Author Topic: История на софийския трамвай  (Read 138961 times)

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
Re: История на софийския трамвай
« Reply #880 on: 11.06.2020, 21:29:14 »
Мислех че сградата на мястото на блока на магазин София е паднала по време на войната.
The Grand Tour

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #881 on: 11.06.2020, 21:44:35 »
Сградата с магазин София и над него беше проектирана за хотел, но така и не стана за хотел. Мисля че 1967 год. беше вече построена.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #882 on: 11.06.2020, 23:25:55 »
Според други източници е била за Музея за историята на София, в последствие в нея се настаняват началниците - диспечери в градския транспорт.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #883 on: 12.06.2020, 00:32:09 »
Според други източници е била за Музея за историята на София

Ако си влизал в сградата, щеше да си видял разположението и стаите-дълги коридори и стаи с санитарни възли на всички етажи без последния.
 Първия етаж над магазин София мисля също беше различен, май там би трябвало да е рецепцията. ЦГМ беше на последния етаж където разположението е друго и със зала.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #884 on: 12.06.2020, 12:35:48 »
А някога имало ли е апартаменти за живеене в тази сграда? И сега за какво се използва, офиси ли са само или има и апартаменти за живеене?

Ако това и бил замисъла навремето е било доста модерно решение, на сграда със смесени функции. Хотел, офиси и апартаменти.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #885 on: 12.06.2020, 14:45:47 »
А някога имало ли е апартаменти за живеене в тази сграда?

Напълно е възможно да е имало апартаменти, не съм бил на всичките етажи, бях дете и баща ми ме е водил по не знам какъв повод на два три етажа, даже нямам спомен дали асансьор е имало.
Сега си нямам на идея за какво се използуват, и дали са преустроявани. Навремето е възможно да са имали на идея да използуват хотела за Световния младежки фестивал през 1968 година, но нямам спомени да е имало струпване на хора от различни националности на мястото. А баща ми работеше на павилион до джамията а аз 11 годишен продавах сладолед на клечка-Ескимо пред павилиона. А под магазин София в мазетата имаше и склад на павилиона за разните стоки, а отзад в двора имаше и два хладилника за сладоледите.

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #886 on: 12.06.2020, 15:01:09 »
Преди време четох статия за тази сграда в официалното общинско списание "София" в брой от началото на 60-те - 1960 или 1961 г. (когато е завършен комплексът), където пишеше, че първите етажи на ниското тяло са проектирани и предвидени за музей на София, като имаше снимки и на разкопките от крепостната стена, неслучайно интегрирани в подземния етаж (подобно на Централни хали). В последния момент, доколкото знам вече от разкази на хора, поради недостига на търговски площи в София се решава вместо от музей, тези пространства да се използват за универсален магазин "София". Възможно е останалите части също да са били предвидени за общински служби, администрации на общински предприятия, а може би и за кметство...   

Offline Metan

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #887 on: 12.06.2020, 20:53:27 »

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #888 on: 02.07.2020, 21:03:59 »
Снимки от класик кар форума:
https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,1468.2120.html

Снимката на пл. Славейков пишеше, че е от края на 1940-те години.

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #889 on: 02.07.2020, 21:08:32 »
Снимката на пл. Славейков пишеше, че е от края на 1940-те години.

При всички положения е преди 1944 година.

Offline Metan

• View Profile
« Reply #890 on: 03.07.2020, 10:13:18 »
Снимката е след 1948, защото трамвай 2 вече е по Графа до Семинарията.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #891 on: 12.07.2020, 12:30:36 »
Тази май не е показвана до сега
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline Bad_Bobby2009

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • https://www.youtube.com/channel/UCzFqjFrdCRpLtZEEAHM1AEw/featured?view_as=subscriber
    • Email
« Reply #892 on: 19.07.2020, 01:04:18 »
Изядох темата от кора до кора, но и тук не видях снимка на пресичането с ЖП линията при Надлез Надежда на едно ниво... :)

Offline Metan

• View Profile
« Reply #893 on: 20.07.2020, 00:26:28 »
Мисля, че такава снимка още не е публикувана. Не казвам, че никой не е снимал, но тук такава снимка не е пускана.

Offline София 100

• View Profile
    • Email
« Reply #894 on: 20.07.2020, 22:09:34 »
"Космонавт" по линия №1, заснет на пл. "Св. Неделя" през 60-те години и двуосна композиция по тм 4 или 10 пред Ректората на СУ.
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна