Author Topic: Аварии в метрото  (Read 32364 times)

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Симов транспортна медия
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
Re: Аварии в метрото
« Reply #160 on: 20.01.2021, 15:09:43 »
Това беше най-безочливата лъжа изпълнявана от Столична община в последните няколко десетилетия.
« Last Edit: 20.01.2021, 15:31:19 by AGENT 006 »

SOFIATRANSPORT транспортна база данни - най-подробната база данни за возилата в София

- Над 39 хиляди снимки на возила от градския транспорт в София!
- Актуална информация за линиите и маршрутите!
- Актуална информация за подвижния състав!
- История на подвижния състав!
- Ежедневно обновяване!

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #161 on: 20.01.2021, 16:52:34 »
Доколкото разбрах, повреденият участък е в шахтата в края на НАТМ тунела, до кръстовището на Вл. Вазов и Черковна, преди станция Х. Димитър.
Това е помещение с неправилна форма и плосък под и не е част от тунела. Подът на помещението се е продънил нагоре, най-вероятно под налягането на подпочвената вода.
Трябва да се отбележи, че тази шахта беше открита и после затрупана и почвата над нея със сигурност не е плътна, което предполага много по-лесно запълване на празнините с вода от валежите, съответно повишаване на нивото дори над това в околния терен. Явно груб пропуск някъде по веригата проектиране-изпълнение и подът изобщо не е предвиден да носи обратно налягане.

Поне не е сбъркан целия тунел, но при такава ситуация трябва да се изкърти целият под на помещението и да се направи наново, което със сигурност няма да стане за седмица. Допълнително затруднение е, че превозването на материали и бетон в съответните количества е възможно само по релси от Земляне, което значи само нощем.
« Last Edit: 20.01.2021, 16:59:27 by bdz43r »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #162 on: 20.01.2021, 17:43:29 »
Това вече си е безпрецедентно. Виждали сме проблеми по станциите строени по времето на управлението на „ГЕРБ“, но не и застрашаване на структурната цялост на участъци от трасетата в такава степен.

SOFIATRANSPORT транспортна база данни - най-подробната база данни за возилата в София

- Ежедневно обновяване!

Offline Magirus deutz

• Защо пиша толкова много?
  • Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #163 on: 20.01.2021, 17:59:34 »
Снимки от проблемния участък:

Източник

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #164 on: 20.01.2021, 18:23:33 »
Ехее, то вярно много е навдигнато, ясно си личи дори с просто око без измервания, то това е поне 15-20 сантиметра. Не очаквах да е чак толкова сериозно.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #165 on: 20.01.2021, 18:25:13 »
На мен би ми било интересно как точно ще се предотврати доста вероятният излив, когато разбият бетона.
« Last Edit: 20.01.2021, 18:31:53 by AGENT 006 »

- Ежедневно обновяване!

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #166 on: 20.01.2021, 20:12:57 »
Добре че не са налага спиране на цялата линия, но на геренчаните пак няма да им бъде приятно да ползват тоя довозващ рейс.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #167 on: 21.01.2021, 12:45:30 »
Инженера в интервюто си го каза същото, че може причината да е в голямата вода. Че случая е скандален ОК, да приемем че е така, да кажем и вашта да е, че това е единствения тунел и железен път в света който е пропаднал/изрукнал и е някакъв уникален случай и не се е случвало никъде в света и сега никой не знае какво да прави.

Понеже ходя доста често в природата съм наблюдавал какво става след обилни валежи как всичко се свлича. А сега имаме и това че е зима и земята не съхне както при порой през юли, преовлажнява се и всичко се просмуква с вода. Ако прочетете книгата за "историята на ж.п.мрежата в България" ще установите че също е имало проблеми в тунелите след проливни дъждове, както и при строителството при избиване на води.

Дали не са го изчислили правилно, дали не са го проектирали правилно, дали всичко е в норма поне на документи и майсторите на са го направили правилно предстои да се разбере. Знаете, че у нас има голям проблем със заминаването на квалифицираните, можещите, работещите и разбиращите по чужбина. Няма да се учудя ако няма и хора, качествени геолози които да познават района и да разбират и да няма въобще кой да го прецени като хората. Няма да се учудя ако и тези можещи са заминали в чужбина. В бъдеще все повече ще имаме такива ядове, като знаещите живеят по чужбина и ни казват "оправяйте се сами" така ще е. 2-ма колеги имах в работата геолози, който не работят по специалността от години. Държавата квалифицира и обучава кадри, които заминават в чужбина теглят една майна и казват оправяйте се .

