Author Topic: Усетихте ли земетресението?  (Read 56835 times)

Offline бушона

• Наистина съм луд
  • MB O 345/G, Citaro, Conecto & Tedom fan
    • View Profile
Мен ме завари в банята насапунисан докато се къпех и в първия момент даже не чатнах за какво става въпрос, но после загрях.В крайна сметка за малко се стъписах, но продължих да се къпя.Един приятел каза, че в неговия квартал хората от високите блокове тръгнали да се изнасят.Друг приятел пък е спал като пън и сега като го питаме как така не го е усетил, той мисли, че го бъзикаме :D :D По новините казаха, че е 4 по Рихтер и, че е разтърсило южните квартали на София, но според мен си е половината град т. е. Люлин е западен квартал.Според мен епицентърът му е Витоша, но може и Плана или Люлин да е, но е някъде наблизо.

Offline T1000

• Защо пиша толкова много?
  • Ferrari S.p.A.
    • View Profile
    • www.diecast-utopia.com
Re: Усетихте ли земетресението?
« Reply #1 on: 16.11.2008, 09:27:13 »
Усетих тамън 3 досега.
Първото официално е с епицентър 4 по Рихтер. БАН твърдят, че епицентърът е в Южния парк, докато Европейският сеизмологичен център твърди, че е в Бистрица. Като никога повече вярвам на нашите, защото се усети много стабилно тук. Първо тътенът, после около 2 секунди вертикално друсане и още 2-3 хоризонтално след това.
За второто вече бях заспал и в просъница го усетих как друсна, сега намерих инфо, че е имало наистина към полунощ.
И третото сега сутринта ме събуди. То беше най-кратко, но пак силничко. Раздруса ми моделите  :)
Интересното е, че в огромния блок, в който живея, досега никога не съм усещал каквито и да е земетресения. Просто той е нисък спрямо дължината си и е леко извит в дъга и досега поемаше добре такива работи, тоя път обаче, ме повози.
I'll be back®

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2 on: 16.11.2008, 09:34:59 »
Аз този в 7:00 не съм го усетил, а бях буден.Снощи към 00:10 също е имало и аз усетих как леглото ми отново потреперва, но реших, че си въобразявам.Има слухове, че било взрив в центъра, но какъв е този взрив - той трябва да е по-голям и от този в Челопечене.Но най-логично ми се струва епицентърът да е Витоша, защото ако е Южния парк мисля, че Хладилника и Емил Марков ги е люляло доста по-силно.Общо взето май си е разтърсило цяла София.

Offline T1000

• Ferrari S.p.A.
    • View Profile
    • www.diecast-utopia.com
« Reply #3 on: 16.11.2008, 09:45:18 »
Земетресение си е, пробваха се да прокарат 2-3 слуха, че е взрив, но не е.

Иначе хора от Хладилника и главно Лозенец доста са се люляли. Там земетресението е усетено като 5-та степен по етажите. То официалното инфо беше "епицентърът е между Южния парк и Витоша" после махнаха Витоша, но малко или много и тя има вина като София като само расте и не старее  :D
I'll be back®

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: 16.11.2008, 10:16:20 »
Първото официално е с епицентър 4 по Рихтер. БАН твърдят, че епицентърът е в Южния парк, докато Европейският сеизмологичен център твърди, че е в Бистрица. Като никога повече вярвам на нашите, защото се усети много стабилно тук.
  Според подробната информация за Европейско-средиземноморския сеизмологичен център www.emsc-csem.org те засичат два вектора - на нашия институт и от Солун. Снощното - в 22.03 го дават с епицентър над Кладница - под хижа Селимица, а тазисутрешното - с епицентър кръстовището Цариградско/Ерусалим.

Четох по форумите за някакъв трус, усетен около полунощ, но информацията не беше надеждна - някакво циклично излъчване, което се подемаше от други участници. Лично аз се бях приготвил пред компа с вода, фенерче и чанта за котката, така че бих го усетил. Няма и официално потвърждение - хайде нашите, да речем, крият, но и на международни сайтове, където се маркират незначителни трусове,  няма нищо. Има ли някой, който лично го е усетил, а не преразказва слухове?

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5 on: 16.11.2008, 10:17:14 »
А ти на кой етаж си?Аз съм на 5.Брат ми който, който живее в 6-ти микрорайон и на 7 етаж ми каза, че усетил как леглото ми се надига лекичко и тръгва напред.И в кой квартал си?Честно казано усещането от земетресение докато си в банята е доста странно.

Offline slimarkov

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=616936
« Reply #6 on: 16.11.2008, 10:34:22 »
1-то земетресение

2-то земетресение

Offline Knoxville

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #7 on: 16.11.2008, 10:37:16 »
Снощи бях в банята и помислих, че сестра ми се прибира, като чух един трясък. После като излезнах от банята, майчето каза, че е земетресение. А по време на сутрешното си спах спокойно, така че не съм го усетил и него. Слава Богу

Offline T1000

• Ferrari S.p.A.
    • View Profile
    • www.diecast-utopia.com
« Reply #8 on: 16.11.2008, 10:42:40 »
Нощното земетресение го усетих и аз. Даже се зачудих сега сутринта като проверих дали има инфо и да няма, но явно е било съвсем незначително и не са го оповестили официално. Разбира се може и да е било съвпадение с някакво друго тряскане, я от съседи, я от някой камион, но времената съвпадат. Ако първото наистина е в Южния парк, то аз съм на няма и 5 км от него, така че е нормално да се усещат и по-леките вторични трусове.
I'll be back®

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #9 on: 16.11.2008, 11:08:47 »
Първото земетресение - в 22.03-4 си се усети стабилно, аз тогава трамбовах по Графа и не съм усетил люлеене или каквото и да било, но вибрирането и бученето на сградите си се чу стабилно. Първо помислих, че идва 8** ама после се оказа, че не е трамвай и се усетих какво става :) Следващото, което усетих беше в 7 и малко, пак за 2-3 сек.
НЕ на хейтърството!

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #10 on: 16.11.2008, 11:19:34 »
Преди малко прочетох че около час преди софийското земетресение с магнитут 5.2 по Рихтер е имало в Русия.А след това и в Гърция.Явно сме в някакъв "земетръсен" период.Я по възрастните да разкажат какво си спомнят за земетресението от 77-ма, че това тогава не съм бил още заплануван.Дори френският вестник Фигаро е публикувал на интернет страницата си, че "Земетресение е разтърсило българската столица".
« Last Edit: 16.11.2008, 11:22:52 by бушона »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #11 on: 16.11.2008, 12:33:09 »
Я по възрастните да разкажат какво си спомнят за земетресението от 77-ма
Беше страшно! Бях в Русе с майка ми и баба ми. Случи се вечерта в 21.24 часа. Започна да трепери здраво и всички стъкла вибрираха, а от стените се лющеше мазилка. Стенният часовник се удряше в стената. След десетина секунди токът загасна и с майка ми си плюхме на петите. Пред блока бяхме втори, въпреки че живеехме чак на 4-я етаж. След около 5 минути докрета горката ми баба. Тя беше много болна (почина на 9 април 1977), но се сетила да вземе сейфчето с пари и документи. След първоначалния стрес се върнах горе, взех ВЕФа и ключовете на колата (Москвича де). Изнесохме се по алеите на парка, които бързо се напълниха с коли. Времето беше много хубаво - топла за сезона нощ и зловещо пълнолуние. Прекарахме нощта в колата.
Предавателят на средни вълни в Плевен, който се хваща най-добре в Русе, беше изключил. Хванах друг предавател, но както вигани, нашите власти бяха в пълен шаш! Общи приказки, че не се очаква втори трус, епицентъра го набедиха някъде в Албания или Гърция, демек пълен провал.
Чак на сутринта се изясни епицентърът и мащабът на разрушенията. Тогава в събота се учеше, всички дойдохме на училище, но бяхме много възбудени. Обиколихме града, за да огледаме пораженията. Въпреки сериозния и продължителен трус Русе не пострада много - съборени комини, облицовъчни прочи, пукнатини по шахтите, някои елементи от бароковата украса по главната улица. Само 2 блока имаха по-сериозни пукнатини поради грешки при строителството и после допълнително ги укрепваха. Проверихме джамиите, комините на заводите, колоните на Дунавмост - всичко си беше на местото. Русе го спаси льоса - порестата наносна настилка, върху която е градът. Тя е поела голяма част от енергията на труса. Там, където льосът свършва и започва твърдата плоча, разрушенията бяха огромни въпреки по-голямото разстояние от епицентъра - Свищов, Две могили, Дулово. В неделя отидохме до Свищов, но градът беше отцепен и затворен, минахме през Две могили: по-новите сгради - ДСК, градският (сел)съвет бяха силно разрушени, а кирпичените къщи - здрави.
През това време баща ми беше на плаване по Дунава. По време на земетръса са били между Белене и Свищов и абсолютно нищо не са усетили - така че цунами по Дунава не е имало.
« Last Edit: 16.11.2008, 12:44:06 by blagun »

Offline бушона

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #12 on: 16.11.2008, 12:45:06 »
Е да чувал съм, че в Свищов са падали блокове.По това време баща ми си е бил с родителите в тях т.е. у нас, където живея и хола се е изкривил, секциите щели да паднат.Те грабнали най-необходимото, качили се на Жигулата на дядо ми и хайде в Княжево при едни роднини.След няколко часа се върнали обратно, защото забравили дори да заключат.И тъй като тогава с майка ми не са се познавали и тя е живеела в Дружба ми е казвала, че у тях са падали чаши.

Offline slimarkov

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=616936
« Reply #13 on: 16.11.2008, 13:37:20 »
Преди малко прочетох че около час преди софийското земетресение с магнитут 5.2 по Рихтер е имало в Русия.А след това и в Гърция.Явно сме в някакъв "земетръсен" период.Я по възрастните да разкажат какво си спомнят за земетресението от 77-ма, че това тогава не съм бил още заплануван.Дори френският вестник Фигаро е публикувал на интернет страницата си, че "Земетресение е разтърсило българската столица".

Ето зметресенията за последните 48 часа:

http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
« Reply #14 on: 16.11.2008, 14:05:21 »
 Значи 22 часа и няколко минути се усети най-силният и първи трус. У нас на петият етаж се усети стабилно и беше вертикален. След това казаха, че до сутринта е ималко още няколко по-леки труса. За този първия се твърдеше, че е с епицентър някъде около Южния парк, после се заговори за по-близо до Витоша и най-южните квартали на София. После се заговори за други трусове с епицентър около  Своге. Аз единственият, който усетих беше този вечерта към 22 часа. бТВ съобщиха с две думи в края на емисията, а двайсетина минути по-късно и на сайта на Фокус излезе новина в два реда. Останалите трусове не съм усетил, но явно спя прекалено дълбоко. Казвач, че се очкават още няколко дни да има леки остатъчни трусове.
 Това, което мога да каже е, че такива земетресения са дори полезни. По-добре да ни раздрусва от време на време по малко и да се разтоварват напреженията, отколкото да ни раздруса веднъж, но окончателно.
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline 701

• View Profile
« Reply #15 on: 16.11.2008, 14:42:21 »
Аз усетих и трите труса. Първият беше към 22 ч, вторият - около 12, а третият - през нощта, но не знам към колко часа, защото съм спал. Първият трус беше най-стабилен. Първоначално реших, че пак се е счупил някой от комините на покрива (както преди години), но се оказа земетресение. Предишното земетресение май беше 2002?, когато бях 6 клас.
lo chupen todos a los que no les guste 701

Offline Ryan

• Ryan_105
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #16 on: 16.11.2008, 14:55:52 »
И аз го усетих. Бях на компа в стаята ми, когато гардероба се разтресе много яко и лампата също. Докато се усетя и то спря :) . Този трус около полонощ не съм го усетил, но около 7-05 се събудих от последното заметресение .....  :bb:

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
« Reply #17 on: 16.11.2008, 20:18:00 »
Усетих ги първото и последното - дисковете ми се разсипаха :)

Offline vasko456

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #18 on: 16.11.2008, 22:15:50 »
Аз тази нощ спах в Люлинския апартамент и  усетих  само 1вото (Люлин 3).
« Last Edit: 16.11.2008, 22:20:49 by vasko456 »

Offline Тролей 2011

• Маниак
    • View Profile
    • CH.BG. SPOTMANIAC BREATH-TAKING VIEW
« Reply #19 on: 16.11.2008, 23:25:29 »
Първото беше в 22.08 по точни данни, 4 по скалата на Рихтер.Аз бях в стаята си в Разсадника, на 8-ми етаж, стола под мен се разлюля и един шкаф, чиято врата е отворена мърдаше в диапазон 10см.Сериозно се усети... Нашите в Люлин, на 2-ри етаж са го усетили също... Котката при мен издивя и взе да тича из апартамента, с ококорени очи... После е имало и второ, доколкото разбрах днес малко след първото, но него не съм го усетила...
Днес сутринта към 7.05ч имаше още едно по-леко може би 3 е било, не знам...