Author Topic: Какъв стил музика харесвате?  (Read 31048 times)

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: Какъв стил музика харесвате?
« Reply #180 on: 16.08.2016, 16:56:08 »
Предлагам почитателите на евроденс, поп, поп фолк и т.н.  да посочат поне един текст на нивото на този от по-горното ми мнение The Light At The End Of The World. :)

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #181 on: 16.08.2016, 17:07:28 »
Аз лично харесвам класически хитове от Гранд продакшън  :rolleyes:

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #182 on: 16.08.2016, 17:30:33 »
Предлагам почитателите на евроденс, поп, поп фолк и т.н.  да посочат поне един текст на нивото на този от по-горното ми мнение The Light At The End Of The World. :)

За смислени текстове има българска поезия. А също и световна. Музиката е за да се слуша. А има и много хубаво транс песни, които са само инструментал.
мур

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #183 on: 16.08.2016, 17:48:09 »
Примерно My Dying Bride, на които е посоченият текст имат и интересни композиции с по няколко различни по съдържание части, обрати, смени на ритъма и мелодията, различни видове вокали - ниски и среднорегистрови ревове, мелодичен плътен глас, речитативи и шепот и едновременно красиви текстове. :)

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
« Reply #184 on: 16.08.2016, 18:57:35 »
Примерно My Dying Bride, на които е посоченият текст имат и интересни композиции с по няколко различни по съдържание части, обрати, смени на ритъма и мелодията, различни видове вокали - ниски и среднорегистрови ревове, мелодичен плътен глас, речитативи и шепот и едновременно красиви текстове. :)

Като споменеш ревовете и крясъците, това само по себе си е достатъчно да откаже средностатистическия слушател, ако ще и текстът да е като написан от Уилям Шекспир. За крясъците смятам, че са като солта и пиперът на метъла - ако се използват разумно, правят композицията по-епична, но ако вокалите са само крясъци, обикновено ми писва освен в редки случаи. Трябва да ги има обаче, защото не всички емоции могат да бъдат изразени красноречиво с чисти вокали.

Вероятно причината метълът изключая 10-ина групи да е непопулярен в България е, че е бил забранен преди 90-те години и я няма тази градация от групи като Black Sabbath до по-съвременни като например Bullet for My Valentine. Не помага и фактът, че имаме две рок радия на кръст, едното от които не спира да върти втръснали до болка и вмирисани на нафталин хитове от миналото на едни и същи групи. В ЮТюб водих дискусия наскоро с един американски метълист, на когото е втръснало да слуша метълкор групи по радия и по концерти и според когото всички звучали еднакво. Казах му да се радва, че има такова нещо в мейнстрийма при него, защото по нашите географски ширини не повече от 10 по-тежки групи са познати на широката аудитория и дори големите Bullet for My Valentine (в събота свириха в Бургас и ме е яд, че нямах пари да ида да ги видя) и Bring Me the Horizon, които на Запад биват приети като лигави групи за 12-годишни пъпчиви момиченца аутсайдери, в България са не по-популярни от блек или дет метъл групите и за средностатистическия слушател са нищо повече от "просто крясъци", нищо че вокалистите и на двете групи използват повече чисти вокали, отколкото крясъци и че цели стадиони ходят да ги видят в чужбина. Да се замислим и колко популярни български метъл и хард рок групи имаме. Само едни Ахат и част от творчеството на БТР. Групи като Щурците и LZ дори не ги класифицирам като рок, защото у тях по обясними причини го няма бунтарското начало и провокативните послания. Не мога да си обясня и как групи като Babymetal и Amaranthe, които съчетават подчертано поп звучене с твърдия си саунд, са толкова неизвестни. Принципно медиите определят какво да се слуша и ако повече радия и музикални телевизии (защо закриха ММ, по ягодите?  :angry: ) се осмелят да пускат тежък, но не чак екстремен рок, повече хора ще се заслушат.

