Масов градски транспорт > За системата като цяло

Разчитане на VIN и заводски номера.

(1/2) > >>

KRAKOMOBILA:
 Мисля, че темата ще е интересна. Но за съжаление аз я създавам със въпрос, а не с информация по нея.
 Идеята ми е такава - всеки VIN номер носи доста информация във себе си - обаче трябва да може да бъде разчитан.
 Първо искам да попитам каква е разликата между VIN и заводски номер - ясно е, че такава разлика има - но каква е тя ?
 Второ - VIN номерата не са строго фиксирани за всички превозни средства - тоест при автобусите Икарус изглеждат по един начин, при Мерцедес по друг, при Ман по трети и т.н.т. Ще се радвам някой да разясни на различните модели автобуси - какво точно показва VIN номера и как точно се чете ?

Примерно - ето VIN номера на 1506:
280.92.042.87 - от него успявам да разбера следното - Икарус 280.92, произведен 1987 година - 042 какво значи ? Вероятно пореден номер на произведения автобус/тролейбус през 1987 година ?
Обаче нещата при Мерцедес и Ман са ми тотално неясни:
WDB.307.100.13.045675
307.100.13.007828
 Тук и двата номера са на O305G - защо единият има WDB отпред, а другият не ? Какво значат останалите комбинации ?
 При Ман - нещата също са доста неясни:
WMA.A610044T001341

Очаквам включване от по-запознатите. И дано темата да е интересна и за други освен мен. :)

xЗm:
Икарусите нямат ВИН номера. Това са заводски номера, като предположението за 042 е напълно вярно.

Виж секцияComponents of the VIN на http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_Identification_Number за повече инфо.

Стаменов:
Темата наистина е интересна, както сигурно и статията, пусната от х3м, жалко че почти нищо не разбирам :D
Това което аз знам е че при по-старите екземпляри, и при колите, и при автобусите имат следните горе долу лесни за разчитане компоненти (говоря за т.нар номер на рамата, VIN беше в последствие въведено като понятие и доколкото знам е едно и също) - година на производство, заводски пореден номер, и евентуално точен цифров номер на модификацията. При по-новите е ясно че са стандартизирани и сертифицирани, така че там нищо не разбирам, щото всичко е кодирано и всеки знак или група от знаци значи нещо различно от написаното на пръв поглед.

ИванТ:
Относно "WDB", това е означение на всички автомобили Mercedes, "W" е индекс, че марката е регистрирана в Германия, например при Volkswagen започва с "WVW", при AUDI с "WAU", при Opel с "W0L", при Ford AG с "WF0" и при BMW с "WBA". Следващият индекс "DB", означава "Daimler-Benz". Последващите 6 символа са типовото означение, от посочения по-горе пример 307100 означават, че това е Mercedes O305G. От този индекс става ясно, че е съчленен автобус с междуосовото растояние между преден и заден мост I е 5600 mm, а между заден мост I и заден мост II e 6150 mm и е предвиден за европейския пазар. Освен това, ако трябва да се придържам към въпрос от първото мнение, всеки VIN, съдържа точно 17 символа, нито повече, нито по-малко, т.е при втория VIN на Mercedes са пропуснати първите 3 символа, а именно "WDB".

KRAKOMOBILA:
Съгласен съм със Стаменов - прекалено сложно е обяснено особено за незнаещите чужди езици. Тъй, че някой ако му се занимава да разяснява и превежда - ще се радваме.
 Иначе - както има съкращение WDB (Daimler Benz) - има ли такова WMB (Mercedess-Benz) ?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version