Author Topic: Карти и билети за пътуване в ГТ / Таксуване  (Read 448683 times)

Offline Neronov

• Нямам спирка
  • R.I.P 1210
    • View Profile
А защо са я блокирали? Бил си нередовен по време на проверка пи?
Това ме кара да попитам- има ли вариант контрольор да блокира банкова карта която му е дарена за проверка, но не е валидирана? Такова нещо има когато проверяват карта на ЦГМ- ако излезе невалидирана или с изтекъл срок, могат през техните апарати да я блокират до заплащане на глоба за нередовен пътник. Дали могат да направят същото с банкова карта (което вероятно би било незаконно) или направо да си изтеглят 40 лв от нея?

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Блокирали са я, защото като я маркирах ми пожела приятно пътуване и вечерта, като са се опитали да теглят се оказало, че картата е с пръснат лимит за седмицата и не може да се тегли нищо чрез нея. Това е функция, която липсва в системата, не само да следи за наличност, а и да следи картата да не е с пръснат лимит. Другаде, където съм се опитвал после да плащам с тази карта, не е ставало и е казвало, че не може докато не изтече седмицата и се освободи лимита.

Offline fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Проблемът идва от това, че финалното отчитане става след края на деня. Системата на ЦГМ събира плащанията за деня локално и ги предава за осребряване едва на другия ден след 0:00 часа към банката-издател, така че няма как да провери дали лимитът ти е изчерпан. Някой достатъчно нахален може да пътува по този начин изцяло гратис като ползва всеки ден нова карта, някои банки предлагат такива виртуални карти, които могат да се трият и преиздават с нов номер.
« Last Edit: 21.06.2023, 15:52:54 by fafan »

Offline Dimitar155

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Отблокирането ставало чрез City by DSK. Повече информация има на сайта на ДСК Мобайл. Отделен въпрос е защо тази информация я няма на сайта на ЦГМ...

Offline fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Отблокирането ставало чрез City by DSK. Повече информация има на сайта на ДСК Мобайл. Отделен въпрос е защо тази информация я няма на сайта на ЦГМ...

И аз не го знаех този сайт. А там има интересни неща за които също ЦГМ мълчи, например това. На базата на каква част от Наредбата са го решили това си остава загадка, никога не ми се е налагало да дупча два билета ако се кача от Лъвов мост на 213 и сляза на Клокотница  :neznam:

9. Ако се кача в превозно средство в наземния градски транспорт преди последната му спирка и изчакам да започне нов курс, как заплащам пътуването?
За да сте редовен пътник и съгласно регламентите на Центъра за градска мобилност, трябва да заплатите две пътувания – до крайната спирка на съответното превозно средство и още едно пътуване – от началото на новия му курс.

Online RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Премахват хартиения билет от 2 лева!

Край на хартиеното билетче, продавано от водачите в столичния градски транспорт. Новината съобщи Иван Антов, който е председател на директорите на Центъра за градска мобилност. Той обясни, че карнетката ще бъде заменена от фискален бон, който ще се отпечатва от принтер, инсталиран в кабините на водачите. Той, за разлика от предшественика си, няма нужда да бъде чекиран, но и не дава право на прехвърляне както останалите превозни документи „30+“ и „60+“. Антов обясни, че цената му няма да се промени, тъй като тя е наказателна за пътниците, които занимават шофьорите с несвойствени за тях дейности.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline difian

• Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Хубавото е, или по-скоро милосърдни, че няма и ефективни присъди за такива пътници, не ги е срам…  :help: Последното изречение като че ли е копирано от мнение тук във форума, но звучи крайно неуместно. И майсторите така таксуват повече, защото те мързи сам да си изциклиш паркета, в ресторанта - че си некадърен готвач или отново те мързи…

Кой са несвойствените дейности за водачите!? Да си говорят по телефоните също не им е в длъжностната характеристика, пък си го позволяват на работното място и по време на работа…

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Като хлопат по телефона, снимайте ги на момента и пращайте снимките на съответния адрес за сигнали на ЦГМ. Те, ако са хора, ще вземат мерки. Аз не карам, но началникът ми, когато чат-пат ме вози с колата, ако му звъннат, отбива, спира и си провежда разговора или, ако прецени, че не е важно, директно затваря. Има ред за всички - щом не може да се говори при каране, не може и толкова. Колкото до несвойствените дейности - как навсякъде водачите продават билети, само в София това се смята за несвойствено. В Германия дори продават всички видове билети и карти, без месечна.
« Last Edit: 26.07.2023, 02:38:33 by IKAR »
По рейс и по жена не се тича!

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
Някой има ли в темата с ученик с годишна карта, която скоро ще изтече? Нали уж един месец допълнително щяха автоматично да заредят. На гише ни казаха, че нямало такова нещо. И не можели да проверят.
Вие проверявали ли сте дали е зареден още един месец?

