започната много преди разправиите през 1995г, но е изоставена и впоследствие строителството е възобновено, когато поради нечии неадекватни действия яз. Искър се оказа празен - водата беше пусната да върти ВЕЦ-а под стената и да изтича в реката, вместо да се пази за водоснабдяване.

Деривацията е завършена и е работила известно време, след това отново е изоставена и в момента не се поддържа и е в лошо състояние. Тя събира водите от реките Скакавица, Джерман и по-малките между тях на височина около 1500 м и през тунел с дължина 1150 м ги прехвърля в р. Прав Искър (приток на Черни Искър) малко над хижа Вада. При пролетно пълноводие, някои водохващания преливат и част от водата все още попада в тръбите и тунела, но по-скоро случайно.

Като резервен източник на вода за София има и опция около ⅔ от водите, събрани от деривациите "Грънчар", "Манастирска" и "Илийна" за яз. Белмекен да се прехвърлят в яз. Бели Искър, а това е почти цялата вода в западната половина от Рила на височина 2000 м.
« Last Edit: 08.02.2018, 19:47:18 by bdz43r »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: 09.02.2018, 11:26:26 »
Що се отнася до кйачеството на водата - рилската е наистина по-дбра. В Симеоново водата е много по-добра от тази в Панчарево, а доколкото знам ниските части на Панчарево са от яз. Искър,а високите са само от рилския водопровод.
Никоя част на Панчарево не е на Рилския водопровод - той минава далеч нагоре над Бистрица и Железница - виж картата.
И в двата водопровода водата е рилска, като тази през язовир Искър минава през повече надземни участъци и съответно трябва да бъде повече пречиствана с хлор. Затова и по-ниското и качество, но и двете са несравними с повечето големи градове в България, че и в Европа. Несвикнал човек направо може да си изповръща червата след пиене на чешмяна вода в Бургас или Варна. А и варовитостта и не е на-добрият приятел за перални и миялни машини.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #5 on: 20.01.2020, 10:23:00 »
Как ще коментирате идеята за свързване на "Рилския водопровод" с водопреносната система на Перник?

Аз лично съм раздвоен.От една страна трябва да се помогне на бедстващ град на воден режим, но от друга страна доколкото разбрах няма напречна връзка между водопровода от язовир "Искър" и Рилския водопровод и поради тази причина помощта ще е доста имагинерна като количества вода и в същото време ми възникване на аварийна ситуация се рискува водоснабдяването на местата в София захранвани от рилския водопровод.
Въпреки, че в медиите се твърди, че технически състоянието на рилския водопровод е розово, непрекъснато съм свидетел на течове по водопровода, които стоят с месеци неоправени поради малката загуба. Например и в момента до спирателния кран над чешмичката преди Симеоновските езера има теч, който е от месеци и се излива във вадата, която го отвежда в дерето. Онзи ден са разкопали с един багер, обаче си стои неоправено все още. Има и малък теч, който излива от месеци една рекичка до дървеното мостче, което води от езерата към обръщалото на 67 през гората. Не съм сигурен ако го "издуят" на 100% водопровода, колко места още ще избият. Или казано накратко - едва ли инж. Иван Иванов е имал идея да захранва толкова голяма София , че и Перник.
Отделно, положението с водата в София към момента е добро, но само доколкото водата влиза в чешмата. Що се отнася до излизащата вода - демек канализацията - София е на нивото на някое затънтено село. Малко не ми се вързва допълнителните приходи за "Софийска вода" да не са обвързани с канализация,която да се изгради.
« Last Edit: 20.01.2020, 10:55:30 by ooleg »

Offline stankos

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #6 on: 20.01.2020, 10:54:58 »
Перничани в момента имат нужда от помощ , ако може да им се подаде вода няма лошо. Дали целият дебит ще мине през Рилския водопровод силно ме съмнява! Не е проблем за тръбата да се вдигне работното налягане. Важно е да няма резки промени в него, което да води до хидравличини удари.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #7 on: 20.01.2020, 10:56:51 »
Перничани в момента имат нужда от помощ , ако може да им се подаде вода няма лошо. Дали целият дебит ще мине през Рилския водопровод силно ме съмнява! Не е проблем за тръбата да се вдигне работното налягане. Важно е да няма резки промени в него, което да води до хидравличини удари.
Съгласен, обаче няма разчети напречна връзка  между искърския и рилския водопровод колко пари ще излезе и дали не е момента да се изгради веднага след връзката Мало Бучино - Перник.

