...Та точно въпросната държава се опитва да съсипе компанията и системно я източва.И същото е във почти всички държавни и общнски предприятия.Защото не може всичките далавери на дребно да не са покровителствани отгоре.Ако ДБ купи БДЖ това ще само най-доброто, което може да се случи.Защото ДБ биха дошли точно с идея да развиват бизнес, и то печеливш.Но ако се стигне до подобна продажба, много по.желан купувач от държавата ще бъде някоя фирма като на Гад Зееви, която няма да направи нищо с компанията, а само ще разпродаде активите, а разбира се част от печалбата ще отиде в продалите я управници.
Моето мнение е, че БДЖ като превозвач няма бъдеще - колкото и да не и се иска на държавата, компанията ще фалира и ще бъде погълната от нейните кредитори, и в последствие продадена например на Дойче Бан. Защото няма кой да плати дълговете, в които е затънал родният ни ж.п превозвач. Колкото и да съм против подобна практика, друго логично решение не виждам..С една дума, ще стане като с "Балкан"....
Затрива се БДЖ - печелившите товари се преотстъпват на частници а остават губещите пътнически превози.
САЩ - държавата с най-голям километраж жп линии(ако не се лъжа) бяха забравили жп линиите, но сега започват да се връщат към тях.Това откога? Доколкото знам от познати, пътническият жп транспорт е символичен за мащабите на 200-милионна държава.
Да неговориме за свръхиндустриализираната Япония, където на железниците разчитат повече от половината пътуващи!Да, безспорно в Япония и Западна Европа мястото на пътническия жп транспорт е много сериозно. Само че принципите са - скъпо, комфортно, бързо. А ние искаме евтино, комфортно и бързо, което го няма никъде по света.
Това откога? Доколкото знам от познати, пътническият жп транспорт е символичен за мащабите на 200-милионна държава.
Не искам да те излъжа за точната дължина на жп мрежата, затова няма да кажа число.Но е далеч от символична.Но жп транспорта там доскоро беше почти замрял.Сега вече почват да го преоткриват така да се каже.Да не гледаме абсолютните стойности, защото определено мащабите са коренно различни.Но като процентен дял, железниците в Европа са доста по-използван вид транспорт.
и швейцария скоро ще догони Русия, ако не я е изпреварила.Двете държави са несравними, и по площ, и по гъстота на жп мрежата.
В коя страна от ЕС железниците са партийна касичка?Не знам, защо много хора мислят, че България е уникален случай. Корупция има навсякъде, където има адмистративно разпределение. При това корупцията на дребно е характерна за недоразвити администрации като нашата, докато в корупцията на едро нашите "постижения" са направо смешни. Ами един VW храни всички немски партии, какво остава за другите!
Не знам, защо много хора мислят, че България е уникален случай. Корупция има навсякъде, където има адмистративно разпределение. При това корупцията на дребно е характерна за недоразвити администрации като нашата, докато в корупцията на едро нашите "постижения" са направо смешни. Ами един VW храни всички немски партии, какво остава за другите!
Колкото до железниците - отговорът е прост: навсякъде, където са държавни, се грабят. С различни хватки, но се грабят!
ДОбре, но каква е разликата между БДЖ и Неските железници? И къде се усеща кражбата повече?Явно, че при нас се усеща. То номерът е да крадеш и да не се забелязва
а същата А8 съвсем липсва между Карлсруе и Пирмасенс.Да, а това е най-бързата и евтина връзка от Париж към Южна Германия и цяла Югоизточна Европа (иначе трябва да кихаш на французите яки магистрални такси чак до Страсбург).
БДЖ спира да обслужва „Кремиковци”
12 февруари 2008 | 15:19 | Агенция "Фокус"
София. След 18.00 часа тази вечер „Български държавни железници” спират да обслужват „Кремиковци”. Това съобщи за Агенция „Фокус” изпълнителният директор на БДЖ Олег Петров след среща с представители на комбината.
„Не съм доволен от срещата и по тази причина след 18.00 часа преустановяваме обслужването на „Кремиковци”, категоричен бе Олег Петров. По думите му „Кремиковци” дължи на БДЖ 24 млн. лева, от които 10 млн. лева били безспорни задължения.
Петров увери, че ще бъде направено всичко възможно заплатите и авансите на служителите в „Български държавни железници” да бъдат изплатени навреме, но въпреки това е предупредил синдикатите в дружеството, че е възможно плащанията да бъдат забавени.
Олег Петров ?е Петков имат предвид журналята, пред грешките, които попринцип правят това изобщо не трябва да прави впечатление
Редно е Кремиковци вече да фалира! И да се свършва с агонията му... АминЗа съжаление, нашите държавни фирми не винаги се мениджират икономически, а предимно политически. Ще ги натиснат БДЖ, ще возят пак на вересия кремиковски товари. Даже ще се радват, че им се уплътняват вагоните, нищо че не идват постъпления.
А относно липсата на работна ръка - това тепърва ще започва да се усеща у нас...Което ще е изключително и само резултат на недалновидна държавна политика, като за съжаление не виждам шанс това скоро да се поправи. Не знам как е в БДЖ, но в доста отрасли липсата на добре обучени кадри ще забави доста развитието ни. Още един показател, по който румънците доста ни изпреварват!
е щом оня ден видях един негър да копае канал за тръба значи верно има нужда от свободна ръка.Да, имаше някакви негри, дето копаеха някакъв канал при детелината на Малинов и Цариградско. На гара Пионер също има чернокожи, чисти африканци са си.
Железопътни гиганти от Европа вече точат зъби за БДЖ, научи "Стандарт". Германските железници "Дойче Бан" и австрийските железници ОББ са декларирали своя интерес за придобиване на част от БДЖ. Според източници на "Стандарт", ОББ и "Дойче Бан" имат апетит основно към покупка на товарните превози на родните железници. Те бяха отделени от пътническата услуга в края на 2007 г. Основните цели на преструктурирането в БДЖ са спиране на кръстосаното субсидиране на пътническите превози от печалбата на товарния транспорт и по-голяма яснота на сметките - от какво и колко печели БДЖ.
И двата европейски железопътни гиганта са добре познати сред жп средите у нас. Националната компания "Железопътна инфраструктура" подписа през миналата година Меморандум за сътрудничество с австрийските железници. БДЖ пък разчита на съветите на "Дойче Бан" как да изплува от кризата и да се превърне в печеливша компания още от 2006 г., когато беше подписано Споразумение за сътрудничество.
Интересът към товарните превози на БДЖ никак не е случаен, коментират експерти. Причината е, че от 2010 г. пазарът на жп услуги у нас ще бъде либерализиран. Така ще отпадне монополът на БДЖ върху българските релси. И всеки европейски железопътен играч, който поиска и отговаря на евронормите, ще може да превозва и по нашите линии, обясниха експерти. А "Дойче Бан" и ОББ вече са получили сертификатите си за техническа безопасност, което от 2010 г. ги превръща в основни конкуренти на родното БДЖ в международно отношение. Така европейските превозвачи ще могат да открият редовна жп линия от София по произволен европейски маршрут или да транспортира товари. А от 2012 г. чуждите влакове ще могат да возят пътници и товари и по всички линии и гари на България.
С 40 минути се съкращава времето за пътуване по жп линията София – СолунОще по-смешен е поводът за това "скромно" тържество - времето за пътуване до Солун щяло да се съкрати с 40 минути. В момента е 7 часа и 40 минути, ще стане кръгло 7 часа! Ами то 350 км за 7 часа може да е било повод за тържество през Балканската война, но в 21-ви век в ЕС?
Още по-смешен е поводът за това "скромно" тържество - времето за пътуване до Солун щяло да се съкрати с 40 минути. В момента е 7 часа и 40 минути, ще стане кръгло 7 часа! Ами то 350 км за 7 часа може да е било повод за тържество през Балканската война, но в 21-ви век в ЕС?В момента пътуването е 6 часа, ако се съкрати с 40 мин - 5:20 - мисля че това е добро постижение. Във Франция и Германия може да не е, но в България е.
Въобще не трябва да се забавят и 10 души заради министър или делегация или каквото и да било. Навсякъде всичко се прави за да не пречи на хората.И това е инцидентен случай.До изборите няма да видим пак политик на влак.Онази вечер на Дондукови Раковска за първи път видях толкова пешеходци по тротоарите, а сами знаете каква пиаца е там.Седем минути за да минат двете лимузини, идващи от пл.Независимост и да завият нагоре по Раковска...И това е ежедневие...
Ден след пътуването на министъра е завишена скороста в района на гара Захарна фабрика от 25 на 40 кмч. = свиване обходите на влаковете с 3 минути.
Та като сме почнали, като цяло обслужването по 5-та линия (София-Кулата) е пълен кретенизъм. Не че по другите направления е особено по-добре, но тукашното е....и само защото някакъв тъпанар от пътническите превози е издал практически нищожна заповед международните влакове в посока Кулата да не возят вътрешни пътници, в противоречие с всички публикувани правила и условия за пътнически превози...."Алтернативата" е пътнически влак, дето спира по селата, предрешен като бърз...Но има "вратички" и аз дирекно не спазвам това, въпреки че файдата не е особено голяма - времепътуването е горе - долу като с автобуса (обикновено 30 местно турско БМЦ, някакво жалко подобие на Икарус ЕАГ 13), в нови, но вече побалканчени вагони, често оклепани отвън с графити, изподраскани кенефи с псувни на гръцки, като ми се е случвало химическите "заведения" да не са почистени от гръцка страна и да целият влак да "ухае...". Но не това исках основно да кажа..Преди известно време продадохме от нашия софтуер на една гръцка фирма и на мен се падна честта да ходя да го инсталирам......Нали като пътувам с кола ми става лошо, та шефът ми разреши да си избера влак или рейс. Отивам аз за билет на Гурко 5, и ми взеха...за билет отиване и връщане София-Солун по 50 лева в едната посока, плюс 3 лева за запазено място....Не знам аз ли не съм бил наясно, та лелката от бюрото се е възползвала да направи оборот. Шефът, както и да е, не каза, че аз съм виновен, но много се ядоса, изръси една поредица от каруцарски "благословии" по адрес на БДЖ, взе ми билета, скъса го и на момента написа една заповед (и я залепи на стената така, че всички да я виждат, докато обикновено всичко си казваме устно), която категорично забранява да се пътува с влак при командировки. В крайна сметка друг колега с кола отиде да свърши работата....За какво повече да приказваме...
50 лв. е в двете посоки. Ако вземеш билет 30 дни по-рано ти струва 30лв, или пък ако имаш ISIC карта. Най-вероятно не си догледал нещо.
http://bdz-rila.com/index.php?page=prices (http://bdz-rila.com/index.php?page=prices)
Въобще не трябва да се забавят и 10 души заради министър или делегация или каквото и да било. Навсякъде всичко се прави за да не пречи на хората.
1.200 млрд. лева ще бъдат осигурени по договор за обществена поръчка между БДЖ и държавата
15 септември 2008 | 10:26 | Агенция "Фокус"
София. 1.200 млрд. лева ще бъдат осигурени по договор за обществена поръчка между БДЖ и държавата. Това съобщи пред журналисти министърът на транспорта Петър Мутафчиев при церемонията по откриването на академичната година във ВТУ „Тодор Каблешков”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Договорът ще е за 15 години.
Министърът съобщи още, че очаква от бюджетния излишък да бъдат дадени 80 млн. лева за железниците. Това обаче ще бъде решение на тройната коалиция.
Предвиждат 6,5 млрд лева за жп-инфраструктура и транспорт (ОБЗОР)
17 октомври 2008 | 17:26 | Агенция "Фокус"
София. 6,5 млрд. лева за развитието на железопътната инфраструктура и развитието на жп-транспорта са предвидени в предложената от Министерството на транспорта политика за управление и финансиране на българските железници. Политиката бе представена от министъра на транспорта Петър Мутафчиев и председателят на Комисията по транспорт и съобщения Йордан Мирчев. Предвидените инвестиции включват – близо 4 млрд.лв. за развитието на железопътната инфраструктура и още 2,5 млрд. лв. в инвестиционната политика за нови влакове. Политиката, която предлага МТ обхваща един по-дългосрочен план, тъй като инвестирането в жп-транспорта не може да се осъществява година за година, каза транспортният министър. По думите му политиката е одобрена от министър-председателят Сергей Станишев. Тя ще бъде обсъдена на съвет на тройната коалиция и ако там бъде одобрена ще влезе в Народното събрание.
С предложената политика на Министерството на транспорта за развитие на железопътния транспорт се предвижда „агресивно инвестиране” в сектора. За 2009 година политиката предвижда 75%-но увеличение на инвестициите в сектора от планираното досега. Каза министърът на транспорта Петър Мутафчиев. Политиката предвижда, както финансиране от държавния бюджет, така и търсене на възможности за кредитиране и средства по Оперативна програма „Транспорт” и ИСПА. По думите на председателя на транспортната комисия към парламента Йордан Мирчев един от принципите в предложената политика е дългосрочно инвестиране, както и постигане на модернизация на транспортната услуга. Според него това е добър гарант за възвращаемост на инвестициите, така че с времето да намалее финансовата тежест за държавата в този сектор. Мирчев посочи, че подобна „агресивна” политика вече е реалност в страни като Сърбия, Румъния и Гърция. Предвидено е провеждане на среща на транспортните комисии на държавите от Балканския регион за търсене на начини за осъществяване на обща транспортна политика за железниците, която да улеснява връзката между Централна Европа и Азия.
Ако предложената от Министерството на транспорта политика за развитие на железопътния транспорт бъде одобрена съставът на БДЖ ще бъде подновен с 60%. По думите на транспортния министър България е на едно от последните места по инвестиции в сектора със средства в размер на 0,18% брутния вътрешен продукт. Мутафчиев каза още, че политиката предвижда инвестиране в жп-транспорта, там където пазарът предлага висока възвращаемост на инвестициите. С реализирането на политиката, предложена от МТ, ще се достигнат скорости от 160 км./ч. За пътническите влакове по направленията София-Пловдив-Бургас и София-Плевен-Варна, с което времето за пътуване от София до Бургас например, ще бъде намалено от 7 на 4,5 часа, а до Варна – от 8,5 на 6 часа.
По данни на министерството пътуването с БДЖ е бавно и некомфортно, като средната скорост на придвижване е 47,7 км./ч., което е с 38% по-ниска от проектната. Средната възраст на 71% от локомотивите е над 25 години, а средната възраст на пътническите вагони – 63% - е над 20 години.
Ако политиката на министерството бъде одобрена на политическо ниво, тя ще влезе в парламента до месец, категоричен бе транспортният министър.
Виж даже локомотивът и вагонът колко са ръждясали...Нищо му няма на вагона, това не е ръжда, а полепнал прахоляк.
а сега какво е!?Ами и сега има пълни влакове. Не е като едно време, но един влак с един вагон не е показател за цялата линия.
Вие явно не разбрахте какво имам впредвит. Влак с 1 вагон и по всяка вероятност празен!При това положение няма ли механизъм превозвачът (БДЖ) да наеме автобуси за изпълнение на явно губещи дестинации (примерно в дните от понеделник до четвъртък)? След като при ремонти на жп трасета това се прави, защо да не се процедира така и в подобни случаи?
Вие явно не разбрахте какво имам впредвит. Влак с 1 вагон и по всяка вероятност празен!При това положение няма ли механизъм превозвачът (БДЖ) да наеме автобуси за изпълнение на явно губещи дестинации (примерно в дните от понеделник до четвъртък)? След като при ремонти на жп трасета това се прави, защо да не се процедира така и в подобни случаи?
Предлагаш да се преустанови жп транспортът в БГ ли???Няма смисъл да ми вадиш постинга от контекста на конкретната дискусия, а тя е свързана с "композицията" на 1 локомотив+1 вагон. Очевидно, докато подобни пародии се търкалят по релсите, всякакви приказки за бляскаво (даже - за прилично) бъдеще на БДЖ са фикция.
БДЖ, също както и СКГТ имат и социална функция и изпълняват и държавна поръчка. Просто има участъци където това е единствения транспорт и това е единствения начин на хората да се придвижват. Същото е и с линията Перник - Волуяк - София.Няма място, където да не стига автгобус, вкл. Мещица, Радуй, Храбърско. Пътят през Златуша и Пожарево го позакърпиха и вече се кара нормално. Пък и не казвам да се ликвидират пътнически линии, а да се управляват динамично.
Според свидетели, ето как протича един ден в БДЖ:
"Един ден в БДЖ:
Сутрин. Който не е закъснял си е в стаята с чаша кафе в ръка. Който е закъснял - вече му е готово кафето, в някоя от стаите, където не са закъсняли. Продължителността на тази процедура зависи от това кога са дошли служителите на работа + 30 до 1ч след идването им.
В 11ч най-срещания разговор по коридорите и по стаите е за това кой, къде ще обядва, и евентуално какво да се резервира и поръчва.
След обед вече на никой не му се работи (не че сутринта е свършил нещо). Всички се унасят в следобедна дрямка и очакване на края на "работния ден"..."
Нямам какво да добавя.
Според свидетели, ето как протича един ден в БДЖ:
"Един ден в БДЖ:
Сутрин. Който не е закъснял си е в стаята с чаша кафе в ръка. Който е закъснял - вече му е готово кафето, в някоя от стаите, където не са закъсняли. Продължителността на тази процедура зависи от това кога са дошли служителите на работа + 30 до 1ч след идването им.
В 11ч най-срещания разговор по коридорите и по стаите е за това кой, къде ще обядва, и евентуално какво да се резервира и поръчва.
След обед вече на никой не му се работи (не че сутринта е свършил нещо). Всички се унасят в следобедна дрямка и очакване на края на "работния ден"..."
Нямам какво да добавя.
"Един ден в БДЖ..."Вярно е ... но това се отнася най-вече за сградата на ул. Иван Вазов № 3, където малко хора знаят какво точно работят.
„Български държавни железници” ЕАД въвеждат нови намаления при пътуване с влак
26/03/2009
„Български държавни железници” ЕАД въвеждат от първи април три нови оферти за ползване на отстъпка при пътуване с влак. Новите тарифни предложения на железопътния превозвач са съобразени с динамиката на транспортния пазар и имат за цел да улеснят мобилността на клиентите както при пътувания на дълги разстояния до определени дестинации, така и при регионални пътувания. Трите нови оферти, които „Български държавни железници” ЕАД предлагат на пътниците, дават възможност за ползване на намаление при пътуване с ускорен бърз влак от София до Варна и обратно, както и от София до Бургас и обратно; пътуване с еднодневен билет в региона на София и ползване на еднодневна карта за пътуване в участъка София – Перник.
Намаление при пътуване с ускорен бърз влак от София до Варна или Бургас и обратно
Офертата за пътуване с ускорен бърз влак от София до Варна или Бургас и обратно е с 30% намаление от редовната цена на билета. Клиентите на „Български държавни железници” ЕАД от София, Варна и Бургас могат да ползват тази оферта при пътуване с ускорените бързи влакове „Златни пясъци” (София – Варна – София), „Чайка” (София – Бургас – София през Карлово) и „Слънчев бряг” (София – Бургас – София през Пловдив).
Досега при двупосочни пътувания по тези две направления пътниците заплащаха по т.нар. „релационни цени”, при които отстъпката е 20%. При ползване на билет по релационни цени, обаче, пътникът задължително трябва да завери своя билет преди пътуването на връщане. При новата оферта с 30% отстъпка за пътуване на отиване и връщане, „Български държавни железници” ЕАД дават възможност на пътниците още при самото закупуване на билета да направят и резервация за място на връщане, което улеснява клиентите и спестява тяхното време.
С новата оферта, цената на билета за отиване и връщане с ускорен бърз влак от София до Варна и обратно ще бъде 35,60 лв. при пътуване във втора класа, а от София до Бургас и обратно - ще бъде 28,20 лв. За сравнение можем да посочим, че билетът по релационни цени за отиване и връщане от София до Варна и обратно за втора класа е 38,30 лв., а за направлението София – Бургас – София релационната цена съответно е 32,10 лв.
Намаление при пътуване с еднодневен билет в региона на София
Тази оферта представлява т.нар. „регионален билет”, който дава възможност на клиентите на железопътния превозвач да пътуват неограничен брой пъти във втора класа с пътнически и бърз влак в региона на София в рамките на периода от 08:30 ч. на единия ден до 03:00 ч. на следващия ден. Тази нова оферта ще се предлага в дните вторник, сряда и четвъртък.
Практиката да се издават еднодневни регионални билети е разпространена в почти всички европейски държави, защото позволява на пътници, които не пътуват регулярно, а осъществяват случайни пътувания, също да ползват преференциални цени. Регионалният билет, който „Български държавни железници” ЕАД въвеждат, важи за пътувания в регион София, чиито граници се определят от гарите Драгоман, Мездра, Копривщица, Септември, Благоевград, Кюстендил, Бобов дол и Банкя.
Този вид билет се издава както на един пътник, така и на група до 5 пътника. Цената на билета е 10 лв. за един пътник и 15 лв. за пътуване на група до 5 пътника. За сравнение можем да посочим, че за пътуване с бърз влак по маршрута Мездра – София – Мездра, например, редовната цена на билета в двете посоки общо е 11 лв. Разбира се, отстъпката, която регионалният билет дава, е още по-голяма за хората, които пътуват в група до 5 човека. Ако трима пътници пътуват заедно и си закупят билети по редовни цени за този маршрут, то те ще заплатят общо 33 лв., докато с новата оферта „регионален билет” тримата общо заплащат само 15 лв.
Намаление при ползване на еднодневна карта за пътуване в участъка София - Перник
Тази нова оферта на „Български държавни железници” ЕАД дава възможност на клиентите да ползват карта, която важи за неограничен брой пътувания между всички гари и спирки в участъка София – Перник в рамките на един ден. Еднодневната карта улеснява пътниците и спестява тяхното време.
Цената на новата еднодневна карта за пътуване в участъка София - Перник е 4 лв. За сравнение можем да посочим, че при пътуване от Перник до София и обратно по прилаганите в този участък зонови цени, пътникът заплаща 4.60 лв.
Позитивни промени ! Браво, започнаха да взимат пример от "почти всички европейски държави", но естествено ние сме БДЖ и затова регионалния билет за София се предлага само в вторник, сряда и четвъртък, то нали петък е ден на майстора и никои не пътува :angry:
Определено ще настъпи социален срив в България и то много много скоро. Съкращенията са повсеместни. Какво следва - инфлация, банкрут на икономиката, фалити на банки и завръщане в изходна позиция = 1996 г.Това може да се избегне, но първо Станишев и Ко. трябва да спрат да повтарят, че ще минем между капките и да се задействат.
Определено ще настъпи социален срив в България и то много много скоро. Съкращенията са повсеместни. Какво следва - инфлация, банкрут на икономиката, фалити на банки и завръщане в изходна позиция = 1996 г.
Това може да се избегне, но първо Станишев и Ко. трябва да спрат да повтарят, че ще минем между капките и да се задействат.
София - Свиленград - 7 часа и 33 минути за 290 км по европейски жепе коридор и първа (неслучайно) линия от местната класификация!покрай Поповица нали се строи нова линия
С Барон Хирш прави преди 130 години 2/3 от линията (барабар с отклонението за Ямбол) - сигурно тогава скоростта на придвижване е била по-голяма...
София - Свиленград - 7 часа и 33 минути за 290 км по европейски жепе коридор и първа (неслучайно) линия от местната класификация!покрай Поповица нали се строи нова линия
С Барон Хирш прави преди 130 години 2/3 от линията (барабар с отклонението за Ямбол) - сигурно тогава скоростта на придвижване е била по-голяма...
то не е ремонт, а строеж на ново трасеСофия - Свиленград - 7 часа и 33 минути за 290 км по европейски жепе коридор и първа (неслучайно) линия от местната класификация!покрай Поповица нали се строи нова линия
С Барон Хирш прави преди 130 години 2/3 от линията (барабар с отклонението за Ямбол) - сигурно тогава скоростта на придвижване е била по-голяма...
Преди 10 години времепътуването София - Свиленград си беше същото. Въпреки, че тогава имеше международен влак, който го вземаше за 4:30ч. Стига да не беше със 180 минути закъснение
Ремонтът не е оправдание
Развитието на МагЛев влакове м/у областните центрови и някой общини може да има ефект, може би е крайно време да се подготвяме за проекти за към 2014г. да се направи проучване и тогава да вземем проекто от ЕС и почваме работа.За това трябват десетки милиарди...
Всички видове транспорт закъсняват - лесно обяснимо предвид 50-годишното изоставане на всичката ни транспортна инфраструктура.
