Author Topic: Цените на горивата  (Read 40524 times)

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Цените на горивата
« on: 20.06.2008, 18:22:34 »
Не знам, дали темата е за този раздел, но трябва да я има.

В момента най-използваният бензин А 95Н е 2.44, а вижте тази статия:

До 18 месеца цената на петрола ще се удвои и ще стигне 250 долара за барел. Това заяви във вторник на конференция изпълнителният директор на руския енергиен гигант "Газпром" Алексей Милер, цитиран от Ройтерс. Милер прогнозира, че такова поскъпване неизбежно ще изтегли нагоре и цените на природния газ. Според анализатори на база на данните, представени от Милер и от зам.-председателя на "Газпром" Александър Медведев, може да се очаква, че при такова поскъпване на нефта природният газ може да скочи до 1500 долара за 1000 куб.м. В момента цените на природния газ към Европа се движат около 410 долара за 1000 куб.м, стана ясно във вторник.

Направо не ми се мисли, скочи ли петрола толкова много, то какви фатални последствия би имало за икономиката не само на нашата страна!

Online emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #1 on: 20.06.2008, 18:45:55 »
Темата е интересна. А я споделете какви са цените на дизела, пропан бутана, метана и другите бензини по бензиностанциите у нас, че аз нямам наблюдения.
мур

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
Цените на горивата
« Reply #2 on: 20.06.2008, 19:28:30 »
Стига апокалипсиси, никой няма да позволи цената на барел суров петрол да превиши 200 долара максимум. Премине ли 150 $ ще се задействат промени в акцизи и облагания и край на света няма да има. Факт е обаче, че на нефтените продукти трябва все по-малко да се разчита и да се разработват алтернативни и биогорива.

Емо-В момента дизела е в границите 2.55-2.60;А95Н-2.40-2.45;Пропан бутан - 1.07-1.10
НЕ на хейтърството!

Offline Knoxville

• Нямам спирка
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #3 on: 20.06.2008, 19:34:23 »
На места стига и до 1.12 пропана

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
Цените на горивата
« Reply #4 on: 20.06.2008, 19:50:04 »
Между другото трябва да почнат да се замислят за инвестиции в подобряване на рафинериите, защото не може да правят дизел с технологии от миналия век. така е нормално да не могат да смогнат на търсенето на нафта. Все пак е отпаден продукт на бензина и нарочно се вдига цената тъй като не могат да смогнат на търсенето.
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline lud_pi4

• Нямам спирка
  • За запазване историята на ГТП
    • View Profile
    • Email
Цените на горивата
« Reply #5 on: 24.06.2008, 16:50:45 »
А за метана колко стигаха цените,че не съм ходил до станцията скоро, за да видя.      

Online difian

• Урбанистът
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Цените на горивата
« Reply #6 on: 24.06.2008, 20:00:46 »
Aз си водя на таблица сметка за разходите по колата и за горивото от началото на годината данните са следните- януар съм почнал при цени 2,10 за литър, а сега съм на 2,43.За тези шест месеца средната цена е 2,25.

Offline Svetoslav

• Наистина съм луд
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #7 on: 24.06.2008, 21:45:56 »
Хората са много изнервени от цените на горивата и не се знае дали няма да се предизвика и у нас национален протест на всички шофиори (не само на професионлните) заради цените на горивата. Ако има такъв аз бих отишъл защото това засяга и мен. Смятам че в България има изкуствено надуване на цените и трябва да се направи някво проучване от държавата. Не може щом скочи цената на суровия продукт и на бензиностанциите още не снабдили се с него това да се отрази на цените, намаляване обаче няма когато цените на суривините намалеят понеже още имало от тези горива със старата цена. Опитват се да ни правят на глупаци вече.

Online blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Цените на горивата
« Reply #8 on: 24.06.2008, 22:17:06 »
Quote from: 2158
Хората са много изнервени от цените на горивата и не се знае дали няма да се предизвика и у нас национален протест на всички шофиори (не само на професионлните) заради цените на горивата. Ако има такъв аз бих отишъл защото това засяга и мен. Смятам че в България има изкуствено надуване на цените и трябва да се направи някво проучване от държавата. Не може щом скочи цената на суровия продукт и на бензиностанциите още не снабдили се с него това да се отрази на цените, намаляване обаче няма когато цените на суривините намалеят понеже още имало от тези горива със старата цена. Опитват се да ни правят на глупаци вече.
Че цените на суровините се вдигат, това е ясно. Ясно е и че спекулантите по веригата увеличават печалбите си, които са процент от полуделите цени на горивата.
Но за съжаление основен финансов принцип в ЕС е бюджетът (на ЕК и на държавите) да се закърпва именно на налозите върху горивата. Акцизът е твърда сума, но ДДС е процент и това значи, нови милиарди евро в хазната на Брюксел. Затова именно в ЕС цените на горивата са световни рекордьори (тук-там с изключения като Турция, Швейцария и Норвегия - но и те са европейски държави).
Всеизвестна е максимата на Вуте - "И 5 лв да стане бензино - че карам, и 5 ст да стане - че краднем", така че освен да разчитаме натиска на френските рибари, гръцките трактористи и полските селяни да стигне до Блюксел, друго май не ни остана. Ако примерно Франция намали акциза, едва ли в предизборната година нашите ще посмеят да не го направят.
« Last Edit: 24.06.2008, 22:18:21 by blagun »

Offline LG_

• Строител
  • Модератор
  • Нямам спирка
  • for a better infrastructure
    • ICQ Messenger - 354966774
    • View Profile
    • Email
Цените на горивата
« Reply #9 on: 25.06.2008, 10:48:40 »
Quote from: blagun
Ако примерно Франция намали акциза, едва ли в предизборната година нашите ще посмеят да не го направят.

Сто процента няма да го намалят. Това което нашите политици посочиха че са "отвоювали" от Брюксел е замразяване на вдигането му за 2 години и едва ли зе поискат друго от ЕК.

А относно това, че бюджетите на държавите в ЕС се пълнят от налозите върху горивата - да, вярно е . Колкото по-висока цена на горивото толкова повече влиза и като данъци. Но всичко си има граници. Тази схема наистина действаше, когато барела петрол се повишави от от 75 на 90 например (миналата година), но сега когато цената стигна 135 това генерира висока инфлация и новите милиарди евро допълнителен приход се оказват "кухи" пари с намалена платежоспособност.

За мен причината за високите цени се корени в самата схема на действие на финансовите пазари - контролирани от спекуланти.
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.(Марк Твен)

Quote from: geogregor
Underground trains already resemble more of the cattle transports than transportation system for humans.
Actually cattle could never be transported in such awful conditions due to animal welfare regulations. But no one gives a damn about how Londoners travel!

Offline sencko

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #10 on: 25.06.2008, 11:22:58 »
Като гледам движението и какви коли се карат явно цените са ниски - има само плюсове ако цената се вдига - по ефективни средства за придвижване има, но никои не ги ползва.... Не виждам хората да си купуват коли съобразно техния разход и ефективност.
дори да се вдигне 2 пъти цената на бензина - ако движението в града намалее разхода да стигнеш от точка А до точка Б ще е същия ...

Защо всички реват за цените на бензина, а никой не се интересува за велоалеи и подобряване на алеите за пешеходци примерно? За парите за които ще се направи една улица ще се направят 20на пъти по дълги вело алеи ако не и повече ... А в западна европа където явно са по прости това са го решили първо...

Защо навсякъде по извънградските пътища има недомислени ограничения и странни меко казани маршрути? Какво пречи ако пътя минава през село - той да се огради с шумоизолиращи огради, да се сложи подлез и вместо само да трябва да се ускорява и намалява (където е разхода) да се поддържа една средна скорост - така и инцидентите ще намалеят и всичко ще е наред?

Или КАТаджиите вместо само да клечат и да гледат да изкарат някой лев да се занимават и с превенция? Не съм видял спрян камион при температура на асфалта над 35 градуса ... или като видят, че се образува колона зад някое ППС да го спрат за малко?
« Last Edit: 25.06.2008, 11:26:00 by sencko »

Online blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Цените на горивата
« Reply #11 on: 25.06.2008, 11:41:22 »
Quote from: sencko
Като гледам движението и какви коли се карат явно цените са ниски - има само плюсове ако цената се вдига - по ефективни средства за придвижване има, но никои не ги ползва.... Не виждам хората да си купуват коли съобразно техния разход и ефективност.
При покупката на кола хората са наясно, дали към по-икономична или към по-комфортна да се ориентират. Не може да се каже, че основните европейски производители не работят по икономичността. Напротив, постигнатото не е малко, но имай предвид, че по-икономични са по-новите модели. Но те са и по-скъпи.

Пример: Старата ми А6-ца при 164 к.с. гореше 10-10.5 на сто. новата А6-ца гори 9.5 на сто при 230 к.с. И двете са бензинови, 6-цилиндрови, на един и същ производител, но едната е 1998-ми набор, другата - 2005-ти. Но старата струва към 13-14 хил.лева, а нова - 66 хиляди.

Цялата тъпотия на нашава държава е, че данъчно се стимулират собствениците на стари бандури - това не е така не само в Западна Европа, но даже и в Румъния.

Offline sencko

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #12 on: 25.06.2008, 11:59:44 »
Цялата тъпотия на нашава държава е, че данъчно се стимулират собствениците на стари бандури - това не е така не само в Западна Европа, но даже и в Румъния.
С това съм супер съгласен - няма смисъл кола която замърсява повече, по-опасна е за околните и за шофьора си да има 10ки пъти по нисък данък от нова кола, с малък разход и всякакви системи за безопасност ... Така никой не се стимулира да си замени старата трошка с нова ( а старите коли по мое мнение трябва да имат мноого висок данък и да можеш да притежаваш такава само ако си колекционер и си ги прежалил парите - докато новите трябва да се субсидират по някакъв начин...)

Offline LG_

• Строител
  • Модератор
  • Нямам спирка
  • for a better infrastructure
    • ICQ Messenger - 354966774
    • View Profile
    • Email
Цените на горивата
« Reply #13 on: 25.06.2008, 12:12:14 »
Защо всички реват за цените на бензина, а никой не се интересува за велоалеи и подобряване на алеите за пешеходци примерно? За парите за които ще се направи една улица ще се направят 20на пъти по дълги вело алеи ако не и повече ... А в западна европа където явно са по прости това са го решили първо...

Тука бъркаш малко проблемите.
Високите цени на горивата влияят както на производителите така и на на крайните потребители на стоки и услуги. На тебе няма да ти е все едно дали билетчето за ГТ ти е 70 ст. или 1 лев, нали. Недоволен си от последствието на високата цена на нафтата.
Докато проблемът с велоалеите и е свързан по-скоро с управленска немощ от страна на Общината. Като връзката на велоалеите с цената на петрола е толкова доколкото разходите за построяването им ще са по висои.
Като обществото трябва да има критично отношение и по двата проблема!

Защо навсякъде по извънградските пътища има недомислени ограничения и странни меко казани маршрути? Какво пречи ако пътя минава през село - той да се огради с шумоизолиращи огради, да се сложи подлез и вместо само да трябва да се ускорява и намалява (където е разхода) да се поддържа една средна скорост - така и инцидентите ще намалеят и всичко ще е наред?

Околовръстните пътища на селата у нас за съжаление с малки изключения почти липсват. Неможе и дума да стане да се прави сравнение между това тежкотоварния трафик да минава през населено място или покрай него. А шумоизолиращи прегради в малките населени места (вероятно по бордюрите имаш впредвид) никъде не съм виждал
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.(Марк Твен)

Quote from: geogregor
Underground trains already resemble more of the cattle transports than transportation system for humans.
Actually cattle could never be transported in such awful conditions due to animal welfare regulations. But no one gives a damn about how Londoners travel!

Offline sencko

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #14 on: 25.06.2008, 13:16:59 »
В Германия извънградските пътища като не може да се избегне минаването през населено място са с огради - не с ограничение 50 ;-)
и то не само аутобаните ...

За билетчето за ГТ - там системата е порочна - себестойността при правилно управление ще е по ниска или поне ще има някаква икономическа обосновка ... Иначе е лесно да вдигнеш цената за електротранспорта заедно с тази за автобусите (при 18% предлагано повишение на цената на тока - това ще рече да стане 80 стотинки не 1 лв).

за цената на горивото - ми ще се използват други канали за дистрибуция и разходите ще се оптимизират... Единственото което ми се струва. че не може да се избегне е селското стопанство - но там мисля, че има облекчения за акциза ...

Offline Muslon

• Маниак
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #15 on: 25.06.2008, 13:19:51 »
Ако примерно Франция намали акциза, едва ли в предизборната година нашите ще посмеят да не го направят.
Няма по една проста причина: краят на тази година е последното им сигурно (все пак на изборите не се знае какво ще стане) харчене на излишък, а вдигането на цените на бензина се отразява прекрасно върху събиращият се излишък. Неслучайно вече се чу, отсега да започнат да се усвояват тези пари (ей, ама "усвоявам" е страхотна дума).

Online blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Цените на горивата
« Reply #16 on: 25.06.2008, 16:48:17 »
Quote from: Muslon
Няма по една проста причина: краят на тази година е последното им сигурно (все пак на изборите не се знае какво ще стане) харчене на излишък, а вдигането на цените на бензина се отразява прекрасно върху събиращият се излишък. Неслучайно вече се чу, отсега да започнат да се усвояват тези пари (ей, ама "усвоявам" е страхотна дума).
Точно това имах предвид! През тази година технически няма как да се пипа акцизът, а догодина е ясно, че друг ще харчи излишъка (ББ още отсега слюноотделя). Освен ако тройната коалиция не си гласува да го харчи на тримесечие.

Offline Muslon

• Маниак
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #17 on: 25.06.2008, 17:22:25 »
Освен ако тройната коалиция не си гласува да го харчи на тримесечие.
Което като се има предвид апетитът й като на триглава ламя, няма да ме учуди. Не знам обаче доколко законово това е възможно. Естествено може да решат част да похарчат за предизборни подаръци (една коледна пенсия и т.н.), с надеждата да вдигнат някой и друг процент.

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
Цените на горивата
« Reply #18 on: 25.06.2008, 19:42:52 »
Всъщност ние акцизи няма как да намаляваме тъй като са ни още ниски нивата. Единственото, което можем да направим е да се играе с ДДС-то на горивата.
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Цените на горивата
« Reply #19 on: 01.07.2008, 02:41:37 »
Нормално е да се вдигат цените на петрола, все пак запасите намаляват и до 50 години няма да има. Разбира се, това не пречи на някои хора да спекулират с цените на петролните продукти.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община