Offline stankos

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #8 on: 20.01.2020, 11:00:34 »
Връзки из София гаранция има, макар и де не съм запознат конкретно със схемата.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #9 on: 20.01.2020, 11:05:32 »
http://viksofia.com/%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8/

http://viksofia.com/history-2/

Отделно лятото имаше голяма авария на рилския водопровод някъде вътре в гората над пречиствателната (или хлорираща) в Симеоново и малко под 1 седмица тече река от гората, която се изливаше към ул. "Витошки езера". Беше август месец и част от реката попи в земята, но далече-далече не съм толкова уверен в здравината на съоръжението. Почти всяка година има голяма авария, която за щастие успява да се излее в някоя река.

Добре е като споменах рилския водопровод и напречна връзка към водопровода от язовир "Искър" да се сетим и особено покрай идващата пролет за както пише в гоните постове за трагичното състояние на деривацията "Джерман-Скакавица", която щеше при наличие на напречна връзка да позволи на допълнителни пролетни води на поемат към Перник.

Т.е. искам да кажа с всичко това, че съм "ЗА" водопровода Мало Бучино - Перник, обаче изобщо не съм такъв оптимист относно 100% лежане върху положението яз. Белмекен- яз. Бели Искър - Рилски водопровод - гр. София

Ето тук има интересни мнения:
https://www.dnevnik.bg/analizi/2020/01/20/4018266_a_ako_nastupi_vodna_kriza_i_v_sofiia_reakcii_za/?ref=home_layer2

Еленко Божков, бивш член на ДКЕВР:

Не е вярно че нуждите от питейна вода на част от софиянци няма да бъдат засегнати.

На практика тези 300 л/с вода за Перник през Мало Бучино ще се взимат не пряко от язовир "Белмекен", а от неговата деривация "Грънчар" през реверсивен тунел в деривация "Манастирски" и оттам през язовир "Бели Искър", ВЕЦ "Бели Искър", ВЕЦ "Мала Църква" по Рилския водопровод към Мало Бучино. 0,3 х 60 х 60 х 24 х30 = 777 хил. куб.м./месец или 9,5 милиона куб. м. за 12 месеца. Това са около 12% от притока от деривацията "Грънчар към "Белмекен", която е средно 2,76 куб.м/с.

Трябва да се знае, че язовир "Бели Искър", чийто обем е само 15,1 милиона куб. м, според справките на Нено Димов, в момента е запълнен 50%, което означава по малко 7,5 млн. куб.м. За водоснадбяване на частите от София и от околните села язовир "Бели Искър" по Рилския водопровод годишно са необходими 50 млн. куб. м вода, или това означава, че към момента до края на годината са необходими още 42,5 млн. куб. м годишно.

Деривационният канал "Манастирски" може да осигури 32 млн. куб.м. годишно при влажна година. Останалите 10,5 млн. куб.м, необходими за софийските квартали и села, могат да бъдат осигурени единствено от деривационния канал "Грънчар" през реверсивния тунел. Приблизително същото количество обаче Бойко Борисов реши да изпрати към Мало Бучино и оттам с помощта на 25 млн. лв. за нов водопровод към Перник.

Тоест излиза че ще бъде поставено под въпрос около 20% от необходимото водно количество за някои софийски квартали и села. В случай, че се реши язовир "Белмекен" да да бъде лишен от 20 млн. куб. м вода (горе долу от 30% от притока от "Грънчар) и ако сметките на ЕСО допускат такъв баланс, остава да се види дали Рилският водопровод ще може да издържи и проведе 1,9 куб. м/с, при положение че той е много стар и макар и рехабилитиран, трудно може да достигне капа

