Author Topic: Оптимизация на трамвайните маршрути  (Read 582663 times)

Offline blagun

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16935
    • View Profile
    • Email
Така съвсем ще изтънее 12-ката към гарата и натам към Илиянци, а това остана в новата схема единствената връзка Графа-Централна гара. Тези разцепвания и синхронизации както писах водят до екстремно разреждане по покрайнините на схемата и не са добра идея.
От Алабин до Козлодуй има 12, 18, 27, 17, до гарата - 12, 27  - това не е тънко все пак. 27 покрива 12 чак до София-север, от подлеза нататък се включва 11, така че не може да става дума за изтъняване обслужването на индустриалната зона Илиянци (или както там се казва). В схемата, предложена от Виктор, се залага на сгъстяване на 12 и отрязване на 18. След като явно това не се приема добре, 1:1 е най-добрият вариант за разделяне на ресурсите.
Другият вариант - отказ от 17 и от удължаването на 8 заради запазването на 18 - ми се струва неоптимален.

Защо 3 (или 4) до Струга, а не до Надлез Надежда? Ами зависи от натоварването, ако след гарата разхожда въздух, няма смисъл, ако има пътникопоток - тогава да е до надлеза.
« Last Edit: 29.04.2026, 11:55:21 by blagun »

Offline RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11943
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
Е, ама пъй тогава някой ще ревне че Стамболийски остава без връзка с гарата. Няма как едновременно да се запазят всички директни връзки, интервали и ведно с тях да има нови. Нито има толкова трамваи, нито толкова ватмани. Да не говорим за средства.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9383
    • View Profile
    • Email
...В схемата, предложена от Виктор, се залага на сгъстяване на 12 и отрязване на 18. След като явно това не се приема добре, 1:1 е най-добрият вариант за разделяне на ресурсите.
Другият вариант - отказ от 17 и от удължаването на 8 заради запазването на 18 - ми се струва неоптимален.

TM12 на 24 минути е твърде нарядко, толкова ще се получи ако се раздели 1:1 между 12 и 18.

Е, ама пъй тогава някой ще ревне че Стамболийски остава без връзка с гарата. Няма как едновременно да се запазят всички директни връзки, интервали и ведно с тях да има нови. Нито има толкова трамваи, нито толкова ватмани. Да не говорим за средства.

Тази връзка важна ли е? Струва ми се рядко използвана и за тази цел от района се ползват по-скоро А77, А60 и А74 отколкото трамвай. ТМ3 обикновено е полупразен на Възраждане и по Ботев към гарата.

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10050
    • View Profile
60 и 77 са сравнително редки и общото време за пътуване до гарата се получава близко до това с ТМ 3. ТМ 3 и 4 често са полупразни между Орландовци и Пиротска.  :rolleyes:

Offline blagun

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16935
    • View Profile
    • Email
Докладът за промените е отложен по искане на зам.кмета.

Offline RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11943
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
Нормално, предвид шизофренията на лилавите, които като съвносители на доклада гласуваха против.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline Stanislav_07

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 360
    • View Profile
Само Гергин и Чаушев я предложиха, другите от Спаси София нищо не казаха. Сега ще видим какво ще стане. Линия 4 защо не се закрие, и за сметка на това да се удължи линия 15 до Никола Петков, а линия 8 да е до Орландовци? Линия 3 да е до площад Възраждане, линия 6 се закрива, и линия 1 ще се движи по сегашният маршрут на линия 6. Линия 15 може преномерира на линия 19. 12 се удължава до МС Витоша, 18 се закрива.
« Last Edit: 01.05.2026, 13:06:27 by Stanislav_07 »

Offline Niko.G

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1184
  • ⁠A heresia das heresias era o bom senso.
    • View Profile
Аз също съм ЗА 12 до Витоша, ама нали ужким не можело нищо друго освен Татра в гората. Иначе Никола Петков и Бъкстон трябва да имат директна връзка с гарата и райони.

