Author Topic: История на софийския трамвай  (Read 76450 times)

Offline dj_the_bus

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Николай Попов
    • Email
Re: История на софийския трамвай
« Reply #500 on: 29.10.2018, 01:21:12 »
А прощавайте за некомпетентността- Трамваят за Бояна бил ли е вързан с Борис 3? И има ли останали документи и снимки с разписания, разположение на спирките и тн?

Online IKAR

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #501 on: 29.10.2018, 06:05:01 »
Да, тръгвал е от сегашната спирка Павлово на 5-цата. За целта между двата коловоза е имало бретел-връзка. Оттам по бул. Пушкин, който си е бил черен селски път, после излиза на неговата пресечка с бул. България и още малко нагоре. Коловозът е бил само един, с открито полагане, с малко удвоено участъче в средата с цел разминаване. Официалната причина да го махнат е, че зимата често се е случвало заради снегонававания линията да бъде блокирана. Наклонът не е допускал да се използва трамваен снегорин, камион-снегорин също не е можел да мине заради откритото полагане. На тази линия са работили само най-опитните ватмани. Имаше снимки, но трябва да се поразровим....
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #502 on: 29.10.2018, 09:36:01 »
Браво, успял си да я спасиш, наистина е ценна снимка. Можеш ли да я сканираш в по-добра резолюция и да я пуснеш, за да видим някои детайли?

Трябва първо да я разпечата в читав размер, защото е диапозитив Кодак. Аз разпечатвам моите на пл. Македония във фотото. Размер А4 е 10 лева. Става за два дни.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #503 on: 29.10.2018, 11:12:06 »
Ако е стандартен размер диапозитив имам възможност да го сканирам в добра резолюция без да се налага да се плаща за фото.

Offline qwerty95

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #504 on: 29.10.2018, 12:04:29 »
А прощавайте за некомпетентността- Трамваят за Бояна бил ли е вързан с Борис 3? И има ли останали документи и снимки с разписания, разположение на спирките и тн?

Виж снимката и чертежите 1-2 страници назад. На снимката се вижда, че е стигал до под сегашното продължение на бул. България.

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #505 on: 29.10.2018, 12:40:13 »
Е нагоре става много стръмно няма как да отива чак там. Линията е плодължавала малко над околовръстното, горе-долу там където започва да става много стръмно. Махнали са я защото нагоре се е заселило доста, технически е невъзможно да се продължи още заради наклона и са пуснали автобус 107, който да обслужва и горната част на Бояна. Всъщност трамвайчето е обслужвало повече Павлово отколкото Бояна, от Бояна само най-долните къщи. Нагоре има много ходене пеш по баир от последната спирка.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline greg

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #506 on: 29.10.2018, 14:20:20 »
  Линията е плодължавала малко над околовръстното, горе-долу там където започва да става много стръмно. ...........

Не е чак толкова малко. По ул. Маломир е трамвайчето до ул. Чукар.
Друга причина е изграждането на бул.Пушкин, все пак е необходим хубав път към и около Резиденцията, тогава бул.България още го няма.

Offline София 100

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #507 on: 03.11.2018, 10:39:50 »
Трамвайна мотриса  BBC по ул. Левски, около 1906г. Източник:   www.delcampe.net/fr/collections/cartes-postales/bulgarie/jfc-151-bulgarie-sofia-levskygasse-animee-avec-tram-653742091.html
« Last Edit: 03.11.2018, 10:41:41 by София 100 »
"Никога нищо не изчезва! Животът е кръг. Всичко се повтаря и от всичко има нужда, когато му е време. "

Offline TheShadow

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
    • Email
« Reply #509 on: 07.11.2018, 15:07:07 »
Трябва първо да я разпечата в читав размер, защото е диапозитив Кодак. Аз разпечатвам моите на пл. Македония във фотото. Размер А4 е 10 лева. Става за два дни.

Днес пристигна, разкошен малък Kodachrome слайд.  :D
Благодаря за съвета, ще се възползвам, тези дни ще посетя въпросното фото.
Искам да имам снимката в голям формат, ще я сканирам и за вас.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #510 on: 18.11.2018, 23:27:18 »
Днес тези двата отново се търгуваха.
Снимани са на 26-ти май 1970 г.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline TheShadow

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
    • Email
« Reply #511 on: 19.11.2018, 10:14:24 »
Днес тези двата отново се търгуваха.
Снимани са на 26-ти май 1970 г.

Купих Комсомолеца, за Републиката не успях да се преборя.
Между другото слайда с Републиката е по-различен от този, който е излизал преди, макар и мотрисата да е същата.

Offline qwerty95

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #512 on: 19.11.2018, 21:18:35 »
Поздравления!
Между другото и снимката с Комсомолеца е орязана малко по-различно от предишната качвана.

Offline София 100

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #513 on: 19.11.2018, 21:59:35 »
Трамвайна мотриса Шарлероа по ул.Витоша, 1920г. Източник:  https://www.delcampe.net/en_GB/collectables/postcards/bulgaria/bulgaria-1920-sofia-vitoshka-street-216848269.html
"Никога нищо не изчезва! Животът е кръг. Всичко се повтаря и от всичко има нужда, когато му е време. "

Offline TheShadow

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
    • Email
« Reply #514 on: Yesterday at 12:00:25 »
Поздравления!
Между другото и снимката с Комсомолеца е орязана малко по-различно от предишната качвана.

Прав си, имаш отлично око за детайла. Не е само орязването, снимките са различни, очевидно са щракнати бързо една след друга. Най-явно си личи по жената с черния шлифер зад трамвая.