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Заредени са. На кастата на ЦГМ като провериш излиза като "корпоративно зареждане".
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Ако помните бях писал преди един пост относно това, че дебитна карта с пари, но със седмичен лимит, мина на валидатора, но вечерта не са успяли да вземат парите, не са пробвали пак след като е изтекъл седмичният лимит и бяха блокирали картата. Подадох сигнал на ЦГМ за този недостатък на системата, изобщо не ми отговориха. Оня ден пробвах картата пак и изглежда са я отблокирали, защото каза Валидна карта. Значи след 1-2 месеца се разблокирва.
« Last Edit: 14.08.2023, 21:52:47 by qwerty95 »

Online bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Няма как да се проверява дали картата има наличност или свободен лимит, защото за целта трябва да се направи връзка с банката, което ще забави процеса няколко пъти. Ще трябва например в метрото да чакаш все едно плащаш на ПОС, за да влезеш.
Предполага се, че пренебрежимо малко хора биха се опитали да валидират празна карта, а и ето че това също е възможно само веднъж. Валидаторите само прочитат картата, виждат, че е истинска и редовна, но не проверяват нищо повече от това, което се съдържа като информация в самата карта. Няма комуникация с банката, блокиране на суми, проверяване на наличност и т. н или поне не в момента на валидирането.

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Интересно ми е какво решение се прилага за кредитните карти - еднодневки, като ежедневно генерираната Виза карта на Револут.

Offline fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Няма решение, с такива карти еднодневки се возиш без пари освен ако не са блокирани по принцип. С Револут минава ли валидацията?

Offline За малко

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
Няма решение, с такива карти еднодневки се возиш без пари освен ако не са блокирани по принцип. С Револут минава ли валидацията?
От доста време чета едно и също по темата и не се сдържах да не направя регистрация, колкото да отговоря.
Първо искам да попитам някой реално тествал ли е това, или всичко са догадки?
Няма отърваване от финансови задължения. Всички осчетоводявания на трансакции не са в реално време и никоя банка или финансова институция няма право да ограничи осчетоводяването, в противен случай би имало огромни злоупотреби и множество блокирани карти.
За справка - преди няколко години когато Револют изчакваше 7 дена за осчетоводяване имаше масово връщане на пари под формата на Reversal и хората си казваха - много яко, плащам с Револют и ми излиза без пари после. Е да, ама не. Съществуват т.нар. отложени трансакции, които даже и не разбираш кога минават. В този конкретен случай на 7-я ден ти връщат парите, но на 8-я ти ги взимат пак, ако ще и да излезеш на минус. Същото следва да е и в транспорта.
Имам и силни съмнения дали на колегата с блокираната карта все пак не са му взети парите, някъде между другото. И не, няма проблеми в тикет системата. Ако все пак в някакъв сценарий се пренебрегва някоя трансакция, то това е доста голяма изключение.
Както и да е, считайте ме за трол ако искате, може и да блокирате акаунта, но не бъдете толкова наивни. Няма как да сме най-хитрите и да решим да се возим гратис с Револют. Ако ставаше така то целия свят щеше да се възползва, или поне тази част, където Револют е активен.

Offline fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Няма как да сме най-хитрите и да решим да се возим гратис с Револют. Ако ставаше така то целия свят щеше да се възползва, или поне тази част, където Револют е активен.

Никой не е казвал че с Револут можеш да се возиш гратис, там не си анонимен, в крайна сметка могат да те намерят и по пътя на иск по ГПК да си приберат парите, друг въпрос е дали заради 2 лева ще тръгнат да го правят. Ставаше дума за ето такива предплатени кредитни карти, те нямат име и се зареждат при покупката:

https://www.walmart.com/browse/gifts-registry/visa-prepaid-gift-cards/1094765_96894_8922996_9201808_9643393

Но е възможно и с тях да не може да се валидираш, нямам представа.

Offline stankos

• Нямам спирка
    • View Profile
Въпросът не е в двата лева, а принципен ! Днес 2, утре 200, а в други ден 200 000. Финансовите институции винаги ще намерят начин да си вземат парите, а на теб това да ти излезе през носа.

Online bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Абеее... не винаги, поне у нас.
Имам едно глоба от 50 лв за изтекла лична карта от преди има-няма 20 г, която още ми се води, но е погасена по давност. Така и никой не си я потърси.

Offline stankos

• Нямам спирка
    • View Profile
Държавните вземания са друга бира и там е "Куче влачи диря няма"...,не винаги и не за всеки!

Дебитна карта - Измислено Име държи на влог пари в нашата банка!
Кредитна карта - Ние познаваме Измислено Име и сме склонни да му дадем пари назаем!

Да разчиташ, че с виртуална кредитна карта ще прецакаш доставчик на нещо без да му платиш е несериозно и невъзможно! Издателя ще плати вместо теб и дори да не си вземе парите, което е хипотетичен вариант ще ти очерни кредитното досие та и един телефон на изплащане да не можеш да си вземеш !  ;)

Offline freepigeon

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
Като цяло се преувеличава цялата работа. Първо, нито Револют нито което и да е друго електронно портмоне са безплатни,има си такси за превалутиране и т.н. и след известно количество (мисля че 10) виртуални карти започваш да плащаш такси за всяка карта която е по висока от 1,60-те за билета. Второ, ако някой е сериен злоупотребител Револют без проблем ще съдейства на ЦГМ стига някой да се задейства - ще им преведат парите, ще блокират акаунта на злоупотребителя и т.н. Трето, аз не мисля че таргет групата на Револют ще се занимава с дребни измами от тоя тип и съм сигурен, че тия които по принцип мамят няма да имат акъла да си направят акаунт в Револют и да си снимат паспорт и себе си, после да направят банков превод към Револют акаунта.