Последната част от мнението на Илиян Василев с отчуждаване в Симеоново казано честно не го разбрах, но си поставих въпроса за отчуждаването на земята от София до Перник. Виждам, че ще сложат клауза за "предварително изпълнение", която никой съд няма да посмее да пипне, но все пак малко пресилено ми се струва всичко да мине за 45 дни.
Между другото гр. Бянкя също ползва вода от рилския водопровод и с. Иваняне според картинката с водопреносната мрежа, а като гледам Мало Бучино си е точно до Иваняне.
« Last Edit: 20.01.2020, 11:54:47 by ooleg »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #10 on: 20.01.2020, 12:04:30 »
Разбира се че трябва да се помогне на Перник. Водата и природата са на всички, не на тая или оная община, град или село и всеки трябвада има равен достъп до тях! В момента според сайта на тяхното ВиК обемът на язовир Студена е около малко над 3 500 000 кубика и продължава да пада. Нямате си идея каква беля може да стане ако дойде денят нула, в който ще спре въобще течащата вода а това е много близко в момента до мъртвия обем. Така че трябва да се действа бързо.

Съмнява ме да има някаква опасност София да мине на режим поне на този етап. Язовир Искър е с огромен обем, около 650 000 000 кубика, това е потреблението на София за години напред, ако ще и капка дъжд да не падне.( разбира се при правилно управление ясно е че ако се разхищава водата може да свърши)

Язорив Бели Искър пък е много стар, строен преди 80 години и според някои източници стената му е в лошо състояния, за това не смеят да го пълнят до горе. Стената наживо изглежда като грандиозно съоражение и май беше най-голямата на балканите. Макар че нали уж някъде около 2000-на година го бяха източили и правеха някакъв много голям ремонт и изолаци на стената.

Въобще трябва много да се внимава с тия работи, защото историта помни няколко случая в света, когато в голям град има опасност да спре течащата вода. София 1995-та, Сао Пауло 2016-та, Кейп Таун април 2018-та и сега Перник 2020-та. При всички до сега случаи тази катастрофа е избегната на косъм, да се надваме сега и в Перник ще се избегне.
« Last Edit: 20.01.2020, 12:06:02 by Ivo »
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #11 on: 20.01.2020, 12:13:28 »
Ами това казвам и аз - вода от София за Перник - ДА, само дето не ми харесва да е само от рилския водопровод.
Сега проверих, че деривацията Джерман-Скакавица се е повредила от пороите само 2 години след построяването - значи някъде към то пролетта на "богатата" 1997 г. И тази деривация е прехвърляла вода от реки, които са приток на р. Струма към р. Искър.
Идеално за случая с Перник, само дето:
1. Деривацията никой не я споменава
2. Няма връзка в София на водопровода от р. Искър и тоя от яз. Бели Искър.

