Author Topic: Уредби за съобщаване на спирките  (Read 52600 times)

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Re: Уредби за съобщаване на спирките
« Reply #440 on: 11.01.2019, 11:15:35 »
Сега остава и водачите да не се научат да "хакват" системата по друг начин. Принципно дори Конекто ЛФ трябва да имат говорители в плафоните, но дали физически съществуват не знам.
В някои Т6Б5 във водещия вагон има добро оповестяване, но в задния или липсва, или е много тихо.

Offline kom6ito

• Маниак
  • Citaro
    • View Profile
« Reply #441 on: 11.01.2019, 11:52:04 »
В тези на Карат има колонки в плафоните. Един път ми си се стори, че звучи БНР, а веднъж мисля, че беше включен микрофона на шофьора, понеже се чуваше как кашля  :)

Offline ivaylostoenchev

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #442 on: 14.01.2019, 20:30:53 »
В момента се правят тестове на гласовото оповестяване на новите ВМС и скоро всички 60 ще "проговорят". Успоредно с това, ИБИС техник обикаля линиите, за да коригира грешки в оповестяването (напр. грешни координати на спирки)

Offline georgi_L

• Приятел на ГТ
  • Изработвам модели на ГТ.
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #443 on: 14.01.2019, 21:06:38 »
Няма да навреди ибис техникът и ако посети автобусите на МТК! Те не са последна дупка на кавала вече доста време си се движат без гласово, там може много неща да се променят.

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #444 on: 15.01.2019, 11:47:56 »
Не знам как трябва да се уредят отношенията на ЦГМ с МТК. Може би от ЦГМ трябва да наложат на МТК да имат гласово оповестяване и тогава да се действа.
Всъщност как точно става гласовото оповестяване посредством новите таблети? На всяко превозно средство трябва да има зареден запис или автоматично се съсобщават спирките посредством таблета, след като самият таблет е разпознал точката на спирката? Т.е. записът се прави централно.
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline martin4o

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #445 on: 16.01.2019, 20:38:37 »
Ами явно може и при новото гласово да се намаля звукът. Одеве пътувах с автобус 1155 по 102 и едва се чуваха сигналите за оповестяването, пък какво да кажа за самото обявяване на спирката.... :/
Явно много им пречи на шофьорите...

Offline ivaylostoenchev

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #446 on: 16.01.2019, 20:40:06 »
Ами явно може и при новото гласово да се намаля звукът. Одеве пътувах с автобус 1155 по 102 и едва се чуваха сигналите за оповестяването, пък какво да кажа за самото обявяване на спирката.... :/
Явно много им пречи на шофьорите...
Може да се намаля през таблета, да. ИБИС техникът още лятото е предложил писмено на "Инфосистемс" да ограничат възможността на водача да въздейства върху системата за гласово оповестяване, като въведат два прости бутона в софтуера - дневен и нощен режим, а функцията за намаляване на медийните звуци(това е Андроид), да бъде ограничена. Още няма отговор.
« Last Edit: 16.01.2019, 23:57:15 by ivaylostoenchev »

Offline Citaro

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #447 on: 21.01.2019, 14:31:45 »
Вече и някои ел. Ютонзи "говоряг"

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #448 on: 22.01.2019, 22:28:28 »
От “next stop” като цяло нама никакъв смисъл. Нито гласово, нито писмено. Ако съм чужденец, “next stop Pazara Mladost” няма да ми говори нищо.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #449 on: 22.01.2019, 23:24:08 »
Навсякъде където съм бил, за няколко спирки возене с градски транспорт съм научавал как звучи фразата „Следваща спирка“ на съответния език. Английско изговаряне има смисъл, когато се съобщават връзки и важни спирки, до които се очаква да има по-голям поток от чужденци.

