"Това не е бюджет, с който съм съгласен". Общинският съвет прекроява бюджета на Васил Терзиев"Столичният общински съвет трябва да гласува в четвъртък бюджета на София за 2025 г. Вероятно обаче крайната сметка ще се различава съществено от първоначалният вариант, внесен от кмета Васил Терзиев. Намеренията за промени на финансовия план на общината, предложени и подкрепени към момента от ГЕРБ, БСП, "Спаси София", "Възраждане" и Карлос Контрера от ВМРО, предизвикаха политическо напрежение още преди началото на обсъждането.
То предвижда завишаване на приходите в почти 3-милиардния бюджет с около 31 млн. лева, както и орязване на разходи с около 51 млн. лева. За сметка на това бяха гласувани списъци с нови проекти за финансиране, предложени от ГЕРБ, БСП, "Спаси София", "Възраждане" и Карлос Контрера.
"Това не е бюджетът, зад който заставам. Това не е бюджет, с който съм съгласен", коментира преди заседанието на общинския съвет кметът на София Васил Терзиев. Той обвини ГЕРБ, БСП, "Спаси София", Карлос Контрера в политическо лицемерие, тъй като се говори за приоритети като детски градини, асфалтиране на улици или ВиК проекти, а парите за тях се орязват, което поставяло под риск изпълнението на проектите. Неглижирали се и северните части на София, въпреки че те също били посочвани като приоритетни. Терзиев заяви, че не знае как ще изпълнява подобен бюджет, ако бъде приет, тъй като създавал само проблеми.
Заместникът му Иван Василев беше още по-емоционален и обяви, че "Спаси София" вече е част от "икономическото мнозинство" в Столичния общински съвет, към което досега екипът на Терзиев числеше ГЕРБ, БСП, ИТН, отцепниците от "Възраждане" и Карлос Контрера. Василев дори безпрецедентно призова общинските съветници да покажат, че са свободни и да не подкрепят финансовия план на общината за 2025 г.
От своя страна от ГЕРБ и "Спаси София" обявиха, че предложенията им също идват от гражданите и от районните кметове на "Продължаваме промяната-Демократична България". И попитаха риторично дали готови проекти за облагородяване на училищен двор в северния квартал "Левски Г", или за междублоково пространство в "Зона Б 5", са "мафия".
От "Спаси София" припомниха, че още след представянето на проекта за бюджет са обявили, че не са съгласни с част от предложенията в него и няма да подкрепят плана, ако не видят своите приоритети в него. Борис Бонев добави, че предложенията на формацията са част от приоритетите им от години.
След представянето на бюджета преди около месец той събра доста критики от опозицията от ГЕРБ и БСП, но и от доскорошните коалиционни партньори на кмета от "Спаси София". Сега те бяха облечени в педложение за изменение на първоначалния финансов план на общината, внесено часове преди началото на последното заседание на бюджетната комисия към съвета в четвъртък, на което се гледаше окончателно бюджетът.
Общите виждания на ГЕРБ, БСП, "Спаси София", "Възраждане", Карлос Контрера от ВМРО предвиждат преразпределяне на 80 млн. лева от общо почти 3 млрд. лева бюджет на София за 2025 г. Разместванията засягат основно собствените приходи (общо около 1 млрд. лева от бюджета) и проекти, които се финансират от тях.
Очаква се "икономическото мнозинство" (ГЕРБ, БСП, ИТН и Карлос Контрера от ВМРО) да наложи своите виждания и за т. нар. транспортна икономическа рамка, която на практика е бюджетът на публичния транспорт в София. Тя беше направена по спешност след протестите на работещите в сектора, за да осигури увеличение на заплатите на всички около 7000 заети с по 300 лева от 1 април.
За целта държавата обяви, че отпуска допълнително 15 млн. лева за Столичната община. Ако предложението на "икономическото мнозинство" се приеме окончателно, местната власт също ще трябва да намери 15 млн. лева повече за осигуряването на парите за заплати. Прогнозите на администрацията са, че всичко това ще доведе до забавяне на плащанията към транспортните дружества, а те пък няма да могат да плащат на доставчици и така може да се стигне до спиране на градския транспорт заради липса на пари.
Завишаване на приходитеСлед четиричасов дебат бюджетната комисия прие късно в четвъртък няколко предложения за съществени промени в бюджета на София за 2025 г. Сред тях е увеличаване на приходната част с 31.5 млн. лева. Това е за сметка на по-високи доходи от данъци, такси и неданъчни приходи. Завишението беше прието, въпреки че почти няма промени в ставките на данъци и такси, както и в цените на услугите.
Единствено до момента по предложение на "Спаси София" беше завишен туристическият данък. Има предложение отново от тази партия за ръст на цените за разрешения за строеж. Очаква се и такова за поскъпване на платено паркиране като част от реформа в този сектор.
Орязване на проектиОсвен повишаването на приходната част с 31.5 млн. лева на бюджетна комисия се прие и общо предложение за орязване на разходи - основно от капиталовата програма, в която са обектите за строителство и основен ремонт, с 50.5 млн. лева. За сметка на това комисията гласува вкарването в програмата за инвестиции на проекти, предложени от почти всички политически сили в общинския съвет. Общата им стойносте е десетки милиони левове.
Против предложенията бяха единствено съветниците от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), които критикуваха внасянето на толкова сериозни изменения в последния момент и без да е ясно как това ще се отрази на изпълнението на планираните проекти за строителство, както и несигурността за събирането на напрегнатите приходи.
"Поразии" и "абсурд"Идеите на мнозинството в съвета бяха критикувани и от представителите на администрацията на кмета Васил Терзиев.
"Намираме се на политическия битак. Г-н Пеевски си купува депутати в ДПС, г-н Борисов евтино си купува комунисти и войводи", коментира зам.-кметът по финансите Иван Василев, който определи идеите на опозицията като "поразии" и "абсурд".
"Становището ми за тези 80 млн. лева е крайно отрицателно. Не виждам никакъв реализъм в приходната част. При разходите се намаляват средствата за детски градини, ВиК и ключови булеварди. Нереалистично ми се струва предложението за увеличаване на приходната част на бюджета", коментира още Василев.
Несъгласие с предложенията изрази и колегата му Никола Лютов, отговарящ за строителството. Според него идеите за много корекции с малки суми по почти всички проекти в предложената от администрацията капиталова програма, не е добра. Още повече, че се прави, за да се напълни въпросната програма с много проекти, за които се отпускат недостатъчни суми.
Това би означавало продължаване на практиката едни и същи обекти да се прехвърлят от година на година, тъй като не може да бъдат започнати или завършени.
"За нас е приоритет не да има програма, наблъскана с проекти, за които не е ясно колко ще видят бял свят, а да включва неща, които ще се случат в следващата година - година и половина. Не сматям, че е целесъобразно да се опитваме да изпилим всеки сантиметър от програмата, за да включим много обекти. Още повече, че така по-трудно се работи", коментира Лютов.
"Убивате го тук и сега"Той даде пример с няколко проекта, които имат кратък срок на изпълнение и работата по тях може да започне бързо. Заради недостатъчните суми в бюджета обаче трябвало да бъдат забавени изкуствено, за да може да приключат в края на годината и плащанията да останат за 2026 г.
Другата лоша практика според него е предложението на опозицията за силно орязване на бюджета за някои проекти, без да бъдат извадени от програмата.
Като пример той посочи влачещия се от години ВиК проект за Дубльор на ляв владайски колектор.
"Положихме усилия да го задвижим, тъй като в "Хаджи Димитър" и "Малашевци" има много наводнения заради недостатъчния капацитет на канализационната система. Затова трябва да приключи този проект. Другият вариант е да ограничим до нула строителството в голяма част от София или да продължаваме да строим при положение, че канализацията вече не се справя", коментира Лютов. Според него с предложението парите за този проект да бъдат намалени от 10 млн. лева на 500 хил. лева "той умира тук и сега".
Зам.-кметът по строителството критикува и орязването на пари за ВиК проекти и възстановяване на настилки след смяната на инфраструктурата. "Предлагате от 15 млн. лева да паднем на 3 млн. лева. Как да ги завършим тези обекти? Как да платим на фирмите? Това е канализация за огромна част от града. Имаме финансови ангажименти, които вече са поети", обясни Лютов.
Според него намаляването на парите за друг голям проект - бул. "Рожен", за който се предлага сумата от 29 млн. лева да се свие с 5 млн. лева, също поставя под съмнение довършването му тази година.
"Бул. "Рожен" тази година трябва да бъде разплатен. Така няма да можем да го направим, а той до края на годината трябва да е готов. Завършването му е първото условие да работим по следващи булеварди, тъй като не можем да затворим няколко квартала на София", каза Лютов.
Въпреки несъгласието на администрацията и на съветниците от ПП-ДБ идеите на опозицията за бюджета бяха приети от бюджетната комисия. Гласуван беше и резервен списък с проекти отново по предложение на опозиционните партии. Предстои Столичният общински съвет да вземе крайното решение за бюджета на София за 2025 г. на заседанието си в четвъртък. "
https://www.mediapool.bg/tova-ne-e-byudzhet-s-koito-sam-saglasen-obshtinskiyat-savet-prekroyava-byudzheta-na-vasil-terziev-news371706.html