Защо казвам, че е идеална за случая с Перник? Защото водата така или иначе ще изтече в Струма. Ако работеше щеше да се върне в Перник, които чрез яз. Студена и без това консумират вода от Струма.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: 20.01.2020, 12:24:15 »
Илиян Василев взе да се слага на всяко гърне за мерудия. Под мотото: "не съм експерт по въпроса, ама да се изходя". Примерно с чистия и невинен Иван Тодоров - шефа на ТАД Груп, който бил в ареста... щото бил интелигентен. А реално заниманието на ТАД Груп е хакване и информационен рекет. Ако за хакването на НАП ще получи точещо се безкрай и без резултат дело, за подобно настъпване на някои фирми и организации може да плати и с живота си. Общ взето е в положението на Едуард Сноудън и има късмет, че е засечен от държавата и стана публична личност, а не от някоя мафия.
Та за водата. Принципно е добре отделните ВиК мрежи да имат конектори (както електропреносните, газопреносните и т.н.). Нека не забравяме, че спасението на София през 1995 дойде именно от такава - Джерман-Скакавица. И като една от малкото червени точки за правителството на Жан Виденов беше, че действа бързо и безцеремонно за тази връзка напук на зелени и локални постановки (даже срещу коалиционния им партньор Екогласност на Петър Слабаков).
Горе в Рила връзките ги има и без проблем от Белмекен може да отиде вода даже до Благоевград. Чудесно е, че вземат от "Грънчар", мислех, че връзката с водосборния басейн на Места не е реализирана (гърците натискаха през 90-те, че ще им изсмучем цялата Места). Яз. Бели Искър нито е толкова пълен, нито ще стане пълен с притока от Белмекен. Така че надали там е тясното място. Надали и Рилският водопровод може да е, тъй като има алтернатива - яз.Бели Искър - яз.Искър- пречиствателна станция Железница и оттам - през София.
Всъщност новото строителство е връзката между софийската и пернишката мрежа: Мало Бучино - Големо Бучино. И точно там могат да възникнат проблеми, тъй като крайните точки и на двете мрежи са селски водопроводи и не е ясен нито капацитетът  нито качеството им.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #13 on: 20.01.2020, 12:49:34 »
За мен проблемно е, че няма как да се пусне вода от водопровод Искър на местата свързани с рилския водопровод и евентуална авария на рилския водопровод би оставила без вода част от местата, които ползват вода от него.
От това, което съм чел водата от язовир Искър се пречиства от пречиствателните станции в Панчарево и Бистрица, които според картата са по принцип на 5 км пешеходно разстояние една от друга.
https://bit.ly/2RAzjCO и на сходна надморска височина. Поради тази причина доколкото съм чел самата Бистрица като село се снабдява и тя от рилския водопровод и на Панчарево най-горните улици и вилни зони. Просто пречиствателната станция е надолу по пътя за Икея. Може би е удобно една напречна връзка да се построи точно там където помпена станция би преодолява 100-200 метра денивилация на водопровод от 1-2 км. Т.е. връзка, която да захрани високите софийски райони с вода от ниската част на язовира. Така няма да го има и проблемът да подават вода със 100 000 куб/м по-малко от консумацията на Перник при режим, която се твърди, че е 800 000 хиляди.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #14 on: 20.01.2020, 14:42:35 »
Рилският водопровод се състои от покрити канали и сифони. В каналите налягане няма, а в сифоните налягането е статично и не се променя. Под налягане е и напорният тръбопровод на ВЕЦ Симеоново, но то също е статично, така че няма какво да му се повреди на водопровода от повече вода. Въпросът е дали ще има необходимия дебит.
Вода също има достатъчно. Събирателната деривация "Грънчар", една от най-големите у нас и мисля най-голямата в Рила, има отклонение към яз. Бели Искър и от там може да се получи на практика всичката вода от средна и западна Рила на височина над 1900 м. Съвсем грешно е обаче твърдението, че ще се взима вода от яз. Белмекен. Водата от деривацията отива или в единия, или в другия язовир, но от единия в другия и обратно няма как да се прелее.
Вода от яз. Искър също няма как да се закара до Перник или поне не в обозримо бъдеще като решение на кризата.

Деривацията Джерман - Скакавица в момента е негодна, но все пак лесно възстановима. Основното съоръжение - тунел "Вада" е в съвсем добро здраве и дори някаква заблудена вода тече през него. Обаче това на Перник не помага с нищо, защото водата отива в Искър.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #15 on: 20.01.2020, 15:36:42 »
За наляганията наистина не съм запознат (говоря за рилския водопровод) и затова ти се доверявам.
Относно това, че Джерман-Скакавица отива в язовир Искър го зная, тъй като идеята тогава си му беше да напълни празния язовир.
Но е екологично и всякак най-чисто такава вода (Джерман-Скакавица) да отиде в Перник, защото тя така или иначе се излива от реките в Струма, само че след Перник. Т.е. идеята е, че след като я ползват перничани и я пречистят (тука се надявам да имат в Перник пречиствателна станция за отпадни води, защото не съм чел) да си отиде пак в Струма само, че да е свършила някаква работа за града.И при връзка между водопроводите евентуално да се избегне и безводие за София при аварийна ситуация.
Сега давам си сметка, че това мое мнение е ей така гола-теория, защото:
- нямам представа от капацитетите на рилския водопровод по участъци - демек сигурен съм, че има най-тесен участък, най-широк участък и комбинации между двете крайности. Също така съм убеден, че аварийната пернишка вода се определя най-вероятно от дебита който е до София, а не от този в София и при свързаност могат да получат и повече вода от разнородни места. Пак го правим всичкото колкото да отиграем сегашната ситуация без да мислим за по-разообразни ситуации в София, дето няма да са свързани с Перник. Щото язовир Студена не е голям язовир и освяен кратка по време софийска авария едва ли би могъл друго да компенсира в бъдеще, отделно дето не съм убеден, че помпената станция за Перник ще има сила да качи вода примерно до с. Бистрица и до Симеоново при спиране на водоподаването от яз. Бели Искър, за разлика от яз. Искър. Тогава биха могли и наистина да ремонтират стената на язовира като го направят по-малко критичен за период от няколко месеца за София.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #16 on: 20.01.2020, 16:15:28 »
Яз. Бели Искър преди няколко години беше напълно източен за полагане на някаква изолация от вътрешната страна на стената. Не знам дали с това се изчерпва тогавашния ремонт, но не ми е много понятно какво има да му се ремонтира в момента, свързано с източване, което няма да наруши новата изолация. Или пък е нещо, което тогава е съзнателно пропуснато.

А помпените станции не се строят от днес за утре. Към тях винаги има и напорни тръбопроводи и т. н. и ми се струва неоправдано да се строят такива съоръжения само заради това, че някой се е на**ал с управлението на водите. Така или иначе, докато стане, снегът ще започне да се топи и вода ще има. А на яз. Студена стана ясно, че основният потребител е "Стомана", които имат и алтернативни източници, които обаче не им изнася да възстановяват и ползват. От там идва и целият проблем... действало се е традиционно по пътя на най-малкото съпротивление, докато опре ножа в кокала и сега се търсят спешни решения за излизане от блатото.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #17 on: 20.01.2020, 16:31:58 »
Към това, което съм видял тази година с валежите на Витоша, ако се запази - не ми се вярва да се напълни язовира точно от снеготопенето. 2016-2017 година колкото сняг падна в Симеоново - сега сумарните валежи от есента до днес не знам дали се равняват само на него. Чудесно си спомням на 1-ви декември 2016 год. как наваля десетина сантиметра сняг, а сега сумарно по 1 пръст 3-4 снеговалежа най-много да се равняват на него.
Миналия декември водихме преди Коледа децата от училище до хижа Момина скала и се пързаляха с шейни.Имаше сняг до коляно. Тази година на Алеко имаше само лед и изкуствен сняг по пистата.
Друг е въпроса, че до 31 юли се накъса да вали почти всеки ден. Цялата гора в Симеоново беше фраш с гъби (лютивки), които бяха навсякъде. Почти не знаех как да поливам краставиците до август, понеже не се налагаше да ги поливам.
И точно тази вода трябваше към началото на август да е препълнила язовира, защото успяваше да препълни езерата в Симеоново така, че да преливат както са спукани и им тече водата от дъното. А то още август месец се вижда проблем. Действително август валя само веднъж, но трябваше язовира да е преливал до този месец.
Т.е. язовир Студена е източен още през периода август-септември и е загубена всичката вода в него от пълноводието, а в момента действително има суша, която не успява да скрие това действие през лятото с източването.

Един интересен поглед на темата от регионална медия в Хасково и Димитровград
https://www.dimitrovgrad.bgvesti.net/news/485131/voda-za-pernik-shte-izdarzhat-li-trabite-na-sofiya
« Last Edit: 20.01.2020, 16:47:10 by ooleg »

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #18 on: 20.01.2020, 16:47:04 »
Сутринта бях в района на Алеко. Снегът наистина не е колкото би трябвало по това време, но все пак има 30-40 см. До края на зимата ще падне и още вероятно. След разправията се надявам на някой да му светне лампата и поне тази пролет водата от реките да се ползва максимално ефективно, а и заводът да се принуди да си възстанови другите водоизточници, колкото и да не му харесва.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #19 on: 20.01.2020, 16:50:02 »
Сутринта бях в района на Алеко. Снегът наистина не е колкото би трябвало по това време, но все пак има 30-40 см. До края на зимата ще падне и още вероятно. След разправията се надявам на някой да му светне лампата и поне тази пролет водата от реките да се ползва максимално ефективно, а и заводът да се принуди да си възстанови другите водоизточници, колкото и да не му харесва.

Еххеее - 30-40 см - много е наваляло от 20 декември, когато бях там - беше си кръгла НУЛА! В Симеоново тази сутрин валя 1 пръст сняг, преди 10 дни около 2 пръста, които се стопиха до следобеда, преди това пак един пръст. Общо сумарно 10 см да е валяло за зимата сняг.