Author Topic: Новата система за таксуване  (Read 116424 times)

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Новата система за таксуване
« Reply #820 on: 10.12.2015, 10:44:23 »
Според мен е най-добре да е както в Лондон- с OYSTER card (т.е. персонална електронна карта). Цялата система разчита на нея, зарежда се с определен брой билети и важи за всякакъв транспорт. Освен това пътуването с нея е с 50% от цената на билета. Така жителите на града си използват картата,а пък гостите когато пътуват 1-2 пъти изпозват билети,продавани от водачите или касите в метрото. Разбира се,при нас не може да говорим за техните цени, но все пак би било нормално пътуване с карта да струва 1 лев (поне на този етап, преди таксуване по брой спирки),а хартиен билет да струва 1.50лв. Така който има билети не може да каже, че е на загуба,след като така или иначе ще ги използва 1 или 2 пъти.

В Лондон водачите не продават билети. Единственият вариант да се возиш на автобус е ако имаш карта. Допълнителното е, че освен Oyster можеш да плащаш с безконтактна карта. Ако нямаш такава карта можеш да си купиш Oyster, който се зарежда с някаква сума и за всяко пътуване се приспада.

Отново за пример ще дам Лондон, там има тарифна политика за разстояние, но тя е приложена само в метрото, влаковете и DLR-а. Автобусите и трамваите са с твърда цена без значение колко време и колко дълго ще се возиш. Най-вероятно, защото няма как да се отчита слизането от автобуса.

Според мен в София единственото разумно би било билета да е за време и ако искаш да се прекачиш, защото нямаш директен транспорт да не ти оскъпява пътуването.
« Last Edit: 10.12.2015, 10:53:44 by dan »

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
Re: Новата система за таксуване
« Reply #821 on: 12.05.2016, 10:57:32 »
Едно предложение към СЕ, и най-вече към ЦГМ и СО. Надявам се съвсем скоро да се въведе изцяло единната система за таксуване в София. След като се направи това, ще е хубаво да се направи една голяма и качествена разяснителна кампания. Не е лошо да се направи един сайт, по подобие на този: Цък, в който да е описано всичко и да е показано с клипчета и разяснения.

ПС: В линка съм дал Единната система за таксуване в Алмати (Казахстан). Разбира се, тук в този сайт също не е всичко окей и има неща които да се подобряват. Идеята на сайта им е добра и е хубаво да има навсякъде информация достъпна за пътниците. Още по-добре ще е ако за София я има информацията на минимум 4-5 чужди езика и разбира се Български език.