Относно текстовете - Емо донякъде е прав, но за мен един добър музикант трябва да може да прати някакво послание на аудиторията си, защото в крайна сметка това е нещото, което наистина прави музиката изкуство. И не е нужно да е метъл, за да е смислена, а и винаги има място и за някоя по-неангажираща песен в творчеството на всеки. Жалко е просто, че толкова малко от популярните изпълнители се опитват да направят нещо по-сериозно. Според мен, причината Майкъл Джексън да е наричан "кралят на попа" със сигурност не е само у гласа му и у лунната походка, а и защото се е опитвал да зачекне някакви теми, които вълнуват всички ни и са "слон в стаята", както се казва на английски.

Относно чалгата - разбирам, че на хората им харесва, но едно не мога да си обясня. Защо си хабят парите да ходят на концерти, където музиката е на плейбек? Да вземем американската алтернативна рок група Puddle of Mudd, чийто вокалист си има доста проблеми с алкохола и наркотиците и му се е налагало да излиза да пее на плейбек поради Неадекватност и несъстояние да пее. В такива случаи публиката го е освирквала яко и си е искала парите обратно, а се е случвало и когато изцепките му станат прекалено големи, музикантите от групата да го оставят сам на сцената да се излага и впоследствие да го напускат и да го принуждават да търси други. Хората не са позволили да ги правят на будали, а тук това е нещо редовно. Добре, да има чалга, защото от музикална гледна точка е музика като всички останали, но да има и компетентни певци/певици, които да я изпълняват, а не само да се гледа коя има най-големи цици и колко са ѝ еротични клиповете. Поне западните певици като Лейди Гага и Бийонсе могат и да пеят, освен само да се събличат.
Quote from: Анонимен мераклия
искам да започна работа като проверител към Бургасбус имам више образувание!

Чакам, чакам, останах си с чакането...

Монолог, ама всички скришно го четат и обсъждат!

Offline It_s_Real

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 344034812
    • View Profile
    • extrahost.BG
    • Email
« Reply #185 on: 16.08.2016, 20:35:51 »

Относно чалгата - разбирам, че на хората им харесва, но едно не мога да си обясня. Защо си хабят парите да ходят на концерти, където музиката е на плейбек?

Защото нямат музикална култура. Не правят разлика между бас и ел. китара, между контрабас и виолончело, между сопран и тенор и т.н.
Т.е. те са музикални инвалиди. Хората нямат слух, разчитат на най-долнопробните звуци, които могат да се генерират електронно без да има звучащ инструмент в тях. Те така.

Offline viktor_bdz

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #186 on: 16.08.2016, 21:11:24 »
Жестоко се лъжете, ако мислите, че само в чалгата се пее на плейбек. Ходил съм на два концерта през целия си живот, като единият беше Coca Cola Energy Tour 2014, на който се застоях 20-30мин. защото минавах оттам. Пълно с деградирали пубери, 10 годишни пикльовци, които пушат цигари, ултраси, наркомани...  Слушахме някаква група, която разбира се пееше на плейбек, докато навън се сипеше порой... и ако това не е подигравка. Иначе тази година имаше един фестивал "София Мези", на който пееха - Кристо, Спенс, Лео, Играта и т.н. Лично на мен най-много ми хареса Спенс и слава Богу му бяха цензурирали псувните, та песните можеха да се слушат. На последния ден от феста пееше Мирослав Илич и останах супер доволен. Човекът има уникален глас за 40 годишна кариера, макар и песните му да са малко остарели си бяха рай за ушите.
« Last Edit: 16.08.2016, 21:15:41 by viktor_bdz »
Master of puppets!

