Author Topic: Новата система за таксуване  (Read 158746 times)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Новата система за таксуване
« Reply #1020 on: 27.09.2020, 15:12:06 »
Разбира се че е така и ще остане възможност да се плаща нацяло. Само не знам от къде ги измислихте тия опашки пред бюрата за карти. Аз колкото и пъти да отида да си презаверявам картата повечето пъти няма никой. Било то в метростанцията или в бюрото зад общината.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline fafan

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #1021 on: 27.09.2020, 15:40:03 »
Но тези, които нямат тази възможност, вече ще могат да заплащат на вноски. Което автоматично прави годишната карта достъпна за повече хора. Сега немалко хора, които не могат да извадят сумата накуп, им се налага да плащат по 50 лева месечно, които могат да извадят всеки месец, но сумарно дават 600 лева, за абсолютно същата услуга, която ползват и тези, които плащат годишна накуп.

Ще видим, аз съм скептичен, че ще има голям интерес. 100000 годишни абонамента са според мен недостижими, за да се достигне подобна сума трябва много, много да се качи качеството на услугата като цяло, не само да се предложат схеми за разсрочване. Да се направи евтин годишен абонамент, който да не е персонализиран и да се върти в семейството ще има много по-голям смисъл, семейните пакети които сега същестуват са неатрактивни. В едно семейство обикновено само един възрастен има нужда от годишна карта, да се въведат например карти които могат да се ползват от двамата съпрузи или да се въведат билети с намаление за придружител на годишна карта - ето такива неща биха увеличили броя на абонаментите. Или някакви други бонуси - например свободен вход в общински музеи с децата за притежатели на годишни карти, определен брой безплатни паркирания в синята и зелената зона за притежатели на годишни карти. Варианти има много.
« Last Edit: 27.09.2020, 15:42:59 by fafan »

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #1022 on: 27.09.2020, 17:32:37 »
Ето още един чукча, който е писател, а не читател...
...

Амбицията ми е след 3 години след края на коронакризата
...

Сори, и аз съм чукча.
Защо точно три години? Може да отговориш в другата тема.
« Last Edit: 27.09.2020, 17:35:13 by madbatt »
Dream on

Online viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #1023 on: 27.09.2020, 18:15:35 »
За да е някакъв реалистичен срок. Например - при работа с фирми, на които ЦГМ да промотира годишната карта като вид бонус на фирмата към работниците, могат много бързо да вдигнат продажбите.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #1024 on: 27.09.2020, 19:53:37 »
Имах предвид, като как определи, че кови тъпотията ще трае 3 години?
Световните войни са траели 3-5 години. Сега се спряга 2022, като дед лайн. Затова.

По конкретната тема за промоциите, има си търговци, маркетинг - за това им се плаща. Да да действат. Ако не си хващат таргетите ... те си знаят.
Dream on

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1025 on: 27.09.2020, 21:49:07 »
Доколкото разбрах, ако човек си купи билет с банкова карта, след това при проверка доближава същата банкова карта до устройството на контрольора и то ще проверява дали с тази карта наистина е купен билет в същото превозно средство. :blink:

Това ми звучи доста притеснително - как така човек ще си доближава банковата карта до различни устройства насам-натам, при условие, че може да ти вземат до 50 лева от картата ей така без ПИН код, без нищо. :neznam: :help:
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1026 on: 27.09.2020, 21:58:05 »
Подкрепям идеята за разсрочване на годишната персонализирана карта.

Но съм твърдо против разсрочването на годишната неперсонализирана карта. Като цяло съм против този вид карта, защото тя стимулира пътуването гратис. :qdosan:

Случва се така, че в едно семейство/домакинство се купува само една такава неперсонализирана карта (независимо дали годишна или с някакъв друг срок) и тя се разменя между членовете на домакинството. В един момент, в който картата е в един човек, а на другиго случайно му се налага да пътува - вторият пътува гратис. :hammer:

Според този вид карти трябва да се премахнат или да се направят още по-скъпи, без възможност за разсрочване.

И контрольорите да започнат да гледат картите и да се уверяват на кого са! Всичките проверки, които някога са ми правили контрольори, от както изобщо пътувам в столичния градски транспорт са били без поглед върху самата карта, въпреки че аз винаги я вадя и я подавам. А да не говорим колко хора подават портфейли, чанти, джобове на якета и т.н. :hammer: :hammer: :hammer:
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1027 on: 27.09.2020, 22:03:45 »
Такава е системата и в много драги градове.
Може да ти вземат до 50 лв, но плащането е банково и няма как да ти ги вземат анонимно. Винаги се знае кой ги е взел и от кого, затова и не се практикува.

Offline Pesho1991

• Маниак
    • View Profile
« Reply #1028 on: 27.09.2020, 22:21:36 »
На машинките на контрольорите излиза информация за картодържателя и вида карта не само дали е валидна. Аз веднъж бях свидетел как един човек го свалиха, защото даде карта неотговаряща на действителността. Примерно жена даде карта на мъж или обратното. Случвало се е и да блокират карти, които не са от въпросната линия и тн. Така че контролата си има необходимата информация. Единственото което е може ти да си с картата на друг, но тогава той няма да има лак да я ползва, което се обезмисля като упражнение.

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #1029 on: 27.09.2020, 22:24:47 »
Доколкото разбрах, ако човек си купи билет с банкова карта, след това при проверка доближава същата банкова карта до устройството на контрольора и то ще проверява дали с тази карта наистина е купен билет в същото превозно средство. :blink:

Това ми звучи доста притеснително - как така човек ще си доближава банковата карта до различни устройства насам-натам, при условие, че може да ти вземат до 50 лева от картата ей така без ПИН код, без нищо. :neznam: :help:
И смяташ, че контрольора ей така необозпокоявано ще ти дръпне 50 лева от картата?

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1030 on: 27.09.2020, 22:32:19 »
Такава е системата и в много драги градове.
Може да ти вземат до 50 лв, но плащането е банково и няма как да ти ги вземат анонимно. Винаги се знае кой ги е взел и от кого, затова и не се практикува.
Как да не се практикува? :blink:

Нали има някакви измамници, които обикалят обществени места с мощни POS устройства (с антени-усилватели, които могат да ловят от няколко метра), които са регистрирани на някакви острови или кой знае в коя забутана държава и дистанционно дърпат пари от картите на хората. По-умните дърпат по малко - 2-3-5 лева и по този начин повечето жертви дори няма да се усетят, защото малко хора следят толкова изкъсо движението на парите си.

Какъв е проблемът същите тези престъпници да се свържат с контрольорите и да им предложат "бонус" към заплатите?  :help:
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1031 on: 27.09.2020, 22:43:18 »
На машинките на контрольорите излиза информация за картодържателя и вида карта не само дали е валидна. Аз веднъж бях свидетел как един човек го свалиха, защото даде карта неотговаряща на действителността. Примерно жена даде карта на мъж или обратното.
Да, така е. Ако млад мъж подаде картата на баба си - пенсионер, няма как да му се получи.

Но ако някой постъпи умно и подаде карта на човек от същия пол, за когото няма съмнения, че може да ползва дадена преференция. Например млад мъж, който не е студент, подаде мъжка студентска карта.

Или дори непреференциална, персонализирана карта на човек от същия пол.

Единственото което е може ти да си с картата на друг, но тогава той няма да има лак да я ползва, което се обезмисля като упражнение.
Не е точно така. На другия може да не му трябва в същото време. Чувал съм за всякакви гимнастики как една карта се споделя от няколко човека.
СБОГОМ, GTSofia.info

Online hitar_potter

• View Profile
« Reply #1032 on: 27.09.2020, 22:48:01 »
Не е точно така. На другия може да не му трябва в същото време. Чувал съм за всякакви гимнастики как една карта се споделя от няколко човека.
Стига да не е персонализирана, какъв е проблемът?
... се пишат и абсолютни дреболии кой минал на червено, кой какво си е говорил по телефона и тем подобни.

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1033 on: 27.09.2020, 22:52:19 »
Стига да не е персонализирана, какъв е проблемът?
Става дума за пернсонализирани. А в много случаи и за преференциални.

Има хора, които пряват всякакви "тънки сметки", за да минат гратис. :help: :hammer:
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #1034 on: 27.09.2020, 22:54:45 »
Това е проблем на контролния апарат, а не потребителите. Защо да отрязваш възмоности на добросъвестни, само защото някой хипотетично може да наруши правилата. Ми дай да спрем МГТ и гратиса 100% ще изчезне.

Offline T_4

• View Profile
« Reply #1035 on: 27.09.2020, 23:07:30 »
Да успокоя Васко, че в Лондон системата е подобна и няма никакви проблеми. Дори на влизане в метрото ти удържа най-скъпият билет (зона 1 до зона 9 - специална (Watford)) и ти връща разликата, когато се маркираш на излизане (там се чекираш на влизане и на излизане). Контрольорите носят апарати, които разчитат дали картата е маркирана, а не колко си платил. Тук предполагам, че ще нещо подобно.

Банките не предлагат ли услуга да ти пращат есемес, когато има движение по сметката ти? Отделно ако някой толкова се притеснява, може да си извади карта, в която да слага малко пари и да я ползва за дребни разходи и пътуване в градския транспорт.

За мен плюсовете на такава екстра са доста повече от недостатъците.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline T_4

• View Profile
« Reply #1036 on: 27.09.2020, 23:13:22 »
Много ли ще е сложно годишната карта да се заплаща чрез директен дебит? Това би било най-удобно. Отива се веднъж до гише за пластика, която после се зарежда по интернет с гамата от продукти, предлагани от ЦГМ.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1037 on: 27.09.2020, 23:29:19 »
За измамниците, които в метрото ти дърпат пари и аз съм чувал, но основно от реклами на приспособления за защита. Не съм убеден, че е толкова разпространено, колкото твърдят тези със защитите.
От няколко метра пък е абсурд да работи. Принципът на действие на тези терминали изключва нещо повече от няколко сантиметра, а от друга страна терминалите работят в мобилната мрежа и имат СИМ-карти, които работят в определени режими и са на нечие име, ако ще фирмата да е в Тамбукту.

Във всички случаи никой не би тръгнал да го прави явно, правейки се на контрольор, защото бързо ще го изловят.

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #1038 on: 28.09.2020, 00:11:48 »
Не, защото информацията за картата се съдържа в чипа на самата пластика.
Колкото до това как Пенчо може да пътува с картата на Генчо - масата персонализирани карти нямат снимки по себе си, тъй като качеството на печата е толкова трагично, че за по-малко от година избледняват. Ако пък картата се държи в портфейл с винилово прозорче, отпечатаната снимка залепва за винила и се отлепва от картата. За паследната година смених 4 карти, и 4те са трагични. :laugh:
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline Pesho1991

• Маниак
    • View Profile
« Reply #1039 on: 28.09.2020, 08:17:50 »
Не, защото информацията за картата се съдържа в чипа на самата пластика.
Колкото до това как Пенчо може да пътува с картата на Генчо - масата персонализирани карти нямат снимки по себе си, тъй като качеството на печата е толкова трагично, че за по-малко от година избледняват. Ако пък картата се държи в портфейл с винилово прозорче, отпечатаната снимка залепва за винила и се отлепва от картата. За паследната година смених 4 карти, и 4те са трагични. :laugh:
Това е на новите пластики- тези сините с новото лого на ЦГМ, които съществуват от 5-6 години. Моята карта е от преди 8-9 години(още от жълтите) и не е мръднала. Леко е избеляла, но си личи кой е човекът на снимката не че тогава не съм бил доста по-млад и общо взето не си приличам ама предвид качеството на новите няма да сменям картата скоро. Въпреки че се случва през някой и друг месец в бюрата, където зареждам да ме подсетят да си сменя пластиката, но аз се правя на луд, просто качеството е по-добро на старите.