Author Topic: Уредби за съобщаване на спирките  (Read 64039 times)

Offline SashoGrigorov

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Re: Уредби за съобщаване на спирките
« Reply #520 on: 05.10.2019, 13:00:36 »
Какво се случва с проекта за новите записи, за който беше писано преди време?

Offline mgt

• Запален по ГТ
    • View Profile

Offline Pesho1991

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #522 on: 26.11.2019, 22:07:08 »
Шапка ви свалям за работата. Само че малко ме бърка това final stop goodbye.  Не можеше ли да е без това довиждане, звучи много сухо. Или по-скоро изкуствено.

Offline niki88z

• Наистина съм луд
  • Извън релси!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 387296800
    • View Profile
    • Email
« Reply #523 on: 27.11.2019, 14:58:15 »
Надявам се възможно най-скоро да се коригират и местоположенията на спирките в базите данни, от които взимат информация системите за съобщаване на спирките.

Offline fafan

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #524 on: 27.11.2019, 15:50:06 »
Шапка ви свалям за работата. Само че малко ме бърка това final stop goodbye.  Не можеше ли да е без това довиждане, звучи много сухо. Или по-скоро изкуствено.

Не е добре това Goodbye, съгласем съм, но така се получава като няма кой да ги контролира какви ги вършат, тези гласови оповестявания добиха вече гротестни измерения. Няма и смисъл да пишем тук предложения как е по-добре, те така или иначе не се взимат под внимание, откажи се.

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #525 on: 27.11.2019, 16:40:04 »
https://streamable.com/ohvhi

Не, че нещо, ама изберете най-накрая един финален вариант за шрифтове, символчета и съобщения, приложете го, когато го смятате за завършен и престанете през 2 месеца да си играете с табелите и уредбите. Достатъчна е оная смехория в метрото, няма нужда и в автобусите да се рецитират приказки и стихотворения. Довиждане, гудбай-мудбай са напълно излишни и безсмислени. Звучи като заяждане, но за мен е градивна критика. Просто не правите нещата както трябва и става мармалад по автобусите, а войната с Емо беше загубена и няма смисъл повече да си мерите табелите...
« Last Edit: 27.11.2019, 16:43:24 by bagercho »

Offline davidcho10

• Наистина съм луд
  • "дай ми минута за цигара, продай ми огъня от бара"
    • View Profile
« Reply #526 on: 27.11.2019, 16:47:16 »
Пълни шегички са ни оповестителните системи. В метрото изразите най - вероятно ще изумят и Кембридж с тази граматика и смисъл, пък това с другите ПС е много дебилно - "Некст стоп", а сега и това "Гудбай", само едно "Кажи баба тенк ю" липсва. Много е зле работата. Откъм табла е ок, но толкова.
✯373✯2707✯311✯
✯1767✯2914✯701✯
26.05.14 - София 100
18.01.19 - MB o305(G)
09.06.19 - MB o302T

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #527 on: 27.11.2019, 16:58:52 »
За мен е важно да се съобщават спирките. Нямам претенции към останалите екстри. Още от 2001 г, когато само в Т6А2СФ имаше такива уредби следях дали се зарежда уредбата и изписах куп жалби срещу недобросъвестните ватмани. Оттогава ми се носи славата на жалбоподател, макар че не съм писал каквато и да е жалба години наред, но 2001-2004 си пишех редовно, но само затова.
Сега лошото идва от другаде. Забиват таблети, повредени говорители и най-лошото - почти никой водач не иска да му се съобщават спирките на главата и почва умишлено намаляване, а в някои случаи направо намаляване до минимум, т.е. пълна тишина в салона. И въпросът ми е - може ли технически да се откъсне възможността на който и да е да пипа силата на звука. Возя се в доста превозни средства и в много малко уредбата е ясна (може да имам проблеми със зрението, но със слуха нямам). Като казвам, че не се чува ясно, разбирайте, че човек трябва да стои под говорителя за да чуе нещо. Особено сериозно визирам трамваите Т6А2, Т6А2СФ и инеконите.
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline Sailor Moon9521

• Запален по ГТ
  • 私はイカルス―ガンツ280.92Tがすきです。
    • View Profile
« Reply #528 on: 27.11.2019, 18:06:44 »
del
« Last Edit: 16.01.2020, 17:50:39 by Sailor Moon9521 »

Offline fafan

• View Profile
    • Email
« Reply #529 on: 27.11.2019, 18:29:03 »
И добре че не дава. Може да е с кусури там оповестяването, но хората му свикнаха, в наземния от много игрички вече не знаем какво да очакваме. Оповестяването трябва да е с постоянство и да не се пиполка непрекъснато, иначе си губи смисъла.

Offline mgt

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #530 on: 27.11.2019, 19:58:14 »
Не смятаме, че нещо, което още от лятото на 2018 г. беше заложено е гротескно и "пипане през 2 месеца". Цялостната визия на гласовото с всички анонси беше тествана още по времето на хибридния автобус. Така и не се завърши от страна на "Инфосистемс" обаче в пълния му формат - да има съобщение за крайната спирка, както е в редица Европейски градове. ИБИС екипът не носи отговорност относно произношението на дикторката, тъй като тя се наема от БНР, а не от транспортния оператор. Ние работим по моде, който подаваме към транспортния оператор, той възлага след това на БНР изработката на Х броя записи.

Гротеска е това в метрото!

Относно табелите - символите отдавна са избрани и бяха качвани няколко пъти тук. Относно шрифтовете, различните модели табели имат различни възможности, но в най-общи линии се гони това, което постигнахме вече при МАН 2014.

Мазалото идва от това, че фирмата, поддържаща ГПС системата не обновява координатите на спирки, също така, няколко пъти лично предложихме да се премахне възможността, водачът да пипа силата на звука, но остана глас в пустиня. В Малашевци дори пломбирахме шкафа, където е усилвателят за гласовото, но след като Инфосистемс не направиха нищо, това остана без особен смисъл.

И отново ще напомним! Анонсите са от 2018 година и не са променяни. Ние НЕ носим отговорност за стар анонс в някой таблет или за забилите некачествени устройства на Инфосистемс.

Offline dobriii123

• Маниак
  • Фен на железопътния и градския транспорт! :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #531 on: 27.11.2019, 21:13:03 »
А каква всъщност е причината в Песите и Соларисите да чуваме „тяхното си” оповестяване, а не станалото универсално (next stop и т.н.), ? Преди време пък пътувах в краставица, където оповестяването беше от този нов тип, но без "next stop".

Offline mgt

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #532 on: 27.11.2019, 21:45:19 »
На "Соларис"-ите и на "Песа", оповестяването идва от собствен дигитален диктор. При първите - още не сме стигнали до тях, а при вторите - системата е полска "Митрон" и поляците искат пари за всичко, което трябва да се промени и въведе.

За краставиците вече го писах - има таблети със стар анонс.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #533 on: 28.11.2019, 09:44:34 »
А това “Next stop” няма ли начин да се премахне? Поне докато не преведат адекватно 90% от имената на спирките, които са преводими.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline fafan

• View Profile
    • Email
« Reply #534 on: 28.11.2019, 10:53:52 »
А това “Next stop” няма ли начин да се премахне?

Начин има, но той няма да се хареса на някои  :rolleyes: А превеждане на спирки? Това ще бъде вече върха, къде си чул преведни имена на спирки в чужбина?

Offline Dragon

• Administrator
  • Нямам спирка
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
« Reply #535 on: 28.11.2019, 11:04:46 »
Практиката, която съм забелязал в други европейски страни, е да се казва "next stop" и името на спирката само на съответния език. За по-възлови спирки може да има и допълнително съобщение на английски. Хубава практика е на вътрешните табла да се изписва и какво минава или се намира на тази спирка. Доста от хубавите екстри обаче са неприложими, докато има толкова "ръчен труд". Ъпдейтите трябва да идват автоматично, а не да се обикаля с флашка.
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #536 on: 28.11.2019, 13:49:41 »
Називите на спирки, които не представляват реалии, би следвало да се превеждат! “Пазара Младост” би следвало да е “Mladost market”, за да има някаква информативна стойност. “Blokchetireseitrizhekamladost” също не носи никаква информация на чужденеца, така че едното “next stop”, лепнато като кръпка, не оправя положението.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline niki88z

• Наистина съм луд
  • Извън релси!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 387296800
    • View Profile
    • Email
« Reply #537 on: 28.11.2019, 14:10:21 »
... “Пазара Младост” би следвало да е “Mladost market”, за да има някаква информативна стойност. ...
Конкретно тази спирка отдавна трябваше да бъде преименувана на „Метростанция Младост 1“. За останалото съм съгласен с теб и Dragon :)

Offline fafan

• View Profile
    • Email
« Reply #538 on: 28.11.2019, 14:52:13 »
Називите на спирки, които не представляват реалии, би следвало да се превеждат! “Пазара Младост” би следвало да е “Mladost market”, за да има някаква информативна стойност. “Blokchetireseitrizhekamladost” също не носи никаква информация на чужденеца, така че едното “next stop”, лепнато като кръпка, не оправя положението.

Именно, затова не е необходимо да се лепят кръпки и да се прави мазало от преведени и непреведени неща, а да са спазва някаква звукова хигиена, да не се добавят "весели" глупости, а оповестяването да е концентрирано върху полезни и необходими неща. Затова колкото и да се ядосваме на глупавите съобщения в метрото - може да са глупави но изострят вниманието на пътниците в правилната посока. Гудбай и некст стоп просто дразнят и не носят никаква практична полза, още повече като ги чуеш 1000 пъти.

Малко примери от Европа: youtube.com/watch?v=MxuDaC46nNE
« Last Edit: 28.11.2019, 14:54:33 by fafan »

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
« Reply #539 on: 29.11.2019, 19:29:11 »
Хайде да не се правим на по-католици от папата. Никъде не се превеждат имена на спирки! Next stop, previous stop.... дрън дрън. Който иска, ще разбере каквото му трябва!

И все пак си има ЗАКОНИ!!!

Конституция на Република България:
Чл. 3.
Официалният език в републиката е българският.

Закон за транслитерацията