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #187 on: 16.08.2016, 21:31:09 »
Дори на български фестивали като Autumn Souls Of Sofia, Dark Apocalyptic Ritual не съм чувал пеене на плейбек да не говорим за водещите групи от екстремните жанрове - дори най-зверските ревове и крясъци винаги се изпълняват на живо примерно си спомням как на Peter Tagtgren от Hypocrisy му заглъхваше микрофонът на няколко пъти, но човекът не си позволи грам плейбек. :) Също публиката на екстремните концерти е доста възпитана и културна - не съм виждал конфликтна ситуация, да не говорим за сбиване. Случва се човек да отнесе някой и  друг лакът и да го настъпят, но ако падне му помагат да стане. :)
« Last Edit: 26.04.2018, 15:41:06 by V.Peichev »

Offline viktor_bdz

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #188 on: 16.08.2016, 21:36:13 »
Дори на български фестивали като Autumn Souls Of Sofia, Dark Apocalyptic Ritual не съм чувал пеене на плейбек да не говорим за водещите групи от екстремните жанрове - дори най-зверските ревове и крясъци винаги се изпълняват на живо примерно си спомням как на Peter Tagtgren от Hypocrisy му заглъхваше микрофона на няколко пъти, но човека не си позволи грам плейбек. :) Също публиката на екстремните концерти е доста възпитана и културна - не съм виждал конфликтна ситуация, да не говорим за сбиване. Случва се човек да отнесе някой и  друг лакът и да го настъпят, но ако падне му помагат да стане. :)
Мисля , че в този жанр музика плейбек не може да се възпроизведе. Някак си не възможно е с тези крещеници да излъжеш публиката.
Master of puppets!

Offline passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #189 on: 17.08.2016, 11:08:29 »
Слушам почти всичко, но предимно поп, хип-хоп и R'n'B 8)
ex-putnik

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #190 on: 17.08.2016, 11:41:45 »
А за метъла и хард рока - не е достатъчно слушана и известна музика в България, за да мога да вникна дълбоко в нея. А без достатъчни наблюдения не мога да се изкажа точно.
Тогава защо го ненавиждаш?

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #191 on: 17.08.2016, 17:02:51 »
Защото не ми харесва меко казано. Това е единственият стил музика, който не мога да изтърпя. Ужасно ме дразни на слух, на възприятие и изобщо на всичко.

А относно плейбекът - в голяма част от съвременната музика, вокалите се записват в студио с невероятна техника. Гласовете се преработват. И няма как със същото качество да прозвучи ако се пее наживо. Не, че не може, но ефектът ще е доста под студийния запис.
Например как си представяте един от най-големите хитове в България за 2012 г. да бъде изпят наживо на нивото, на което е записан
« Last Edit: 17.08.2016, 17:06:27 by emo »
мур

Offline It_s_Real

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 344034812
    • View Profile
    • extrahost.BG
    • Email
« Reply #192 on: 17.08.2016, 20:53:51 »
Както Адел си направи концерта в Роял Албърт Хол.

« Last Edit: 17.08.2016, 20:56:21 by It_s_Real »

Offline Gillan

• Писател
  • **
  • Пчелар
    • View Profile
    • https://www.facebook.com/vlado.gillan
    • Email
« Reply #193 on: 09.12.2016, 21:49:25 »
Хард рок, хеви метъл, класически джаз, фюжън, ню уейв, класически рок енд рол, пънк

Offline Ivanko

• Напредващ
  • Меценат на женската красота.
    • Skype Me™!
    • View Profile
Ако някой забележи грешка в това, което съм публикувал тук, винаги ще е от огромна полза за мен да бъда поправен.

Благодаря,
Иванко

Offline gtgirl

• Приятел на ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #195 on: 02.10.2017, 08:23:11 »
Рап, Хип-хоп, Денс, Електронната музика. поп и съвсем малка част от английските хитове от 80-те и 90-те. Не слушам чалга и рок.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #196 on: 12.11.2017, 21:17:29 »
Абе в този форум само рокаджии има :D
Сега по темата.
Значи аз слушам предимно българска музика( Поп-фолк, Народна и класическа). Любимият ми изпълнител е Слави Трифонов.
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“

Offline matto

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #197 on: 01.09.2018, 12:48:37 »
Предимно поп, денс, комерсиална, аренби предимно от 80-те и хитовете от 2009-2013 година.
След 2014-та не ми харесва новата музика, освен някои испански и латино американски парчета.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #198 on: 01.09.2018, 14:41:28 »
Наскоро открих много приятен progressive metal проект – Ayreon. Ето го първото парче от последния им албум: