Author Topic: Градският транспорт във Великобритания  (Read 43911 times)

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
Първо искам да се извиня,че снимките в този(и може би някои от следващите)постове няма да са мой.Проблемът е ,че не пиша от собствена машина.

Сега първо да обясня какво представлява Лондон.Населението на централната част е приблизително 7-8 милиона,а на областа е около 13-14 милиона(областа и града са горе-долу едно и също нещо,защото повечето е застроено и свързано с градски транспорт).Транспортът се състои от автобуси,трамваи и всякакъв вид тежки железници и е денонощен,но с промени.Всички трамваи изглеждат така:

(стандартно междурелсие)
част от надземната железница:

http://dlr-admin.appius.com/uploads/photogallery/Generic%203.JPG
http://dlr-admin.appius.com/uploads/photogallery/New%20DLR%20Rail%20Car%202.JPG
http://dlr-admin.appius.com/uploads/photogallery/Generic%205.JPG
http://dlr-admin.appius.com/uploads/photogallery/DLR%20Canary%20Wharf.JPG
http://dlr-admin.appius.com/uploads/photogallery/New%20DLR%20Vehicle%20Launch.JPG

Дължината на метрото е около 400км. 55% е всъщост над земята и е най-дългото и най-старото в света.Има 268 гари и станции.Използва стандартно междурелсие.

Автобуси има всякакви(повечето двуетажни,всички съчленени са Citaro).
Всички са нископодови с изключение на Routemaster-ите по 2 линий.

http://www.tfl.gov.uk/resources/corporate/media/pressimages/rez-high/high_bus_diff_sizes.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2144/2009602080_8bd2a4f5ae.jpg?v=0
http://farm3.static.flickr.com/2240/2110559457_cddfc173c6.jpg?v=0

Таксуването е,естествено, електронно с безброй много видове карти и билети.

В момента има план за нова трамвайна мрежа,независима от сегашната,разширява се железницата до олимпийският стадион за олимпийските игри през 2012 и има конкурс за нови Routemaster-и.Всеки може да участва като изпрати негов дизайна на новата машина с цел за олимпийските игри автобусите да изглеждат така ,както пътниците желаят.

За сега толкова.Ако има въпроси питайте. :D
« Last Edit: 19.04.2018, 09:04:50 by mitakis »
Keith Keller (67018) - - (92042) Honegger

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Re: Градският транспорт в Англия
« Reply #1 on: 16.07.2008, 18:54:32 »
Аз нямам толкова питане, а по-скоро искам да уточним нещо.Това в Лондон не е трамвай в класическия смисъл, а същата работа като парижките трамваи- железница, покриваща нуждите на места, където метро и градска железница биха били нерентабилни.А сега за олимпиадата сигурно и ел.автобуси ще пуснат и всякакви там хай-тек простотии, демонстриращи от една страна мощта и напредъка на Англия, а от друга "загрижеността" за природата, човека и т.н. В тази връзка има идеи за пускането на няколко тона тролейбусни толеи, като разбира се не става въпрос за Зиу или Икарус, например, а за подобни простотии: http://www.tbus.org.uk/wlt.htm

Мен ми е интересно да се поговори за оправлението на транспорта в града за ТфЛ и концесионерите, които впрочем са и транспортни оператори в национален и международен план- Фърст, Арива, Лондон Сентрал и т.н.

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
« Reply #2 on: 16.07.2008, 20:11:00 »
                             Трамвай                  Тролейбус
Cost per Kilometre     £21 – 32 million     £13.5 – 20 million

Тия нямат акъл при харченето на пари. Трябва да им покажем, как се строи и поддържа метро трасе за 400 000лв! та да обърнат очи...
http://bgtransport.org/

Евгени Крусев = Любомир Христов = Велизар Стоилов = предател на обществения транспорт в София.

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #3 on: 17.07.2008, 12:54:45 »
Аз нямам толкова питане, а по-скоро искам да уточним нещо.Това в Лондон не е трамвай в класическия смисъл, а същата работа като парижките трамваи- железница, покриваща нуждите на места, където метро и градска железница биха били нерентабилни.А сега за олимпиадата сигурно и ел.автобуси ще пуснат и всякакви там хай-тек простотии, демонстриращи от една страна мощта и напредъка на Англия, а от друга "загрижеността" за природата, човека и т.н. В тази връзка има идеи за пускането на няколко тона тролейбусни толеи, като разбира се не става въпрос за Зиу или Икарус, например, а за подобни простотии: http://www.tbus.org.uk/wlt.htm

Мен ми е интересно да се поговори за оправлението на транспорта в града за ТфЛ и концесионерите, които впрочем са и транспортни оператори в национален и международен план- Фърст, Арива, Лондон Сентрал и т.н.

Ами съвсем нормални трамваи са си,не разбирам какво точно имаш предвид. :)
Що се отнася за екстрите за олимпиадата-добре са дошли,ако ще да го правят и поради слънчевото затъмнение. :rolleyes:
Проект за тролейбуси в изпълнение в момента няма,това е просто фен сайт.
Ако не вали(което ме съмнява) тази събота,ще гледам на направя някоя и друга снимка.
Относно TFL ,общината и кметът упражняват диктат над фирмите оператори и за разлика от България немогат да правят каквото си искат по отношение на паркът.
Под ел. автобуси предполагам имаш предвид Fuel Cell Citaro-то:
http://www.platinummetalsreview.com/images/articles/50/1/cameron-1-8-06jan-f2.jpg
или Hybrid Electric на The Wright Group.

Offline Muslon

• Маниак
    • View Profile
« Reply #4 on: 23.07.2008, 15:39:07 »
Метрото макар и да използва стандартно междурелсие, не се ли делеше на два "вида" според профила на тунела?

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5 on: 23.07.2008, 16:24:10 »
Не, според вида на състава. Тези които обслужват градските линии са "The Tube". Тези който облужват предградията са градски железници, които имат общи станции с "The Tube".
The Grand Tour

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #6 on: 23.07.2008, 16:28:09 »
Метрото макар и да използва стандартно междурелсие, не се ли делеше на два "вида" според профила на тунела?

Да,дели се на Deep Level и Subsurface.

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #7 on: 22.08.2008, 13:57:45 »
Мда...

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #8 on: 22.08.2008, 14:06:24 »
Още..

Offline rebelheartous

• Запален по ГТ
    • ICQ Messenger - 161516830
    • View Profile
« Reply #9 on: 22.08.2008, 19:17:37 »
Ъъъ... какви са тия драсканици по платното на предпоследната? :blink:

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #10 on: 22.08.2008, 19:53:45 »
Ъъъ... какви са тия драсканици по платното на предпоследната? :blink:

Тъй, като по UK платната бъка от знаци,някой си е направил шега и е добавил още.  :)

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #11 on: 02.02.2009, 01:31:18 »
Гледам че тази тема не е актуализирана. Ето малко пресни снимки от вчера и днес.
Част от автобусната спирка пред гара Виктория. Един стар Денис завива към Виктория.
Ситаро на Арива на път от Бъкингам към Виктория.
« Last Edit: 02.02.2009, 01:42:17 by tauri »
The Grand Tour

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #12 on: 02.02.2009, 01:41:37 »
И малко автобуси от Трафалгар скуер. На втората снимка можеше да останете без таури. На платното пише "Watch left" ама кой да гледа. На третата снимка сребристо сивия отива към летище Хийтроу в този цвят е по случай сребърният юбилей на кралицата. Един стар "original double decker"
« Last Edit: 02.02.2009, 01:44:46 by tauri »
The Grand Tour

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #13 on: 02.02.2009, 04:40:07 »
Сивият Routemaster не е ли по 9H? 9H и 15H винаги си се движат,не е само за юбилея,иначе за цвета не споря. :)

tram_lover

• Guest
« Reply #14 on: 02.02.2009, 12:02:30 »
Стархотни снимки! Може ли един въпрос относно Лондон. През 2006 лятото бях там. Най-често използвах така наречената Северна линия, обаче нали харесвам ГТ доста често се разкарвах из града с други линии на метрото. Въпросът ми е към тези, които също са били там. Искам да ми кажете името на една линия, която използвах. Сега не мога да се сетя дали беше метро или тип градска железница. Вагоните са по-сатри от тези по Северната линия, освен това вътре седалките не са с лице към пътеката ами по опсока на движението, обърнати са както седалките на рейсовете и тролеите напред. Мисля, че по-скоро е железница, защото до колкото помня имаше два коловоза за двете посоки, станцията приличаше повече на гара. Не съм сигурен, но мисля, че е кръговата линия (Circle line) поне влакчетата от нея ми приличат на тези на които се возех, но може да греша - снимките в Уикипедия не са много ясни.

Едит: ако отидете в Лондон - за дълго возене в метрото има една доста готина линия Пикадили, помня, че тя минава през доста зелени места:

« Last Edit: 02.02.2009, 12:31:06 by tram_lover »

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #15 on: 02.02.2009, 12:29:39 »
Може би си ползвал Метрополитан или Източната? Мотриси А60 и А62.Ако е била Източната-сега е закрита за удължаване и трябва да стане част от Надземната железница,т.е. нови мотриси Bombardier Electrostar.

A60:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/01/A60_Stock_Interior_2007.jpg

tram_lover

• Guest
« Reply #16 on: 02.02.2009, 12:49:56 »
Ами нещо опдобно, обаче на тези вратите са с 2 крила. Онези бяха с единични врати. Дано не ме лъже паметта, че съм само на 20.  :D

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #17 on: 02.02.2009, 13:07:53 »
Ами нещо опдобно, обаче на тези вратите са с 2 крила. Онези бяха с единични врати. Дано не ме лъже паметта, че съм само на 20.  :D

D78 по Дистрикт(но седалките им са настрани) или си ползвал мотриса до предградията(там са много линии и незная по коя е имало с еднокрили врати)  :)

Освен Пикадили,силно препоръчвам да се повозите и на DLR-то. ;)
« Last Edit: 02.02.2009, 13:09:37 by Beer »

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #18 on: 02.02.2009, 17:47:59 »
За всички, които превъзнасят, как на запад чистели всяка снежинка в миг, ето как се справя с МГТ Лондонската голяма община, не на шега изненадана от снега:

Quote from: в-к Дневник
Бялата премяна струва на Лондон над 1 млрд. паунда
От Дневник Последна промяна в 17:27 на 02 фев 2009
Шест милиона и четиристотин хиляди – това е броят на жителите на Великобритания, които според Федерацията на дребния бизнес днес не са успели да стигнат до работните си места, в следствие от натрупалия сняг. Това е близо една пета от населението в работоспособна възраст.

Мразовитото време засегна всички сектори на икономическия живот. Множество самолетни полети бяха отменени, намаля обемът на търговията на фондовата борса. Почти несъществуващи са и продажбите на заведенията за бързо хранене, които обикновено разчитат на големия поток от работещи.

Заради неосъществените полети акциите на "Бритиш еъруейс" загубиха 4,25 процента от стойността си, а компанията е само един от многото губещи.

По данни на Центъра за икономически и бизнес изследвания (CEBR) дневният вътрешен продукт на Великобритания възлиза на 4,5 млрд. паунда. Ако двадесет процента от населението имат нулева продуктивност през деня, налице е загуба от 900 милиона, пресметна ръководителят на CEBR Дъглас Макуилямс, цитиран от Би Би Си.

Липсата на транспорт се отразява и на няколкото хиляди компании, занимаващи се с бързо оборотни стоки и строителство. Техните щети тепърва ще се изчисляват.

За неудобство на редовите островитяни, свикнали на мека зима, и за ужас на бизнеса метеоролозите не вещаят скорошно подобрение на времето. Прогнозата за късния следобед е, че валежите ще се засилят, а на места се очакват снежни преспи от по 20-30 сантиметра.

Сняг се очаква да вали поне до сряда, докогато и температурите ще останат около нулата

tram_lover

• Guest
« Reply #19 on: 02.02.2009, 19:36:45 »

D78 по Дистрикт(но седалките им са настрани) или си ползвал мотриса до предградията(там са много линии и незная по коя е имало с еднокрили врати)  :)

Освен Пикадили,силно препоръчвам да се повозите и на DLR-то. ;)

Ами едно от двете. А може да съм се объркал за седалките - все пак аз обикалях доста и по доста линии и сега ми е размито. А и тогава беше адска жега (лятото на 2006).  :D
По-скоро съм се объркал за седалките. Ето тази станция (Temple underground station) е накара да си спомня. Виждат се двата коловоза, и станцията определено ми прилича на гара:

Като цяло метрото на Лондон ми хареса. За разлика от него, софийското не ми върши работа, защото не стига до моя квартал, пък и той е близо до центъра. Друго което ми хареса е, че там използват доста и различни видове влакчета и метросъстави. И дори старите са доста добре поддържани.

Сега като се замисля май не трябваше да хабя толкова време за курса (бях на курс към школата ми по английски), колкото да се разхождам. Трябваше и да направя снимки от ГТ на Лондон вместо да снимам само забележителности. Дано, ако някога пак ида там, да го направя и този път да си прекарам още по-добре.

За мен използването на ГТ е нещо като хоби - обичам превозните средства и да се возя на тях. А в Лондон човек знае защо си дава парите за ГТ - влакчетата бяха много чисти. На софийското съм се возил когато го откриха и нашите бяха чисти, но ако ида сега кой знае какво ще видя. И системата им за таксуване ми хареса - още пазя своята Oyster card. Тяхната система с карти работи по-добре от нашата.

За толкова голям град (населението е повече от това на България!) Лондон е доста подреден и чист, определено София (пък и други наши големи градове) има какво да научи. Единственото, което не ви хареса в Лондон са прекалените навалици, все пак в София са по-малки, обаче и с това се свиква.
« Last Edit: 02.02.2009, 19:57:47 by tram_lover »