Author Topic: Велоалеи  (Read 95006 times)

Offline Fantomas

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Велоалеи
« Reply #620 on: 14.11.2017, 22:05:27 »
Аз все още не съм видял задръстване в идеалния център на европейска столица, нещо, което тук е практика. Там задръствания се получават по-скоро по периферията на идеалния център на града, докато при нас почти навсякъде ги има. И защо обаче Амстердам и Копенхаген са така да се каже европейските отличници и са извън топ 100 на най-задръстените градове? Жокер - и в двата града велосипедната инфрастуктура е на много високо ниво и хората си използват колелото ежедневно като начин на придвижване.

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #621 on: 14.11.2017, 22:20:37 »
Жокер - и в двата града велосипедната инфрастуктура е на много високо ниво и хората си използват колелото ежедневно като начин на придвижване.
Това е една от предпоставките, но не е единствена. Иначе нямаше в челото на класирането да има няколко китайски града.

Колкото до задръствания в идеалния център на София - не съм сигурен, че във вътрешния ринг задръстванията са по-големи примерно от Горнобански път, Винарово колело, Красна поляна, Хладилника, разклона за Горубляне та даже и от нашия любим Малинов.

От 7 години не работя в широкия център, но до 2010 придвижването от ИСУЛ в посока НДК-Медицинска и южните квартали по вътрешния ринг ставаше по-бързо, отколкото по Евлоги.
« Last Edit: 14.11.2017, 22:25:50 by blagun »

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #622 on: 14.11.2017, 22:41:27 »
Не твърдя че задръстванията в центъра са най-големи, а че просто ги има. От пл. Батенберг до СУ с кола и пеша сутрин и вечер се стига за едно и също време. Когато фуражката на Раковска не играе добре с фазите на светофара там или блокира кръстовището, за да мине някой кортеж на НСО, с кола става още по-бавно.

По Малинов в Младост напоследък задръстванията не са чак толкова страшни. Но да не се отклоняваме от темата.

Offline georgi64

• Маниак
    • View Profile
« Reply #623 on: 29.11.2017, 18:42:16 »
Велоалеята стана ски алея  :D :D

https://www.youtube.com/watch?v=eyEez6_W5UI&feature=youtu.be

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #624 on: 29.11.2017, 21:42:05 »
Мда, една от многото причини защо тези ограничители са абсолютно излишни, че даже и пречат.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Can't argue with stupid - time wasting
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #625 on: 29.11.2017, 21:44:10 »
Столична община трябва да инвестира в триколки с роторен разбивач отпед.  :D

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #626 on: 29.11.2017, 22:40:18 »
Противно на очакванията на всички, в центъра и днес, и вчера видях велосипедисти! Това че СО не осигурява почистване на велоалеите, колкото и малко да са те, не означава, че всички са зазимили колелата и ще се качат отново на тях чак през март-април.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #627 on: 29.11.2017, 23:15:14 »
Столична община трябва да инвестира в триколки с роторен разбивач отпед.  :D

Има малогабаритни снегорини, пишеше го някъде по темата когато стана въпрос как ще се поддържа велоалеята по Дондуков. Само че - както и за много други неща у нас - липсва организация, а и изглежда тия снегорини са твърде малко на брой. Аз лично съм виждал една единствена, което при 50-60 км велоалеи явно е недостатъчно. Далеч по-лесно щеше да бъде ако велоалята можеше да се изчиства от минаващия нормален снегорин.

Offline niki88z

• Наистина съм луд
  • Извън релси!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 387296800
    • View Profile
    • Email
« Reply #628 on: 30.11.2017, 10:23:33 »
Противно на очакванията на всички, в центъра и днес, и вчера видях велосипедисти! Това че СО не осигурява почистване на велоалеите, колкото и малко да са те, не означава, че всички са зазимили колелата и ще се качат отново на тях чак през март-април.
Вярно е, има велосипедисти и в снежното време! Аз пък искам да похваля общината, защото велоалеята по бул. Гоце Делчев вчера беше добре изчистена и точно там видях хора с колела. Предполагам, че и тази по бул. България е била почистена, но не се загледах  :neznam:

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #629 on: 02.12.2017, 00:48:59 »
А слагат ли си зимни гуми на колелетата? Сигурно дори не знаят, че съществуват такива. Има ли кой да ги проверява и глобява, ако не са? Защото да караш колело по заснежен и/или заледен път създава много големи предпоставки за ПТП. Особено, ако велоалеята е тип "бул. Раковски".

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #630 on: 02.12.2017, 11:31:16 »
https://www.youtube.com/watch?v=GtEseNPenZM

Дали имат зимни гуми според теб?

edit: Между другото, улицата от клипчето изглежда много подобна на Раковска. Но аз виждам само велосипедисти и автобуси от ГТ. Къде са автомобилите ми е въпроса?
« Last Edit: 02.12.2017, 11:33:53 by Fantomas »

Online RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #631 on: 02.12.2017, 14:57:36 »
А слагат ли си зимни гуми на колелетата? Сигурно дори не знаят, че съществуват такива. Има ли кой да ги проверява и глобява, ако не са? Защото да караш колело по заснежен и/или заледен път създава много големи предпоставки за ПТП. Особено, ако велоалеята е тип "бул. Раковски".

Глупости на търкалета. Ти на велосипед качвал ли си се изобщо....

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #632 on: 02.12.2017, 16:36:58 »

edit: Между другото, улицата от клипчето изглежда много подобна на Раковска. Но аз виждам само велосипедисти и автобуси от ГТ. Къде са автомобилите ми е въпроса?

Улицата е само за велосипеди и градски транспорт. Ето тук е точното място, където е снимано.

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #633 on: 02.12.2017, 23:06:51 »
https://www.youtube.com/watch?v=GtEseNPenZM

Дали имат зимни гуми според теб?

Е кое и е общото с Раковска, велоалеята е съвсем отделна от улицата. И тротоар има между велоалеята и улицата. Ако примерно поднесе някой, няма никаква опасност да го бутне кола. Ама ако караш колело по хлъзгав участък и колите минават на сантиметри от тебе, това не е ли опасно, или не - това са глупости на търкалета?

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #634 on: 03.12.2017, 10:06:08 »
Kingpin, за съжаление май 90% от софиянци (и не само) са със сбъркано мислене като теб. И затова и сме на този хал. На Раковска не минават на сантиметри коли от мен, велоалеята е достатъчно широка. А клипчето го пуснах за пример! Защо един ден и Раковска да не изглежда така? Без автомобили, само с велоалея и градски транспорт. Но с тези управляващи и по-важното - със сбъркан народ няма как да стане.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Can't argue with stupid - time wasting
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #635 on: 03.12.2017, 10:10:03 »
Аз лично не мога да разбера какво толкова ѝ мъдрите на тази велоалея. Велоалеята и двулентовата вместо четирилентова организация на движението не са проблем. Проблемът е че културата и уменията на шофьорите за адекватно поведение в натоварен градски трафик клони към нулата и изглежда, че намаляването на броя на лентите е виновно за това, но според мен това не е така.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #636 on: 03.12.2017, 13:01:20 »
к
Kingpin, за съжаление май 90% от софиянци (и не само) са със сбъркано мислене като теб. И затова и сме на този хал. На Раковска не минават на сантиметри коли от мен, велоалеята е достатъчно широка. А клипчето го пуснах за пример! Защо един ден и Раковска да не изглежда така? Без автомобили, само с велоалея и градски транспорт. Но с тези управляващи и по-важното - със сбъркан народ няма как да стане.

Цялата Раковска е доста трудно да се направи такава. Ако разгледаш улицата в Копенхаген, и тя не е по цялата си дължина резервирана само за градския транспорт. Това, което е снимано е само разстоянието между две по-големи преки, тъй нареченaта Тraffic calming area или Living street. Aко ти е направило впечатление, забраната е само за транзитния трафик, преките имат свободен излаз към главната улица. Идеята е да се намали транзита, като се прекъснат в централните части осите и трафикът се прекарва на зиг-заг през същинския център. Така комбинирано с астрономически цени за паркиране се стимулира ползването на градския транспорт и велоинфраструктурата.

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #637 on: 03.12.2017, 16:36:46 »
Защо един ден и Раковска да не изглежда така? Без автомобили, само с велоалея и градски транспорт. Но с тези управляващи и по-важното - със сбъркан народ няма как да стане.

Ами да, що пък да не затвориме просто ей така един централен ключов булевард, аз не виждам причина...
Предлагам и бул. Евлоги Георгиев също да го направят такъв!   :rolleyes:

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #638 on: 04.12.2017, 18:46:19 »
A защо пък не? Но трябва да се създаде адекватна алтернатива на личния автомобил. В момента такава няма и донякъде разбирам много от хората, които не слизат от автомобила. Когато обаче може да стигнеш от повечето квартали до центъра или от квартал до квартал бързо, удобно и комфортно с ГТ или с велосипед, тогава алтернативата ще е налице.  Не е казано сега, може след 1, 2, 5 години... но някога това трябва да стане. В противен случай не ни очаква нищо добро. Един ден града ще колабира от пренасищане с автомобили и тогава никой няма да може да ни помогне.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #639 on: 04.12.2017, 22:26:27 »
За да се получи това трябва да се създаде реална възможност хората да ползват релсов транспорт+велосипеди, в момента това е невъзможно в София. Метрото ни приема велосипеди само събота и неделя или след 9, в трамваите не може да се превозват велосипеди, а във влаковете трябва да се купува отделен билет. По-бърз вариант от това за придвижване няма, гарантирано по-бързо от всяка комбинация с автобуси, защото не се чака по 20-30 минути връзка, а на разстояие от 3-4 километра, които се изминават с велосипеда си по-бърз от всеки автомобил, който се бори с общия трафик. Но докато стигнем до там има още бая време да мине.