Загадка!
Как хем прибират фирми като Трейс и т.н. милиони и са опраскали сумайти европейска пара в стотици милиони, хем не могат да си намерят хора?!
Отговорът е:
Товарят сакове с пачки в багажниците и го носят на държавни чиновници от висок ранг.

* * *

Имам една друга загадка...
Какво щеше да се случи, ако се бяха възползвали от способността на Сименсите да се движат на автомат без машинист?!
« Last Edit: 21.01.2021, 12:56:26 by ooleg »

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #168 on: 21.01.2021, 13:15:15 »
На мен би ми било интересно как точно ще се предотврати доста вероятният излив, когато разбият бетона.
Докато разчистят бетона, ще е паднало нивото на Перловец. Затова не съм сигурен, че след ремонта няма пак да избие по някой летен дъжд.
Друг вариант е да се направи профил с по-голямо сечение за преминаване на реката, но това е работа за месеци. Но по-добре месец без метро и трайно решение, отколкото закърпване до следващия дъжд.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #169 on: 21.01.2021, 13:25:02 »
Там ниво винаги има. Водата винаги е над тавана на тунела, просто не трябва да влиза вътре.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #170 on: 21.01.2021, 23:47:48 »
Вчера се говореше за месец, днес за два!
Като гледам ще могат да го открият отново за изборите! (да се надяваме, че ще е за патламентарните, а не за президентските).
Май ще се окаже, че още при проекта нещо е правено без да е мислено...в дълбочина...

https://fakti.bg/bulgaria/546517-traseto-po-tretia-lach-na-metroto-shte-ostane-zatvoreno-pone-dva-meseca

Offline Северен мраз

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #171 on: 22.01.2021, 11:35:21 »
"...„Aкo прoучвaнeтo e прaвeнo в eдин cух пeриoд, кoгaтo пoдзeмнитe вoди ca били c други нивa, дoри дa ce взeмaт мeрки, тe ce взeмaт пo врeмeтo, кoгaтo ca уcтaнoвeни”, дoбaви прoф. Cтoйнeв..."

За това ръководителят е човек, който ръководи - не е нужно да знае всичко, а да се обърне към експерти и прочие. Какво е това оправдание на некадърността. Значи не си е свършил работата този ръководител, ако са взели данни само за сух период. Не казвам, че няма непредвидени неща - много са факторите, които оказват влияние и невсеки може да бъде напълно правилно оценен, но това обяснение в конкретния случай е тъпизъм.

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #172 on: 22.01.2021, 12:42:52 »
"...„Aкo прoучвaнeтo e прaвeнo в eдин cух пeриoд, кoгaтo пoдзeмнитe вoди ca били c други нивa, дoри дa ce взeмaт мeрки, тe ce взeмaт пo врeмeтo, кoгaтo ca уcтaнoвeни”, дoбaви прoф. Cтoйнeв..."

За това ръководителят е човек, който ръководи - не е нужно да знае всичко, а да се обърне към експерти и прочие. Какво е това оправдание на некадърността. Значи не си е свършил работата този ръководител, ако са взели данни само за сух период. Не казвам, че няма непредвидени неща - много са факторите, които оказват влияние и невсеки може да бъде напълно правилно оценен, но това обяснение в конкретния случай е тъпизъм.

Напълно съм съгласен - метрото не може да се направи напълно природо-устойчиво. Нека не забравяме какво се случи в Прага по време на наводненията 2002ра. Тук обаче говорим наистина за сериозна грешка в проектирането. Искъра не е прелял, Перловската река не е излязла от коритото си. Да не говорим, че метрото се строи под корито на река - всички предпазни мерки в такива случаи трябва да са двойни или тройни на нормалното.

Подпочвени води има винаги. Тяхното ниво се мени бавно. "Сух сезон" за подпочвените води значи 2-3 години суша, не 1 седмица в края на Август. А ако не са правили замервания през зимата или напролет, когато се знае, че планинските реки са най-пълноводни, значи са си чесали .... вместо да мислят.