И от мен няколко съвета:
- БДЖ се грижи за чистотата на вагоните и купетата и по това прилича на железниците в някой западни държви. Така че в никакъв случай не се притеснявайте да бъдете облечени в светли дрехи. Ако има промяна в цвета им след края на пътуването, това се дължи на некачествените бои за текстил. Няма проблем и да поспите в купето но внимавайте главата Ви да не се плъзне по седалката и да се ударите лошо. Не че седалките са мазни но все пак сигурно не полагате достатъчно грижи за косата си.
- Когато отидете в тоалетната не се притеснявайте да използвате кърпите за еднократна употреба. Ако усещате някаква странна миризма, значи влакът минава покрай кравеферма в този момент.
- Ако в тоалетната е тъмно не е лошо да отидете на очен лекар. Същото трябва да направите ако не виждате нищо през прозореца.
- Ако радиото в купето не свири пък трябва да прегледате слуха си.
- Случайни хора се оплакват, че през зимата в купето е студено, а през лятото много топло. Предполагам че това се дължи не на прекрасната отоплителна или охладителна система а на недобрият подбор на облеклото.
- Е ако все пак пристигнете дори и със закъснение до крайната точка не псувайте БДЖ защото то е единственото, което имаме. Пък и за без пари толкова. Да не им е лесно на някой с тия влакове дето дигат по 300 километра в час. Не можеш една бутилка да метнеш през прозореца.
Тъй като в темата няма и 10% истина - ще я изтрия, но утре вечер защото е весела.За съжаление истината е повече и тъкмо това не е весело...
БДЖ спира нощния влак София-РусеСлед като едно по едно отпадат разклоненията, вече БДЖ абдикира и от съществени влакове по основни линии. Не казвам, че трябва да се запази влак, който носи загуби, но това е показателно за присъствието на БДЖ на пазара за пътнически превози.
01 декември 2009 / News.dir.bg
Пътниците от столицата ще пристигат с друга композиция призори и ще се прибират у дома с таксита.
Бързият влак от София за Русе, който тръгва в 23 часа и пристига на Централна гара в 5.41 часа, няма са се движи от 13 декември, когато влиза в сила новото разписание на железниците. За тази промяна първи реагираха остро от централата на ВМРО преди 20 дни, но това не промени намеренията на железниците, пише вестник “Утро“.
Няма нищо страшно - връзката Русе-София си остава без прекачване. Вагоните от Русе ще се прикачват на нощния влак Варна-София. И без това двата се движат в момента през 20 минути интервал и се гонят полупразни от София до Горна Оряховица и обратно.А София-Русе? Все пак международният пристига в Русе към 2-3 часа. Русе е сравнително дълъг град, гарата е в западния му край и достигане от нея до основни квартали (Здравец, Възраждане) става само с такси.
Преди 2 дена четох във Фокус, че се изгражда цялостна информацинонна система за продажба и резервация на билети и че се обмислят начини за свързване с автобусен транспорт, като билетите да се купуват заедно чрез тази система. Звучи много хубаво и дано да се получи.Ще стане естествено, защото хората, които се заеха с тази работа са отговорни и знаят как да направят нещата да работят - без много приказки! А и имат изградена вече една работеща система. Но съм уверен, че продуктът ще накара някои упоменати по-горе "специалисти" да изтъкнат тяхното величие и място в изграждането на системата, което да не вземете да повярвате. Цялата тази система се прави насила, извън рамките на сградата на ъгъла на улиците Раковски и Иван Вазов.
СОФИЯ » ГОРНА ОРЯХОВИЦА БВ2627 [Седящ 1 клас купеен] [Седящ 2 клас купеен] [Спален 1/2 клас] 23:25 04:04Това го видях в разписанието. Но 2627 ще вози ли вагон/и до Русе, които на Горна да се закачат за 4646 или хората трябва да слизат посред нощ и да висят за връзката? Съгласи се, че това не може да бъде услуга.
ГОРНА ОРЯХОВИЦА » РУСЕ БВ4646 [Седящ 1 клас купеен] [Седящ 2 клас купеен] 04:45 06:52
И на мен така ми се иска, даже има маса трасета по които да се построят още жп линии. Но уви в България липсва икономика и европейско общество = свидетели сме на загиването на железниците, ще останат междуграничните коридори по кито понякога ще преминават международни влакове :(За съжаление е така: Навремето имаше и пътнически влак от Нова Загора до Симеоновград,но беше спрян,като неефективен
Хванаха машинист да точи гориво от мотриси
18 март 2010 / News.dir.bg
Тази нощ при операция на служители на столичното РУ "Транспортна полиция" при Главната дирекция "Криминална полиция" е задържан Б.Т. /34 г./ от Кюстендил, локомотивен машинист на гара Кюстендил.
Това съобщиха от пресцентъра на МВР, предаде БТА.
Същата нощ той е бил дежурен и неговият основен ангажимент е бил опазването на мотриси "Дезиро", които се намирали в района на гарата. Полицейските служители действали по сигнал за източване на гориво от паркиран локомотив. При огледа на място те са установили, че са премахнати пломбите на резервоарите на три от мотрисите. Близо до мястото полицаите забелязали автомобила на машиниста, но при опит да бъде извършена проверка, Б.Т. се опитал да избяга.
За да предотврати бягството му, един от полицаите хванал волана през отворения прозорец на шофьорската врата и около 20 метра бил влачен с колата. По-късно машинистът е бил задържан. При последвалия оглед в багажника на автомобила са открити 21 пластмасови туби, пълни с около половин тон дизелово гориво.
Извършителят, който досега неколкократно е уличаван в подобни деяния, е задържан за 24 часа в РУМВР - Кюстендил. По случая е образувано е досъдебно производство.
Между другото в крайна сметка се оказа, че целия график за движение на влаковете е такъв буламач защото хора, свързани с рейсаджийската мафия, наливат доста тлъсти рушвети и "премии" в джобовете на висшите ж.п. чиновници....
„Български държавни железници” ЕАД пускат допълнителен влак между София и Бургас
13/04/2010
С цел подобряване на транспортното обслужване на пътуващите от София за Бургас, от 16-ти април (петък) „Български държавни железници” ЕАД ще пуснат един допълнителен влак от столицата за черноморския град. Влакът ще пътува само в петъчните дни от седмицата, като по своя маршрут ще спира само на гара Пловдив. Националният железопътен превозвач пуска този влак в отговор на повишения интерес към пътуване от София до Бургас.
Бързият влак със задължителна резервация № 8691, ще заминава от Централна гара София в 15:00 ч. В гара Пловдив, влакът ще пристига в 16:57 ч. Композицията ще пристига в черноморския град в 20:42 ч.
За подробна информация клиентите на „Български държавни железници” ЕАД могат да се обръщат към гишетата „Информация” и билетните каси в съответните железопътни гари.
Потресохме холандците!
13.04.2010, 16:04 (обновена 13.04.2010, 17:09)
Тодор Мадолев
На 14 април лично кралицата на Холандия, Беатрикс ще открие най-престижния за 2010 година културно-политически форум в Европейския Съюз. В обновения и модернизиран Музей на Транспорта в Утрехт до 5 септември ще бъдат изложени кралски клас вагони. Очакват се стотици хиляди туристи, VIP персони, царски особи и политици. Припомняме, News.bg информира за българско участие в това уникално и престижно събитие.
България притежава уникална колекция от такъв клас вагони, част от които са в музея в Русе, а други в София, се поддържат и пътуват за забавление, когато има кой да ги наеме. За жалост националното ни участие в изложението пропадна. Това е поредното скандално доказателство за манталитета на български институции и хора от различни нива, които не са склонни да развалят бюрократично-балканския си „рахатлък" в името на популяризиране на страната ни и на подобряване на имиджа и в Европа. Ето и фактите на тази, може би типична за нашата страна, но иначе некоректна и безотговорна история с лош край и негативен ефект.
Две години от холандския Музей договарят участие на България в този престижен форум, лично директорът му, г-н Пол ван Влижмън посети София и Русе, остана очарован от видяното и от любезността на българската страна. Официално сме поканени да участваме с два експоната - уникалният султански вагон-карета №1 и салон-вагонът на Цар Борис ІІІ. Тъй нареченият вагон "Султание", има нужда от ремонт на покрива и подмяна на дървената греда за да бъде местен. Експерт след експерт от БДЖ в продължение на година оглеждаха и мъдруваха, но никой не пожела да поеме отговорност. Холандската страна нае опитен екип художници-реставратори, определи 50 000 евро за ремонт и транспорт, но от БДЖ решиха, че вече няма време, защото... "трябва да се съсредоточим" върху втория поканен експонат - вагонът на Цар Борис ІІІ, за който "уж" няма проблеми, има сертификат за движение и в Европа. Холандците платиха застраховката и поръчаха рекламен филм, който да се прожектира по време на изложението, поеха всички разноски по транспорт, охрана и т.н., поканиха за откриването, и то за своя сметка, Министъра на Транспорта, Изпълнителния Директор на БДЖ, дори предвидиха сума за компенсация - 10 000 евро. За сравнение, белгийският вагон, който е оценен пет пъти по-високо от българския като застрахователна стойност, получава 1250 евро компенсация. Вместо да улеснят формалностите по оформянето на документите за преотстъпване на вагона за периода на експозицията, юристите на БДЖ започнаха да търсят всички възможни вратички за усложняване на процедурата. Разтълкуваха закона че, при такова "международно участие", се изисква разрешение на Министерския Съвет. Времето изтичаше безвъзвратно. От посолството на Кралство Холандия се разтревожиха и се заеха да помагат. Правителството на Република България си свърши работата, включи извънредно в заседанието си от 17 март въпроса и даде зелена светлина за участие на вагона в изложението, което бе оповестено от множество медии като свършен факт.
Но не така мислеше управленческия екип на БДЖ, които не само пренебрегна разпореждането на МС, но намери начин то наистина да стане "неизпълнимо". Не е ясно какви параметри са дадени на експерта, определял цената за наемане на вагона, но като се има предвид, че всички разходи се поемат от холандска страна, сумата надвиши цена, която би била получена ако всяка сутрин кралицата се разхожда с вагона. По ценоразпис това са 700 лева на ден. 58 000 евро сигурно се очакваше да закърпят бюджета на БДЖ за 2010 година. Потресени, холандците за първи път изоставиха дипломатичния тон и заговориха за морал. Цитирам от писмото на Директора на Музея:
"... the European line of ethical conduct ... is clearly contrary to the Bulgarian legislation..." ("...европейската линия на етичност... е в ясно противоречие с българското законодателство...")
Още веднъж доказваме, че малко рано ни е гласувано доверие да бъдем член на ЕС. Никой няма да се сети за Железниците ни, ще споменават България -участието е оповестено, каталозите са отпечатани, въпросите ще са задавани. Очевидно е, че БДЖ има да се справя с много други свои проблеми. Вредно е в нейна собственост да бъдат уникални исторически ценности. До този момент те са поддържани благодарение на възрожденските усилия на двама музейни работника в Русе и екип от Ремиза, депото, в което се съхраняват вагоните в София. Оцелели дори през времената, когато всичко царско е било вражеско, днес има кой да се погрижи те да потънат в забвение. В килера е забутана кокошката, от която се очаква да носи "златни яйца". Щеше да се осигури безплатна реклама на страната ни, да потече поток от туристи и желаещи да се повозят на царските вагони, България да издигне имиджа си, да се създадат контакти между ж.п. институциите на Холандия и България, и т.н. Вероятно МС трябва още веднъж да се отклони от по-важни държавни дела и да предаде собствеността на вагоните в разпореждане на Министерството на Културата, защото на единствения музеен специалист в централата на БДЖ, Румяна Поборникова не й достигат нито сили, нито компетентност, за да се противопостави на нехаещ управленчески екип от средно ниво, в това число юристи и технически специалисти, които не желаят да си създават главоболия с "културни въпроси".
А на юристите и ръководството на БДЖ трябва да се потърси отговорност дори само заради това, че са допуснали, без да проверят факта, да включат в доклада си до МС информация, че Изложението в Утрехт се организира по повод слизането на Кралицата от трона, съобщение, поместено за кратко дори в интернет-страницата на МС. Безобразен дипломатически скандал, който бе смекчен от холандското посолство единствено с цел да се даде възможност на българската страна да се реваншира, като осигури вагона.
...много по-комфортно пътуване отколкото с кола(въпреки че с кола май не съм пътувал такова дълго растояние, ама сигурно е по-тясно и неприятно)Зависи от колата, разбира се. Но специално за Варна самолетът на Wizz е трепач и ако си направиш отрано резервация, струва 20-30 лв.
А, и във кола е изключено да се спретне 4ка белот например.Не е изключено.Стига да има желаещи за каре :D.Лошото е, че няма да се чувстваш комфортно да играеш белот в кола. А си мисля, че е доста рисковано.
Плащаш в нета и хоп – на влака за моретоДа ама не. :blink:
Хубава работа, ама БДЖ-ейска :angry:Плащаш в нета и хоп – на влака за моретоДа ама не. :blink:
Виж и тази статия
http://dnevnik.bg/bulgaria/2010/06/22/921090_bdj_razraboti_e-sistema_za_poruchka_na_bileti_no_bez/
Ами да честно казано, въпреки че всеки чувства комфорта различно, на мен доста удобни ми се видяха. Разположени са нашироко, предните не ти пречат, обърнатите една срещу друга също са на добро отстояние. Всяка седалка има по два подлакътника, подлакътниците също могат да се повдигат. Разположените една до друга седалка също са на добро отстояние една от друга, като между тях има 2 подлакътника, а не един общ.
на гърба на всяка седалка има разпъваема масичка
Влаковете в България са стари. Това е най-вероятната причина за инцидента с влака близо до Айтос, смята министърът на транспорта Александър Цветков.Еврика! Фундаментално откритие след цяла година на министерския пост. Ако някой опозиционер каже, че транспортната схема е хаотична и нерентабилна - добре, но министърът не е ли отговорен за тази работа? След тази си констатация за него няма никакъв полезен ход, освен депозиране на оставка. Да се плюят предните управляващи не е достатъчно, ще трябва и нещо да се свърши!
Александър Цветков смята, че сегашната транспортна схема е хаотична и нерентабилна и води до некачествено обслужване
Още съвсем пресни простотии. Вчера (8.06) се връщах от Сливен с 3622. Като изключим крайно недостатъчния брой вагони за неделя, се очертаваше всичко да е наред. Заминахме на време. Но на Тулово се застояхме 40 минути, заради порядъчно закъснелия поради неясно какви причини пътнически влак Русе - Ст. Загора. Внимателно гледах колко народ ще се слезе от него и ще се прехвърли на 3622. Абсолютно никой не го направи! Освен това не може ли, вместо да задържат 3622, да прехвърлят връзката за София на Стара Загора с 8602, той и без това по-късно минава и едва ли щеше да закъснее. Но не това беше най-страшното. На Казанлък се напълнихме порядъчно, защото вчера беше празника на розата. Беше трудно дори до кенефа да се отиде...И някъде покрай Ботев кондукторката мина и каза, че влакът ще бъде през Пловдив и ще пристигне в София около 22.30. Защо - ами откраднали контактна мрежа между Столник и Саранци? Е как така се краде проводник под 25 хил. волта напрежение. Как досега нито един от крадливите циганьори не го е утрепал токът? Но можеха, вместо да отбиват влаковете, да изпратят от Пловдив или от Ст. Загора (сигурно 3622 като е бил на Тулово, вече са знаели за тая работа), да изпратят един-два шестака или седмака да отвозват влаковете. Както и да е, отбиха ни, между Карлово и Баня, както и между Долна Махала и Пловдив скоростта е крайно незадоволителна. Чайката чакаше на Баня, 3622 мина транзит.Около 20.30 бяхме в Пловдив и там се затуткаха особено порядъчно докато завъртят машината. Много добре видях какво мотаене беше.....Стана ясно, че в София ще се пристигне точно в 23 часа. В 20.50 заминахме, и без спиране никъде, без особени намаления, първо щеше да пристигнем в 23. 10, но в крайна сметка се изтръсихме в 23.20, когато вече последните трамваи и автобуси са заминали. Как може, с машина, която не е ограничена до 100, с почти никакви големи намаления и без спиране Пловдив - София да е 2 ч. и 30 мин. Безобразие....И познайте каква част от хората, пътували с този влак, втори път ще използват услугите на БДЖ....Първо беше в 22.30, после 23.00, накрая 23.20. Може всичко да е, но тоя път наистина ж.п. служителите, забъркали тоя буламач, заслужават една хубава тояга.И аз искам да споделя нещо.
По това време течеше усилен ремонт в участъка Пловдив - Стара Загора,който се интересува от ж.п.транспорт знае какво беше положението в района на гара Чирпан. И аз говоря за случай от преди 1995 година - тогава спрях да обикалям страната (грешка от моя страна).
И все пак мисля че това са по-скоро изключения отколкото практика.Каква беше причината за това пренасочване през Свиленград?
Така е. Нощния е за Варна.По 3-та линия БВ - София-Карлово-Варна;
Новият график за движение на влаковете - 2011 - ще бъде в буквалния смисъл "майка плаче, грамофон свири". Накратко всички т.нар. бързи влакове със задължителна резервация, с изключение на "Слънчев бряг", в това число и прословутите "уикенди", ще са с максимална скорост 100 км/ч. Това не е по вина на калпавата инфраструктура, а така са заявени от БДЖ. Причина - всички новорециклирани вагони - серия 44 - тези на "уикендите", по-старите - серия 63 плюс всички с по-стар тип "калодкови" спирачки - например едновремските серия 47, ГДР-ските, както и огромната част от купените настаро немски крайградски салонни - с двойните врати в средата - се ограничават до 100. За повече остават само серия 74-тези с широкия кош, 97-белите немски на "Слънчев бряг" и малка част от немските крайградски. Отделно от това на много места по инфраструктурата скоростите падат, увеличават се само Червен Бряг - Телиш и Левски-Бутово. Особено зле става София-Дупница. Като резултат на всичко това например "Бургас Уикенд", който вече ще е до 100 (може да стане ежедневен, но все още не е ясно, а и при тази ситуация кьел файда), си увеличава времепътуването с близо 40 минути, като ще спира на две места по селата между Пловдив и Михайлово за срещи. Варненският също е с 10 минути отгоре.
Международният влак Солун-Букурещ също ще бъде до 100 заради вагони, той и без това закъснява на поразия и рядко някой разчита на него. Същото се отнася и за всички пътнически влакове, обслужвани с локомотив и вагони, не с електричка или с Дезиро - заради някакъв тъп спирачен процент. По "новото" трасе Пловдив - Димитровград бързи влакове дефакто няма да има - всичко ще спира по селата, с изключение на международния за Истанбул, на който също не може да се разчита заради ежедневните огромни закъснения.
Всичко това се дължи на една-единствена причина - нали ще промянят автобусните разписания, за да не се допуска каране като "хайванин", в следствие на което времепътуването на автобусите ще се увеличи. Следователно на рейсаджийските мафиотчета не може да им бъде взет "кокала" и високоплатените неграмотни говеда от гендирекцията на БДЖ са се разтърчали да окепазят колкото се може повече влакове, за да може хората още повече да се ориентират към автобусите, съответно въпросната сган да си получи под масата "комисионните" от автоджамбазите. Преди години имаше една малоумна заповед всички локомотиви Шкода да се ограничат до 100 - тогава кажи-речи хептен няма да има влакове, движещи се над тази скорост. Защото ако се падне един от малкото локомотиви за над 100, ще има вагон, който да е ограничен до толкова.
Не съм съвсем наясно какво точно искате. Да предположим,че БДЖ получи необходимите ъпгрейди. Линията София-Бургас се реконструира,купуват се нови мотриси и влак има на всеки час. Готови ли сте да плащате билети над 100-150 лева? Защото толкова ще ви струва пътуването. Проблема въобще не е във някакви лобита,а чиста беднотия...
Да, готов съм да плащам европейски цени за европейско качество: да си седна на топло или хладно, според сезона, да си имам нет, да е чисто. Не държа на седалки от крокодилска кожа и лампиони Сваровски, просто - човешки условия.За съжаление 100-150 лв. не е конкурентна цена, освен ако не се постигне поне качество на "ниво TGV". Ето защо http://e-vestnik.bg/4388/%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%be-%d1%81%d1%82%d1%80%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%be%d1%82-%d1%81%d0%be%d1%84%d0%b8%d1%8f-%d0%b4%d0%be-%d0%bc%d0%be%d1%80%d0%b5%d1%82%d0%be-%d1%81-%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d0%ba-%d0%b0/
Криворазбраната социална функция не води никъде другаде, освен към индийския жп-модел. Това се е доказало навсякъде по света, няма точно ние да открием топлата вода...
Да, готов съм да плащам европейски цени за европейско качество: да си седна на топло или хладно, според сезона, да си имам нет, да е чисто. Не държа на седалки от крокодилска кожа и лампиони Сваровски, просто - човешки условия.
Криворазбраната социална функция не води никъде другаде, освен към индийския жп-модел. Това се е доказало навсякъде по света, няма точно ние да открием топлата вода. Защото е просто пародия да се мъкне локомотив с един вагон: много по-добре и за пътниците, и за железницата е БДЖ да стане и автобусен оператор и да обслужва малките райони адекватно. Това го има даже и супержелезопътната Швейцария. Влак до всяко село е модел от 19-ти век - все пак железницата изпреварва почти с век нерелсовия обществен транспорт. Оттогава са останали суперзасуканите жп-трасета Русе-Г.Оряховица и Русе-Каспичан-Варна.
Съгласен съм. За съжаление, обаче масата ще предпочете евтиния автобус.Средностатистическия човек няма как да си позволи такава цена.Този мит за най-евтиното от първите години демокрация постепенно се разбива в най-различни области. Масата предпочете по-приличните коли по 5-6 хиляди лева пред скапаните Лади. Масата предпочете кабеларките пред напълно безплатната ефирна телевизия. масата предпочете мобилните пред стационарните телефони.
Не виждам как масовия пътник ще си купи билет за влак от тип Class 395 или TGV.Не става дума за такъв клас - България е твърде малка по мащаб за него. Става дума за движение със 160 км/ч. Три часа до морето е приемливо време. Примерно имам бизнес среща във Варна - тръгвам сутринта в 7, пристигам там към 10-11, следобяд си тръгвам към 18 и до вечерта съм си обратно в София.
е чак пък "гнусни спални вагони,с реална опасност да изгориш".......айде стига сте се излагали..то пък стана като пазар тука! Ако имате някакви лични причини да не харесвате даден вид транспорт,с който.между другото единственно може да усети романтиката на пътуване,то си ги запазете за Вас, а не едни и същи лица от форума да се чудят какви по-гадни неща да кажат,само и само да се разбере ,че влака е нещо отвратително! Излагате се!Няма смисъл да се казва на черното бяло. Това, че в България влаковете са бавни, калпави, некачествени и мръсни си е чиста истина. И вината затова е изцяло на БДЖ и калпавите и мениджъри, поради което с чиста съвест казвам, че трябва на въпросната компания да се отнеме лиценза за превози. Никой не говори за ICE или TGV на този етап, то у нас няма и необходимата инфраструктура. Става дума за нормални, в истинския смисъл на това понятие, влакове, които да са удобни, чисти, да има хубав вагон ресторант и да осигуряват приемливо времепътуване. Пример - преди две години пътувах Будапеща-Виена и обратно с влак, в който просто нямаше за какво да се хванеш - сравнително нови вагони, удобни, климатизирани, чисти, с перденца..... 270 километра за по-малко от три часа. И цената беше прилична -29 евро ОТИВАНЕ И ВРЪЩАНЕ, като билетът важи четири дни, а в рамките на тези четири дни можеш да ползваш въпросния билет като карта за целия градски транспорт на зона Виена, в това число близките села, без изключение, не важеше само за City Airport Train. У нас горе-долу толкова струва отиването и връщането до Варна с автобус, без да са включени допълнителни екстри. Друг пример - билетът Будапеща-Мюнхен е 29 евро в едната посока, а колко километра са? И колко време се пътува? Също не е баш така, че цената задължително ще е от порядъка на 150 лева и отгоре. Една справка в сайта на немските железници показва, че примерно билето Мюнхен-Дортмунд, почти през цяла Германия, започва от 29 евро отиване и връщане за ICE, НО ако се вземе два или три месеца предварително. Тоест човек трябва да си направи сметката по-рано! Иначе от днес за утре същият билет струва 129 евро!
За 100-150лв. ще отида до Бургас със самолет за общо 2 часа с чакане по летища, трансорт до тях и всичко необходимо!!! Ако и влака стига за 2 часа, може би ще го предпочета, но до тогава...Е ще се наложи да си пътуваш със самолет :D :D
БДЖ се закани – стачка до дупкаЧе трябват съкращения, това е ясно. Само да не стане като в електроразпределителните дружества, където вместо администрация орязаха техници и после се чудиха, как да се справят с авариите.
15.12.2010, 09:32 (обновена 15.12.2010, 10:14)
Железничарите започват протести, ако не бъде променен текстът по меморандума за заема от Световната банка, съобщи БНР. Според него БДЖ и НКЖИ ще получат заем в размер 580 милиона лева. В документа са предвидени драстични съкращения на персонала, заяви председателят на синдиката на железничарите към КНСБ в България Петър Бунев. Той посочи, че в него е записан текст, според който разходите за персонал трябва да бъдат намалени с 30%. Това означава намаляване с 30% на състава, без увеличаване на заплатите до 2014 г., обясни той. По думите на Бунев, ако споразумението бъде изпълнено в този си вид, 9 000 железничари ще загубят работата си. Категорични сме - фигурира ли такава цифра в меморандума, да забравят, че няма да има стачка. Ще има стачка до дупка, закани се синдикaлистът. Бунев каза още, че заемът от Световната банка за БДЖ, който е в размер на 460 милиона лева, ще бъде изразходван предимно за покриване на стари задължения и няма да останат средства за инвестиции. Инвестициите ги няма, перспектива не се очертава. През тези две години, които престоят, не се предвижда дори и елементарно и малко развитие, коментира още той.
Да, готов съм да плащам европейски цени за европейско качество: да си седна на топло или хладно, според сезона, да си имам нет, да е чисто. Не държа на седалки от крокодилска кожа и лампиони Сваровски, просто - човешки условия.Малките градове се обслужват от електрички,а в тях е пълна мизерия-буквално няма къде да отидеш до тоалетна.А за някакви си 20 километра плащаш 3,20лева.Просто не е човешко.
Криворазбраната социална функция не води никъде другаде, освен към индийския жп-модел. Това се е доказало навсякъде по света, няма точно ние да открием топлата вода. Защото е просто пародия да се мъкне локомотив с един вагон: много по-добре и за пътниците, и за железницата е БДЖ да стане и автобусен оператор и да обслужва малките райони адекватно. Това го има даже и супержелезопътната Швейцария. Влак до всяко село е модел от 19-ти век - все пак железницата изпреварва почти с век нерелсовия обществен транспорт. Оттогава са останали суперзасуканите жп-трасета Русе-Г.Оряховица и Русе-Каспичан-Варна.
Очаквах подобно изказване от теб. Какви климатици и какви химически тоалетни на електрички от 1970 година ? Под добри имах впредвид, че в сравнение с тези, които се движеха в София са прилични и ще издържат още няколко години докато се появи нещо друго. Нямах впредвид да се влагат средства в някаква безумна модернизация.Имаш нещо против електричките явно.Вярно е, че вече са доста амортизирани, но също така е вярно, че за времето си са били доста добри.Трябва да ти е ясно, че ако е било рентабилно то е щяло да се осъществи.
По мое мнение и БДЖ като цяло трябва да излезе в пенсия. В текущия си формат в никакъв случай не може да се постигне какъвто и да било задоволителен напредък.Това не минава и без строителството на збравени отсечки от миналото - пряк път за Русе (Левски - Бяла), пряк път за Добрич (Нови Пазар - Вълчи дол), Централна меридионална линия (Троян - Христо Даново и Асеновград - Смолян - Златоград - Гърция); Варна - Бургас и Враца - Оряхово, както и Елешница (Йорданкино) - Ботевград - Роман.
Това не минава и без строителството на збравени отсечки от миналото - пряк път за Русе (Левски - Бяла), пряк път за Добрич (Нови Пазар - Вълчи дол), Централна меридионална линия (Троян - Христо Даново и Асеновград - Смолян - Златоград - Гърция); Варна - Бургас и Враца - Оряхово, както и Елешница (Йорданкино) - Ботевград - Роман
Към днешна дата в движение няма нито един влак. * З А С В Е Д Е Н И Е Н А Д Е Ж. Д Е ПО : ЕМВ -32145/146,32109/110,33007/008 ДА СЕ СПРАТ ОТ ЕКСПЛОАТАЦИЯ ПОРАДИ НАПРАВЕНИ КИЛОМЕТРИ ЗА ТП.Е, ако е само за ТП, значи ще тръгне отново 33 007/008. Пък и нали скоро минава някакъв ремонт, макар въобще да не и личи.
София - Добрич с автобус - 7 часаРазписанията съм ги взимал от www.avtogari.info и www.razpisanie.bdz.bg
Варна - Бургас - 2 часа с автобус, 1:45 часа с маршрутка
@Freepigeon
Това не мога да го приема, поради следната причина. До Русе днес пътуването с рейс е 5 часа и 30 минути. С влак - директен е около 06 часа и 15 минути. Ако се построи Левски - Бяла времето преспокойно може да падне на 5 часа и 30 минути. Аз съм убеден, че след 10 години няма да се движат съвсем същите таралясници по възловите направления. Косвен ефект - гара Горна Оряховица се разтоварва.
Добрич - с влак между 9 и 9 часа и 30 минути. С автобус - 9 часа и 30 минути. Само директния на Ивкони е 7 часа и 30 минути.
Ако се изгради Нови пазар - Добрич - ще падне с около час, защото сега има престои и прекачвания на Шумен и Повеляново.
До Ловеч с влак - 4 часа и 30 минути. С рейс - между 3 и 3 часа и 30 минути.
Днес с пътнически влак от София до Христо Даново е 2 часа и 55 минути. От Ловеч до Троян - 57 минути. И евентуален тунел ще е още половин час. Тоест с пътнически влак ще е 4 часа и половина. Колкото в момента е с бърз до Левски и пътнически до Ловеч с прекачване. Ако имаме бърз влак от Ловеч, който спира само в Троян, Христо Даново, Пирдоп, Златица и София ще бъде най-много 3 часа и половина.
Варна - Бургас - с бърз влак е 3 часа и 15 минути. С рейс - между 2 часа и половина и 3 часа.
С евентуално трасе от Поморие през Кошарица до Старо Оряхово ще бъде не повече от два часа. Да не говорим, че ако се направи панорамна линията, тя ще се ползва и от много туристи.
Да не говорим пък за Пловдив - Смолян - Гърция.
В момента до Пловдив с влак е между 2 и 3 часа. С новопостроена линия до Смолян с проектна скорост от 100 км/ч спокойно може да се стига за още час и половина - общо 3 часа и половина до София, дори ако влака Пловдив - Смолян е пътнически. В момента с рейс е 4 часа и 40 минути до София.
Враца - Оряхово:
С рейс - между 1 час и половина и два часа. Линията там е проектирана за скорост от 100 км/ч. Разстоянието между двата града е 81 км. Дори и да е пътнически - влака ще се движи за между един час и час и половина. Ако се построи и мост между Оряхово и Бекет значението на недостроената линия нараства неимоверно.
Проблемът на БДЖ е лошото (корумпирано) ръководство, разписание и категорично - приписаната му "социална" функция.
Всичко това доведе до моментното положение на БДЖ. Една реформа, както и една ясно разписана стратегия, обвързана с бюджета, в която влизат и строителството на новите отсечки, ще направи според мен по-предпочитан жп транспорта пред автобусния.
Мен ме интересува следното, колко жп магистрали ще има по ОПТ до 2013та и колко жп магистрали ? И тогава да си говорим за приоритети ...Образовай се от извора: http://www.optransport.bg/index.php (http://www.optransport.bg/index.php) ;)
Планът за преструктуриране на Холдинг БДЖ обхваща всички бизнес процеси в товарните и пътнически превози24 февруари 2011 | 15:50 | Агенция "Фокус"
София. Ако трябва да продадем БДЖ в момента, ние трябва да я подарим и даже да дадем някой лев отгоре. Това каза транспортният министър Александър Цветков на заседанието на ресорната комисия в парламента, на което се обсъжда законопроектът за предоставяне на помощ за оздравяване на „Холдинг Български държавни железници” – ЕАД, предаде репортер на Агенция „Фокус”.
На заседанието, в което участва изпълнителният директор на БДЖ Пенчо Попов, доста депутати се обявиха срещу законопроекта. Най-критичен бе Румен Такоров от Коалиция за България, който каза, че заемът от Световната банка ще е убийствен за българската железница, тъй като лихвите щели да са твърде големи.
„Изненадан съм от неправенето на разлика между субсидиране, увеличаване на капитала, задлъжнялост и т.н. Г-н Такоров, вие говорите за обричане на българските железници, при положение, че ние ги спасяваме. А вие ги съсипахте. Субсидирането по принцип означава, че държавата плаща на БДЖ за загубите, които търпи за предоставянето на социалната дейност, което в най-добрия случай означава БДЖ да бъде на нула”, каза Цветков.
„Когато преди години са се теглили кредити за закупуване на вагони и други съоръжения – как се обслужват тези кредити сега, когато БДЖ в най-добрия случай може да бъде на нула? Знаете ли как – никак. Така се получава в един момент, че БДЖ е в колапс и се нуждае от държавна помощ”, обясни министърът.
По думите му съществува вариант за приватизация на БДЖ, но към този момент не е приложим, защото първо холдингът трябва да бъде на плюс, а не на минус. Според Цветков до края на тази година товарните превози трябва да бъдат на печалба.
Планът за преструктуриране на холдинга обхваща всички бизнес процеси в двете дружества – товарните и пътническите – всеки процес подлежи на оптимизиране и това има парично отражение. Работата по подобряване на финансовото състояние на БДЖ далеч не се изчерпва с редуцирането на персонала, коментира транспортният министър.
По думите му в БДЖ работят 14 000 души и тя е най-голямата компания в държавата. При постигането на конкретен напредък по всяка една точка, е основание за отпускане на следващия транш от Световната банка, обясни министърът. Според него няма вариант парите от Световната банка да потънат някъде, каквито опасения изказаха някои от депутатите.
Галина ДИМОВА
52 влака спря стачката
10.03.2011, 10:39 (обновена 10.03.2011, 13:07)
Ива Иванова
Започна ефективният протест на железничарите.
По време на ефективната предупредителна стачка реално не са работили големи жп възли и гари като Бургас, Стара Загора, Плевен, Горна Оряховица, Варна, Шумен, Синдел, Дъбово, София Централна Гара, Ямбол, Перник и други.
По обобщени данни на КНСБ към 11.30 ч. общо 52 влака от 60 пътнически, които е трябвало да се движат в страната, не са се движили.
Влак, който трябваше да потегли от София в 10 ч., остана на перона на Централна ЖП гара в столицата. До 11 часа четири влака не потеглиха от София, обяви Пламен Димитров от КНСБ. Това са влаковете за Варна, Кюстендил, Бургас и Червен бряг.
Той не се ангажира с прогноза за продължителността на ефективните стачни действия, защото по думите му всичко зависи от преговорите.
Припомняме, за днес е насрочена среща между синдикалистите и транспортния министър Александър Цветков. Основна част от искания на железничарите са социални, а друга се отнася до инвестициите.
Малко преди 10 часа днес дойде сигнал от Железничарския синдикат, че се оказвал натиск върху диспечерите да не се осъществяват стачката и влаковете да бъдат пускани. Това веднага беше проверено в централната диспечерска зала.
Служителите обясниха, че ако някой иска да работи, никой не може да му забрани и отрекоха да е оказван натиск.
Вчера стана ясно, че ангажиментът за съкращенията в бранша не е наложен от Световната банка, а ръководството на БДЖ само е предложило тази схема с цел осигуряване на заема от СБ.
От транспротното ведомство на няколко пъти бе оповестено, че съкращения няма да има, а реорганизации, но според синдикатите до последния момент те не са получили нови цифри и предложения.
Мдаааа, определено синдикатите са доста прости хора. Защитават всички и всичко на всяка цена! Да не говорим, че и те са в кюпа, тъй като доста от техните "дейни активисти" в БДЖ, въпреки че са ненужни като работници в компанията, стоят на т. нар. "надщатни бройки" и само цуцат заплатки защото са в синдиката! Но защо журналята не разследва БДЖ? Защо не проверят т. нар. "публично известни факти". Каква огромна услуга само правят на автотранспорта с тези стачки! Определено съм песимист за поредното "престуктуриране" на компанията. Аз не разбрах от този заем най-накрая няма ли да се изгради единна компютърна система за БДЖ. Да се следят влаковете с GPS, да се знаят в електронен вариант характеристиките им (вагони, товар, направление, спирки...), да се развият онлайн резервациите. Инспекторите от "ЦГМ" ги снабдиха с устройства за проверка дали СМС е пуснат за автомобила, а не могат да снабдят сигурно около 300 - 400 кондуктора с подобни и да въвеждат номера на билета и да проверяват.Истината е, че всеки който си плати, ще получи достъп до системата за следене на товарните вагони на БДЖ. Там си има справки по вагон (къде, кога е пътувал, пълен/празен)... не е достъпна за широката общественост, защото е платена. Иначе, в момента има обявена от ЕС покана за участие с проект за изграждане на информационна платформа в железниците (примерно на БГ), на която да стъпи бъдеща система. За съжаление български фирми, които да могат да участват няма как да се намерят (условията на конкурса са такива), а до момента лично аз съм водил разговори с две чужди и към момента нямам развитие по въпроса...
В момента да ги попиташ колко цистерни са превозили от Лукойл Бургас например от 20 януари до 14 февруари. Отговорът ще е следният:
Марче (секретарката), дай тефтера и калкулатора! 20 януари - 24, плюс, 21 януари - 32, плюс, 22 януари - 34, плюс и т.н.
Да не говорим, че за да заявиш товар на железницата, трябва да го направиш до месец април предходната година!!!!!!! Тоест, аз трябва да знам точния ден и час и количество товар, който искам да се превози - година и осем месеца преди да го транспортирам!?!??! Пълно безумие!
Няма ли кой да обясни на железничарите, че с тая стачка си вкарват страхотен автогол
Няма ли кой да обясни на железничарите, че с тая стачка си вкарват страхотен автоголВ момента стачкуват умопомрачени, поддали се на евтината синдикална манипулация.
Подкрепям ги напълно.Защо трябва цялата тази криза отново те да понесат?
Стачките в железницата се отменятСлед като всичко приключи със стачката, ще си позволя да направя коментар. Според мен всичко беше тотално нагласено, точно така, както го дават по американските филми. Опитаха се да нагласят и покажат "напрежението" в масите. Но не успяха, защото, колкото и някои да смятат, че железничарите са "прости хора" - това не е така. В крайна сметка се хванаха на въдицата много малка част от служителите на двете компании (като не изключвам възможността това да е станало под формата на нареждане от началник в съответна гара...). И така, ако всичко беше излязло така, както са искали от Световната банка можеше американците да спретнат хубав филм с продължителност около 107-108 мин..., малко ефекти и много пот.
10 март 2011 | 23:22 | Агенция "Фокус"
Начало / Общество
София. Синдикатите и ръководството на БДЖ подписаха стачно споразумение, съобщи за Агенция „Фокус” председателят на Федерацията на транспортните работници към КТ „Подкрепа” Розен Зарков. Стачните действия се отменят. Така утре няма да се проведе обявената осемчасова стачка на железничарите. По най-важната точна от споразумението – за съкращенията в железницата, е записано, че намаляване на персонала ще се извършва единствено по реда на Колективния трудов договор, а именно само чрез съгласието на синдикатите. Ваучерите за храна на служителите от БДЖ ще бъдат платени по график, като срокът за това е до октомври тази година. Стачно споразумение е подписано и между профсъюзите и ръководството на НКЖИ, обясни още Розен Зарков.
Галина ДИМОВА
Синдикатите оцениха безсилието си и развяха бялото знаме!
Конкуренция например, пазар! Нормално е, да има отлив на пътници, когато те не са привлечени от услуга. Не знам каква е тази мания, зорлем да набутаме пътниците в БДЖ и да се сърдим на хората избрали автобус. Просто конкуренцията диктува това. Веднага се сещам за линията София-Своге, цената с влак е 2.30, с автопревозвач също е 2.30. Значи еднаква цена, само че от едната страна си на Mercedes 2010 г., а от другата на съветски влак с табелка "Електропоезда 1971г., сделано в СССР" без отопление и климатик и да не изброявам неща, които знаете... Съвсем естествено трябва да се отбележи, че автопревозвача използва акцизно гориво, няма как да не заплати винетка (глобите са солени), докато БДЖ дължи над 100 млн. на НКЖИ, а от инфраструктурата нищо не правят да си ги вземат, няма глоби, няма нищо. И защо трябва да смятаме, че съществува "автолоби", при положение, че БДЖ е в свръхизгодна позиция.
Който смята, че няма лоби “антивлак”, да отговори на въпроса по каква причина дори по електрифицираната жп линия от София до Пловдив влакът не е основен превозвач. За да се даде път за лъскавите автобуси. Не път, магистрала!
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=812627 (http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=812627)
Какво значи автопревозвачите да поддържат монополни цени в конкретния текст? И какво значи "окупират пазара", ами нека го окупират - от това печелят пътниците, има конкуренция, така изречено излиза, затова, че се "краде" в БДЖ не трябва да има друг тип транспорт.zam_direktora e прав, че в една нормална държава автобусните оператори не биха имали вина за състоянието на БДЖ, а напротив- техен дълг би бил да запълнят отворилите се пазарни ниши. Изпускаме факта, че живеем в България. Всички тези хора всъщност са заедно, поставяйки си цел да издояват държавата, чрез БДЖ, като освен това тя си губи пазарите за печалби от друга вредност- многото автобуси.
Освен това не виждам какво повече може да вложи държавата в БДЖ - с неплащането на акциз пряко се ощетява бюджета, както и с връщането на акциза от ел. енергията. Държавната компания НКЖИ не си получава парите от инфраструктурни такси, все пак тази модернизация на релсов път струва някакви пари, а те откъде да се вземат, ако не от ползвателя им (БДЖ). Все едно да чакам на държавата да ми купи винетка, нали това е идеята да използвам пътя и да си платя затова, защо друг ще трябва да плаща, затова че аз изпозлвам пътя? Държавата да е закупила на някой автопревозвач автобус например. Напротив, фирмите тръгнаха почти от нулата и се пребориха за пазар. А пък и държавата да му даде пари, тя трябва да ги вземе от някой! И е съвсем нормално да се строят магистрали приоритетно - хората си плащат затова, допълно плащат акциз върху горивата, защо да не се строят магистрали. Даже парите дадени от шофьорите многократно надвишават, това което получава АПИ като бюджет (нещо от сорта на 1:10)
България има най-лошата жп-система в ЕвропаКато километри линии не сме най-зле, но това за БДЖ-то го знаят и в детските ясли.
29 март 2011 12:27 / обновена в 12:37 | Александра Гинева
България има най-лошата жп-система, защото вашият оператор трябва да бъде реформиран - той просто е най-зле в цяла Европа. Това коментира заместник-ръководителят на отдел „България" в главна дирекция в „Регионална политика" на Европейската комисия Карстен Расмусен по време на шестата годишна конференция „Стратегическа инфрастрктура, България 2011. Приоритети 2020".
"Изостанали сме на 100 % с текущото преструктуриране на жп-оператора и не може да имаме инвестиции в този сектор до 2014 година, ако тази компания не се превърне в една ефективна компания", каза още Расмусен. Според него България има най-лошата жп система в Централна и Източна Европа.
Расмусен отчете, че България изостава в усвояването на европейските средства за околната среда и транспорт.
Защото е по-лесно - хем вълкът сит, хем агнето цяло. А за страна като България - една скоростна линия София-Варна/Бургас (за примерно 3 часа) ще конкурира доста автобусния и автомобилния транспорт и ще привлече пътници, но за реалното и рационално достигане на това ще трябва работа. Много мислене и работа.
Лошото е, че досега всички управляващи ръсят приказки и 20 години не се наблюдава зачатък на радикална реформа в БДЖ.
Във ВИАС попаднах на много хубаво направена брошура по темата, ето сайтът към който насочваше: http://mladejitenapyt.blogspot.com/ (http://mladejitenapyt.blogspot.com/). Брошурата е по-богата от това тук, но сега нямам време да я сканирам или да преразкажа нещата. Все пак на изложбата можете да отидете все още.А ето как го правят в Словения:
Нафта колкото Охридското езеро източена от БДЖ за 20 години
07.04.2011 18:18
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3734131
На всеки един от общо 138-те дизелови локомотиви в железниците ще бъде поставено джипиес устройство, за да се спрат кражбите на гориво, обяви транспортният министър
Новини
За последните 20 години от БДЖ е източена толкова нафта, колкото е Охридското езеро, но на това се слага край.
Това обяви днес министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков.
Той представи новата джипиес (GPS) система за проследяване на дизеловите локомотиви на БДЖ.
Системата се внедрява, за да се предотвратят случаите на източване на дизелово гориво от локомотивите.
До края на месеца на всеки един от общо 138-те дизелови локомотиви в железниците ще бъде поставено джипиес устройство.
То ще контролира нивото на горивото в резервоара, разхода, местоположението на локомотива и всички останали съпътстващи данни, ще предава данните към единен център към БДЖ и там те ще се отчитат на всеки 30 секунди.
Достъп до тези данни ще имат хората от вътрешната сигурност на железниците, както и тези, които се занимават с разходите, уточни Цветков.
Новата джипиес система ще струва на БДЖ около 220 хил. лв., но предвид на очакваната около 25% икономия на гориво тя ще се изплати много бързо, смята министърът.
Системата е абсолютно обезопасена и не може да бъде манипулирана, увери той.
Само за една година са уличени 66 служители на БДЖ да крадат нафта, но броят на крадците вероятно е много по-голям, коментира Цветков.
Всички са уволнени и предадени на прокуратурата. Общото количество на откраднатото гориво за последната година е над един тон, уточни Цветков.
Джипиес системата за проследяване на горивото е част от оздравителния план за преструктуриране на БДЖ, който се извършва с пари от Световната банка, каза още той.
По думите му този план се изпълнява от миналата година и е причина за подобряването на финансовия резултат на превозвача с 20 млн. лв. за 2010 г.
За 2011 г. министърът прогнозира не по-малък финансов ръст, като очакванията са през следващата година БДЖ да бъде печеливша компания - нещо, което не се е случвало през последните 20 години, каза министър Цветков.
Пускат автобуси с логото на БДЖ по губещите линии?07.04.2011, 17:40Eй, разгеле, някой откри топлата вода! Но ме съмнява, че динозавърската машина на Вазов ще я задвижи.
Диляна Панайотова
Атрактивна идея за бъдещето на държавната железница лансира Владимир Владимиров - председател на съвета на директорите на холдинг БДЖ, след заседанието на транспортната комисия в парламента.
Той предлага да се закрият губещите линии и на тяхно място да се пуснат в движение автобуси с логото на БДЖ, за да се запази психологическото усещане у хората, че пътуват с държавната железница.
Има райони, в които трябва да има влак рез зимата, категоричен е той. Има други райони в страната, в които пътниците са едва 20-30 дневно. Именно за тях се предвиждат автобусите с логото на БДЖ. Последната дума обаче за идеята ще е на държавата.
Истината е, че нито един от тия малоумници не е открил топлата вода. Тези дни трябва да се гласува тегленето на заема от световната банка. Ако видите какъв е планът за преструктуриране на БДЖ (писан именно от тия некъдърници) - ще се хванете за главата.Quote from: news.bgПускат автобуси с логото на БДЖ по губещите линии?07.04.2011, 17:40Eй, разгеле, някой откри топлата вода! Но ме съмнява, че динозавърската машина на Вазов ще я задвижи.
Диляна Панайотова
Атрактивна идея за бъдещето на държавната железница лансира Владимир Владимиров - председател на съвета на директорите на холдинг БДЖ, след заседанието на транспортната комисия в парламента.
Той предлага да се закрият губещите линии и на тяхно място да се пуснат в движение автобуси с логото на БДЖ, за да се запази психологическото усещане у хората, че пътуват с държавната железница.
Има райони, в които трябва да има влак рез зимата, категоричен е той. Има други райони в страната, в които пътниците са едва 20-30 дневно. Именно за тях се предвиждат автобусите с логото на БДЖ. Последната дума обаче за идеята ще е на държавата.
Дали пък ще видиме първия Funicular в България ? :rolleyes:Funicular (въжено теглене на вагончетата) и железница със зъбна рейка са различни неща. От статията не става сигурно кое от двете ще се строи.
А иначе че няма да се излезе на печалба, така е, но железницата и най-вече пътническите превози трябва да има по-скоро социално значение. Печалба ще се гони от товарното движение. И ако БДЖ се управлява както трябва и се вкарат малко свежи инвестиции в компанията, то много лесно ще излезе на печалба.Голямо социално значение! Зер някой му пука, дали от Калотина до Станянци се вози на автобус или на влак! И зер аз със своите данъци трябва да финансирам влак с 1 вагон или подобно чудо, което ще се лангърка празно по цял ден. Все едно да се пусне трамвай по А65 в София! Че то от Станянци пътникопоток за маршрутка не се вързва, нежели за влак.
А за Станянци мисля че ще има пътници като за едно такова шинобусче. Може да няма всеки ден влак, ами подобно на Гюешево, да е през ден, и събота и неделя. Определено мисля че имаме нужда от такъв ПС.Показателен е примерът с връзката София-Ярема-Ярлово-Белчин баня-Клисура. Няколко пъти отънява от 3-4 автобуса на 2-3 полумаршрутки дневно. Е, след като немалки села като Ярлово, Поповяне, Ковачевци, Белчин баня и Клисура плюс вилна зона не могат да покрият регулярен тарнспорт, и то до София, а не до друго село като Калотина, как това се очаква да стане от две паланки на границата. Мините вероятно си имат превоз, а линията е заради въглищата (както Вакарел-Габра).
БДЖ не трябва да закрива според мен каквито и да било линии, а тъкмо напротив - да възстанови пътническото движение по тези, при които е било закрито.По това трасе в участъка Любеново - Гълъбово движението на влакове е силно затруднено поради свлачищен терен и там ограничението е (или беше) 10 км/ч, с което се съобразяваше и разсписанието на пътническите влакове.Разстоянието между двете села е не повече от 10 км, а влакът го влемаше за 25, че и 30 минути (по разсписание).Аз се учудвам, как все още се движат товарни влакове по това трасе при такава опасност от изпадане на композиции още повече, че тонажа е огромен.Би било добра идея да се построи ново трасе, което минава от източната страна на село Гълъбово и всъщност да не минава през самото село.Това за мен е единствения вариант за възобновяването на пътническите влакове по линията.
И да се възстанови пътническото движение по линия Нова Загора - Симеоновград.
Явно аз съм такъв ентусиаст :).Пътуването Гюешево-София ми отне точно 6 часа и 11мин.
Надали ще се намери някой ентусиаст да си причини подобно нещо.
Много моля - докато имаше влак Драгоман - Станянци два вагона се пръскаха по шевовете. Въпроса беше, че кондукторите не издаваха билети, а взимаха пари на ръка и по този начин се отчете, че пътници няма - което не е вярно. Вследствие на това линията беше закрита. А пък навремето пътуваха 1 едноетажен и един 1 двуетажен (4 секции) - също се пръскаха по шевовете. Път покрай линията няма - повечето села са долу в реката и от както няма влак - умряха от сякъде, хората се изнесоха, а къщите се разграбиха. Тъй, че социална функция има.А иначе че няма да се излезе на печалба, така е, но железницата и най-вече пътническите превози трябва да има по-скоро социално значение. Печалба ще се гони от товарното движение. И ако БДЖ се управлява както трябва и се вкарат малко свежи инвестиции в компанията, то много лесно ще излезе на печалба.Голямо социално значение! Зер някой му пука, дали от Калотина до Станянци се вози на автобус или на влак! И зер аз със своите данъци трябва да финансирам влак с 1 вагон или подобно чудо, което ще се лангърка празно по цял ден. Все едно да се пусне трамвай по А65 в София! Че то от Станянци пътникопоток за маршрутка не се вързва, нежели за влак.
И кой аджеба ще вкара свежи инвестиции в нещо, което няма желание да е печеливше? Ако под "свежа инвестиция" се разбира наливане на вода в пясък, БДЖ трябва да е доста освежено, защото от години наред го правят.
Много моля - докато имаше влак Драгоман - Станянци два вагона се пръскаха по шевовете.Събота, сутрин, сравнително удобна връзка от София и във влака за Станянци имаше освен мен и превозната бригада, още един пътник (всъщност само подозрение имам за него, не го видях). Действието се развива няколко месеца преди спиране на влаковете.
......Че то от Станянци пътникопоток за маршрутка не се вързва, нежели за влак.До Станянци може и да няма пътникопоток, но както Бдж казва по линията Червен бряг - Оряхово е имало, но е закрита.
И кой аджеба ще вкара свежи инвестиции в нещо, което няма желание да е печеливше?
Мен най-много ме е яд за Горна Оряховица - Елена.То наистина си е за яд. Разликата от Калотина-Станянци и Хан Крум-Преслав е, че е (беше) в близост до такъв туристически център като Търново. Затова би имала атракционен ресурс, що повече, че и в Горна има възстановена парна машина.
Но Ямбол-Елхово е част от един бъдещ проект Ямбол-Одрин. Сега обаче това става невъзможно ....Да, така е, но ако е икономически обосновано. Според мен трябва линията да се преправи и електрафицира за скорост от поне 100 км. Освен това около границата с Турция, уж трябва да се строи трансграничен язовир на Тунджа и Турция май много много не я ще тая линия...
Но Ямбол-Елхово е част от един бъдещ проект Ямбол-Одрин. Сега обаче това става невъзможно ....
Резултата се вижда демонтират се релси...Това не е от вчера.Пътническия терминал в Поморие беше демонтиран още през 2005 или 2006 година.Тогава останаха товарните превози на въглища и два пъти в седмицата се извозваше готова продукция от "Феста Холдинг".Само че в последно време и влака на "Феста" май не се движи.
А какво всъщност се случва, не съм наясно, стачкуват или пак нямат локомотиви ?МАй отново стачка, за разлика от бас гърците редовно стачкуват.
Както е написано - Гръцките железници си имат оздравителна програма която включва спирането на тези влакове.Включва спирането на ВСИЧКИ международни пътнически влакове към Гърция от съседните и държави БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ ! Няма да се движи нито един международен влак и през летния сезон.
за разлика от бас гърците редовно стачкуват.Това тяхното е другата крайност.
А няма ли възможност БДЖ да изпълнява сам направлението или да не пиша глупости?Според европейското законодателство е възможно. Но на практика Гърция има само един единствен жп превозвач - националният OSE. Ако БДЖ кандидатства и бъде одобрен за превозвач ще бъде нечуван успех!
Това е за забавно :DГледали сме го във варианта, в който за секунда отдръпват сергиите и боклуците, а после връщат всичко обратно, като въобще не може да се разбере, че на това място минава влак... Ама тук са по-мързеливи и предпочитат храната гарнирана с машинно масло и дизелово гориво... :rolleyes:
Бизнес класа в БДЖ от лятото
Срещу 20-30% по-висока цена ще има кафе и интернет
От юни за първи път ще бъдат пуснати вагони бизнес класа във влаковете, съобщи министърът на транспорта Александър Цветков пред Дарик радио.
Цената на билетите ще е с 20-30 процента по-висока от тази за нормалния билет.
Вагоните бизнес класа ще са по-комфортни, в тях ще има интернет, ще се поднасят кафе, чай и напитки.
От 2014 г. на БДЖ ще бъдат отпуснати средства от европейски фондове, за да купи нови вагони и локомотиви, каза още министърът.
източник: www.dnes.bg
Цената на билетите ще е с 20-30 процента по-висока от тази за нормалния билет.
От 2014 г. на БДЖ ще бъдат отпуснати средства от европейски фондове, за да купи нови вагони и локомотиви, каза още министърът.
С Дезиро от София до Пловдив за час и половина няма как да стане, ще трябва да е на бърз влак. А ЕМВ на бърз влак някак не върви. Плюс това не е и удобно.:blink: Това само за България ли се отнася, защото по света върви. Да не споменавам за компановката в самолетите. Все пак става дума само за 2 часа път.
Като попътува обикновения пътник в нова чиста мотриса повече от 2-3 часа и започва да си иска старите вагони. Пробвано е.
Там е работата, че в България не би трябвало да има изобщо пътувания над 5 часа. Реално разстоянията са толкова смешни, че ако релсите и ПС са читави София - Бургас трябва да е под 4 часа и да се използват отворени вагони. Купейните вагони създават условия за вандалщина в тях.Това е една друга болна тема.Смятам знаеш, че "Чайката" на времето и идвала от София до Бургас за по-малко от 5 часа. Но..... По това време релсовия път, контактната мрежа и подвижния състав е бил на съвсем различно положение от сегашното
Там е работата, че в България не би трябвало да има изобщо пътувания над 5 часа. Реално разстоянията са толкова смешни, че ако релсите и ПС са читави София - Бургас трябва да е под 4 часа ...Разстоянията ни са точно за такива влакове. Няма нужда от 360 км/ч, ама едно 200 км/ч е прилична скорост, съчетано с умело управление и подходяща реклама, действително БДЖ може да стане гръбнакът на транспортната схема на България.
Според мен скорости над 160 км/ч за България са нереалистични.Защо?
Според мен скорости над 160 км/ч за България са нереалистични.Защо? В какъв бъдещ период?
Значи всеки път, когято започнат такива дискусии, следват изцепки за 200-250-300 км/ч. И в същото време държите тези суперскоростни влакове да продължават да спират на Зимница-Стралджа-Ямбол-Карнобат... Е, няма такъв влак!София-Пловдив-Ямбол-Бургас
Хайде най-напред да достигнем 160 км/ч и то не в междугарие от 2 км!
България е твърде малка за суперскорости, а и с подвижния състав сме твърде, твърде назад...
София-Пловдив-Ямбол-Бургасвместо Ямбол по-добре да е София - Пловдив - Стара Загора - Карнобат - Бургас
вместо Ямбол по-добре да е София - Пловдив - Стара Загора - Карнобат - БургасТези пет изброени гари, всъщност са били единствените на които е спирал експрес "Сл.Бряг" в началото на 80-те години.Спомням си, тогава същият експрес пристигаше в Бургас около 12:20, а не както сега след 13 часа.Какви са тея гари за експрес - Айтос, Нова Загора (беше въведена допълнително като гара понеже влака в 17:50 за Симеоновград остана единствената следобедна композиция по това направление), Чирпан (мисля, че и там спираше сега), а не мога да знам може да спира и някъде в участъка Септември - София.
160 км/ч са напълно достатъчни за нашата страна...Би било интересно да се направят изследвания с по-голяма точност от знаещите (неизползвайки само пътя е скоростта по времето), за да се види каква ще е реалната разлика от 40-60 км/ч повече. Но защо си мисля, че е недостатъчна - защото можеш да привлечеш хората само с по-кратко пътуване спрямо магистралата (изключвам напълно нормалните, а не "европейски", изисквания към честота, точност и обслужване), нищо друго.
Трябва да се строй железница която е по джоба на населението, а не да я използва някакъв минимален процент от цялата страна. Нали все пак идеята е да стане гръбнака на транспорта ? А не да е предназначена само за бизнесмени с куфарчета.Точно това е въпросът на цялостната държавна политика и по-надолу, на ръководството на БДЖ.
Ти ще предпочетеш да платиш билет 50-70 евро за да идеш на море, или ще си запалиш колата и ще идеш с нея ?Ако с колата ти е по-скъпо, защо не?
Ти ще предпочетеш да платиш билет 50-70 евро за да идеш на море, или ще си запалиш колата и ще идеш с нея ?Аз преди година и половина летях Варна - София за 25 лв. / 40-45 минути полет с WizzAir
Разгледай цените на билетите за TGV, ICE, Railjet и подобните им и ще видиш, че определено могат да са по-скъпи от самолета.Ама в TGV, ICE и RJ пътуват баровците и обслужването е подобаващо, а простолюдието - с коли и самолети.
Само да спомена, че ако погледнем назад в историята, 160 или дори 200км/час не са нищо фантастично. Тази скорости могат да се постигант дори с парни локомотиви и са достигани, още в началото на миналият век.Правиш ли разлика между еднократен експеримент и редовна експлоатация?
... и maniak пак зачерта от картата частта на България от северната страна на Стара планина. :(Не съм зачертал. Просто държавата ни не е прекалено богата, за да си позволява две линии с ненужно завишени параметри. Който иска да стигне много бързо до морето ще пътува през Пловдив. Който иска да пътува до Плевен ще пътува достатъчно бързо през Мездра.
Според мен скоростните трасета трябва да са 2 по дължина (София-Варна/Бургас) и 1-2 по ширина. Колко ще струва това обаче... ами, много.
Ето сега си обяснявам защо в Бъглария влаковете пристигат в различно от указаното време ("Божа работа кога ще пристигне влакът"), а в Германия кондуктурът почти се обидил когато го пипитал нашия човек дали ще стигне навреме:"Това е влак, как няма да стигне".
А и не забравяйте, по нашите жп линии се движат едновременно товарни и пътнически влакове. Ако скоростите са над 200 км/ч къде ще движим товарните влакове?
В България много по-често можеш да пристигнеш по-рано на целевата гара, отколкото в Германия, където това никога не може да се случи ;)Ето сега си обяснявам защо в Бъглария влаковете пристигат в различно от указаното време ("Божа работа кога ще пристигне влакът"), а в Германия
А и не забравяйте, по нашите жп линии се движат едновременно товарни и пътнически влакове. Ако скоростите са над 200 км/ч къде ще движим товарните влакове?
в Германия кондуктурът почти се обидил когато го пипитал нашия човек дали ще стигне навреме:"Това е влак, как няма да стигне".В Германия 3-5-10 минути закъснение са почти сигурни. Да пристигнеш навреме или по-рано е възможно, но малко вероятно.
Ами то почти навсякъде е така, не само при нас.
А и не забравяйте, по нашите жп линии се движат едновременно товарни и пътнически влакове.
Естествено, ама за някои заслепени юзъри във форума железницата съществува заради високоскоростните пътнически влакове... А това не е съвсем така.QuoteА и не забравяйте, по нашите жп линии се движат едновременно товарни и пътнически влакове.Ами то почти навсякъде е така, не само при нас.
Идеята не е да сравняваме 5 (или 10) мин закъснение, а факта, че търсят начини да се справят и общо взето успяват. Не е неуспешно сравнението, защото ти нищо не каза за синхронизацията - не е само едно да се движи (товарен/високоскоростен/пътнически). Все едно само ние ще строим подобна железница. А някъде прекарват железница и пътища без тотално обезобразяване на околната среда през по-особени от наш'те условия...
Така че, не сравнявай... не е успешно!
Да, но има кой да работи... Тук само "специалисти" и като гледам не сме мръднали много от 20 години. И само претенции за заплати, климатизирани автобуси и влакове-совалки. Е не става така. Първо трябва да се прочете малко, после дълго да се работи и накрая да се пише какво и как трябва да се прави!Идеята не е да сравняваме 5 (или 10) мин закъснение, а факта, че търсят начини да се справят и общо взето успяват. Не е неуспешно сравнението, защото ти нищо не каза за синхронизацията - не е само едно да се движи (товарен/високоскоростен/пътнически). Все едно само ние ще строим подобна железница. А някъде прекарват железница и пътища без тотално обезобразяване на околната среда през по-особени от наш'те условия...
Така че, не сравнявай... не е успешно!
Наско, така БЕШЕ... От зимното разписание (28 октомври 2010 г.) полети на Уизеър няма, най-вероятно няма и да има (останаха само България Еър с цени 'от днес за утре' 220 лв. отиване и връщане). А и тези 25 лв. бяха с доооста ранно записване, ако си правиш резервацията за утре бяха към 80 лв. (виждал съм и по 100 и нагоре).Аз тогава към септември бях пътувал ;) с резервация 3 месеца по-рано
... и maniak пак зачерта от картата частта на България от северната страна на Стара планина. :(
Според мен скоростните трасета трябва да са 2 по дължина (София-Варна/Бургас) и 1-2 по ширина. Колко ще струва това обаче... ами, много.
В България много по-често можеш да пристигнеш по-рано на целевата гара.....Което беше абсолютно недопустимо в едни други времена.Спомням си на входния семафор, на Товарна гара Бургас, как БВ е чакал по 10-15 минути, защото е дошъл по-бързо от обявеното по разсписанието.
Ако има скоростно трасе Варна - Карнобат, добавка към скоростното София - Бургас, това ще е най-реалистичното заради по-малкото средства, които би трябвало да се вложат.Много ми е интересно каква е сегашната скорост по трасето Варна - Карнобат, и възможно ли е въобще скоростно трасе в този участък. Малко не ми се вярва.
Вратичката обаче е, че буквално тълкувано, това се отнася за съседната на гарата на заминаването, т. е. може да минеш транзит през нея и да пристигнеш в по-следващата и 20 мин по-рано.В този смисъл, кой регулира семафорите в междугарията,защото се е случвало влак да спре в междугарие, за да изчака точното разсписание ( това най-често се случваше в участъка Стралджа - Церковски)
etnies, посоченият аргумент от теб малко прецаква смисъла. :) Повече поводи за спиране - по-ниска средна скорост, а нали това се опитваме да избегнем.
И да, пропускате момента за развитието на поизостаналите райони и причините в София да се получи такова струпване на хора.
Колкото до потенциалните клиенти, разликата между северната и южната е около 300 хил. (като изключим Варна от уравнението през Карнобат), което лесно може да се компенсира с традиционната обвързаност на Добрич, а не бива да забравяме и Силистра.Доколкото съм запознат отклонението за Силистра изобщо няма връзка с 2-ра линия (София - Варна), а е по 9-та линия някъде около Разград ( по памет), така че ако ще се връзва и Силситра трябва да се помисли за по пряк път, с разклонение някъде около Търговище - Попово. Лично аз не съм чул някъде в България да се строи жп трасе в последните години, а и ще са нужни огромни инвестиции за това, а БДЖ няма наличен капитал за това.
etnies, аз пък не съм убеден, че заради икономически причини трябва да се отрежат толкова много хора от възможността за нормален скоростен транспорт, особено след като нямат дори и магистрала, която да ги свързва помежду им.
Ами аз ти написах какви са моите доводи. :) Пропускаш факта, че СБ не е само 2 града.Не искам да звуча заядливо, но..... Би ли отговорил на въпроса колко големи града има в северна България??? Освен за Варна, Русе, Плевен, и да приемем Велико Търново + Г.Оряховица, за други не се сещам.Какъв потенциал от населението на тези градове ще ползва скоростна железница??? Според мен не повече от 5 - 10 %.Дори да допуснем, транзитно трасе в посока Добрич - Кардам и от там за Румъния пак ми се струва нецелесъобразно.За северозападна България е просто АБСУРДНО да се мисли.
Но отново недостатъчен за такъв тип железница.
Това е все едно да карате москвич и вместо да си купите нормален автомобил който ви е по джоба - да си купите ламборгини и да ви седи пред блока. ЗАБРАВЕТЕ ЗА СКОРОСТИ НАД 160 КМ/Ч. В БЛИЗКИТЕ 50 ГОДИНИ.Е... чак 50 години... Близките 5 години по-скоро ;)
Не искам да звуча заядливо, но..... Би ли отговорил на въпроса колко големи града има в северна България???Хората не живеят само в големите градове (1) и поради липса на алтернатива на подобно трасе трябва да се гледа като заместител на скоростните пътища в този регион (2). Ако бай Първан има възможност да не пърпори с опела си на 15 години до Софията и обратно, то най-вероятно би го направил (естествено, с оптимизиране на структурата на довеждащ транспорт от всякакъв тип и съобразяване на цените на влаковите билети). Хората не са глупави - в момента за 50% от времето на влака можеш да стигнеш до която и да е точка на страната с личния си автомобил (малко по-трудно става с автобус, но отново е по-бързо). Отделно качеството на услугата. Така че ако искаме да направим нещо смислено, то е да се развива жп транспорта там, където няма текуща възможност да се развива пътното строителство.
...
Виж в южна България потенциала е малко по голям това си е самата истина.
Колко от вас работят в системата на транспорта ? И защо решихте, че оставката ще помогне? Знаете ли какъв са сложили на мястото на предишния, за да твърдите, че е добро начало?Не искам да звуча заядливо, но..... Би ли отговорил на въпроса колко големи града има в северна България???Хората не живеят само в големите градове (1) и поради липса на алтернатива на подобно трасе трябва да се гледа като заместител на скоростните пътища в този регион (2). Ако бай Първан има възможност да не пърпори с опела си на 15 години до Софията и обратно, то най-вероятно би го направил (естествено, с оптимизиране на структурата на довеждащ транспорт от всякакъв тип и съобразяване на цените на влаковите билети). Хората не са глупави - в момента за 50% от времето на влака можеш да стигнеш до която и да е точка на страната с личния си автомобил (малко по-трудно става с автобус, но отново е по-бързо). Отделно качеството на услугата. Така че ако искаме да направим нещо смислено, то е да се развива жп транспорта там, където няма текуща възможност да се развива пътното строителство.
...
Виж в южна България потенциала е малко по голям това си е самата истина.
Ако 300 хил. са малко по-голям... вече го уточнихме. Плюс това, ако концентрацията на населението продължи, то ще имаме големи територии, които са обезлюдени от една страна и от друга проблеми в районите с концентрация от всякакъв тип (инфраструктурен, обществен, такъв със сигурността и др.). Това трябва да спре и очевидно няма да стане с даване на пари от държавата, за да живееш примерно в Тутракан (примерът е произволен), както беше през комунизма.
Единственият начин, който е достъпен в пазарната икономика е да се изгради инфраструктура за лесен достъп от и до дадени области на страната (в случая Централна и Източна СБ), която да подпомогне бизнеса и от там да не се налага хората да напускат в друга посока.
Като няма пътища, трябва да има възможност за скоростно придвижване. И далеч съм от мисълта за 250-300 км/ч. Да я докараме на 160 на първо време, но по цялото протежение на основните пресичащи трасета, тогава ще го мислим за повече.
И да, трябват пари. И да, има си фондове за това, както и държавен бюджет. След като сме изостанали или можем да си останем такива, или да се опитваме да наваксваме. Време е за мислене не само за магистрали, но за да се осъзнае това трябва малко в главите на държавните мъже/жени, но да го използваш навреме.
Oставката на транспортния министър е добро начало, но се изисква много повече.
Е колега, колко повече да даде държавния бюджет - всяка година стотици милиони субсидии плюс заеми, които ги плаща данъкоплатеца (тази година още 600 млн. ще трябва да възстановяваме към СБ) още повече, че БДЖ не е много коректен платец към хазната - примерно не се заплаща акциз на дизела, не се плащат и инфраструктурни такси. Единственото решение е фалит, или пък приватизация, при всички случаи ще бъде облекчение за данъкоплатеца.
И да, трябват пари. И да, има си фондове за това, както и държавен бюджет. След като сме изостанали или можем да си останем такива, или да се опитваме да наваксваме. Време е за мислене не само за магистрали, но за да се осъзнае това трябва малко в главите на държавните мъже/жени, но да го използваш навреме.
Има логика! Все пак в България най-предвидим и сигурен е потока към/от черноморието.
Милиарди евро се инвестират за изграждане на железница между стабилни, растящи, богати градове с бизнес,промишленост,образование,култура,архитектура, а не между замиращи села населени с бедни пенсионери и цигани.Ето затова в България никога няма да имаме скоростна железница,народът не е способен да плаща по примерно 20 евро за разстоянието София - Перник.
Милиарди евро се инвестират за изграждане на железница между стабилни, растящи, богати градове с бизнес,промишленост,образование,култура,архитектура, а не между замиращи села населени с бедни пенсионери и цигани.
А дали видя, че тировете ги качват на Ro-La влакове ? :)Не знам кога за последно си бил в Германия, но магаистарлите им са задръстени с тирове. Преди се правеха опити да накарат фирмите да качват камионите на Ro-La влаковете, но не с особен успех. Единствено остана забраната през уикенда за движение на тирове по магистралите с изключение на такива снабдени със специални разрешения (обикновено превозващи или бързоразвалящи се продукти или вредни и не търпящи стоене). Разбира се има обозначени обиколни маршрути не минаващи през аутобаните. Напоследък се наблюдава и доблрането на някои ж.п. маршрути с автобусни, което до преди няколко години не можеше да се види.
30 спални вагони по поръчка на Българските държавни железници ще бъдат изработени в заводите турските държавни железници в град Адапазаръ, предаде БНР.актуално.ком
Директорът на българските държавни железници Пенчо Попов и техническият директор Георги Панчев са посетили производствената база. По време на срещата от българска страна са били одобрени предложените проекти за вагоните и практически започва производство им.
Освен от вагоните, българските гости са се интересували от произвежданите в завода дизелови локомотивни композиции и електрическите локомотиви и композиции. Обсъдено е била възможността в бъдеще да бъдат закупени от тях и за Българските държавни железници.
Новите спални вагони ще разполагат с по десет спални кабини, климатици, санитарни възли от т.н.затворен тип за опазване на околната среда. Във всяка кабина ще има електрически контакт, а вагоните ще разполагат и с по една душкабина. Пет от вагоните ще бъдат пригодени за ползване от лица с намалена подвижност.
Цялата поръчка се предвижда да бъде изпълнена до 2013 година.
То ако се скъси времето няма нужда от нощни влакове и спални вагони ;)За всеки влак си има пътници. Така и за нощните.Пътувал съм с нощния от Бургас към София и трябва да кажа, че влакът започва да се пълни от Вакарел към София.
Евала за това решение - новият директор не е от статуквото.Мдаа... интересна смяна... Истината е, че от известно време в борда на директорите на БДЖ има само нови лица, отново извън системата. Може би идването на този е доста дълго подготвяно. В същото време некъдърността на Иван Вазов 3 нараства с всеки ден. Последната издънка е от днес - шефовете на товарни превози подписват документ за закриване от 1 юли на гара Русе разпределителна, а за тази "новост" нито един товародател/получател не е уведомен...
Злобен икономист - точно това има нужда БДЖ според мен, за да въведе най-накрая пазарния принцип в предлаганата услуга, а и наистина да реформира (дано за последен, а не за пореден път) тромавата структура на БДЖ-то.
Започнал е професионалния си опит в българския офис на германската консултантска компания Roland Berger, където е работил по приватизирането на български предприятия.Ето го ключът към бараката - той не е назначен, за да въвежда пазарен принцип, а за да излъска стоката за продажба.
Евала за това решение - новият директор не е от статуквото.Мдаа... интересна смяна... Истината е, че от известно време в борда на директорите на БДЖ има само нови лица, отново извън системата. Може би идването на този е доста дълго подготвяно. В същото време некъдърността на Иван Вазов 3 нараства с всеки ден. Последната издънка е от днес - шефовете на товарни превози подписват документ за закриване от 1 юли на гара Русе разпределителна, а за тази "новост" нито един товародател/получател не е уведомен...
Злобен икономист - точно това има нужда БДЖ според мен, за да въведе най-накрая пазарния принцип в предлаганата услуга, а и наистина да реформира (дано за последен, а не за пореден път) тромавата структура на БДЖ-то.
Te и в момента са потърпевши. Не виждам какъв плюс са бавенето на заплатите и осигуровките, лошите условия на труд, старата техника с която се работи, ниската кфалификация и като следствие от предходното и т.н.
Може да ги закрива за търговска дейност - по ЕТПТ и ТЕА вече гара Русе разпр. не съществува!Евала за това решение - новият директор не е от статуквото.Мдаа... интересна смяна... Истината е, че от известно време в борда на директорите на БДЖ има само нови лица, отново извън системата. Може би идването на този е доста дълго подготвяно. В същото време некъдърността на Иван Вазов 3 нараства с всеки ден. Последната издънка е от днес - шефовете на товарни превози подписват документ за закриване от 1 юли на гара Русе разпределителна, а за тази "новост" нито един товародател/получател не е уведомен...
Злобен икономист - точно това има нужда БДЖ според мен, за да въведе най-накрая пазарния принцип в предлаганата услуга, а и наистина да реформира (дано за последен, а не за пореден път) тромавата структура на БДЖ-то.
Доста ще е трудно, да не кажа невъзможно както и да го погледнеш, който и да било шеф на Товарни превози да закрива гари собственост на НКЖИ. ;)
Може да ги закрива за търговска дейност - по ЕТПТ и ТЕА вече гара Русе разпр. не съществува!
Te и в момента са потърпевши. Не виждам какъв плюс са бавенето на заплатите и осигуровките, лошите условия на труд, старата техника с която се работи, ниската кфалификация и като следствие от предходното и т.н.
Всичко това е вярно с изключение на първото - забавени заплати в БДЖ Група няма.
Te и в момента са потърпевши. Не виждам какъв плюс са бавенето на заплатите и осигуровките, лошите условия на труд, старата техника с която се работи, ниската кфалификация и като следствие от предходното и т.н.Tочно така. Влакове ще има и след БДЖ. Персоналът зает в експлоатацията, който от ден на ден е все по-дефицитен така или иначе ще продължи да работи. Да му мислят безделниците в администрацията.
В момента - не, след поредната инжекция от бюджета. Но проблема се появява хронично.
БИ било добре да се продаде (ако се продава) на разумна цена, че такива продажби за 1лв или 1 стотинка водят до никъде.Първо БДЖ ТП трябва да се продаде на австрийците за стотинки и второ -Ха дано и по-скоро!
Малко хора ще разберат в момента колко неблагоприятна картина чертая, но уви едва ли положението ще става по-добре.При положение, че държавата е лош стопанин, според мен е по-добре да навлязат частни оператори и при пътническите жп превози. Вярно е, че БДЖ върви към закриване и ще излязат доста безработни, но по-добре така, отколкото всяка година в една бездънна яма да потъват милиони левове, а в същото време да имаме лоша услуга.
При положение, че държавата е лош стопанин, според мен е по-добре да навлязат частни оператори и при пътническите жп превози. Вярно е, че БДЖ върви към закриване и ще излязат доста безработни, но по-добре така, отколкото всяка година в една бездънна яма да потъват милиони левове, а в същото време да имаме лоша услуга.
Aми да ги няма. Пореден пример от тези дни - всички билети за нощният влак за Бургас няма за седмица напред. Допълнителни вагони не могат да намерят.
А тази година няма втори нощен влак за Бургас.
За сметка на това по по-слабото направление - Варна се клатят два влака.
И това се случва в уикенда, започващ най-отпускарския месец.
Същото ще се повтаря ежедневно през целия месец, с пикове, когато има разни събития - Бургас Спирит, Партита по морето като бонус към обичайните отпускари... :angry:
. Единна система за резервиране на места с връзка между гарите/бюрата няма - софтуерът за билетоиздаване, който между другото работи под ДОС, е просто една печатница и нищо повече. Естествено, на касиерките нищо не им коства да звъннат до Карлово и да питат за свободни места от тяхната бройка, но абсолютно никой не го прави. За обикновените бързи влакове, места се дават само и единствено от начална гара, от междинните не може.
Сигурно защото пуснаха Уикенд Експрес - веднъж седмично.
Миналата година поне вторият нощен (макар и с вагони - салон) се сетиха през юни или юли да го пуснат, мисля че също не беше целогодишен. Факт е обаче, че до 7 август билети няма. Въпреки, че днес жепейка коментираше с колежките си, че за снощи щяло да има допълнителни вагони, но чакали "телеграмата"
А защо всички се бутат да пътуват с тоя нощен влак? Все едно от влака ще се метнеш на плажа... Хващаш сутринта експреса в 6.30 и в 12.41 си в Бургас - пътуваш по-бързо, по-спокойно, на климатик и може да си поспиш през нощта. Пристигаш, обядваш, настаняваш си се и в 4 си на плажа. Иначе пътуваш цяла нощ и следващия ден го проспиваш.
etnies, днес бях в бюрото на Централна гара, на касата до мен семейство се интересуваше за билети за 8627, цитирам думите на касиерката : За днес и утре места няма, за следващите дни има. Ако ще пътуваш и не си намерил вече билети, побързай, явно са пуснали още вагони.
Приватизират ”Товарни превози” на БДЖИнтересно, как ще се определя, кой локомотив остава за товарни и кой - за пътнически превози :blink:
В момента си ги разпределят.
Онзи ден подочух, че заем на БДЖ няма да бъде отпуснат... Има ли някаква официална информация? Ако това е вярно, то темата ни върви към заключване, а БДЖ към заличаване...Е, и този път не позна! Неотпускането на заема означава, че БДЖ Товарни превози няма да го заличат толкова лесно, а и няма гражданите на България да плащат на Дянков и сие комисионните! :fan:
Хехехе, то сега поне половината локомотиви могат да изкарат София-Варна без да се запалят, ама на пролет дали ще е така? Не виждам от какво произлиза радоста ти, след като пътническите превози вървят към закриване, а бъдещето на товарните в условия на държавно управление (без маркетинг, без стратегия) изглежда много неясно.За пореден път несериозно изказване. Откъде реши, че пътническите превози ще бъдат закрити??? Факт е, че БДЖ е на "командно дишане" и има спешна нужда от подмяна на подвижния състав (локомотиви и вагони),но, в последно време се наблюдава съживяването на пътническите превози- просто се оптимизират разходите..Самия факт, че от дълги години насам този летен сезон видях международен влак на територията на ж.п.район Бургас изобщо не съвпада с казаното.
В момента в БДЖ няма нито една печеливша линия. “Дори атрактивни направление като София - Варна, София - Бургас работят на загуба, но тя е преодолима”, каза председателят на директорския борд на БДЖ Владимир Владимиров.А това, че си видял в Бургас влак организиран от чужди железници, какво общо има с БДЖ, освен, че ще приберат някой лев за извозването му до граница?
Хахахах, къде ви раздават розовите очила, да си взема и аз едни :DТи явно си имаш такива. Посочи къде пътническите жп превози са на печалба. Сигурно ще кажеш ламанша или ТеЖеВе - е да ама след колко милиарда инвестиции.
Съгласен съм с теб! Само розови очила нямам, сигурно си чел набързо горните мнения и не си разбрал какво имах в предвид ;)
Сега сериозно! Не е толкова просто. Няма как държавата да отпусне тези стотици милиони през главата на ЕК. Е, има разни хватки, коментирали сме ги и друг път - увеличаване на капитала. Е да, ама за момента дефицита по бюджета е около 1 000 000 000 лв., но на БДЖ и трябват 600 000 000 лв (+60%!!! дефицит) само за да погаси текущи задължения. Не става въпрос за подмяна на ПС, за модернизация, никакво подобрение, само 600 млн.лв. в дупката. Може ли България да си позволи този дан? Ами според мен - не! Какво можем да очакваме - обявяване на несъстоятелност, приватизация, концесия, разпродажба.. и евентуално пръкване на БН(национална)Ж - чиста и неопетнена, по примера на АК Балкан (България Еър), но без еврейско участие ;)
едит: Ето и новината, която търсех сутринта -> http://www.mediapool.bg/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D1%80%D1%8F%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D0%B4%D0%B6-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%BC-%D0%BE%D1%82-460-%D0%BC%D0%BB%D0%BD-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0-news184090.html
Да му мислят раздутите чиновнически бройки,кондуктори и тем подобни.
> http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/10/03/1167850_bdj_shte_poluchi_zaem_ot_svetovnata_banka_ako_uvelichi/
Превозвачът "Български държавни железници" (БДЖ) ще получи заем от Световната банка, когато успее да събере достатъчно допълнителни приходи, за да може да плаща поне лихвите по старите си кредити. Това каза министърът на финансите Симеон Дянков след среща между представители на правителството, ръководството на БДЖ и синдикатите при премиера Бойко Борисов.
Дянков обясни, че Световната банка е "възторжена" да се подпише окончателното споразумение за отпускането на кредита. Той обаче спирал процедурата заради големите дългове на БДЖ, които са около 800 млн. лв. Дянков добави, че кредитите не се обслужват от 2008 г.
Преди няколко месеца правителството и Световната банка подписаха меморандум за отпускането на заем от 480 млн. лв. за държавния превозвача, с който трябва да се покрият част от старите му задължения. Кредитът е държавен и ще се погасява с пари от бюджета. С него трябва да бъдат покрити част от старите заеми на железницата, но отпускането му е свързано с преструктуриране и реформи в сектора, които да доведат до по-висока производителност.
Дянков не уточни колко допълнителни приходи трябва да реализира БДЖ, за да се пристъпи към отпускането на парите от Световната банка. Въпросите откъде ще дойдат препрати към ръководството на компанията, защото "не е моя работа да преценявам какви са мерките". Все пак каза, че това може да стане с привличането на повече товари и "баналната" продажбата на скрап.
От ръководството на БДЖ също не дадоха повече подробности за това как ще увеличат приходите си освен споменатата и от Дянков продажба на ненужни или бракувани вагони и локомотиви, както и на част от почивните станции на превозвача. Според директора на компанията Йордан Недев от това ще постъпят около 35-40 млн. лв. Не е ясно обаче дали този допълнителен приход е достатъчен за изплащането на лихвите по кредитите, каквото условие постави Дянков. Освен това постъпленията ще са еднократни и не е ясно откъде ще дойдат допълнителните средства след освобождаването от ненужните активи.
"Сложно е да бъдат изчислени разходите по лихвите годишно в момента. В много от задълженията сме в просрочия, текат наказателни лихви", каза Недев. Добави, че ако не се вземат предвид наказателните лихви, годишните разходи по останалите са "няколко десетки милиона". "Покрием ли загубата си, очевидно ще можем да ги плащаме със собствени средства", каза още Недев. Добави, че към момента загубата на БДЖ е около 25 млн. лв.
Конкретните разчети за разходите по лихвите и начините, по който ще се покриват те, трябва да бъдат изяснени до петък. Тогава отново ще има среща при премиера в същия формат. До последния работен ден на седмицата трябва да бъдат изчистени и другите спорни въпроси, които предизвикват недоволството на синдикатите - подписването на колективен трудов договор, плановете за намаляване на персонала и преструктуриране на компанията. Ако двете страни се разберат по спорните въпроси, от синдикатите ще спрат подготовката за стачката. И профсъюзите, и министрите, и ръководството на БДЖ обясниха, че на днешния разговор не е ставало дума за съкращения.
От мениджмънта на превозвача планират да намалят служителите с около 1000, като ги пренасочат към новосъздадени дружества за почистване и охрана, които ще се правят съвместно с частни компании. От там уверяват, че хората на практика няма да загубят работата си. Синдикатите обаче не са съгласни с мярката, която вече се прилага за колетната дейност.
> http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/10/04/1168280_izcheznali_okolo_500_tovarni_vagona_na_bdj/
Около 500 товарни вагона, собственост на "Български държавни железници" (БДЖ), не са открити при преброяване на наличните активи. Това каза председателят на съвета на директорите на компанията Владимир Владимиров пред БНТ. Според него е възможно вагоните да са нарязани и продадени за скрап, да са изнесени цели или просто да не са открити от хората, които са проверявали.
Случаят се разследвал от "компетентните органи", които трябвало да установят причината за изчезването на вагоните. За изчезването на вагоните потвърди и министърът на транспорта Ивайло Московски, но неговата информация била, че липсват над 1000 и са изчезнали в последните 7-8 години.
Владимиров обясни, че от 2001 г. насам при инвентаризации част от товарните вагони на БДЖ се водели като "непреброени". В това число влизали вагоните, които са заведени като актив, но не са открити при поредната проверка. "Вместо да се отчете, че има вагони, които не са намерени, се появява термин "неброени вагони". На тази практика трябваше да се сложи край", каза Владимиров.
По данни на БДЖ товарните вагони са около 11 хил., а реално се използват около половината от тях. В същото време спедиторски и логистични компании се оплакват, че често БДЖ не може да осигури товарни композиции.
Междувременно днес продължават преговорите между синдикатите, ръководството на превозвача и представители на правителството за колективния трудов договор в БДЖ. Подписването му е едно от условията на профсъюзите, за да спрат подготовката за стачка в железницата. Страните ще преговарят до петък, като за този срок трябва да договорят и изменения в плана за преструктуриране на БДЖ. Ще се уточнява и намалението на броя на работещите в системата, както и мерки за увеличаване на приходите. Допълнителните постъпления са условие за отпускането на заема от 480 млн. лв. от Световната банка, поставено от финансовия министър Симеон Дянков в понеделник.
"БДЖ може да съществува след прилагането на сериозни мерки. Целият процес на оптимизация ще засегне и числения състав на дружеството и това ще стане след пряк диалог със синдикатите. По никакъв начин няма механично да режем хора", каза министърът на транспорта Московски.
И продължението по темата ...Quote> http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/10/04/1168280_izcheznali_okolo_500_tovarni_vagona_na_bdj/А за горивото в тубите на заловените може да се повяи термин "неизмерено гориво" :D
"Вместо да се отчете, че има вагони, които не са намерени, се появява термин "неброени вагони".
Транспортна полиция броила вагоните в БДЖ, липсват 608
Транспортна полиция е извършила проверка за злоупотреби в БДЖ в периода от началото на юни до края на юли 2011 г. През това време служители на полицията са броили вагони, собственост на холдинга, заедно със служители на железниците.
Резултатите от преписката са предадени в Софийска градска прокуратура, съобщи БНР, като се позова на информация от МВР.
Предстои данните от преброяването на вагоните да бъдат сверени с ведомостите на Български държавни железници. Изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев потвърди, че 608 от вагоните липсват. Той коментира, че дисциплината в железниците трябва да се затегне ужасяващо.
"Няма единна информационна система, няма директна комуникация между отделните звена. По никакъв начин не може да сме сигурни, че всичко това, което се купи, ще бъде вложено там, където трябва да бъде вложено и за където се иска, че няма да бъде сменено с нещо старо, а пък новото да си го занесем в къщи. Всякакви схеми, всякакви просто", възмущава се Йордан Недев.
Преди дни стана ясно, че президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев е помолил премиера да се провери как от железниците са изчезнали 1200 вагона.
По-късно министърът на транспорта Ивайло Московски потвърди, че има данни, че през последните 5-6 години от БДЖ са изчезнали над 1000 вагона. Той отказа да съобщи детайли, но допълни, че вероятно ще се сезира прокуратурата.
За първите шест месеца на 2011 г. БДЖ са реализирали приходи от пътнически превози в размер на 34,912 млн. лв., като в сравнение със същия период на предходната година те са с 345 хил. лв. повече (+1%), показва отчетът на дружеството за полугодието.http://ikonomika.org/?p=5831 (http://ikonomika.org/?p=5831)
От държавния бюджет са получени 84,984 млн. лв. субсидии за пътнически превози и 7,564 млн. лв. компенсации за социални намаления. В сравнение с отчетния период на миналата година субсидиите са увеличени с 8,984 млн. лв. (+11,8%), а компенсациите с 330 хил. лв. (+4,6%).
Не трябва с лека ръка да се закриват жп линии, това, че в момента БДЖ се управлява некадърно, не значи, че няма кой да ги ползва и да печели от тях. Примерно теснолинейката може да стане много печеливша.Тук все пак се говори за закриване на ВЛАКОВЕ, а не на линии, които са към НКЖИ (не че там е розово положението). Специално теснолинейката има сериозен туристическо-развлекателен потенциал, но не виждам БДЖ да показва някакво желание за разработването му. То и парният влак до Банкя беше от ден до пладне въпреки огромния интерес...
Никой частник няма да вземе пътнически превози, защото те винаги са на загуба!Това е заключение от теорема или директно аксиома?
След като е толкова просто защо не идва ?Ами явно качеството на жп инфраструктурата си казва думата...
Добре , а би ли могъл някой с икомически познания да ми обясни как е възможно с 600 млн дългове все още БДЖ да е действаща компания? И не мога да се начудя на наивността която проявяват политиците при мисълта за продължаване на дейност от страна на тази компания.Според мен би трябвало час по-скоро да се обявят конкурсни процедури за линиите на БДЖ които да се обслужват от частни оператори.
Гърция е свръхзадлъжняла и затова Германия настоява за преструктуриране (един вид опрощаване) на дълговете й към частни банки.
Обаче, ако за Гърция може, защо да не може за БДЖ?
БДЖ също е свръхзадлъжняла компания – защо и към нея не подходим по същия начин? Дълговете на БДЖ да бъдат преструктурирани (намалени) до по-поносими нива.
Има и други прилики между Гърция и БДЖ. И Гърция, и БДЖ са нереформирани. И Гърция, и БДЖ са управлявани лошо години наред. И Гърция, и БДЖ дължат пари на западни банки. И Гърция, и БДЖ имат синдикати. И Гърция, и БДЖ продължават да трупат ежегодни дефицити въпреки опитите за стабилизация. Гърция е най-бедната страна в Западна Европа, но пък БДЖ е най-губещата жп компания в Източна Европа.
В случая на БДЖ, за немското правителство е дори по-лесно да помогне – в крайна сметка, един от големите кредитори на БДЖ е немската държавна банка KfW, която е застраховала кредита към БДЖ в държавния експортен застраховател, подкрепян от немския държавен бюджет.
Синдикатите да отиват пред немското посолство и да започват протести…
Германия да опрости кредитите за БДЖ!Има обаче съществена разлика - германците обичат да ходят на почивка по гръцките острови, докато надали и в най-кошмарния си сън могат да си представят да пътуват с БДЖ :D
Това е заключение от теорема или директно аксиома?Расзъждавам логично просто. Те и други го казаха, инфраструктурата е в отчайващо състояние. Дори и да влезне нов превозвач, няма да успее, ако кара с цените на БДЖ и тези времепътувания. Ако вдигне цените и това предимство ще загуби.
В случай, че някъде го доказваш - представи го на всички.
И това, че до момента от пътнически превози никой частник не се е заинтересувал не означава, че те не са печеливши. Напротив, просто трябва повече първоначална инвестиция и точни разчети, за да се осъществи идването на частен пътнически жп превозвач.
Влакът Пловдив – Асеновград е печеливш, но по тази линия ще бъде намален интензитетът на пътуване.
И списъкът на предложените за закриване линии: http://rail.blog.bg/drugi/2011/10/05/spirat-1-3-ot-vlakovete-v-bylgariia.830602
Редица статии в родната преса, а и не само са написани в един много странен стил, който трезвен човек като го чете се чуди за какво става върпос. Някакви условности, някакви нелогичности, та това е поредното подобно нещо. Овцете като си купят сутрин вестник и докато се возят към работа го сричат това и уж се информират за нещо. А ако е реално изказване и цитат на директора, няма ли кой да го лумне този с нещо? Тъпото е че няма кой да лумне този дето него трябва да удари и така се въртим в омагьосан кръг 20 години. :help:Това е т.н. платена журналистика т.е. писача пише това за което му се плаща.За това от доста време съм спрял да чета всякаква преса.
Добре де, аз не разбирам как ръководството на БДЖ иска да увеличи приходите, като спира влакове? Повечето пари ще дойдат от повече пътници, а аз не чух нищо по въпроса, как влаковете ще спечелят повече пътници. Не ми се вярва това да стане със спиране на влакове. Аз продължавам да твърдя, че намалелия пътникопоток се дължи в голяма степен на лошото разписание на влаковете от една страна и по-доброто на автобусите, както и почти нулевия контрол върху последните. Веднага след това идва проблема с качеството на услугата, като тука основната роля си е на БДЖ и за това не са нужни някакви големи пари. А за първия проблем с лошото разписание аз продължавам да чувам глупости като тази от Дянков "Понеже вече има магистрала "Люлин" ще намалим влаковете до Банкя"Доста елементарно - явно, че пътниците не са достатъчно, логиката е да се закрият принципно неатрактивни влакове, като се разчита, че пътниците ще се концентрират в останалите. Основното е, че целта е не толкова да се увеличат приходите, колкото да се намалят разходите ;)
Основното е, че целта е не толкова да се увеличат приходите, колкото да се намалят разходите ;)За автобусите имам в предвид, че редовно по пътищата, като карам със 100 км/ч ме подминават автобуси, сякаш управлявани от Шумахер. Освен това за не една автобусна линия разписанието на автобусите е направено така, че за даможе да се спази, автобусите трябва да движат с над 100 км/ч. Дянков даде произволен пример, че след като има магистрала (аз не знам дали Люлин минава дори покрай Банкя) няма нужда от толкова мноого влакове. Хората ще могат с автомобили да се придвижват. Което е недопустимо да го мисли държавник в днешно време. Моите спомени за влаковете София-Банкя-София са от много отдавна. Те бяха на 30 мин и си бяха на практика градски транспорт. По важния въпрос е колко се пълнят и ако има празни влакчета - нека се съкратят 2-3 влака. Но Blagun го каза в своя пост. Не се чу нищо за оптимизация на ГДВ. Ако се махнат меахнично определен брой губещи влака, а другите се оставят така - просто ще се удължи времето за фалит.
Интересно ми е, какво имаш в предвид с подчертаното, най-малко автобусите ги контролира ДАИ, но пък виж влаковете наистина никой не ги контролира...
А Дянков къде е казал това?
Аз такова изказване на Дянков не съм чул, затова исках линк. Автобусите имат тахошайби, които е почти невъзможно да се манипулират и мисля, че превозвачи над които няма чадър от КАТ и ДАИ спазват голяма част от регламента. Лошото е, че не сме сигурни за това, колко фирми покрива чадъра, така например от "сигурен източник" преди години бях чул, че всеки месец служебен автомобил на една от големите фирми в бранша (с червени автобуси) изминава разстоянието София-Варна със солидно количество финансови аргументи пред контролните органи. Дали тази практика я има още, не знам... Във всеки случай, вече са далеч по-внимателни, тъй като никой не е застрахован от инциденти и ако недай си Боже стане такъв, предплатените "услуги" няма да ги спасят. Вече е немислимо автобус да кара с 130 км/ч по първокласен път, нещо на което съм бил свидетел преди 12 години.
Тук обаче, трябва да задам резонният въпрос - кога БДЖ ще станат по-бързи?!? Излиза, че понеже ж.п. превозвачът непрекъснато увеличава времетраенето на пътуването, то държавата е длъжна да подтиска автопревозвачите да бъдат "адекватни" на тази деградация...
Добре де, аз не разбирам как ръководството на БДЖ иска да увеличи приходите, като спира влакове?Това никой не може да го разбере. Очевидно целта е друга. Според мен се повтаря сценарият от 2003-2004 г: спиране на влакове -> псевдоикономии -> министерски лаф "БДЖ вече не е губеща компания" -> закупуване на нов ПС -> още по-дълбоки лайна за следващите управляващи.
Аз не знам за кой бизнес става въпрос, бизнеса по никакъв начин не се е ползвал от услугите на БДЖ - нито за превози на товари и стоки - единствените клиенти на товарните превози са останали топлофикациите и държавните предприятия нито за пътнически превози.Само си пишат колкото да пълнят страниците си...Глупости - днес сме закарали 1200 тона оловен концентрат за завода в Асеновград. Всеки ден се карат хиляди тонове метали за Стомана Перник и готова продукция от Стомана, поне 800-1000 тона дървесина за Монди Стамболийски, огромно количество горива (бензини, въглища), продукцията на завода в Пирдоп и още други и други (и това само в района на София) - да не говориме колко международни влака преминават.
Аз не знам за кой бизнес става въпрос, бизнеса по никакъв начин не се е ползвал от услугите на БДЖ - нито за превози на товари и стоки - единствените клиенти на товарните превози са останали топлофикациите и държавните предприятия нито за пътнически превози.Само си пишат колкото да пълнят страниците си...Освен БДЖ в държавата не остана производствено предприятие, което да е държавно!!! Всичко е частно! Като пишете - мислете! А като не искате да мислите - отидете в САЩ, Великобритания и т.н. и станете евтина работна ръка. Писна ми!
Аз такова изказване на Дянков не съм чул, затова исках линк. Автобусите имат тахошайби, които е почти невъзможно да се манипулират и мисля, че превозвачи над които няма чадър от КАТ и ДАИ спазват голяма част от регламента. Лошото е, че не сме сигурни за това, колко фирми покрива чадъра, така например от "сигурен източник" преди години бях чул, че всеки месец служебен автомобил на една от големите фирми в бранша (с червени автобуси) изминава разстоянието София-Варна със солидно количество финансови аргументи пред контролните органи. Дали тази практика я има още, не знам... Във всеки случай, вече са далеч по-внимателни, тъй като никой не е застрахован от инциденти и ако недай си Боже стане такъв, предплатените "услуги" няма да ги спасят. Вече е немислимо автобус да кара с 130 км/ч по първокласен път, нещо на което съм бил свидетел преди 12 години.
Тук обаче, трябва да задам резонният въпрос - кога БДЖ ще станат по-бързи?!? Излиза, че понеже ж.п. превозвачът непрекъснато увеличава времетраенето на пътуването, то държавата е длъжна да подтиска автопревозвачите да бъдат "адекватни" на тази деградация...
http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/razgovori-gosti/story/1571614160-Simeon_Dyankov_Nyama_da_ima_13_zaplata_za_chinovnitsite.html - това е интервю на Дянков, в което говори за бюджета. За БДЖ започва да говори някъде към 19-та минута....Благодаря за линка, не го бях гледал. Мнението ми е, че му се преписват думи, които не е казал. Коментират се влаковете за Банкя, той смънка нещо за АМ Люлин, която дефакто почти не касае жителите на Банкя и той май се усети навреме, по-скоро в духа на своя ментор (ББ) усети възможност да напомни на аудиторията, че тази магистрала съществува, но не беше точното място ;) Иначе в една добре работеща транспортна схема, влакът от/до Банкя би бил най-предпочитан транспорт за хората, но самият Дянков няма как да го знае, защото освен, че не е специалист, то вероятно не е и мислил по тази тема... Аз обаче съм на мнение, че основен "прът" в колелото на крайградските влакове е и народопсихологията ни, а като добавим и останалите фактори положението става плачевно...
Междувременно България очаква от Еврокомисията да одобри опрощаването на задълженията на железниците, натрупвани преди 2007 г., когато България влезе в ЕС.Това не е благоволение, а регламент. Но май БДЖ има проблем в осчетоводяването на задълженията - кои са преди и кои - след 2007. Демек Еврокомисията не пасе трева и не може всички задължения да минат за стари, а трябва одиторите да ги докажат.
Някой да е чувал подобно нещо? Въобще има ли шанс това да се случи?
...несигурността, която е обхванала компанията...Така е. След като години наред БДЖ е надувано като щат, махалото отива в обратната посока - неминуемо ще изгорят не най-излишните, а и необходими служители. Просто извършващите съкращенията също са вътре в предприятието и не им са чужди шуробаджанашки, комшийски и партийни връзки. Затова няма гаранция, че даже заснетите от господарите на ефира крадци на гориво във Вакарел ще са между съкратените (особено ако в комплота са включени ръководни служители).
...несигурността, която е обхванала компанията...Така е. След като години наред БДЖ е надувано като щат, махалото отива в обратната посока - неминуемо ще изгорят не най-излишните, а и необходими служители. Просто извършващите съкращенията също са вътре в предприятието и не им са чужди шуробаджанашки, комшийски и партийни връзки. Затова няма гаранция, че даже заснетите от господарите на ефира крадци на гориво във Вакарел ще са между съкратените (особено ако в комплота са включени ръководни служители).
Примерът с електроразпределителните дружества е пресен. Новите частни собственици извършиха сериозни съкращения, като редуцираха критично техниците. В резултат на това обработката на авариите, особено през зимния период, се влоши силно. Ще минат поне година-две, докато се стабилизират човешките ресурси.
И как ще се стабилизират??? Та нали самият Московски неколкократно заявява, че не знае от къде ще дойдат мотивирани нови специалисти? Та такива у нас няма. Нито един университет у нас не е способен да произведе кадър, който да може да отговори на нуждите на съвременните железници. Нито преподавателите са компетентни, нито учебните програми съобразени с обучение на световно ниво. И винаги се започва със знанието на чужд език.Нали си имаме ПЖИ, не му знам сегашното име?
И какво? Нали и в ТУ обучават за железничари. Ама като гледам нито едното нито другото училище са произвели достатъчно качествен материал последните години, което е видно от сегашното състояние на жп-то. А занапред не ми се мисли...И как ще се стабилизират??? Та нали самият Московски неколкократно заявява, че не знае от къде ще дойдат мотивирани нови специалисти? Та такива у нас няма. Нито един университет у нас не е способен да произведе кадър, който да може да отговори на нуждите на съвременните железници. Нито преподавателите са компетентни, нито учебните програми съобразени с обучение на световно ниво. И винаги се започва със знанието на чужд език.Нали си имаме ПЖИ, не му знам сегашното име?
Друг е въпросът как се осъществява подборът на кадри в БДЖ и НКЖИ - дали взимат на работа завършили успешно висшисти или братовчеди, племенници и прочие рода.И какво? Нали и в ТУ обучават за железничари. Ама като гледам нито едното нито другото училище са произвели достатъчно качествен материал последните години, което е видно от сегашното състояние на жп-то. А занапред не ми се мисли...И как ще се стабилизират??? Та нали самият Московски неколкократно заявява, че не знае от къде ще дойдат мотивирани нови специалисти? Та такива у нас няма. Нито един университет у нас не е способен да произведе кадър, който да може да отговори на нуждите на съвременните железници. Нито преподавателите са компетентни, нито учебните програми съобразени с обучение на световно ниво. И винаги се започва със знанието на чужд език.Нали си имаме ПЖИ, не му знам сегашното име?
Сегашното състояние на БДЖ в никакъв случай не е плод на наскоро назначените служители, а по скоро на натрупаните с годините задължения( пасиви).На мен обаче ми се струва, че предложеното 10 % -но увеличение на цените при пътническите превози, ще има обратния ефект т.е. - пътникопотока ще се свие още повече. Реално погледнато по - този начин цените ще се изравнят (или поне ще се доближат) с тези на автобусния транспорт.И какво? Нали и в ТУ обучават за железничари. Ама като гледам нито едното нито другото училище са произвели достатъчно качествен материал последните години, което е видно от сегашното състояние на жп-то. А занапред не ми се мисли...И как ще се стабилизират??? Та нали самият Московски неколкократно заявява, че не знае от къде ще дойдат мотивирани нови специалисти? Та такива у нас няма. Нито един университет у нас не е способен да произведе кадър, който да може да отговори на нуждите на съвременните железници. Нито преподавателите са компетентни, нито учебните програми съобразени с обучение на световно ниво. И винаги се започва със знанието на чужд език.Нали си имаме ПЖИ, не му знам сегашното име?
Причината за временното изменение в графика на тези влакове е доизграждане на контактната мрежа в участъка между гарите Първомай и ДимитровградЩом ще правят сега мрежата, може да са се движели като ДМВ+ЕМВ
включването на БДЖ в транспортните решения на големите градове - Варна, Бургас, Пловдив, София.Мисля, че е удачно част от влаковете Пловдив - Асеновград - Пловдив да станат Труд - Асеновград - Труд
Мисля, че е удачно част от влаковете Пловдив - Асеновград - Пловдив да станат Труд - Асеновград - Труд
Не знам дали да го пиша, ама днес по новините отново репортаж за тъпканиците във валковете. Този път от Стамболийски и Тодор Каблешков рано сутрин.Не знам как точно изчислиха, че в този момент пътуващите били 200 човека.Естествено,че толкова хора няма как да се поберат в едно Дезиро.Аз обаче очаквам тези "медиини новини" да продължат да пълнят ефира.
Е то до 2001г. си имаше градска железница в Пловдив.ВИждал съм ЕЛектричка 32- ра серия като градска железница още през 1992 година.
Със стари съветски мотриси няма как да се направи градска железница. Те харчат безумно много, шумни са, и неудобни. Освен това сприрките бяха на твърде голямо разстояние. С Дезиро може да се постигне по-голям ефект. Атрактивни са за пътниците, гъвкави са, могат да се движат в състави по 2 и така в средата на маршрута например да се разкачат както става в Xамбург например. Да не говорим че са и по-евтини от новите руски мотриси. Но за да успее тази концепция трябват повече спирки на по 1 - 1,5 км една от друга.Но градската железница в Пловдив е съществувала до 2001 година, както е казано по - горе, значи е възможно да се обслужва и от ЕМВ 32 друг е въпроса за амортизираните мотриси.Отделно от това градска железница се прави в населено място, което позволява това и ще бъде ефективна.
Просто не ходи от никъде до никъде и където и да са спирките няма удобни връзки с нищо.
Ес-баните в Германия са се развивали като метромрежи, а ние трябва от нищото да изградим мрежа.
Самата Централна гара е сбъркана
единственият вариант метростанцията да е удобна е, да е перпендикулярна на коловозите.
на хала на НКЖИ и междуведомствените отношения си е чиста фантастика.
Да се демонополизира е едно, да се абдикира от отговорност е друго.''Определящо в политиката през следваците години ще е такова, че Държавата – да напапусне, да абдикира, да раздържави, да приватизира или на кой, както му харесва – от функциите, за които е имала грижи до този момент'' – Предполагам, че е ясно какво имам предвид. Политиците ни го говорят така в зависимост от партийните си пристрастия. Обаче, ако говорим на един и същи език, ще е ясно – че завършекът на действието е точно едно и това имам предвид, не чистото терминологичното значение.
... За това и скоро няма да видим и частни превозвачи по родните коловози.
Между София и Перник например бързите влакове спират само на 2 места по-малко, от пътническите. Какво пречи бързите да спират от София направо в Перник, при положение че през всеки 40 мин.си има пътнически влак? Ще са много удобни, ако някой бърза за работа или се прибира, да се качи от Перник и направо да си слезе в центъра на София без спиране, или обратното като се прибира. Да не би причината да е ниска пропускателна способност на линията примерно, да е невъзможно да се направи без спирания, заради разминаванията?
А някои от линиите, които си споменал, са закрити отдавна, не знам какво повече ще закриват по тях. Най-много пътя да извадят.Точно така.
Ето и какво ще бъде отражението от спрените влакове върху населението, използващо този вид транспорт, според кметовете на Роман, Ловеч, Кърджали, Перник. Както и трудностите, включително и законодаделни, за търсенето на алтернативен транспорт.
http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/12plus3/economy/Pages/bdjstrike.aspx (http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/12plus3/economy/Pages/bdjstrike.aspx) – чуйте аудоизаписът.
И още едно мнение от кмета на Мъглиж.
http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/BeforeEveryone/Economy/Pages/gospodinov.aspx (http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/BeforeEveryone/Economy/Pages/gospodinov.aspx) – също с аудиозапис.А някои от линиите, които си споменал, са закрити отдавна, не знам какво повече ще закриват по тях. Най-много пътя да извадят.Точно така!
Моля да бъде изтрито!
Тъкмо напротив - ГЕРБ нямат никаква вина за завареното катастрофално положение на БДЖ.Ставащото сега е кулминацията на един процес започнал преди страшно много и аз лично съм приятно изненадан от списъка на отпадащите влакове по отсечката чийто пътникопоток познавам - премахнати са само влакове които наистина бяха страшно нерентабилни и това беше очевидно - малкото пъти когато съм ги ползвал са били винаги празни.Нищо наистина необходимо не е пипано, с внимателен оглед на действителната натовареност е процедирано.Дори съм изненадан че влакове 60201/2/3/4 са оставени те са нарицателно за влак на загуба.Смятам че влаковете за закриване са определени не от админстрацията на БДЖ а от министерството на транспорта понеже за първи път има някаква търговска логика в решенията им.Надявам се само с разписанията от началото на декември да се променят взависимост от премахнатите влакове и часовите зони които увисват да бъдат съкратени.
Докажи го, иначе само си търкаме клавиатурите ;)
Трябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.
ГЕРБ нямали вина? Когато лъжеш нима трябва да ти ръкопляскат?
Това, което прави ГЕРБ в момента е да манипулира обществото с явни лъжи, прикривайки своите намерения за кражба. Така прословутите 800 млн. никой не може да докаже, че са толкова в момента. Сигурно сумарно взети изтеглените заеми, които в момента са връщат са били на такава стойност, но на всеки трябва да е ясно, че тази сума намалява при изплащането им. Последните два големи кредита са за закупуването на мотрисите Сименс. Нима някой ще упрекне тези, които са ги купили? Та той няма да има база, на която да се аргументира, и която да издържи в съда!
Трябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.
Maniak-a като е голям "фен" на предишните правителства и се кефи на Сименсите и си мисли ,че е на ясно с нещата-нека да сподели,къде са и недоставените 18 спални вагона и защо от доставените 12 ,в движение са само 4.Също така нека да каже ,на по колко години са и защо 30-40 годишен вагон струва ,почти колкото чисто нов вагон?Ако успее да ми даде адекватен отговор се наемам цяла вечер да го черпя за своя сметка ,а ако носи на пиене и на дискотека ще го заведа :DЕдва ли точно @Маниак е човека, който трябва да бъде запитан "Къде са недоставените вагони?".Хубаво поставяш въпроси, но ги задаваш на неправилния човек (може би).Относно цената на вагоните, ами договорите за доставката им са били така подписани, затова и състоянието им е такова - едно е да се доставят чисто нови вагони, съвсем друго такива на старо.А защо са купени на старо - заради комисонните, отишли в нечии джоб.
Трябва да си луд ако си мислиш че влакове като Перник-София през Волуяк или Кюстендил-Гюешево могат да носят печалба на БДЖ,дори да не са му в тежест...Имаш влак,който пропътува десетки километри превозващ 2-3 човека (ако не вярваш разходи се с влака София-Перник през Волуяк и преброй пътниците) със следния персонал: 2 машинисти + 1 кондуктор + 1 началник влак + 2 полицаи.Дотук спрях да чета поста ти и не смятам да продължа. Само ще кажа че написаното не отговаря на истината. Сф-Ву-Пр и Кюстендил-Гюешево са достатъчно натоварени релации за да продължат да съществуват както се и случва.
Докажи го, иначе само си търкаме клавиатурите ;)
Трябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.
Maniak-a като е голям "фен" на предишните правителства и се кефи на Сименсите и си мисли ,че е на ясно с нещата-нека да сподели,къде са и недоставените 18 спални вагона и защо от доставените 12 ,в движение са само 4.Също така нека да каже ,на по колко години са и защо 30-40 годишен вагон струва ,почти колкото чисто нов вагон?Ако успее да ми даде адекватен отговор се наемам цяла вечер да го черпя за своя сметка ,а ако носи на пиене и на дискотека ще го заведа :D
Тогава защо ни занимаваш с празни приказки?Докажи го, иначе само си търкаме клавиатурите ;)
Трябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.
Не съм аз човекът, който да го доказва, най-малкото защото не съм адвокат на някого или назначен съдия по дело.
Фактите са обаче общодостъпни и е въпрос на желание освен да пишем и да прочетем нещо.
Мнение на проф. Дуранкев за БДЖ и икономиката ни като цяло. (http://focus-news.bg/?id=f19744)По мое мнение - много точен анализ на Дуранкев! Останах с добро впечатление за него, още когато ми преподаваше в УНСС, но след няколко негови статии и публикации в медиите, включително и тази, съм още по-впечатлен! :fan:
За мен голяма част от заявеното от професора по отношение на железниците са общи приказки...Тогава кажи кое за теб няма да са общи приказки?
Най-евтиният превоз, най-бързият в света и най-удобният, това са железниците. Това е проблем, който е стратегически, както дали да бъдем на ТЕЦ-ове или на атомна централа.подхожда повече на някой форумен активист, отколкото на професор в УНСС, пред най-популярната частна информационна агенция. Надолу разправя, че първо трябвало да се модерницират железниците (преди всичко) - ами да се модернизират де ама без пари от данъкоплатците, след като 1 милиард заеми докараха "реформата" дотам! Че тия могат да глътнат държавата бе, още 3-4 години "реформи" и дълговете им ще надхвърлят сребърния фонд!
Дотук спрях да чета поста ти и не смятам да продължа. Само ще кажа че написаното не отговаря на истината. Сф-Ву-Пр и Кюстендил-Гюешево са достатъчно натоварени релации за да продължат да съществуват както се и случва.
Не е ясно кога и с кои точно влакове си правил наблюденията си, но те не отговарят на истината.
Грешка е да мислиш, че пътническият влак трябва да се самоиздържа!
Той не се движи, за да печели, а за да кара хората.
Е именно за това става въпрос - всички реорганизации сега се правят именно с цел да се направи така че влаковете не само да се движат но и да печелят!Тези влакове не могат да печелят! Те са в услуга на населението и не трябва да се търси печалба. Влакът не се движи, за да печели, а да обслужва обществото, което е част от задълженията на държавата.
Е именно за това става въпрос - всички реорганизации сега се правят именно с цел да се направи така че влаковете не само да се движат но и да печелят!Тези влакове не могат да печелят! Те са в услуга на населението и не трябва да се търси печалба. Влакът не се движи, за да печели, а да обслужва обществото, което е част от задълженията на държавата.
Затова и държавата издържа тези влакове (не БДЖ). Без влака Кюстендил - Гюешево, стотиците пътуващи там остават без връзка със света. Това е район, в който пътища или няма, или са трудно проходими и друга транспортна инфраструктура няма.
Стачката в БДЖ ражда и вицове:
Колко машиниста са нужни да управляват влак?
5-ма!
4-ма синдикални члена за каре + 1 да управлява машината!!!
Vass, въпреки тоталното ти преклонение и безгранична любов към ББ и ГЕРБ, функцията на железниците е точно такава и тя се дотира абсолютно навсякъде! Наличието на железница, води и до развитие за района, през който минава. В миналото има много примери за села и дори за градове, които са възникнали покрай влака. Проблемът на българския влак не е само неефективното му управление, а и незавършеността на жп мрежата, проблему задълбочил се след 50-те години, когато не се осъществяват редица проекти за нови трасета (около 2000 км), повечето актуални и до днес! Нещо незавършено няма как да е ефективно, ако искаш да се развива. Много важно е реформата да не приключи с орязване на хора и на влакове, а да се продължи с развитие на жп мрежата са да се повиши още повече ефективността.
"Малко по-на запад" железниците се конкурират със самолетите, но пак са дотирани от държавата (от данъците) и се движат влакове с по 5 човека... защото трябва да се движат, нищо че са на 95% губещи. Така е навсякъде и не там е проблемът.
Стачката в БДЖ ражда и вицове:
Колко машиниста са нужни да управляват влак?
5-ма!
4-ма синдикални члена за каре + 1 да управлява машината!!!
Vass, въпреки тоталното ти преклонение и безгранична любов към ББ и ГЕРБ, функцията на железниците е точно такава и тя се дотира абсолютно навсякъде! Наличието на железница, води и до развитие за района, през който минава. В миналото има много примери за села и дори за градове, които са възникнали покрай влака. Проблемът на българския влак не е само неефективното му управление, а и незавършеността на жп мрежата, проблему задълбочил се след 50-те години, когато не се осъществяват редица проекти за нови трасета (около 2000 км), повечето актуални и до днес! Нещо незавършено няма как да е ефективно, ако искаш да се развива. Много важно е реформата да не приключи с орязване на хора и на влакове, а да се продължи с развитие на жп мрежата са да се повиши още повече ефективността.
След като чета лъжи по свой адрес, провокации, стремящи единствено изпъкване на личността Ви във форумното пространство, не смятам да чета нищо повече от поста Ви. Ако някъде видите да съм споменал на кого се "прекланям" и кого обичам :crazy:ще върна думите си назад, дотогава Вие за мен не сте човек, с който може да се води нормален диалог, независимо кой от двама ни е прав. 8)
Заключителни разпоредби
§ 4. (1) Ежегодно в държавния бюджет на Република България се включват разходи за:
1. (изм. - ДВ, бр. 11 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 88 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2009 г., в сила от 25.12.2009 г.) субсидиране на превоза на пътниците по нерентабилни автобусни линии във вътрешноградския транспорт и транспорта в планински и други райони по предложение на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията;
2. компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за пътуване, предвидени в нормативните актове за определени категории пътници.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 99 от 2003 г., в сила от 12.12.2003 г.) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат за превози по градски допълнителни линии, за специализираните и за случайните автобусни превози, както и за таксиметровите превози.
(3) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2003 г., в сила от 12.12.2003 г., изм. - ДВ, бр. 88 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2007 г., в сила от 05.10.2007 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2009 г., в сила от 25.12.2009 г.) Условията и редът за предоставяне на средствата по ал. 1, както и условията и редът за издаване на превозни документи за извършване на превозите на определени категории пътници, предвидени в нормативните актове, се определят с наредба, издадена от министъра на финансите съгласувано с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
А всъщност - защо трябва държавата да дотира този вид транспорт?Държавата дотира всеки вид транспорт, за да осигури такъв на населението. Където няма влак - дотациите са за автобус.
Не го казвам като пристрастен, но Гьорев - ти явно нямаш елементарно образование а общата ти култура е нищожна.Сега, аз какво имам и какво нямам остави настрана!
Веднага ти давам закачка играчка - с какъв вид транспорт ще превозиш 2 371 766 пътника на месец и с какво ще извозиш 3 277 600 тона товари месечно?
Може би се изразих неправилно и ви вкарах в заблуда. За мен дотации и субсидии са синоними. Нямах в предвид точно доплащанията от страна на държавата за превози в даден район или на пенсионери, студенти, полицаи и т.н. Имах в предвид, това безобразие, което се случва в БДЖ като цяло - периодично покриване на дълговете под някаква форма.А всъщност - защо трябва държавата да дотира този вид транспорт?Държавата дотира всеки вид транспорт, за да осигури такъв на населението. Където няма влак - дотациите са за автобус.
Посочи къде се самоиздържат. Да отидем да видим и да проверим. И не отговори ако утре железницата спре с какво ще осигуриш още 1581 автобуса и 3641 камиона дневно.За камионите защото съм сигурен - няма откъде! Пробвал съм да намеря и за превоз на въглища, и за зърно и за деривати... няма откъде да дойдат!
Подред на повдигнатите въпроси. Първо, много бързо би се напълнила една такава ниша, частника няма да губи време и ще набави камиони и за зърно (бе аз по пътищата непрекъснато срещам такива, пък един спедитор не ги намира, странно..) и за въглища и автобуси ще се закупят, където е необходимо, а другаде ще се понапълнят съществуващите.
Не съм си поставял за цел, да проучвам, къде по света има железница на самоиздръжка. Ще приема вашето твърдение за достоверно.
Значи все още никой не ми е обяснил, защо БДЖ трябва да се издържа от моите данъци? Защо от над 1 000 000 юридически лица в държавата, точно това трябва да е най-бездънната дупка, в която да се наливат ежегодно стотици милиони?
Как да се намаляват течовете като от железницата (както и от армията, здравеопазването, образованието, градския транспорт и всички други държавни отрасли) се пълнят партийни каси и дебели гуши, които стават още по-дебели. Пораснете малко и мислете с главите си. Милиони се източват с най-разнообразни далавери узаконени от ЗОП. Това е статуквото на държавата, на депутатите, на министрите, на тези които вие си избирате. Това не е политика нито на Недев, нито на Дунчев, нито на Цветков или Московски.А ето тук много точно си го написал - единственото решение е РАЗДЪРЖАВЯВАНЕ.
А защо тогава издържаме и родната полиция, като онзи ден в час пик пребиват почти до смърт невръстно момче пред Строителния техникум, на 50 метра от кабинката на полицая? Да не би да сме доволни от полицията?Тази тема не е за полицията. Отвори една и всеки ще си каже мнението, включително и аз ;)
Нека, като поставяме въпросите, да ги гледаме от всичките им страни.
Подред на повдигнатите въпроси. Първо, много бързо би се напълнила една такава ниша, частника няма да губи време и ще набави камиони и за зърно (бе аз по пътищата непрекъснато срещам такива, пък един спедитор не ги намира, странно..) и за въглища и автобуси ще се закупят, където е необходимо, а другаде ще се понапълнят съществуващите.Следейки изявите ти във форума не съм и очаквал друг отговор.
Защо от над 1 000 000 юридически лица в държавата, точно това трябва да е най-бездънната дупка, в която да се наливат ежегодно стотици милиони?Аз съм ти отговорил. Виж пост #648.
.........Мдам. В твоята глава всичко изглежда като песен.
Значи все още никой не ми е обяснил, защо БДЖ трябва да се издържа от моите данъци?Ами защото и ПАЗ-чето до село Върлино се издържа от твоите данъци. Защото услугите, които ти получаваш от държавата се издържат и от данъците на хората във Върлино, както и от данъците на хората в Кършалево, които освен влак си имат и полупроходим черен път.
вместо в един вагон да има 5 души, те спокойно могат да използват кола, разходите са в пъти по-малки.А от къде кола? А кой ще й плаща застраховки и данъци?
А ето тук много точно си го написал - единственото решение е РАЗДЪРЖАВЯВАНЕ.Аз съм ЗА! Само че 2009 г. държавата си узакони още 15 години дерибейства и грабежи с подписването на договора за обществена услуга с БДЖ.
Пък частната компания, да докаже, че има нужда от по-големи дотации (по дестинации и социален статус).
Въпросът на Веско беше принципен. Аз бих го формулирал по друг начин - дай за пример държавно учреждение извършващо социални услуги, в което държавни пари се харчат по-целесъобразно отколко в БДЖ.А защо тогава издържаме и родната полиция, като онзи ден в час пик пребиват почти до смърт невръстно момче пред Строителния техникум, на 50 метра от кабинката на полицая? Да не би да сме доволни от полицията?Тази тема не е за полицията. Отвори една и всеки ще си каже мнението, включително и аз ;)
Нека, като поставяме въпросите, да ги гледаме от всичките им страни.
Аз не мога да разбера защо трябва да има социални функции това предприятие, останалите сектори са си задължителни, които изброявате като сигурност, образование ит.н. vesko76, вместо в един вагон да има 5 души, те спокойно могат да използват кола, разходите са в пъти по-малки. Наистина не мога да си обясня защо за превоза на толкова малко хора трябва да се плащат такива суми...Сигурността каква сигурност ти дава?
Точно в това е проблемът. Че цялото общество заплаща с данъците си пътуването на някаква шепа хора, то това ако не е като при 10 ноември не знам! В крайна сметка трябва да се направи нещо по този въпрос. При нас пък дори малкото возещи се често нямат и билет, а бутат нещо на контолата, не стават така нещата. ;)вместо в един вагон да има 5 души, те спокойно могат да използват кола, разходите са в пъти по-малки.А от къде кола? А кой ще й плаща застраховки и данъци?
..................Нима отричаш, че БДЖ е в криза? То тя по всички правила според мен е в банкрут де, но поне мисля няма човек, който да отрече, че българските железници са в огромна криза.
Аз много отдавна заявих, че кризата е отличен повод на работодателите да изволнят половината персонал и да накарат останалата половина да работи и за първата, при това с намалени възнаграждения.
Но разликата, е че са за ЦЯЛОТО общество, а не за някаква малка част от него. Толкова време се опитвам това да кажа, че масата издържа с данъците си някаква малка група хора.Аз не мога да разбера защо трябва да има социални функции това предприятие, останалите сектори са си задължителни, които изброявате като сигурност, образование ит.н. vesko76, вместо в един вагон да има 5 души, те спокойно могат да използват кола, разходите са в пъти по-малки. Наистина не мога да си обясня защо за превоза на толкова малко хора трябва да се плащат такива суми...Сигурността каква сигурност ти дава?
Образованието какво образование ти дава?
Аз не виждам нито образованието нито сигурността да предоставят по-качествена услуга от транспортната такава на БДЖ.
Аз не знам за железница, която се самоиздържа.
Сигурно има, но са изключение и по-скоро случайност.
Че цялото общество заплаща с данъците си пътуването на някаква шепа хораКоято шепа, заедно с още много шепи заплащат с техните данъци нещо, което пълзва друга шепа хора. Данъците не се плащат целево. Те се плащат на държавата, за да работи тя в услуга на обществото, в т. ч. да осигурява свободно придвижване на въпросната шепа.
2 000 000 пътувания на месец колко малка сума е?Това не са брой души, а пътувания. Така че, хората, които ползват тези услуги са малко, и за мен не е редно да се плаща от джоба на всеки, лично виждане, може да не съм прав в очите на другите.
Ясно ми е, и точно това е проблемът, че държавата отделя огромни суми за това предприятие, а се забравят други по-важни сектори. Не може за БАН да има 50 млн бюджет, а да се търкалят някакви празни влакове с малцинствено население без билети. Това е. Ако има достатъчно пари в бюджета, добре, нека изцяло да са безплатни влаковете, но трябва да има приоритети в една страна, а от първите приоритети БДЖ не смятам, че е, за да се наливат такива субсидии.Че цялото общество заплаща с данъците си пътуването на някаква шепа хораКоято шепа, заедно с още много шепи заплащат с техните данъци нещо, което пълзва друга шепа хора. Данъците не се плащат целево. Те се плащат на държавата, за да работи тя в услуга на обществото, в т. ч. да осигурява свободно придвижване на въпросната шепа.
Проблемно е не, че има дотации (защото такива има навсякъде и така трябва), а какъв е ефекта от тях.
.........Мдам. В твоята глава всичко изглежда като песен.
За ТЕЦ Бобовдол всеки ден се движат 8 влака, всеки от които кара между 800 и 1800 тона въглища. Много грубо, това са 10000 това дневно. Хайде направи сметка колко тежкотоварни камиона ще са необходими да закарат тези въглища от Станянци, Бели брег, Чукурово, Симитли и Бобовдол до ТЕЦ-а, който е край Голамо село.
Всеки ден за Перник се движат 2-3 влака с по 800-1600 тона скрап. Същата сметка - колко камиона ще трабват, но вече не от околностите, а от 15-тина места из цялата страна. И разбира се - на всеки камион по 2 шофьора, гориво, себестойност и косвено - амортизация та пътищата.Значи все още никой не ми е обяснил, защо БДЖ трябва да се издържа от моите данъци?Ами защото и ПАЗ-чето до село Върлино се издържа от твоите данъци. Защото услугите, които ти получаваш от държавата се издържат и от данъците на хората във Върлино, както и от данъците на хората в Кършалево, които освен влак си имат и полупроходим черен път.
..................Нима отричаш, че БДЖ е в криза? То тя по всички правила според мен е в банкрут де, но поне мисля няма човек, който да отрече, че българските железници са в огромна криза.
Аз много отдавна заявих, че кризата е отличен повод на работодателите да изволнят половината персонал и да накарат останалата половина да работи и за първата, при това с намалени възнаграждения.
ЕД: До останалите - стига подскачахте де, това дето ви вади очите, го допълних още преди да сте постнали.
Тази информация потвърдена ли е, защото капацитетите се направиха, че не са я видяли?Аз не знам за железница, която се самоиздържа.
Сигурно има, но са изключение и по-скоро случайност.
Аз знам - в Швейцария. А на всичкото отгоре са и държавни :D
Ахахаха намери точно с БАН да даваш пример...По-скоро обратното искаше да каже, което хич не е смешно.
Да, а за другото си прав - 10 човека са се возили 200 000 пъти на месец. Как не се сетих сам по-рано.
Естествено че не е потвърдена.Тази информация потвърдена ли е, защото капацитетите се направиха, че не са я видяли?Аз не знам за железница, която се самоиздържа.
Сигурно има, но са изключение и по-скоро случайност.
Аз знам - в Швейцария. А на всичкото отгоре са и държавни :D
За да е честна сметката трябва да се тегли чертата и на изтеклите по ЗОП суми.Ахахаха намери точно с БАН да даваш пример...По-скоро обратното искаше да каже, което хич не е смешно.
Да, а за другото си прав - 10 човека са се возили 200 000 пъти на месец. Как не се сетих сам по-рано.
Колко милиона бяха загубите на БДЖ от пътнически превози за пъвите 9 месеца. Я някой от начетените да припомни, да го разделим на пътуващите месечно и да видим по колко левчета се падат на пътуване. Накрая да не се окаже, че за тези пари, всички превозени от БДЖ пътници е могло да пътуват с автобус, че тогава ще стане мноооого смешно :)
Тази информация потвърдена ли е, защото капацитетите се направиха, че не са я видяли?Аз не знам за железница, която се самоиздържа.
Сигурно има, но са изключение и по-скоро случайност.
Аз знам - в Швейцария. А на всичкото отгоре са и държавни :D
Ахахаха намери точно с БАН да даваш пример...По-скоро обратното искаше да каже, което хич не е смешно.
Да, а за другото си прав - 10 човека са се возили 200 000 пъти на месец. Как не се сетих сам по-рано.
Колко милиона бяха загубите на БДЖ от пътнически превози за пъвите 9 месеца. Я някой от начетените да припомни, да го разделим на пътуващите месечно и да видим по колко левчета се падат на пътуване. Накрая да не се окаже, че за тези пари, всички превозени от БДЖ пътници е могло да пътуват с автобус, че тогава ще стане мноооого смешно :)
Да сте видяли голямо предприятие до магистрала примерно?Чавдар-Ботевград. Но това е чудесен пример какво се случва с предприятие на магистрала.
На заинтересованите страни им е през **** за пътническите превозиНе съвсем. Докато някои товари не могат да се качат на друго, освен на влак, някои много биха искали да качат пътниците на своите автобуси.
Аз в крайна сметка не мога да разбера какво искат няколкото души, които усилено се опитват да ни оборят. Та нима не виждате - че цялата борба в момента е да се приватизират товарните превози? Та нали, малко преди да замина през лятото в Германия, имаше предложение да се приватизират товарните превози, което, слава Богу, не мина. На заинтересованите страни им е през **** за пътническите превози, те си искат товарните превози на безценица, защото те генерират големи печалби. Частен монопол ли искаме, господа?Целта е да се води диалог, то иначе от форуми няма смисъл. А от къде имаш тази информация, не знам. Само знам, че предприятието става все по-зле, дълговете са огромни, нещата не са цъфнали, следователно трябва да има намеса и да се помогне, не като се наливат пари само, а и като се направи оптимизация и план за действие.
И завода на Liebherr - затова си карат вагоните с камион до завода.[quoteДа добавим и кибритената фабрика край Костенец. Навремето с каруци са превозвани от/за предприятието суровините от гарата :) Логистика...
а и като се направи оптимизация и план за действие.И аз искам оптимизация, но ГРАМОТНА!
а и като се направи оптимизация и план за действие.И аз искам оптимизация, но ГРАМОТНА!
Не това което правят сега.
Аз не знам как доклада на ЕК свързан с провежданите реформи в БДЖ как не е стигнал до Боко - щяха да изхвърчат цялата тумба бездарници - Москвичовски, Владимиров, Недев и подопечните им.
......Иво, предходното няма да коментирам, то си е в твой стил... Ти ми кажи - с какво друго освен със самолет мога да стигна до Варна за 60 мин.?
Естествено, че ж.п.инфраструктурата носи просперитет и развитие, например почти всички големи предприятия се строят край ж.п.линии, за да могат да си извозват продукцията. Да сте видяли голямо предприятие до магистрала примерно?
Частен монопол ли искаме, господа?Това не е вярно, какъв монопол, с толкова амортизирана база? И към момента има частни товарни оператори - БЖК, Шенкер и т.н.
Не съвсем. Докато някои товари не могат да се качат на друго, освен на влак, някои много биха искали да качат пътниците на своите автобуси.
За сметка на това обаче от това което се случва след членството ни в ЕС ми се струва че статута на БДЖ се променя - всички повели на европейската комисия,директиви и правила налагат точно това - навлизане на БДЖ на работа и издържане на пазарен принцип.Така е, но това важи за товарните превози. Както вече се писа многократно в темата, пътническите превози навсякъде в ЕС (и по света) са на дотации от държавата и няма логика да се иска у нас да е обратното. Какво се тиражира в медиите - всеки си има глава на раменете да го възприема както си иска.
Е не позна за Либхер Радиново. Опитай с друг :)......Иво, предходното няма да коментирам, то си е в твой стил... Ти ми кажи - с какво друго освен със самолет мога да стигна до Варна за 60 мин.?
Естествено, че ж.п.инфраструктурата носи просперитет и развитие, например почти всички големи предприятия се строят край ж.п.линии, за да могат да си извозват продукцията. Да сте видяли голямо предприятие до магистрала примерно?
Това, което съм цитирал съвсем не е вярно! Веднага пример - Идеал Стандарт Севлиево, от много години използват само автомобилен транспорт, както по вноса, така и по износа, стотици камиони месечно и са баш на Е772. Втори пример - Либхер Радиново, същата работа. И още стотици фабрики, предимно в леката промишленост.
Разберете хора, решението не е в съкращаване на разходи, а в увеличаване на приходи/събираемост на приходи!И морал и интелект в управлението.
За сметка на това обаче от това което се случва след членството ни в ЕС ми се струва че статута на БДЖ се променя - всички повели на европейската комисия,директиви и правила налагат точно това - навлизане на БДЖ на работа и издържане на пазарен принцип.Така е, но това важи за товарните превози. Както вече се писа многократно в темата, пътническите превози навсякъде в ЕС (и по света) са на дотации от държавата и няма логика да се иска у нас да е обратното. Какво се тиражира в медиите - всеки си има глава на раменете да го възприема както си иска.
Не бийте пианиста, той толкова си може.
Това пък е т.нар. план Занчев - http://dox.bg/files/dw?a=8c08b9cd65 (http://dox.bg/files/dw?a=8c08b9cd65) Наслаждавайте се...
Прав си, че трябва да има събираемост и контрол, но трябва да се отчете демографската ситуация в станата, защо трябва да има влакове в слабонаселени райони, след като БДЖ може по-евтино да пусне автобуси по тези направления? Съкращенията няма да я направят привлекателна естествено, но като се съкрати част от администрацията и част от тези хора, които работят по откровено безсмислени линии ще започне дългият процес по възстановяване. Другото, което аз разбрах е, че кредиторите и ЕК искат да видят тези реформи, за да налеят пари. Не ми се струва логично при проенилата се демографска ситуация да не се пипат никакви влакове и линии.Не съвсем. Докато някои товари не могат да се качат на друго, освен на влак, някои много биха искали да качат пътниците на своите автобуси.
Но това е незначителен процент. Аз лично на автобус никога не бих се качил за дълго разстояние - ценя си здравето и съм съгласен дори за самолет София - Варна да дам парите, отколкото на някоя от фирмите автобусни превозвачи.
@vass: Винаги съм насърчавал диалога във всяка една негова разновидност. Въпросът ми е какъв изход предлагате от ситуацията. CKD изказа вече цялостната ни позиция - всички сме за реформи, но не и по този начин. Всеки, който поне малко е учил Икономика или Маркетинг (аз уча за инженер и въпреки това имах тези предмети като избираеми) ще потвърди, че фирма, която не дава пари за обучение и/или допълнителна квалификация на своите кадри, до 1-2 години ще е фалирала или ще е поне извън пазара. Е, със съкращения на хората, тоест икономии, ли ще правят услугата по-привлекателна?
По цял свят хората се опитват да си докарат по-високи доходи, само тук се мъчим да режем разходи, които така или иначе ги има. Да, злоупотребите в БДЖ са с чудовищни размери, не познавам държавно предприятия или учреждение, в което да не е така. Разберете хора, решението не е в съкращаване на разходи, а в увеличаване на приходи/събираемост на приходи!
За мен това пък е абсолютна глупост. Та нали БДЖ е едно цяло, следователно пътничеките превози би трябвало да се издържат от нещо. АКо се приватизират товарните (изцяло) превози БДЖ върви към фалит (при това умишлен).
Едно от малкото мероприятия на сегашното ръководство което подкрепям е приватизацията на товарни превози.
Аз не мога да разбера защо трябва да има социални функции това предприятие, останалите сектори са си задължителни, които изброявате като сигурност, образование ит.н. vesko76, вместо в един вагон да има 5 души, те спокойно могат да използват кола, разходите са в пъти по-малки. Наистина не мога да си обясня защо за превоза на толкова малко хора трябва да се плащат такива суми...Всеки нормален разчет от гледна точка на потребителя показва, че едно пътуване на 150 километра излиза по рентабилно с влак отколкото с кола.
На 100%. Погледай малко телевизия точно за Швейцарските планиски железници.Тази информация потвърдена ли е, защото капацитетите се направиха, че не са я видяли?Аз не знам за железница, която се самоиздържа.
Сигурно има, но са изключение и по-скоро случайност.
Аз знам - в Швейцария. А на всичкото отгоре са и държавни :D
Доколкото съм информиран фирмите на Божков обслужващи БДЖ са в ликвидация от известно време, т.е. тази схема е разбита.Разбита е сега, но натрупаните задължения са факт. Освен това има договор, който не е изтекъл и тепърва ще се търпят неустойки.
Глупост или не, кръстосаното финансиране е забранено. Не може ресурси от товарни превози да се пренасочват в пътнически превози. Това се забранява с цел защита на конкуренцията, тъй като пазара на товарни превози е либерализиран.За мен това пък е абсолютна глупост. Та нали БДЖ е едно цяло, следователно пътничеките превози би трябвало да се издържат от нещо. АКо се приватизират товарните (изцяло) превози БДЖ върви към фалит (при това умишлен).
Едно от малкото мероприятия на сегашното ръководство което подкрепям е приватизацията на товарни превози.
Ето това е най - лошото. С течение на 20-на години БДЖ беше разпарчетосана на няколко доста "апетитни хапки". Питам аз на какво отгоре се създаде структора като НКЖИ, при условие, че самите превози и инфрастуктура са взаимно свързани....Създаде се, за да има и други превозвачи, освен БДЖ, за да има конкуренция, пазарна икономика и пр. логични причини. Не, че на практика се е повишила ефективността, но все пак говорим за България :(
За сметка на това обаче от това което се случва след членството ни в ЕС ми се струва че статута на БДЖ се променя - всички повели на европейската комисия,директиви и правила налагат точно това - навлизане на БДЖ на работа и издържане на пазарен принцип.Така е, но това важи за товарните превози. Както вече се писа многократно в темата, пътническите превози навсякъде в ЕС (и по света) са на дотации от държавата и няма логика да се иска у нас да е обратното. Какво се тиражира в медиите - всеки си има глава на раменете да го възприема както си иска.
Стига с тази Швейцария.
Тя е изключение.
DB и ÖBB не са фалирали, не са с печеливши ПП и имат куп празни влакове.
Несоциална държава не значи всеки сам да се оправя. Ако беше така, нямаше изобщо да е нужна дръжава.
За сметка на това обаче от това което се случва след членството ни в ЕС ми се струва че статута на БДЖ се променя - всички повели на европейската комисия,директиви и правила налагат точно това - навлизане на БДЖ на работа и издържане на пазарен принцип.Така е, но това важи за товарните превози. Както вече се писа многократно в темата, пътническите превози навсякъде в ЕС (и по света) са на дотации от държавата и няма логика да се иска у нас да е обратното. Какво се тиражира в медиите - всеки си има глава на раменете да го възприема както си иска.
Пак говорите наизуст. В Швейцария пътническите превози са на печалба при това голяма. И не само това - там пътническите превози издържат товарните, а не обратното като загубите на товарните са изключително малки за мащабите на страната. И не е зле да си сверите часовниците - в братския ЕС, социалните държави в сегашната им форма падат като зрели круши. Социалният елемент при желизниците никога не може да победи икономическия и всяко предприятие, което дълги години работи при оперативна загуба фалира независимо дали е държавно или частно. В реалния живот минус и минус не правят плюс.
И още нещо - тук стари и нерентабилни линии са дадени на концесия. Наскоро имаше идеи да се направи същото с теснолинейката Септември-Добринище, което би било едно добро начало. Какво стана с нея?
Естествено е, че и ти ще даваш примери, които ти изнасят - изключението Швейцария. Ясно е, че железницата може да се изкара на самоиздръжка, но това не трябва да е основната и цел. SBB може и да печели, но това е благодарение на държавната политика и разпределението на населението и не винаги е било така. Или ще отречеш, че имат и празни влакове, които се издържат от печалбата на пълните? DB пък не печелят и не могат да се самоиздържат, нито ÖBB или SNCF.
И защо трябва да караме хората до Горно надолнище с автобус (щото било по-евтино от влака), вместо с релсобус (което е по-евтино и от автобуса).
Железницата е приоритетен транспорт, трябва да се развива, не да се замества.
Сега влакът до Гюешево струва на държавата някакви десетки хиляди. Релсобуса ще струва 10 пъти по-малко и ще свърши същата работа. Ама не... ние искаме да е автобус (който няма от къде да мине)... който също ще гълта държавни пари, защото и той не може да се самоиздържи. А алтернативата е никакъв превоз, което е абдикация на държавата от задълженията й. А в Кършалево за какво плащат данъци?
За сметка на това обаче от това което се случва след членството ни в ЕС ми се струва че статута на БДЖ се променя - всички повели на европейската комисия,директиви и правила налагат точно това - навлизане на БДЖ на работа и издържане на пазарен принцип.Така е, но това важи за товарните превози. Както вече се писа многократно в темата, пътническите превози навсякъде в ЕС (и по света) са на дотации от държавата и няма логика да се иска у нас да е обратното. Какво се тиражира в медиите - всеки си има глава на раменете да го възприема както си иска.
Пак говорите наизуст. В Швейцария пътническите превози са на печалба при това голяма. И не само това - там пътническите превози издържат товарните, а не обратното като загубите на товарните са изключително малки за мащабите на страната. И не е зле да си сверите часовниците - в братския ЕС, социалните държави в сегашната им форма падат като зрели круши. Социалният елемент при желизниците никога не може да победи икономическия и всяко предприятие, което дълги години работи при оперативна загуба фалира независимо дали е държавно или частно. В реалния живот минус и минус не правят плюс.
