1
Снимки / Re: С какво и как снимаме(фотографска тема)
« on: 28.05.2011, 19:59:09 »
Покажи верно някоя снимка за пример! Да не си активирал някой ефект?
This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.
Апаратът ми (Canon powershot A 460) не може да изкара цветността при правене на снимки на слънчева светлина. Каква може да е причината за това?
Вероятно се има предвид районът между Симеон, Христо Ботев, Патриарха и Левски отвъд който е било пълно с схлупени кюмезарници, кал, мизерия и т.н.
Не съм сигурен дали те разбирам правилно, но от това, което си написал разбирам, че според теб де факто целият център е бил мизерия. Ако това е така просто не знам какво да кажа...
По отношение на Ючбунар и Захарна фабрика - еми, че там и сега си е мизерия. И изобщно не мисля, че когато се каже София първата асоциация на човек е някое от тези две места
Правилно си ме разбрал - даже съм прекалил в описанието на някогашния център - не до Левски, а ппо скоро до Раковска.
Всъщност имам предвид районът извън описаните улици
Кварталът около бул.Христо Ботев и бул.Мария Луиза не е за подценяване по мизерия. Уж е център, но е пълно с бардаци и свърталища на наркомани. Аз предпочитам всяка една панелна "джунгла" пред това място.
Вероятно се има предвид районът между Симеон, Христо Ботев, Патриарха и Левски отвъд който е било пълно с схлупени кюмезарници, кал, мизерия и т.н.
Относно панелките и бараките - не съм живял по онова време, но възрастните хора разказват с конкретни примери каква мизерия е било.
Основният конкурент ще бъде Софийското Сити, планирано в района на Опълченска. То вече ще бъде в центъра.
Тоя бизнес парк така го забутаха на 3 дена път с камили от центъра, че направо се радвам, че не работя там.
Е, снимките преди както ти каза "бетонната джунгла" показват баш центъра на града. Ти не знаеш каква мизерия е било в София преди, и ако не бяха построени панелките, сега щеше да живееш в някоя барака.
Планирам преместване в южните квартали (Борово, Красно Село, Славия). Според вас те дали са по-добри от Хаджията!?
QuoteДоколкото ми е известно инструментът, с който общината може да задължи собственика да поддържа сградата е обявяванто й за архитектурен паметник, но защо това не се прави....Незаинтересованост. Не ми харесва положението в София. Тук не се ценят тези стари постройки. Само гледат да ги бутнат. За сравнение, в други градове се полагат много повече усилия за запазването им. Изключително неприятен ми е фактът, че София започва да се превръща в един град без история, с изтрити корени.
Тук вместо да се строи така - един квартал със стари реновирани постройки и нови, които са в ретро стил, друг квартал само жилищни кооперации, трети квартал най-различни офис сгради и т.н., тук е пълен хаос - такава еклектика, че чак да те заболи глава. Преходът трябва да е по-плавен. Не знам защо градът трябва да заприлича на картина на Пикасо?
Да не говорим, че изоставените сгради са прекалено много и нищо не се прави.
А пък повечето нови офис и жилищни сгради, които строят са меко казано нелепи, а някои са върха на кича. Оправдават се с модата, обаче в Европейските столици чак такъв кич няма като че ли. Как офис сградата в квартал "Хаджи Димитър" до "Шел" срещу панелен блок се вписва в околния пейзаж? Като сграда не е зле, обаче май не е на най-подходящото място.
Ето това например е въпрос на вкус, но изглежда като разпадаща се панелна сграда:
Като че ли се доближава леко до стила на циганския панелен блок в Ямбол, който бутнаха.
Интересна концепция, обаче като че ли цветовете не са много подходящи.
Не знам защо този квартал няма име, но на това място ще е новия парк Възраждане! Бяха обявили, че това ще е първият новопостроен парк в последните десетилетия! Дори мисля че обявиха че транспортното министерство ще дари на Общината негов терен от другата страна на Опълченска за тази цел!
Според мен са били къщи, каквито е имало и на мястото на кварталите Илинден, Света Троица, Гевгелийски, Разсадника. Там са живяли преселници след Първата Световна, затова и улиците носят предимно имена на войводи или градове от Западна България (Вардар, Зайчар, Царибродска, Гьорче Петров и т.н.). Подобен е случаят и с Кичука в Пловдив.Напротив-и блокове си е имало още от края на 40-те и началото на 50-те години. Естествено, не тези високите, които са на по над 20 етажа(за тях си личи че са архитектура от 70-те и 80-те години) Имам една книга по География на България от 1955-та година, в която има снимки от цяла България от началото на 50-те. Та там, като отворя на раздела за София има снимки от различни райони на града, а също и няколко снимки на въпросният квартал, и ясно се виждат блоковете около сегашният МОЛ,а също така и дългите 4-5 етажни блокове по-нагоре по Стамболийски и др. Трамваят също си го има.Обаче вътрешността на квартала повечето са били къщи. Добре че са ги махнали и са построили красивите 22-етажни блокове, които са много по-красиви отколкото ако е с къщи. Лошото е, че са останали тесните улички и тук-там още къщи и това придава лош облик, а като сложим и махалата на Константин Величков...
Едит: Също така къщата до училището на Скобелев ми се видя не лоша, обаче никой не се интересува. Говоря за онази, обраслата в бръшлян. А би била станала много аткративна ако се възстанови.И аз преди няколко месеца си помислих същото минавайки по отсрещния тротоар. Аз единственото обяснение, което имам по този въпрос е, че има намерение за застрояване на площта след като старата постройка се саморазруши. Дълги години се чудех как може една красива двуетажна къщана ъгъла на Гургулят и 6-ти Септември да бъде занемарена до степен, че да никнат дървета по покрива и терасите й и преди няколко месеца къщата беше опакована с мрежи като онези, които слагат пред строителните скелета. Предполагам, че в скоро време ще я съборят и построят нова жилищна сграда. На 50м от отва място на ъгла на 6-ти Септември и Патриарх Евтимий събориха много хубава, но занемарена ъглова къща и на нейно място построиха много грозна и безвкусна бизнес сграда, която изобщо не се вписва там. Точно срещу сприката на тролеите на Попа посока Петте кьошета има къща с прилежащо дворно място, която от години е оградена с ламарини и тотално занемарена. Имайки предвид локацията на тези постройки считам, че е напълно ясно защо са оставени да се саморазрушат. Доколкото ми е известно инструментът, с който общината може да задължи собственика да поддържа сградата е обявяванто й за архитектурен паметник, но защо това не се прави....