Offline IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #450 on: 22.01.2019, 23:41:23 »
В Солун системата съобщава "следваща спирка - на гръцки", после "next stop", и накрая самото име на спирката, само веднъж, на гръцки.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
« Reply #451 on: 22.01.2019, 23:53:52 »
Навсякъде където съм бил, за няколко спирки возене с градски транспорт съм научавал как звучи фразата „Следваща спирка“ на съответния език. Английско изговаряне има смисъл, когато се съобщават връзки и важни спирки, до които се очаква да има по-голям поток от чужденци.
Фразата "следваща спирка" като цяло не е необходима, за да разбереш, че съобщението се отнася за следващата спирка. В автобусите обикновено не четат новини или прогноза за времето.
Ползата от текст и говор на английски е много съмнителна. Аз лично, където и да съм пътувал досега, никога не съм разчитал да ми съобщават спирките на английски, защото и (почти) никъде няма съобщения на език, различен от местния.

Offline dj_the_bus

• Skype Me™!
    • View Profile
    • Николай Попов
    • Email
« Reply #452 on: 23.01.2019, 00:19:45 »
Това с фразата "Next stop" и за мен е напълно излишно, но е поставено заради лични пристрастия на автора. В Германия, най-вече по железопътния транспорт всичко диктува на немски, но ключови спирки ги изговаря и на английски, което соред мен би било по-удачно в София. Като ключови спирки- гари, летища, автостанции/автогари, важни места. В София това са гарите Централна, Север, Подуяне, Искър, Искърско шосе, Казичене, Централна автогара, МС Сердика, НДК, Пл. Народно събрание (нощните), Летище София Т1 и Т2, РВД, СУ.

Offline Krokit

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #453 on: 16.02.2019, 20:32:01 »
От 18.02.2019 г. всички автобуси на частното дружество Еридантранс ще бъдат с гласово оповестяване с анонса, който вече се ползва в автотото. Днес са проверени от ИБИС техника и са оправени всички рязани жици, оскубани кабели на усилвателите и изключени говорители. :)

Offline Loko46202

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #454 on: 19.02.2019, 13:45:03 »
От началото на седмицата е започнато внедряването на гласовото оповестяване с последния анонс, тестван през м. Юли и който вече може да бъде чут в Ютонг-ите. Поетапно, до края на месеца, всички автобуси, които имат уредба, ще са с работещо гласово оповестяване.
Големият плюс е, че то вече няма да зависи от водачитв, тъй като в свързано с новия таблет, който се зарежда автоматично от диспечерите
Краят на януари отмина отдавна, но но гласово оповестяване няма нито в метановите BMC, нито в електробусите.

Offline Krokit

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #455 on: 19.02.2019, 18:37:07 »
За новите БМЦ-та са поръчани устройства за връзка с усилвателя, електричките говорят, но водачите ги намаляват, за да не им надува главите.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #456 on: 19.02.2019, 21:51:26 »
Абе знам, че не е по темата, ама много ми е интересно как шофьорите на линейки шофират, без да им „надува главите“ сирената...

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #457 on: 19.02.2019, 22:01:44 »
То сигурно това е едно от ужасните условия, при които са "принудени" да работят водачите от ГТ - някаква информационна система за пътниците да им надува главите...

Offline Krokit

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #458 on: 20.02.2019, 23:06:23 »
Елате да ви сложа на някоя линия и 9 часа да чуваш спирките, бабите да се заяждат с теб, вратата да блокира и да почне да пищи. :) Дали няма да махнеш пломбата и да спреш скапаната пискалка на вратата и да намалиш звука. :) Мислете преди да пишете.

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #459 on: 20.02.2019, 23:29:16 »
Понеже нямам желание да "чувам спирките, бабите да се заяждат с мен, вратата да блокира и да почне да пищи", затова и не съм станал шофьор в градския транспорт  ;) А и да бях - не, няма да махна пломбата и "скапаната пискалка", защото те трябва да са там. Схващаш ли?
« Last Edit: 20.02.2019, 23:31:17 by bagercho »