Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - bobsunbobsun

Pages: [1] 2 3
1
Покажи верно някоя снимка за пример! Да не си активирал някой ефект?  :P

2
Апаратът ми (Canon powershot A 460) не може да изкара цветността при правене на снимки на слънчева светлина. Каква може да е причината за това?

Ако под "цветност" имаш предвид наситеност на цветовете би могло да има няколко причини. Тези, за които се сещам на момента са следните:
- грешно мерене, което да води до преекспониране - по този въпрос нищо не можеш да направиш, тъй като зависи от апарата. Единственото, което би могъл е да настроиш на матрично мерене, ако случайно си на точково или централно-осреденено.
- проблеми с цветопредаването - свойство на матрицата - пак няма какво да направиш.

Пробвай да не снимаш баш по няй-голямото слънце - това е най-неблагоприятният момент от денонощието за снимки!  :D

3
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 07.04.2011, 12:19:41 »
Вероятно се има предвид районът между Симеон, Христо Ботев, Патриарха и Левски отвъд който е било пълно с схлупени кюмезарници, кал, мизерия и т.н.

Не съм сигурен дали те разбирам правилно, но от това, което си написал разбирам, че според теб де факто целият център е бил мизерия. Ако това е така просто не знам какво да кажа...

По отношение на Ючбунар и Захарна фабрика - еми, че там и сега си е мизерия. И изобщно не мисля, че когато се каже София първата асоциация на човек е някое от тези две места  :P

Правилно си ме разбрал - даже съм прекалил в описанието на някогашния център - не до Левски, а ппо скоро до Раковска.
Всъщност имам предвид районът извън описаните улици

Не се сещам някъде в центъра да има панелки, които да са допринесли за разхубавяването на пейзажа - единствените, за които се сещам са няколко блока в района на Мадарската гардинка, които, ако не се лъжа са ЕПК и по мое виждане, ако на тяхно място имаше кооперации, като останалите, характерни за района щеше да изглежда по-добре. А по отношение на панелните комплекси и калищата бих запитал само едно - има ли комплекс, който да не буквално затънал в кал - та в повечето крайни квартали дори нормални улици няма и при първия дъжд става като на мотопистата - е това ли е чистотата и хигиената, с която според някои паналните комплекси се характеризират?  :rolleyes:

Кварталът около бул.Христо Ботев и бул.Мария Луиза не е за подценяване по мизерия. Уж е център, но е пълно с бардаци и свърталища на наркомани. Аз предпочитам всяка една панелна "джунгла" пред това място.

Напълно съм съгласен - карето между Сливница, М. Луиза, Т. Александров и Х. Ботев е най-изпаднало от целия център. Това е доста жалко защото и по М. Луиза (включително Лъвов мост), и по Х. Ботев има старинни сгради с интересни фасади, за съжаление в окаяно състояние. Много се надявам след завършването не втората метролиния и новия Лъвов мост малко по малко кварталът да започне да се възстановява, защото има наистина голям потенциал. Сега по-скоро може да се окачестви като гето с централно разположение.

4
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 06.04.2011, 20:00:02 »
Вероятно се има предвид районът между Симеон, Христо Ботев, Патриарха и Левски отвъд който е било пълно с схлупени кюмезарници, кал, мизерия и т.н.

Не съм сигурен дали те разбирам правилно, но от това, което си написал разбирам, че според теб де факто целият център е бил мизерия. Ако това е така просто не знам какво да кажа...

По отношение на Ючбунар и Захарна фабрика - еми, че там и сега си е мизерия. И изобщно не мисля, че когато се каже София първата асоциация на човек е някое от тези две места  :P

5
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 06.04.2011, 15:14:15 »
Относно панелките и бараките - не съм живял по онова време, но възрастните хора разказват с конкретни примери каква мизерия е било.

Ами аз точно от възрастни хора пък съм чувал, че преди градът е бил много по-красив, чист и поддържан. Би ли споделил къде точно е била мизерията и какво се е случило с нея на по късен етап?
Основният конкурент ще бъде Софийското Сити, планирано в района на Опълченска. То вече ще бъде в центъра.

Това говори що за хора се занимават с планирането на града ни. Би ли дал някаква информация за този проект?

6
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 06.04.2011, 12:04:56 »
Тоя бизнес парк така го забутаха на 3 дена път с камили от центъра, че направо се радвам, че не работя там.

