Author Topic: Маркировка и организация на движението  (Read 260987 times)

Offline bdz43r

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6477
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Казвали сме и преди, че задръстванията са константа, която не зависи от капацитета на пътната мрежа докато той не превиши общия брой автомобили, което е физически невъзможно. Повече и по-широки булеварди водят до повече автомобили в задръстването, а не до по-малко задръстване.

Online IKAR

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6864
    • View Profile
    • Email
Или с други думи - осигуряването на повече булеварди за колите води единствено до още повече задръствания. Все едно да си лекуваш шкембюто само с разхлабване на колана и нищо повече...
По рейс и по жена не се тича!
A developed country is not a place where the poor have cars, it is where the rich ride public transportation.

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 856
    • View Profile
Е то по тази логика да направим навсякъде двулентови улички със светофари през 50 метра...
Задръстванията за мен са функция от нивото на автомобилизация, което в София си е основния проблем. Но кръстовищата на няколко нива дори тук намаляват задръстванията

Offline bdz43r

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6477
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Е то по тази логика да направим навсякъде двулентови улички със светофари през 50 метра...
Ами има такива градове и са съвсем наред. Аз най-обичам примера с Прага, където пътната мрежа е много по-спъната от софийската, а населението и площта - същите. Обаче общественият транспорт е около 10 пъти повече.
Задръстванията за мен са функция от нивото на автомобилизация, което в София си е основния проблем. Но кръстовищата на няколко нива дори тук намаляват задръстванията
Нивото на автомобилизация не се намалява с облекчаване на автомобилния трафик, защото това води до още повече коли, а не до по-малко задръствания.

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10050
    • View Profile
Все пак за милионен град е нормално да има няколко рингови магистрални булеварда, в София такава функция изпълняват Опълченска, Скопие и К. Величков, Околовръстното. В Прага такива функции имат Bubenecsky Tunel, Dejvicky Tunel, Strahovsky Tunel, Mestky Okruh, Prumyslova, Prazsky Okruh, Brusnecky Tunel, M. Horakove.  :rolleyes:
« Last Edit: 09.05.2026, 22:05:55 by V.Peichev »

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 856
    • View Profile

Забравяте факта, че градския транспорт рядко се движи на интервали под 10 мин в пик, а вечер е на 20 и нагоре минути. Трудно с тия интервали, съчетано с нуждата от смени на превозно средство по спирките, да привлечеш кой знае колко хора  от пътуващите с коли.

Нивото на автомобилизация не се намалява с облекчаване на автомобилния трафик, защото това води до още повече коли, а не до по-малко задръствания.

Нивото на автомобилизация ще се намали като има рестриктивно законодателство, за да не може да се регистрира всяка ламарина довлечена от западните автоморги. Също чрез закони правещи притежанието на всичко над 1 автомобил на домакинство силно неизгодно. Ако стигаме до там да намалявам колите чрез липса на пътища... Ми да изринем асфалта и да оставим по една пръстена пътека между блоковете до метрото. Тъкмо така ще качим всички в метрото - изконната мечта на Спасителите

Offline bdz43r

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6477
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Забравяте факта, че градския транспорт рядко се движи на интервали под 10 мин в пик, а вечер е на 20 и нагоре минути.
Не го забравям, но редкият транспорт и субективната неспособност на общината да го уреди по-добре не е причина да се строят повече пътища.
Нивото на автомобилизация ще се намали...
Ако се намали, без значение как, за какво са ти по-широки пътища?! Сегашните ще се опразнят и проблемът ще отпадне.
« Last Edit: 09.05.2026, 23:10:19 by bdz43r »

Offline AGENT 006

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16780
  • Fear on me, shame on you
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
Транспортните проблеми на София не са особено трудни за очертаване. Водещите проблеми са във вечно подценяваните връзки север - юг. Всички знаменити със задръстванията си булеварди в София са север - юг - „Ген. Данаил Николаев“/„Ситняково“/„Еминеску“, „Черни връх“, „Г. М. Димитров“. Липсва господстваща линия „Сточна гара“ - „Лозенец“, а трябва да има на всяка цена. 288 е стъпка в правилната посока, но истинското смачкване на автомобилния трафик по „Г. М. Димитров“ ще е трамваят, а за „Черни връх“ трябва да се заличи косото паркиране в зоната между „Никола Вапцаров“ и „Сребърна“, което пречи на движението и 120 и трамваите трябва да са безапелационни заедно с метрото, разбира се. Другият вечен проблем е оста „Солунска“ - „Ген. Гурко“, която е непрекъснато задръстена, защото няма политика за принудително разпределяне на трафика към ринга „Опълченска“/„Скобелев“/„Васил Левски“, а състоянието на пещерата при НДК и „Васил Левски“ оттам до кино „Одеон“ е покъртително и последният проблем е набутването на магистрален трафик през „Цар Освободител“. Трябва да има безапелационно предимство за левите и десни завои за идващите от „Цариградско шосе“ на университета, а на „Опълченска“ и „Тодор Александров“ трябва да има промяна на светофара, с която принудително да се отпраща трафик към „Руски паметник“ вместо към жълтите павета.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9383
    • View Profile
    • Email
защото няма политика за принудително разпределяне на трафика към ринга „Опълченска“/„Скобелев“/„Васил Левски“, ... Трябва да има безапелационно предимство ... с която принудително да се отпраща трафик към „Руски паметник“ вместо към жълтите павета.

Само "принудително" и "безапелационно" ми се набиха на очи в този ферман. Тези хора които живеят по описаните улици, които ще поемат целия софийски трафик питани ли са дали искат "принудително" цяла София да им смърди с трошките си под прозорците? Да не турят една ограда и бариера като в Ормузкия проток и да кажат че ще пускат само с такса по Опълченска? И на малките деца им е ясно, че като се набута някъде за да се освободи някоя "елитна" улица мизерията се пренася две преки по-натам.

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10050
    • View Profile
Опълченска е идеалното място за вътрешен ринг - разтоварва Мария Луиза и Ботев и извежда трафика от вътрешността на центъра в неговата периферия.  :rolleyes:

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 856
    • View Profile
Тези хора които живеят по описаните улици, които ще поемат целия софийски трафик питани ли са дали искат "принудително" цяла София да им смърди с трошките си под прозорците?
Тези хора са се съгласили още като са си купили жилищата на улица, която в ОУП е предвидена за градски рингов булевард. Като не искат трафик под прозорците - продават апартаментите и ей ти го Бухово, ей ти го Кремиковци, ей ти го Войняговци.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9383
    • View Profile
    • Email
Тези хора които живеят по описаните улици, които ще поемат целия софийски трафик питани ли са дали искат "принудително" цяла София да им смърди с трошките си под прозорците?
Тези хора са се съгласили още като са си купили жилищата на улица, която в ОУП е предвидена за градски рингов булевард. Като не искат трафик под прозорците - продават апартаментите и ей ти го Бухово, ей ти го Кремиковци, ей ти го Войняговци.

Айде поредният принудителен безапелационен, че чак изсели хората в Бухово.  :help:, тези времена с принудителното изселване си заминаха завинаги. Който не е наясно че хората по Опълченска живеят там от 50-те години на миналия век когато улицата е била с по три реда дървета и по една лента на посока когато думата "рингов булевард" никой не я е чувал и че това са избиратели, а не някакви досадници, ще има проблем да вземе още един мандат в СОС.

Offline AGENT 006

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16780
  • Fear on me, shame on you
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
Задръстванията на метростанция „Сердика“ и „Цар Освободител“ и „Георги Раковски“ трябва да бъдат прекратени незабавно, точка по въпроса. Това е недопустимо за историческия център на европейска столица. „Дондуков“ винаги се е бележел с жълто на картата като важна пътна артерия, „Цар Освободител“ никога, а реално поема повече трафик. Да, разбира се че ще го има, говорим за излаз към „Цариградско шосе“, но да преминава магистрален трафик по жълтите павета е позорно, защото това е представително място, където настилката трябва да бъде извънредно пазена, не да е покрита с десет пласта отложени гуми и да можеш да се разхождаш пеш без да се задушаваш от изгорели газове и да се побъркваш от автомобилен шум. Десетки пъти съм се движил преди 8 часа в делник от „Дружба“ към центъра по „Цариградско шосе“. Цялото адско задръстване започващо от „Яворов“ е заради селяндурщината с минаването напряко през жълтите павета и на тези овце готови да се влачат, докато се задушават в собствените си газове и задушават всички преминаващи трябва да им бъде отнет този „кеф“ веднага.

Online IKAR

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6864
    • View Profile
    • Email
До преди години по Цар Освободител спираха колите поне събота и неделя. Да възстановят барем това...Иначе имаше и планове Раковска между Дондуков и чешкия център да слезе в тунел, същото се отнася и за Васил Левски пред Ректората.
По рейс и по жена не се тича!
A developed country is not a place where the poor have cars, it is where the rich ride public transportation.

Offline RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11943
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
С построяването на метрото, тези планове няма как да се случат. Жителите на Опълченска къде дремаха при гласуването на ОУП и ПУП. Или за по-лесно мрънкаме при свършен факт.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 856
    • View Profile
Който не е наясно че хората по Опълченска живеят там от 50-те години на миналия век когато улицата е била с по три реда дървета и по една лента на посока когато думата "рингов булевард" никой не я е чувал и че това са избиратели, а не някакви досадници, ще има проблем да вземе още един мандат в СОС.
Тези хора къде бяха когато се е приемал ОУП на града, при приемането на ПУП, къде са били при общественото обсъждане в началото на реконструкцията на булеварда? ОУП е приет 2007, обновяван 2009 и 2017. От 2007 до 2024та година са има няма 17 години в които тези хора не са предприели нищо. Е като са мълчали 17 години когато му е било времето нямат право да искат нещо сега

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10050
    • View Profile
Опълченска е оптимален вариант за вътрешен ринг - Скопие и Константин Величков са прекалено далеч от центъра, Иван Иванов и Димитър Петков не са пълноценни завършени булеварди. В Прага части от ринговете са в тунели, но в София е трудно осъществимо заради наличната инфраструктура, почвите и подземните води.  :rolleyes:
« Last Edit: 11.05.2026, 10:16:00 by V.Peichev »

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9383
    • View Profile
    • Email
Който не е наясно че хората по Опълченска живеят там от 50-те години на миналия век когато улицата е била с по три реда дървета и по една лента на посока когато думата "рингов булевард" никой не я е чувал и че това са избиратели, а не някакви досадници, ще има проблем да вземе още един мандат в СОС.
Тези хора къде бяха когато се е приемал ОУП на града, при приемането на ПУП, къде са били при общественото обсъждане в началото на реконструкцията на булеварда? ОУП е приет 2007, обновяван 2009 и 2017. От 2007 до 2024та година са има няма 17 години в които тези хора не са предприели нищо. Е като са мълчали 17 години когато му е било времето нямат право да искат нещо сега

Не са мълчали, борили са се. Но нещата знаеш как се случват у нас, най-често са се борили с вятърни мелници. Така че дори и да има ОУП, това не значи магистрала, това е най-нормална градска улица с жилищни постройки от двете и страни. Така както минаха 15 години за да бъде осъдена общината да махне незаконния трамвай при НДК от под прозорците, така може и да се случи и с Опълченска, заради ОУП-то обаче може да трае и 30 години, дотогава всички ще са измрели и наследниците ще трябва да поемат борбата. ОУП не е римски закон изваян в камък, и той може да е незаконен или да противоречи на други норми и закони. А може и по-просто да стават нещата, когато политиката помага, а не пречи на хората да получат зелена и здравословна градска среда, а не поредното задръстване под прозорците си всички ще имат ползва от това и няма да има нужда да преправяме нещата по три пъти докато ги направим както трябва, в момента с тази чупка и с БУС лентите от никъде до никъде пропусквателната способност на улицата е нищожно подобрена от преди ремонта, да не кажа почти същата.

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10050
    • View Profile
Опълченска трябва да е магистрален рингов булевард за да се разтоварят Мария Луиза и Ботев и да се изнесе движението от центъра в неговата периферия. Няма друга алтернатива за такъв ринг.  :rolleyes:

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 856
    • View Profile
Така както минаха 15 години за да бъде осъдена общината да махне незаконния трамвай при НДК от под прозорците, така може и да се случи и с Опълченска, заради ОУП-то обаче може да трае и 30 години, дотогава всички ще са измрели и наследниците ще трябва да поемат борбата
Първо ОУП е с ранга на закон, така че колкото и да не ти харесва е нещо, с което трябва да се съобразяваме.
Второ - казусът с трамвая до НДК е съвсем рвзличен и няма нищо общо. Трамвая беше пуснат по това единично трасе - временно. Да Столична община се опита да превърне това временно решение в нещо постоянно, но още по начало това решение беше компромисно и беше ясно още отдавна,че ще се стигне до тук.
Трето - концепцията с ринговите булеварди е ясна и колкото и да е неприятно за хората града се нуждае от рингови булеварди