Author Topic: Локомотиви  (Read 195121 times)

Offline TRIZUBECA

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1290
  • "Галерия Транспорт София"
    • View Profile
Re: Локомотиви
« Reply #600 on: 01.05.2026, 22:08:02 »
Локомотивен отчет: месец април

Offline Ithebeast

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 845
  • Трамвайно депо "Банишора"
    • View Profile
    • Email
Re: Локомотиви
« Reply #601 on: 01.05.2026, 22:28:38 »
44 191 все още не се води бракуван.
44 128 в понеделник е на проби, след извършено ГПР в Горна Оряховица.
80 040 другата седмица ще бъде върнат в движение, след като му сменят редуктора в Експрес Сервиз.
80 042 онзи ден изпуши малко, не е сериозно вероятно, чака се становище от Сименс за точната причина.
« Last Edit: 01.05.2026, 22:31:31 by Ithebeast »
Трамвайно депо ''Банишора''
Трамвайна мотриса инв. номер 509
Линия номер 1.

Offline did_ko

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3898
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Re: Локомотиви
« Reply #602 on: 02.05.2026, 12:29:38 »
Вчера 44070 беше на ПВ 30132 от Бургас до Карлово. Хубаво е тази машина да се прегледа и отстрани проблема с миризмата на бакелит около локомотива.
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Изкуствения интелект е като кон с капаци - казваш му какво да прави, той си прави каквото си поиска.

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

Offline Ithebeast

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 845
  • Трамвайно депо "Банишора"
    • View Profile
    • Email
Re: Локомотиви
« Reply #603 on: 02.05.2026, 13:28:02 »
Вчера 44070 беше на ПВ 30132 от Бургас до Карлово. Хубаво е тази машина да се прегледа и отстрани проблема с миризмата на бакелит около локомотива.
Едва ли е на бакелит, а по-скоро на калодки от локомотива.
С тези влакчета с по 1-2 вагона задължително трябва да се спира с локомотива.
Трамвайно депо ''Банишора''
Трамвайна мотриса инв. номер 509
Линия номер 1.

Offline TRIZUBECA

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1290
  • "Галерия Транспорт София"
    • View Profile
Re: Локомотиви
« Reply #604 on: 28.05.2026, 08:56:17 »
44 076 днес е горяла край Стралджа, обслужвала е ПВ. А пък БВ3620 със 107 минути закъснение.

Offline did_ko

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3898
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Re: Локомотиви
« Reply #605 on: 28.05.2026, 17:49:39 »
В сайта на БДЖ ПВ 80141 от Сливен до Бургас е обявен като отменен от Стралджа до Бургас. Явно пожарът е бил сериозен, наложило се е изключване на напрежението в Стралджа. По тази причина Ямболския 80121 е престоял 140 минути в Зимница, а 3620 в Карнобат.
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Изкуствения интелект е като кон с капаци - казваш му какво да прави, той си прави каквото си поиска.

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

Offline TRIZUBECA

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1290
  • "Галерия Транспорт София"
    • View Profile
Re: Локомотиви
« Reply #606 on: 31.05.2026, 10:38:09 »
Ето го отчета за машините и през май

Offline тролей №164 линия 2

  • Защо пиша толкова много?
  • ********
  • Posts: 2696
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
Re: Локомотиви
« Reply #607 on: 02.06.2026, 11:22:44 »
Технически е възможно. Не е нужно кондензаторите да са във влаковете, може да са в подстанцията и тогава на влаковете им е все едно. Ако не се лъжа, преди 1-2 години имаше някакви амбиции това да се прави в ТИС на електротранспорта, но не знам стигна ли се до реализация. Зависи дали има икономически смисъл, т. е. спестената електроенергия за експлоатационния срок на оборудването да е на стойност значително по-голяма от стойността на модернизацията.

Вторият начин с инверторите, които да връщат направо във външната мрежа обикновено не е целесъобразен, защото върнатата така енергия е доста непостоянна и отделно трябва да се договорят условия с ЕРП, които вероятно ще са подобни на присъединяване на генерираща мощност (както фотоволтаичните паркове). Т. е. Метрополитен ще трябва да продава рекуперирания ток като производител, за да има изобщо смисъл да се прави. В железницата, понеже не е необходимо никакво допълнително оборудване или промени по подстанциите, има мълчаливо съгласие за свободно връщане на излишъка, но никой на никого не го плаща.
Смартроните с електродвигатели с променливо напрежение ли работят? За Шкодите имам някакъв спомен от форума, че са на 1500 V постоянно, или греша? Съответно, имат на борда си трансформатор и токоизправител. Ако ще връщат при този вариант, то следва да имат и инвертор, вероятно и повишаващ трансформатор, или? Бидейки модерни и нови, предполагам, че Смартроните имат рекуперация. Всъщност, не следва ли всеки един електродвигател да може да рекуперира при спиране?
едит: Или май беше, че Шкодите си рекуперират, но не могат да върнат енергията обратно в мрежата, а само през реостатните съпротивления да я разсеят в атмосферата...? Вероятно заради липсата на въпросния инвертор - ако действително липсва.
« Last Edit: 02.06.2026, 11:27:55 by тролей №164 линия 2 »
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline bdz43r

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6481
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Re: Локомотиви
« Reply #608 on: 02.06.2026, 11:44:47 »
Шкодите имат потояннотокови (по-точно за пулсиращ ток) двигатели с четки и колектор. Някои им казват и универсални, защото работят и на променлив ток, но разбира се тези са специално проектирани за изправен пулсиращ. Максималното им напрежение е 825V, но в експлоатацията често достига и 900V без проблеми. Те обаче са едни от последните такива локомотиви.

Благодарение на развитието на силовата електроника, всички нови локомотиви и мотрисни влакове, включително дизел-електрически от последните 35-40 години се правят с асинхронни променливотокови двигатели, захранвани от инвертори. Тези двигатели нямат триещи се части (ако не броим лагерите, които са търкалящи), нямат оголени тоководещи елементи и могат да работят с по-високо напрежение, съответно по-малък ток, по-малки размери, по-непретенциозни към замърсявания, влага и вода. Инверторите се захранват с постоянен ток, получаван или директно от постояннотокова контактна мрежа, или от токоизправител. Рекуперацията при променлив ток се получава като токоизправителя има и функция на инвертор в обратна посока, а инверторите имат функция на токоизправител при спиране (асинхронните двигатели могат да работят и като асинхронни генератори).

Иначе да, всички електрически двигатели и трансфоратори са обратими - двигателят може работи и като генератор, а трансформаторът може да работи и като понижаващ, и като повишаващ. Също и трансформаторите на модерните локомотиви могат да работят както на 25kV/50Hz, така и на 15kV/16,7Hz.
Всъщност, не следва ли всеки един електродвигател да може да рекуперира при спиране?
едит: Или май беше, че Шкодите си рекуперират, но не могат да върнат енергията обратно в мрежата, а само през реостатните съпротивления да я разсеят в атмосферата...? Вероятно заради липсата на въпросния инвертор - ако действително липсва.
Рекупериране се нарича връщането на енергия в мрежата. Когато отива в реостатни съпротивления е обикновено реостатно спиране. Шкодите имат такова - принципно два огромни сешоара с мощност 3MW (колкото един малък град).

Offline did_ko

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3898
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Re: Локомотиви
« Reply #609 on: 11.06.2026, 20:47:54 »
Днес отново е имало проблем с локомотив. ПВ 80140 е стигнал до спирка Кликач, блокирал е междугарието Черноград Карнобат. След 60 минути престой, влакът е стигнал до Карнобат, в последствие е отменен.
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Изкуствения интелект е като кон с капаци - казваш му какво да прави, той си прави каквото си поиска.

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".