Не веднъж съм казвал - за всеки един инфраструктурен (и не само) проект, е необходимо технологично време. Достатъчно време за проучване, събиране на данни, проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация. Неведнъж, особенно със Софийското метро, имам чувството че се копае насляпо и проучването на почвите и скалите се прави докато тече строителството. Без сондажи, без използване на гео-радари, без сеизмопроучване, без спътникови данни за нива подпочвени води. Да не говорим че спътниковата информация е кажи-речи свободно достъпна и трябва просто някой да седне и да анализира района.
Може и да живея в Берлинско предградие, но ми пука за Софийския транспорт. Т.е. съм точно обратното на Фъндъчката - може и да живее в София, ама хич не и пука за Софийския транспорт

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #173 on: 22.01.2021, 17:17:58 »
Преди да започне работата по вторият диаметър се направиха сондажи по трасето. Извадиха стълбове от земните пластове за изследване и поставиха маяци за направляване на къртицата. Преди да мине къртицата в Аварийната служба дойде представител на фирмата-строител и направи снимки на сградата и основите. След това пак дойде и снима. До сега няма проблеми ...
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #174 on: 22.01.2021, 17:27:32 »
Нека не забравяме какво се случи в Прага по време на наводненията 2002ра.
В Прага след случая има грандиозен скандал, защото метрото там всъщност е предвидено за такова наводнение, но никой не е посмял да вземе решение да го затвори и херметизира. След това всички бягат от отговорност и се оказва, че всъщност не се знае кой отговаря за подобно решение. Там, за разлика от тук, метрото реално е на 90 секунди с 5-вагонни влакове и спирането му означава тотална транспортна блокада на града, за която никой не иска да е виновен. Впоследствие такава блокада така или иначе се случва, защото метрото не работи цяла година заради наводняването.

За следващото наводнение през 2013 г тези недоразумения са изчистени и метрото е затворено (и физически) навреме и се разминава без щети, въпреки че на места отгоре има няколко метра вода.

За сравнение, нашето се наводни от един порой още преди откриването.
« Last Edit: 22.01.2021, 17:39:42 by bdz43r »

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #175 on: 22.01.2021, 19:51:37 »
Подозирам, че ако попиташ хората къде биха се скрили в случай на бомбардировка, никой не би си избрал вече МД3.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #176 on: 22.01.2021, 22:38:35 »
Сега се замислям, дали нямаше да има много по-малко главоболия и да излезе дори по-евтино ако го бяха построили на естакада надземно. Над ж.п.линията, и след това над реката между 2-те платна на булеварда. Хем и пътниците нямаше да се навират в подземия, и пътуването щеше да е по-приятно да гледаш навън. Не знам, но ми се струва по-лесно и евтино да построиш естакада над кръстовищата, отколкото да копаеш толкова километри тунели в сложен терен.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #177 on: 22.01.2021, 23:22:41 »
С уговорката, че не съм тясно запознат си мисля за нещо като от прикачения файл. Така можеше да се намали заигравката с реката, така или иначе трасето трябваше да продължава по мост над реката след станция „Хаджи Димитър“.

- Ежедневно обновяване!

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #178 on: 23.01.2021, 00:43:53 »
С предварителната уговорка, че трябва да отмериш радиус от поне 300 метра за тези криви. ;)
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline monte carlo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #179 on: 23.01.2021, 09:43:30 »
Сега се замислям, дали нямаше да има много по-малко главоболия и да излезе дори по-евтино ако го бяха построили на естакада надземно. Над ж.п.линията, и след това над реката между 2-те платна на булеварда. Хем и пътниците нямаше да се навират в подземия, и пътуването щеше да е по-приятно да гледаш навън. Не знам, но ми се струва по-лесно и евтино да построиш естакада над кръстовищата, отколкото да копаеш толкова километри тунели в сложен терен.

Мда, все едно говори арх. Д. Димитров.
Трамваите се клатят, лашкат и повреждат? Тролеите са бавни? Попитайте Карлос Контрера и Зафир Зарков защо! - Защото ем тека...