Offline RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11943
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
Не е на ужким. Друго освен ЧКД не е позволено да ходи до Хладилника. В този редна мисли няма как да се удължават 12 и 15, защото няма да стигнат трамваите.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline Stanislav_07

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 360
    • View Profile
Не е на ужким. Друго освен ЧКД не е позволено да ходи до Хладилника. В този редна мисли няма как да се удължават 12 и 15, защото няма да стигнат трамваите.
То български трамваи почти няма, скоро тази забрана няма да има никакво значение. Другите чуждестранни трамваи според мен са също толкова ефективни, колкото чешките Т6А2

Offline RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11943
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
Няма значение какво е според теб. Нито Песа, нито Инекони дават нагоре.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline Chezare

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1627
    • View Profile
А има ли реална техническа причина за тази забрана или е на принципа "страх лозе пази"?
Иначе моето предложение е следното:
ТМ4- Никола Петков-Централна гара- на 10 минути;
ТМ5- на 10 минути;
ТМ15- Княжево- Орландовци през Мария Луиза- на 10 минути с Песи;
ТМ18- на 10 минути;
ТМ10 и ТМ13-през 8 минути всеки.
Най-лесното, ефективно и щадящо финанси решение е елементарно - разтегляне на разписанията, намаляване на средната скорост на придвижване и свеждане до минимум ролята на GPS-и, говорещи автобуси, табла и всякакви подобни електроники, които само утежняват основните процеси.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9383
    • View Profile
    • Email
ТМ5- на 10 минути;
ТМ15- Княжево- Орландовци през Мария Луиза- на 10 минути с Песи;

Тоест предлагаш да бъде сисипана единствената работеща и добре позната трамвайна линия в София като и се набие една залепена линия с прословутите "синхрони", които както знаем не работят. Много, много интересно предложение.

Offline Mammoth

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3831
  • ČKD
    • View Profile
Сега заради опищяването на спасителите Захарна фабрика са на нокти, заради връщането в изходна позиция. Само че тук вече трябва да им се търси отговорност на пищящите, а не на общината. Като част от квартала, миналата седмица имахме събрание на блока, хората много изкъсо следят какво ще се случи, защото трамвая се използва.
« Last Edit: 01.05.2026, 19:00:31 by Mammoth »

Offline vaz2106

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1003
    • View Profile
    • Email
Има разбира се технически причини , и те са , че и двата модела трамваи са си издънки., особено Инеконите са бъкани с проблеми , с постоянни аварии. Качиха ги веднъж при идеални условия и толкова. При нашите условия и "поддръжка" нямат начини за постоянна работа в гората . Трябва да се поръчат трамвай само за там. Елементарен пример мога да ви дам , при конструкция от 20 тона , трябват четири мощни двигателя със безупречно електрическо и механично спиране , за да нямаме проблеми с мотриса и със сложният профил.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9383
    • View Profile
    • Email
Винаги някой като каже колко е уникална нашата гора и колко е тежко там и какви наклони са и се засилваме да купуваме едва ли не зъбчата железница за да успеем да покрием високите изисквания слагам като пример линия 15 в Базел, която също я има от толкова време като нашата гора и там си вървят всички базелски трамваи без проблеми и никой не му хрумва да купува специални трамваи само за една линия там:


Offline IKAR

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6864
    • View Profile
    • Email
Има разбира се технически причини , и те са , че и двата модела трамваи са си издънки., особено Инеконите са бъкани с проблеми , с постоянни аварии. Качиха ги веднъж при идеални условия и толкова. При нашите условия и "поддръжка" нямат начини за постоянна работа в гората . Трябва да се поръчат трамвай само за там. Елементарен пример мога да ви дам , при конструкция от 20 тона , трябват четири мощни двигателя със безупречно електрическо и механично спиране , за да нямаме проблеми с мотриса и със сложният профил.
То затова навремето направиха уж тунела под Драган Цанков - една от идеите му беше трасето през гората да се премахне. Сега обаче как да стане - хем тунелът отдавна е зает, хем въпреки метрото трамваят до Хладилника нямаше как да не се запази.
« Last Edit: 02.05.2026, 03:44:58 by IKAR »
По рейс и по жена не се тича!
A developed country is not a place where the poor have cars, it is where the rich ride public transportation.

Offline Stanislav_07

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 360
    • View Profile
Вече някои Татри са служебни, скоро май ще се закрие трасето до МС Витоша, както приказвате. Песите не ги ли пробваха през гората над пл. Журналист?

Offline Mammoth

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3831
  • ČKD
    • View Profile
Какво общо има това че има служебни Т6 със закриване на трасе? Никъде никой не е казал, че трасето ще се закрива…

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10050
    • View Profile
За Песа и Инекон производителите разрешават наклон 60/1000, по-сериозният проблем са кривите между Журналист и Семинарията особено Вишнева, където няма добра видимост. Трасето по Черни връх с максимален наклон 72/1000 беше закрито.  :rolleyes: