Author Topic: Климатиците  (Read 124786 times)

Offline wiNt

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1682
  • 9060
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #460 on: 27.07.2020, 22:12:42 »
То всичко добре, ама защо са им на общо 57 единици състав 70 климатика, още повече, че една голяма част се движат в състави. Доколкото съм наясно "преносимите" не вършат особена работа, но може и да греша.

Offline vasko

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3381
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #461 on: 02.08.2020, 13:25:25 »
Наблюдавам много странна ситуация както в наземния транспорт, така и в метрото. Климатиците са включени, но прозорците не са заключени и масово пътниците ги отварят...  :neznam:

Така се хаби енергия, а пък и инсталициите се амортизират излишно!  :help:
vasko - оригиналът! :)

Offline Pesho1991

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1146
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #462 on: 02.08.2020, 15:33:59 »
Наблюдавам много странна ситуация както в наземния транспорт, така и в метрото. Климатиците са включени, но прозорците не са заключени и масово пътниците ги отварят...  :neznam:

Така се хаби енергия, а пък и инсталициите се амортизират излишно!  :help:
Това е заради короната. Има си заповед на ЦГМ да не се заключват прозорците. Ако не се лъжа трябва задължително да има отключени.

Offline vasko

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3381
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #463 on: 02.08.2020, 15:56:06 »
Наблюдавам много странна ситуация както в наземния транспорт, така и в метрото. Климатиците са включени, но прозорците не са заключени и масово пътниците ги отварят...  :neznam:

Така се хаби енергия, а пък и инсталициите се амортизират излишно!  :help:
Това е заради короната. Има си заповед на ЦГМ да не се заключват прозорците. Ако не се лъжа трябва задължително да има отключени.
Не мога да разбера каква е връзката.  :neznam:
vasko - оригиналът! :)

Offline Pesho1991

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1146
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #464 on: 02.08.2020, 16:17:20 »
Наблюдавам много странна ситуация както в наземния транспорт, така и в метрото. Климатиците са включени, но прозорците не са заключени и масово пътниците ги отварят...  :neznam:

Така се хаби енергия, а пък и инсталициите се амортизират излишно!  :help:
Това е заради короната. Има си заповед на ЦГМ да не се заключват прозорците. Ако не се лъжа трябва задължително да има отключени.
Не мога да разбера каква е връзката.  :neznam:
Разяснявам- понеже е горещо са включени климатиците, но заради заповед на РЗИ, която е препратена от ЦГМ към подопечните дружества се налага и да има и отворени прозорци, само и единствено заради вируса.
Нали и по същата причина са отделени водачите с ленти от салона.

Offline vasko

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3381
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #465 on: 02.08.2020, 22:20:25 »
Аз не се учудвам, че има някакви нормативни ограничения по темата със заключването на прозорците.

Това, което не разбирам е защо се прави? С какво отворените прозорци помагат при борбата с covid-19?
vasko - оригиналът! :)

Offline bonbon

  • Защо пиша толкова много?
  • ********
  • Posts: 2083
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #466 on: 03.08.2020, 00:56:47 »
Аз не се учудвам, че има някакви нормативни ограничения по темата със заключването на прозорците.

Това, което не разбирам е защо се прави? С какво отворените прозорци помагат при борбата с covid-19?

Проветрение се нарича.
Климатикът върти един и същи въздух.
С отворени прозорци въздухът се сменя.
Вероятността от заразяване при изцяло затворено превозно средство е по-голяма отколкото превозно средство с отворени прозорци.
Ще ме прощавате, но ГТ е едно от най-рисковите места в момента.
Ти май във всяка тема се оплакваш? Навсякъде чета твои мнения?! Няма угодия, защо било топло, защо няма климатик, ама защо и прозорците се отворени!!

Offline Ivo

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16116
    • View Profile
    • Email
Re: Климатиците
« Reply #467 on: 03.08.2020, 10:16:39 »
На мен ми се струва, че понякога в обедните часове когато напече много и има много пътници климатика не може да насмогне става задушно, няма въздух и отварят по 1-2 прозорчета нарочно. В Китайците отзад до двигателя където много грее, а в МАН-овете в предната част обикновено двете малки прозорчета да вкара въздух малко.

Същото съм виждал и в други западни градове, също отварят по 1-2 прозорчета понякога.

То така и така тогава за да насмогне работи на макс, едва ли ще му окаже някакво влияние, ако се отвори до нагорещения двигател прозорче дори може да му помогне. Климатикът също сменя въздуха. Измуква отвътре и вкарва отвън. Има и филтри които го пречистват. То ако върти един и същ въздух наистина трябва да има и 1-2 отворени прозорчета.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline madbatt

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 526
  • antiMASKer
    • View Profile
    • Email
Re: Климатиците
« Reply #468 on: 03.08.2020, 11:10:58 »
Относно т.н. западни градове:
Прозорците трябва да са отворени, където има люкове - също. Климатиците в началото, трябваше да са изключени, но с повишаването на температурите, това се промени.
След работа, климатичната система се третира с препарати от специализирани фирми. Също и при по-дълга почивка в работно време.
Предполага се, че изискванията, са едни и същи за страните в ЕУ.

Освен контрол на температурата, една инсталация може да прави още много неща, но в крайна сметка всичко опира до пари.
Dream on @Радоц%ет, ама не си в час

Offline tm0

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 4029
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #469 on: 05.02.2021, 17:36:39 »
Отправяме поредно предупреждение за заключени прозорци. В пикови сутрешни часове автобуси по линия 204 (и не само), претъпкани с пътници, се превръщат в газови камери. Всички превозни средства да са с отключени прозорци - отговорността е на водач, който в момента на проверка се установи, не само на този, който сутрин тръгва от гараж.
------------------------

Offline wiNt

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1682
  • 9060
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #470 on: 05.02.2021, 19:56:56 »
Всички ПС са с отключени прозорци още от март месец, заради вируса. Ако си видял заключен е било адско изключение, аз един такъв не съм видял оттогава. Специално на новата партида МАН, някои прозорци са доста трудни за отваряне и залепват, може това да е станало.

Offline tm0

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 4029
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #471 on: 06.02.2021, 23:27:11 »
Още преди дни, със затопляне на времето през деня, се установи, че прозорците масово са заключени.
------------------------

Offline mitkov2

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 711
    • View Profile
    • Email
Re: Климатиците
« Reply #472 on: 08.06.2021, 10:12:26 »
Някой има ли обяснение защо на белите МАН-ове им работят печките при външна температура 20 градуса, а вътре е сауна? На седалките откъм прозорците не може да се стои...

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10044
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #473 on: 08.06.2021, 10:29:52 »
Работещо отопление в автобусите през лятото е нужно за по-ефективно охлаждане на двигателя, но последните дни не е чак толкова горещо.  :rolleyes:

Offline Ivo

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16116
    • View Profile
    • Email
Re: Климатиците
« Reply #474 on: 08.06.2021, 12:29:27 »
Да бе, това да не са ти едновремешните автобуси от преди 50 години да се охлаждат през парното. При тези МАН-ове всичко е компютъризирано, нагласяш само температурата и системата сама преценява дали да пусне парно или климатик, вентилация. По-скоро някой го е настроил примерно на 25-26 градуса и като е 20 градуса системата пуска печките за да направи 26. Като стане над 26 ще включи климатика за да падне до толкова и така.

Виждал съм като е някакво време ни за климатик, ни за печка. Като се отворят вратите и влезе по-хладен въздух веднага се пускат печките, като пекне малко слънце и стане по-топло се включва климатика и се редуват. Термодатчици има и отпред и в ремаркето. Дори съм виждал отпред да работи печката, а в ремаркето най-отзад да духа от климатика.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline wiNt

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1682
  • 9060
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #475 on: 08.06.2021, 14:01:21 »
Аз не съм виждал да работят от седмици. По-скоро иде реч за прецакан датчик според мен. МАН видимо изобщо не са с водно парно, така че това на Пейчев са абсолютни глупости.

Offline mitkov2

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 711
    • View Profile
    • Email
Re: Климатиците
« Reply #476 on: 08.06.2021, 16:01:45 »
Ясно ми е, че не се охлаждат, но не разбирам защо няма стандарти в ЦГМ изобщо за това каква температура трябва да се задава на климатрониците в МГТ. Нещо от сорта на 20 градуса зимата и 22 преходен сезон и 24 лятото е нормално, според мен, за да не са твърде големи амплитудите жега/студ. Ама да надуеш на 25-26 е прекалено за който и да е сезон.

Offline mitkov2

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 711
    • View Profile
    • Email
Re: Климатиците
« Reply #477 on: 21.06.2021, 18:28:44 »
3157 е автобусът с развален термостат / терморегулатор (ако е само 1). Днес отново пътувах с него следобед от Орлов мост до Дружба, вътре отново работеше отопление при 30 градуса навън. Макар с отворени прозорци не се дишаше в интериора, не знам как шофьора не обръща внимание на подобен проблем и как изобщо го пускат всеки ден на линия. Или техническа инспекция не се прави, или се кара през просото. Пуснах жалба до ЦГМ, дано го спрат и ремонтират скоро.

Offline Ivo

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16116
    • View Profile
    • Email
Re: Климатиците
« Reply #478 on: 28.06.2021, 12:44:41 »
От тия дни с по-големи жеги добро впечатление ми правят с доста добра климатизация МАН от 2014-та и дизел Китаец. Супер е вътре.  Верно в МАН от 2019-та и газовите Китайци е малко по-слабо, но може да е субективно или нещо от настройките. В дизел-китайците се усеща супер, заради затъмнените стъкла не напича много вътре.

На къс Соларис се возих веднъж наскоро и там беше супер.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline wiNt

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1682
  • 9060
    • View Profile
Re: Климатиците
« Reply #479 on: 28.06.2021, 13:40:36 »
Дизел-китайците може да са пълни боклуци, но откъм парно през зимата и охлаждане през лятото не мисля, че има по-добри автобуси в София. Имам същите наблюдения и относно МАН 2019 - наистина не духа толкова студено колкото при предната доставка. Странно е защо. :/