Колега, къде го прочете това? Моля, в случай, че разполагаш с източник за написаната от теб информация, да го споделиш с нас! Особено за това, че пътническите превози субсидират товарните!QuoteИ още нещо - тук стари и нерентабилни линии са дадени на концесия. Наскоро имаше идеи да се направи същото с теснолинейката Септември-Добринище, което би било едно добро начало. Какво стана с нея?
Концесия на линия и движение на железопътен превозвач са две различни неща. Когато стане въпрос за концесия на линия - обикновено се има в предвид, че определена община или няколко общини обединяват усилия по поддръжката на жп инфраструктурата. Това ли имаш в предвид, и ако не - моля посочи железопътна линия отдадена на концесия на частно лице, нямащо общо с общини, местна и държавна власт.
Що се касае до теснолинейката Септември-Добринище - засега тя се радва на достатъчно голяма населеност, колкото и някои да не искат това да е така.
Дори да приемем че швейцарските железници работят със съвършенството на швейцарски часовник там населението е платежоспособно и заплаща услугата на пазарната и цена. Само за пример ще дам Пендолиното в Чехия където запазеното място, което е задължително е 7 евро. Отделно си върви цената на билета, която е според разстоянието. Съотнесено към нашия пазар 7 евро е цената на билет София-Ямбол, а запазеното място е 0,50 лв. Обновяването на подвижния състав и разходите за текущо подържане и инвестиции в железопътната инфраструктура и за тях и за нас е на еднаква стойност, само че разликата е в приходите. Няма как при тези цени на билетите да се очаква че БДЖ може да се самоиздържа и да инвестира в подобряване на услугата, колкото и съвършено да се разходват ресурсите на предприятието.
Сегашното управление не е от вчера, а предишното изплащаше редовно заемите.
Предишното ли спря вноските без никакво обяснение и уведомление, та отсреща да опрат до това да питат какво става и да си искат влаковете? Има затруднения, хубаво, обаждат се, срещат се и се разбират какво ще правят.
Проблемът на немците не беше, че заемът се бави, а че никой не ги е потърсил, за да се намери решение и изплащането просто е спряло.
Предишното ли смени застрахователя, погазвайки договора, отново еднолично без съгласуване и уведомяване на другата страна?
Предишното ли подписа очевидно нереални споразумения, които няма намерение да изпълнява?
Предишното ли обяви реформи, в които не друг, а ЕК се усъмни, че ще имат положителен ефект?
Ами, ако бяха дали тези 300 млн? Щяха да закърпят положението за още 2 г и после - следващите да се оправят.
Сегашното сигурно не източва?! Сигурно е от вчера? Не, от 2 години е. Какво свърши през това време, за да предотврати сегашните събития?
Само 3 часа след излизане на горната телеграма, излезе друга, която частично възстановява три от влаковете.
Аз не мога да си представя успешно менаджиране на компания, която е във фалитКомпанията не е във фалит! И точно това е лъжата, която пробутват от ГЕРБ.
Прав си бдж43р, но предишното правителство беше пряко свързано с по-предишното. Точно то, Царското, ни натресе тези крайно не изгодни във финансово отношение договори за мотрисите. После пак то, или част от него, управлява с БСП, т.е. миналото управление. За тези, сумарно два мандата управление, им е било пределно ясно как да разпределят приходи/разходи, че да може да си завършат мандата, да го кажем просто – на чисто! И понеже са на ясно били с положението, че ще станат опозиция, ще пропуснат следважите години да управляват, оттеглят се и след тях оставят разруха. Точно Б.Б. акцентира върху това! Това, че синдикатите и работниците е трябвало да се замислят още тогава, и че положението е било ясно към какво води! На базата на политически квоти са се назначавали директори, които са имали за щел, не да управляват, а да пълнят партийните си каси с разни лобистки договори. Със смяната на властта, те остават, не могат да ги съборят, защото било политическа чистка. И понеже на първо място излиза пак политика, то тази ''цена'', той не желае да я плати. Думите му точно това значат, в горното видео!Сегашното управление не е от вчера, а предишното изплащаше редовно заемите.
Предишното ли спря вноските без никакво обяснение и уведомление, та отсреща да опрат до това да питат какво става и да си искат влаковете? Има затруднения, хубаво, обаждат се, срещат се и се разбират какво ще правят.
Проблемът на немците не беше, че заемът се бави, а че никой не ги е потърсил, за да се намери решение и изплащането просто е спряло.
Предишното ли смени застрахователя, погазвайки договора, отново еднолично без съгласуване и уведомяване на другата страна?
Предишното ли подписа очевидно нереални споразумения, които няма намерение да изпълнява?
Предишното ли обяви реформи, в които не друг, а ЕК се усъмни, че ще имат положителен ефект?
Ами, ако бяха дали тези 300 млн? Щяха да закърпят положението за още 2 г и после - следващите да се оправят.
Сегашното сигурно не източва?! Сигурно е от вчера? Не, от 2 години е. Какво свърши през това време, за да предотврати сегашните събития?
Само 3 часа след излизане на горната телеграма, излезе друга, която частично възстановява три от влаковете.
От което си пролича некадърността на управляващите на ЕВРОПЕЙСКО НИВО! Стачкуващите не трябва да протестират за намаляването на щата (който е крещящо необходим), а за премахването на настоящото ръководство, заради некадърността му при менажирането на компанията.
Още нещо интересно. Становището си струва да бъде прочетено.Практически, ако кредиторите си приберат (с пълно право) обезпеченията, не 1/4, а 3/4 ще падне капитала на БДЖ и то за няколко седмици. БДЖ технически е в несъстоятелност и всеки, който "изкопва" некакви сламки, които твърдят противното просто си затваря очите пред действителността. Единственото, което възпира развръзката в момента е държавата и социалната роля на компанията (работодател и транспортен оператор).
Написаното е от ЕК, не съм го мислил аз. Виж обаче бай Ганьо винаги ще намери с какво да опонираВиж, характерно за модераторите в този форум е да пишат в стила, за който раздават сурови наказания, така де хванали са това за онова.
А ясно, защо ли не чаках друг отговор?!? Тогава защо спести на аудиторията следващите пунктове от доклада (66 и 67), като заключението е:Не мисля, че темата е озаглавена "Спора ммежду еди - кой си", а "Бъдещето на БДЖ" така че ще ви помоля да се придържате към нея (темата де).
Съдейки по последните писания по темата, ми става ясно че малко хора тук осъзнават ролята на железопътния транспорт в бъдеще.Бих казал, че малко хора тук, мислят, че с БДЖ като основен оператор, железопътният транспорт има бъдеще в България ;) За всичко останало те подкрепям, въпреки че изграждането на високоскоростна железопътна мрежа у нас ми изглежда, като сюжет от научнофантастичната литература...
Бих казал, че малко хора тук, мислят, че с БДЖ като основен оператор, железопътният транспорт има бъдеще в България ;) За всичко останало те подкрепям, въпреки че изграждането на високоскоростна железопътна мрежа у нас ми изглежда, като сюжет от научнофантастичната литература...Изграждането на високоскоростна жп мрежа е прерогатив на НКЖИ, а не на БДЖ. То ако имаше такава мрежа, желаещите за жп-превозвачи щяха да се прескачат и монополът от само себе си щеше да се разбие.
Един танкер харчи много повече пари за да иде от Варна до Одеса отколкото един самолет Чесна...
Добре, че има и дублиращ транспорт на железопътния, че иначе щяхме вярно да се върнем в 19ти век.Ако вземем разстоянието от Бургас до Стара Загора примерно няма абсолютно никаква възможност да пропътуваш разстоянието за 9 лева (тук разстоянието е около 170 километра) с която и да било автобусна фирма.За сравнение разстояние от 30 километра с автобус от Стара Загора до село ми излезе 5 лева. Кое според теб излиза по ефтино?
Кажете ми от София до Ст.Загора с влак колко време продължава пътуването и с колко прекачвания?Четири часа (средно) без прекачване.
Когато превозваш хиляди тонове, да, тогава е по-евтин. Сега говорим за пътническият транспорт, който натрупва милиони загуби всеки месец, част от които и за моя сметка, защото компанията е държавна. Определено не съм щастлив от тоя факт.Интересно какво тогава те прави щастлив??
И както виждаме, няма транспортен хаос въпреки, че цяла седмица влаковете не вървят през деня.За движението на влаковете не бъди сигурен, без да си видял. В Бургас влакове се движат и през деня.
Някой перничанин да се изкаже как идва на работа тея дни.Предполагам с автобуси.
(http://www.monitor.bg/img/?id=354242&sz=0&cut=yes) :D
Щети за 50 милиона лева се разследват в НКЖИ (ОБЗОР)
02 декември 2011 | 19:00 | Агенция "Фокус"
Начало / Полиция
София. Специализирана операция разследва неизгодни договори, сключени от ДП НКЖИ с отделни фирми, вследствие на което са настъпили значителни щети в размер на приблизителната сума от 50 милиона лева. Фамилията на лидера на ДРОМ Илия Илиев е свързана със схемите за източване на НКЖИ. Това потвърди вътрешният министър Цветан Цветанов. „Фамилията е свързана”, потвърди Цветанов на въпрос на журналисти. „Няма значение кой какъв е бил, важното е законът да бъде спазван от всички”, каза той. „Илия Илиев никога не е бил от ГЕРБ, той беше общински съветник в листата на ГЕРБ и си е представител на своята политическа формация, т.нар. ДРОМ”, каза Цветан Цветанов.
Операциите в сферата на железниците са срещу източването на дружеството НКЖИ, каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов на брифинг в Съдебна палата, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Днес се реализира операция, която е в сферата на железниците, където са правени обществени поръчки, спечелени от фирми, които имат по 20 служители. Всичко това е водило до едно източване на това дружество. Говорим за суми за милиони левове, които са облагодетелствали определени кръгове и лица и то с подобен подход на подобно ревизиране на такава корупционна схема, каза Цветанов.
„Колегите днес извършват претърсвания и изземвания на съответната документация на НКЖИ. Образувано е досъдебно производство и днес са пристъпили към задържането. Впоследствие прокуратурата ще прецени дали ще бъдат със съответните мерки", каза още той.
Данните са, че се обявяват обществени поръчки за извършването на строителни дейности, след това се поемат тези строителни дейности от фирми, които са с по 20 служители, и цената на тази услуга по никакъв начин не кореспондира с реално свършената работа.
Виновните длъжностни лица в НКЖИ са на високо ниво.
Дружеството е ощетено с над 40 милиона лева.
Неизгодните сделки са сключвани в последните 5 години.
На територията на гр. София се провежда специализирана операция, под ръководството на Върховна касационна прокуратура (ВКП), с участието на Национална следствена служба (НСлС) и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”(ГДБОП). Операцията се провежда във връзка с образувано наказателно производство, по отношение на сключени неизгодни договори от ДП „Национална компания железопътна инфраструктура” с отделни фирми, вследствие на което са настъпили значителни щети в размер на приблизителната сума от 50 милиона лева. Производството е образувано през ноември 2011 г. срещу виновно длъжностно лице от ДП „Национална компания железопътна инфраструктура”.
Разследването e във връзка с извършени длъжностни престъпления, длъжностни присвоявания, неизгодни сделки, пране на пари и данъчни престъпления.
Операцията продължава. Извършват се обиски, претърсвания и изземвания на относими към предмета на делото документи, компютърна информация и т. н. в централата на националната компания, както и в други три офиса. Уточняват се и лицата за разпити.
На въпрос към изпълнителния директор на БДЖ Йордан Недев – какво му е отношението към проверките на Прокуратурата в НКЖИ, Недев заяви – „подкрепям напълно проверките на Прокуратурата”. На въпрос – за оценката на щетите – над 40 милиона лева, Недев отговори – „В това отношение си приличаме с НКЖИ”. От ръководството на БДЖ заявиха още, че информацията за извършваните кражби в БДЖ от синдикатите е много важна. Петър Бунев от КНСБ също заяви, че е напълно съгласен с проверките на Прокуратурата в НКЖИ. Той бе запитан – защо синдикатите не са давали информация за нарушенията в БДЖ, на което Бунев обясни, че за да дадат някаква информация, трябва да са напълно сигурни в нея, за да могат да я предадат на компетентните органи. Затова това се прави много рядко.
© 2011 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Имам чувството, че макар и да се строят участъци от София - Бургас и Пловдив - Свиленград (наизуст ги казавам), при магистралите се работи и по-добре и по-мащабно.Малко сбърка линиите 1- ва линия се води София - Пловдив - Свиленград, а 8-ма линия е Пловдив - Карнобат - Варна/Бургас.Мисля,че някъде бях писал за проекта за цялостно удвояване на 8- ма линия, даже в началото на 90- те години се започна с претрасирането на участъка Карнобат - Зимница (или по скоро Церковски - Зимница, че до Карнобат така и не стигна). Успоредно с това се работеше по удвояването и на участъка Ямбол - Стара Загора - Пловдив (налице е двупътен участък с изправено трасе Ямбол - Кермен), а от западна посока (Пловдивско) се удвои единствено междугарието Тракия - Скутаре, след което всичко замря.
На така зададен въпрос, бих отговорил с контра въпрос - защо предишното правителство не пожела да развива какъвто и да е транспорт? Предпочитам нещо да се правипред нищо да не се прав. Кое да е правителство или организация винаги работи по приоритети, не може да се напредва еднакво добре във всички посоки.
Какво знам? В контекста на последните мнения, знам че в мандата на ГЕРБ ще се построят около 300 км. магистрали, което и БКП за 45 години не е направила!Тогава защо ни занимаваш с празни приказки?Докажи го, иначе само си търкаме клавиатурите ;)
Трябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.
Не съм аз човекът, който да го доказва, най-малкото защото не съм адвокат на някого или назначен съдия по дело.
Фактите са обаче общодостъпни и е въпрос на желание освен да пишем и да прочетем нещо.
В предвид, че до момента не си ме приканвал нищо и на фона на долното, счупи цинизмометъра:Какво знам? В контекста на последните мнения, знам че в мандата на ГЕРБ ще се построят около 300 км. магистрали, което и БКП за 45 години не е направила!Тогава защо ни занимаваш с празни приказки?Докажи го, иначе само си търкаме клавиатурите ;)
Трябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.
Не съм аз човекът, който да го доказва, най-малкото защото не съм адвокат на някого или назначен съдия по дело.
Фактите са обаче общодостъпни и е въпрос на желание освен да пишем и да прочетем нещо.
Обаче имам чувството, че единственото което ти целиш е във всяко второ мнение да ни убеждаваш, колко черни са ГЕРБ, не че съм идолопоклонник на ББ, но хайде да гледаме по-реално на нещата и да намалим изцепките (като горната) до минимум. Това, което съм ти цитирал е класическа клевета, тя дори не е и обвинение, защото под обвинение се разбира теза подкрепена с факти, а ти тази клевета с различен словоред я повтаряш почти на всяка страница в настоящата тема...
В предвид, че до момента не си ме приканвал нищо и на фона на долното, счупи цинизмометъра:Какво знам? В контекста на последните мнения, знам че в мандата на ГЕРБ ще се построят около 300 км. магистрали, което и БКП за 45 години не е направила!Тогава защо ни занимаваш с празни приказки?Докажи го, иначе само си търкаме клавиатурите ;)
Трябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.
Не съм аз човекът, който да го доказва, най-малкото защото не съм адвокат на някого или назначен съдия по дело.
Фактите са обаче общодостъпни и е въпрос на желание освен да пишем и да прочетем нещо.
Обаче имам чувството, че единственото което ти целиш е във всяко второ мнение да ни убеждаваш, колко черни са ГЕРБ, не че съм идолопоклонник на ББ, но хайде да гледаме по-реално на нещата и да намалим изцепките (като горната) до минимум. Това, което съм ти цитирал е класическа клевета, тя дори не е и обвинение, защото под обвинение се разбира теза подкрепена с факти, а ти тази клевета с различен словоред я повтаряш почти на всяка страница в настоящата тема...
Това ли наричаш клевета - да защитаваш това, което те кара да се гордееш?Клевета е -
Трябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.Другите ти емоции няма да коментирам и други хора поработват и то в тежки условия и в по-тежки от железничарите. Същевременно не съм видял акт за раждане с посочена месторабота.
Честно казано, познавайки културата на шофиране на българина - а тя е кошмарно ниска, ние по тия магистрали така хубаво ще си редуцираме популацията, че няма нужда да чакаме 2050, за да станем 5,5 млн, а още до 2020 може да сме се стопили само от автомобилни катастрофи - черен хумор, но е факт.Точно обратното, явно не шофираш. Магистралите редуцират инцидентите! В момента Ст.Загора - Карнобат е кошмарен, защото е 2х1 ленти, стават задръствания, шофьорите се изнервят и правят глупости.
Церковски-Карнобат следата е нова. Старата в по-голямата си част няма общо със сегашната.Имам чувството, че макар и да се строят участъци от София - Бургас и Пловдив - Свиленград (наизуст ги казавам), при магистралите се работи и по-добре и по-мащабно.Малко сбърка линиите 1- ва линия се води София - Пловдив - Свиленград, а 8-ма линия е Пловдив - Карнобат - Варна/Бургас.Мисля,че някъде бях писал за проекта за цялостно удвояване на 8- ма линия, даже в началото на 90- те години се започна с претрасирането на участъка Карнобат - Зимница (или по скоро Церковски - Зимница, че до Карнобат така и не стигна). Успоредно с това се работеше по удвояването и на участъка Ямбол - Стара Загора - Пловдив (налице е двупътен участък с изправено трасе Ямбол - Кермен), а от западна посока (Пловдивско) се удвои единствено междугарието Тракия - Скутаре, след което всичко замря.
Честно казано, познавайки културата на шофиране на българина - а тя е кошмарно ниска, ние по тия магистрали така хубаво ще си редуцираме популацията, че няма нужда да чакаме 2050, за да станем 5,5 млн, а още до 2020 може да сме се стопили само от автомобилни катастрофи - черен хумор, но е факт.Точно обратното, явно не шофираш. Магистралите редуцират инцидентите! В момента Ст.Загора - Карнобат е кошмарен, защото е 2х1 ленти, стават задръствания, шофьорите се изнервят и правят глупости.
Приказки за качество от не специалисти и без доказателства е смешно да коментирам.
Това ли наричаш клевета - да защитаваш това, което те кара да се гордееш?Клевета е -QuoteТрябва на всички да стане ясно, че за ГЕРБ в момента БДЖ и НКЖИ са златна мина за осъществяване на мошеничества.Другите ти емоции няма да коментирам и други хора поработват и то в тежки условия и в по-тежки от железничарите. Същевременно не съм видял акт за раждане с посочена месторабота.
@vesko76, колкото и невероятно да звучи, догодина по това време километрите ще са 200 (открити след 2010 год.) в едната посока!
Ако не си плащаш ипотеката, банката ти праща писмо на теб. Когато не отговориш, идват и ти взимат къщата.Обслужвал се е, но от кого, май от държавният бюджет, а не от кредитоползвателя.
БДЖ обаче е собственост на държавата в лицето на МС и когато то не реагира на писмата, поведението му е неадекватно.
А заема се обслужваше редовно до преди 2 години.
По първото за клеветата: жалко за теб - ти имаш дете (поне на аватара), мен не можеш да ми смениш идеалите, но внимавай какво ще научиш него - един ден да не ти се върне!Разбирам, че темата е болезнена за теб в личен план и затова се въздържам, доколкото мога, а можеше да не го правя. Ако се върнеш по-назад и помислиш, ще разбереш какво ме е провокирало.
Обслужвал се е, но от кого, май от държавният бюджет, а не от кредитоползвателя.Подобно предположение само показва, че не си в час.
Аз не съм се качвал на влак повече от 10 години...Значи да премахнем всичко, което не си ползвал повече от 10 години ли? Да си се качвал. Тамън щеше да имаш малко по-реална представа, защото медиите и форумите съвсем не дават такава.
В Швейцария със сигурност не са минали по втория път.
То и сега в сезона се случва до морето да има 12 или 14 вагона и то пълни до край, но през Пловдив, а аз имам предвид за подбалканската линия.Дълбоко се съмнявам, че експлоатационните разходи на композиция с парна тяга могат да се доближат дори до разходите на съвременен Е/ДМВ. Дори разходите за гориво да са по-ниски, което също е под въпрос, в предвид, че котела се пали няколко часа преди отпътуване. Парните локомотиви са бутикови по отношение на поддръжката, всяка част се изработва по поръчка и отнема време и ресурси. Допълнително е увеличен и персоналът, който обслужва машината. Пак кзвам, специалистите да кажат, жалко че Стрезов не пише вече тук, той можеше да ни даде конкретни параметри.
Експреса до кулата е за да има бърза и удобна връзка на София с Перник, Дупница, Благоевград и Сандански(май не спираше никъде освен там) и също беше с климатизирани салонни вагони.
Естествено, че атракционните пътувания трябва да са по-скъпи, а дали в случая с пътуванията до Банкя е било по-евтино с парен локомотив или с дизеловото Дезиро при тези цени на нафтата нямам идея-нищо чудно наистина да е изленало по на сметка с парният локомотив. Особено като се има предвид, че тогава пътуваха 7 пълни вагона, а като е Дезирото колко хора пътуват? Колко е капацитета на дизеловото Дезиро, което се движи до там?
И пак казвам, че според мен донякъде виновни са и тия, дето допуснаха екологично чистият ж.п.транспорт да се дублира с автобусен-все едно да пуснеш автобус над трасето на метрото или по трамвайна линия. Ами защо не се заставят ТИР-овете да се качват на вагон платформи и така да преминават през нас, вместо транзит по пътищата-колко много животи можеха да бъдат спасени, какво облекчение на трафика щеше да е.
Защо примерно разписанията са така направени, че областни градове като Монтана, Хасково, Кърджали, Габрово, Разград, или пък други като Свищов,нямат директна връка със София, а автобусните пък така нагласени, че да има много такива? Все си мисля, че дори и при сегашното положение може толкова много да се направи, че пътниците да се увеличат двойно и да се получат много удобни връзки и влакове, съществували в близкото минало.
Това го приемам за заяждане!Обслужвал се е, но от кого, май от държавният бюджет, а не от кредитоползвателя.Подобно предположение само показва, че не си в час.Аз не съм се качвал на влак повече от 10 години...Значи да премахнем всичко, което не си ползвал повече от 10 години ли? Да си се качвал. Тамън щеше да имаш малко по-реална представа, защото медиите и форумите съвсем не дават такава.
Държавата по никакъв начин не може да дава каквито и да е помощи на БДЖ извън задължителната субсидия за пътнически превози.Тук има една вратичка - държавата има право да погаси задължения на БДЖ, натрупани до влизането ни в ЕС, т.е. до 31.12.2006. Разбира се, в Брюксел трева не пасат (освен брюкселско зеле) и давността на тези задължения трябва да се доказва.
Световната банка изчаква правителството да вземе решение за реформата в железницата.actualno.com
По думите на Репник приходите и производителността на дружеството трябва да се повишат. Всеки български гражданин дотира железницата с 55 лева годишно, отбеляза представителят на СБ.
По думите му на около 75 на сто от железния път у нас се налага ограничение на скоростта.
http://www.monitor.bg/article?id=317567В интерес на истината работниците от всяко предприятие или бюджетна институция, която върви по нанадолнището, цакат болнични на килограм. Този номер го правели масово и в Гърция, сигурно и на други места. Подпис за всеки болничен си е сложил лекар, така че отговорността за утечката не е нито на синдикатите, нито на ръководството на БДЖ.
Особено след като нямам дядо, нито баба, а като студент съм бил зает да изкарва пари, за да плащам образованието си и не съм се занимавал с глупости като картите за намаление...Много погрешна логика.
ПО ЗАЯВКА НА БДЖ 'ПЪТН.ПРЕВОЗИ' ЕООД, СЧИТАНО ОТ 14.12.2011Г. ДО
05.01.2012Г. СЕ ПРАВЯТ СЛЕДНИТЕ ПРОМЕНИ В ГДВ:
СЪГЛАСНО ЧЛ.201, АЛ 3 ОТ НАРЕДБА НР 58 СЕ ОТМЕНЯТ СЛЕДНИТЕ
ВЛАКОВЕ:
.....
Демек, този който ги купи и впоследствие препродаде ще има печалба от около 10-15 хил. евро на вагон или от един лот - 1 000 000 евро!Какво чакаш - купувай ги!
Не знам как го смяташ, но като разделя 400 години на 13000 и се получава 11 и малко... дни.Смятам го лесно - годините са 447. ;)
13000 в БДЖ + 13000 в НКЖИ = 26000.