Е на "Кристал" ли да го направят? Навсякъде подобни квартали се правят извън центъра - по обективни причини :)

7
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 06.04.2011, 11:24:15 »
Е, снимките преди както ти каза "бетонната джунгла" показват баш центъра на града. Ти не знаеш каква мизерия е било в София преди, и ако не бяха построени панелките, сега щеше да живееш в някоя барака.

Бих се радвал да ни разкажеш каква мизерия е било преди панелките  :P.

8
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 05.04.2011, 15:31:35 »
Не мога да си обясня защо у някои хора битува мнението, че всичко, което не е панелка е барака. На тези, които си мислят, че панелното строителство прави от селото град бих им препоръчал да разгледат малко снимки от времето преди София да бъде превърната в бетонна джунгла  - ако имат поне малко чувство за естетика ще признаят, че красив град може да има и без панелни блокове, които за някои са еталон за красота, ред и удобства (вътршна тоалетна и парно).

9
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 05.04.2011, 11:55:47 »
Въпрос на вкус е това, кой кой квартал харесва, макар че мен лично много ме изненада, че има хора, на които панелните комплекси им харесват. Винаги съм имал усещането, че общото възприятие за тях е по-скоро негативно - ето, че се оказа, че не е така  :). Аз лично се депресирам само при мисълта да живея на такова място.

10
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 29.03.2011, 00:01:32 »
Планирам преместване в южните квартали (Борово, Красно Село, Славия). Според вас те дали са по-добри от Хаджията!?

Не приятел, много са зле! Стой си в "Хаджията"!

11
Разни / Re: Кварталите на София
« on: 01.03.2011, 14:59:15 »
Още един глас за долни Лозенец от мен. Съвсем близо до идеалния център, комуникативно, много по-спокойно отколкото в идеалния център - въпреки, че и в Лозенец на места има сериозен трафик, той е несъизмеримо по-малък от този в центъра. Няма я блъсканицата и тълпите, характерни за централните улици.Смесица от хубави къщи и непретенциозни кооперации без кичозни позьорски сгради. Конкретно, най-любимата ми част са улиците Цанко Церковски, Елин Пелин и Борова Гора, източно от ул. арх. Йордан Миланов. Както вече беше отбелязано - най-хубавата спирка се намира намира в непосредствена близост- на ул. Вишнева. Борисовата градинае на хвърлей разстояние. С един основен ремонт на улиците и решаването на проблема с паркирането това място би станало просто съвършено!  :P

12
Разни / Re: Изоставените сгради
« on: 15.02.2011, 15:28:22 »
Благуне, прав си, че не трябва да изпадаме в телешки възторг от всяка стара сграда, но това важи поне със същата сила и за новите сгради. Конкретно за къщите от този квартал наистина най-вероятно е ставало дума за съборетини. Междублоковите пространства са неуспоримо положителна черта на зоната, но не знам защо мислиш, че апартаментите не са кутийки - влизал съм в 3 от тамошните блокове - 2 от високите и 1 от по-ниските - и не бих казал, че се отличават с особен простор.
По отношение на модерното строителство, това, което не ми допада е фактът, че всеки от архитеките си въобразява, че прави нещо като "висша мода в архитектурата", а в крайна сметка се раждат супер кичозни и безвкусни сгради.
Изречението ти по отношение на ниското строитество не разбрах в какъв контекст е, но определено мога да кажа, че съм категорично против високото строитество в центъра на града ни и не разбирам хората, които изпадат във възторг от някоя висока сграда и я считат за повод за гордост едва ли не. Имайки предвид колко са ни тесни улиците къде точно е мястото на тея сгради? Веднага се сещам за абсурда, който в момента никне на пл. Македония - пълно безумие!

13
Разни / Re: Изоставените сгради
« on: 15.02.2011, 12:52:32 »
Quote
Доколкото ми е известно инструментът, с който общината може да задължи собственика да поддържа сградата е обявяванто й за архитектурен паметник, но защо това не се прави....
Незаинтересованост. Не ми харесва положението в София. Тук не се ценят тези стари постройки. Само гледат да ги бутнат. За сравнение, в други градове се полагат много повече усилия за запазването им. Изключително неприятен ми е фактът, че София започва да се превръща в един град без история, с изтрити корени.

Тук вместо да се строи така - един квартал със стари реновирани постройки и нови, които са в ретро стил, друг квартал само жилищни кооперации, трети квартал най-различни офис сгради и т.н., тук е пълен хаос - такава еклектика, че чак да те заболи глава. Преходът трябва да е по-плавен. Не знам защо градът трябва да заприлича на картина на Пикасо?

Да не говорим, че изоставените сгради са прекалено много и нищо не се прави.

А пък повечето нови офис и жилищни сгради, които строят са меко казано нелепи, а някои са върха на кича. Оправдават се с модата, обаче в Европейските столици чак такъв кич няма като че ли. Как офис сградата в квартал "Хаджи Димитър" до "Шел" срещу панелен блок се вписва в околния пейзаж? Като сграда не е зле, обаче май не е на най-подходящото място.
Ето това например е въпрос на вкус, но изглежда като разпадаща се панелна сграда:

Като че ли се доближава леко до стила на циганския панелен блок в Ямбол, който бутнаха. :D
Интересна концепция, обаче като че ли цветовете не са много подходящи.

Напълно се присъединявам към казаното от теб! Не съм нито срещу новите, нито срещу нестандартните, нито срещу високите сгради, но трябва да са на подходящото място. А иначе по отношение на примера от снимката - субективно е - не ми харесва особено много, но има и много по-зле  :D.

Сега като се замисля такива като нас са малцинство. Повечето хора смятат, че щом дадена сграда е нова, то тя при всички положения е по-добра от една стара. 

14

Не знам защо този квартал няма име, но на това място ще е новия парк Възраждане! Бяха обявили, че това ще е първият новопостроен парк в последните десетилетия! Дори мисля че обявиха че транспортното министерство ще дари на Общината негов терен от другата страна на Опълченска за тази цел!

Искрено се надявам това да се случи в най-скоро време. Кварталът има нужда от парк защото в близост няма никакъв, ако се абстрахираме от градинката на гърба на Министерство на земеделието, в която преди няколко години изникна бензиностанция. Освен това по този начин ще се облагороди мястото. Вчера минавах по Скобелев надолу и гледам отляво буреняци, трънаци и кал, отдясно някакви сервизи и паркинги. Доста неугледен вид а това е център все пак и не върви да изглежда по тоя начин.

15
Според мен са били къщи, каквито е имало и на мястото на кварталите Илинден, Света Троица, Гевгелийски, Разсадника. Там са живяли преселници след Първата Световна, затова и улиците носят предимно имена на войводи или градове от Западна България (Вардар, Зайчар, Царибродска, Гьорче Петров и т.н.). Подобен е случаят и с Кичука в Пловдив.
Напротив-и блокове си е имало още от края на 40-те и началото на 50-те години. Естествено, не тези високите, които са на по над 20 етажа(за тях си личи че са архитектура от 70-те и 80-те години) Имам една книга по География на България от 1955-та година, в която има снимки от цяла България от началото на 50-те. Та там, като отворя на раздела за София има снимки от различни райони на града, а също и няколко снимки на въпросният квартал, и ясно се виждат блоковете около сегашният МОЛ,а също така и дългите 4-5 етажни блокове по-нагоре по Стамболийски и др. Трамваят също си го има.Обаче вътрешността на квартала повечето са били къщи. Добре че са ги махнали и са построили красивите 22-етажни блокове, които са много по-красиви отколкото ако е с къщи. Лошото е, че са останали тесните улички и тук-там още къщи и това придава лош облик, а като сложим и махалата на Константин Величков...

Чак пък толкова красиви не бих казал, че са тия блокове - мен лично по-скоро ме впечатляват с височината си. Нещо, което е различно при този комплекс и прави добро впечатление е, че за разлика от другите, където междублоковите пространства са кал и бурени, в зоната са изградени алеи, детски игрушки и някакви елементарни декоративни елементи. Но следствието от това в една сграда да живеят хиляда души е налице - стълбите и асансьорите на тези блокове, в които аз съм влизал са в окаяно състояние. За това, че са премахнали къщите мога да се съглася само ако са били от онези схлупени къщурки, които по-скоро приличат на временна постройка и са многократно достроявани. Ако са били хубави истински къщи не бих казал, че промяната е положителна. Още повече, че зоната граничи с идеален център, където никой не е казал, че трябва да присъства панелното строителство.

16
От картите от този сайт http://www.pbase.com/ngruev/mapsofsofia открих, че през 1946-та на мястото, където до скоро бяха рампите е била пожарната команда. На картата от 1972-ра пък стои някакъв символ, който наподобява бензинова колонка - т.е. имало е бензиностанция там (ако правилно разпознавам символа). За съжаление на никоя от картите няма име на квартала. Това място се явява периферно за Зона Б-5, но все пак е нещо. На мястото на самата Зона май наситина са били само къщи, тъй като няма други обозначения по картите.

17
А някой да се сеща дали преди на мястото на блоковете е имало стари къщи/кооперации или мястото е било ливада? Защо толкова централно място е застроено толкова късно (80-те), имайки предвид че западно от него далеч преди това е било застроено? Това ме кара да мисля, че там е имало други постройки - никой ли няма спомен?

18
Разни / Re: Изоставените сгради
« on: 11.02.2011, 14:41:12 »
Едит: Също така къщата до училището на Скобелев ми се видя не лоша, обаче никой не се интересува. Говоря за онази, обраслата в бръшлян. А би била станала много аткративна ако се възстанови.
И аз преди няколко месеца си помислих същото минавайки по отсрещния тротоар. Аз единственото обяснение, което имам по този въпрос е, че има намерение за застрояване на площта след като старата постройка се саморазруши. Дълги години се чудех как може една красива двуетажна къщана ъгъла на Гургулят и 6-ти Септември да бъде занемарена до степен, че да никнат дървета по покрива и терасите й и преди няколко месеца къщата беше опакована с мрежи като онези, които слагат пред строителните скелета. Предполагам, че в скоро време ще я съборят и построят нова жилищна сграда. На 50м от отва място на ъгла на 6-ти Септември и Патриарх Евтимий събориха много хубава, но занемарена ъглова къща и на нейно място построиха много грозна и безвкусна бизнес сграда, която изобщо не се вписва там. Точно срещу сприката на тролеите на Попа посока Петте кьошета има къща с прилежащо дворно място, която от години е оградена с ламарини и тотално занемарена. Имайки предвид локацията на тези постройки считам, че е напълно ясно защо са оставени да се саморазрушат. Доколкото ми е известно инструментът, с който общината може да задължи собственика да поддържа сградата е обявяванто й за архитектурен паметник, но защо това не се прави....

19
Здравейте! Някой има ли възможност да сподели нещо за построяването на Зона Б-5, кога е започнало застрояването и кога е приключило, какво е имало преди на това място? Ако някой разполага със снимков материал от времето преди построяването на комплекса и по време на строителството му още по-добре  :). В интернет намерих само статията в уикипедия, която казва, че комплексът е изграден през 80-те и, че повечето блокове са ЕПК.

Аз лично се "запознах" с комплекса през 1992/3г., когато ходех на предучилищна в детската градина на пресечката на ул. Позитано и ул. Одрин. Тогава всичко изглеждаше ново и в приличен вид, бул. Скобелев още беше мост и под него беше гара Сердика (дано не бъркам името), вдясно от него стоеше скелетът на висока сграда, която беше завършена едва преди няколко години, мястото, където сега е молът беше заградено с ламаринени плоскости.

20
1. Добре ти нали каза, че във връзка с работата си имаш наблюдение над бранша? Наистина ли считаш, че ще са намерят купувачи на новопостроените жилища, защото от това, което се пише по пресата цените не падат драстично и се обявяват някакви бройки жилища, незаети повече от година след завършването им. Не се заяждам просто питам.
2. Не казвам, че трябва всички да сме заети ва БАН, но да се твърди, че образованието е ненужно е най-малкото смехотворно. Макар че от друга страна е истина, че в България няма истинско търсене на високо квалифицирани кадри( не се предлага адекватно заплащане на подготвени кадри) и докато това е така тези хора масово ще отиват по чужбината ,където хората са осъзнали кой труд колко струва. Пък ние тук ще се опитваме да сме конкурентноспособни - това няма как да се получи без образование!
3. Очевидно има дадена нормативна уредба, която на мен лично не ми се струва логична. Естествено, в случая това е без значение.

Pages: [1] 2 3