Author Topic: Новата система за таксуване  (Read 158749 times)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Новата система за таксуване
« Reply #1040 on: 28.09.2020, 10:09:16 »
Разбира се, всяка стъпка, която стимулира пътуването с карти, а не с билетчета (абстрахирам се от новите имена), е в правилната посока.

Offline danny

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #1041 on: 28.09.2020, 10:48:14 »
Доколкото разбрах, ако човек си купи билет с банкова карта, след това при проверка доближава същата банкова карта до устройството на контрольора и то ще проверява дали с тази карта наистина е купен билет в същото превозно средство. :blink:

Това ми звучи доста притеснително - как така човек ще си доближава банковата карта до различни устройства насам-натам, при условие, че може да ти вземат до 50 лева от картата ей така без ПИН код, без нищо. :neznam: :help:
Не, не е до 50, а до 100 лв.
И да, ако си доближаваш картата до различни устройства насам-натам, може и да ти изтеглят ей така...  :crazy:

За който го притеснява, може да си закрие банковите карти и да си ползва банкноти и монети...

Такава е системата и в много драги градове.
Може да ти вземат до 50 лв, но плащането е банково и няма как да ти ги вземат анонимно. Винаги се знае кой ги е взел и от кого, затова и не се практикува.
Как да не се практикува? :blink:

Нали има някакви измамници, които обикалят обществени места с мощни POS устройства (с антени-усилватели, които могат да ловят от няколко метра), които са регистрирани на някакви острови или кой знае в коя забутана държава и дистанционно дърпат пари от картите на хората. По-умните дърпат по малко - 2-3-5 лева и по този начин повечето жертви дори няма да се усетят, защото малко хора следят толкова изкъсо движението на парите си.

Какъв е проблемът същите тези престъпници да се свържат с контрольорите и да им предложат "бонус" към заплатите?  :help:

Много филми гледаш и вярваш на теории от типа ЕЖК.  :help:

« Last Edit: 28.09.2020, 10:51:13 by danny »

Offline Chezare

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1042 on: 28.09.2020, 13:57:10 »
Васко, не е ли все тая дали ще пътуваш с картата (на ЦГМ, не банкова) на брат си, или той ще ти даде пари да си платиш пътуването?

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1043 on: 30.09.2020, 00:05:33 »
Това е проблем на контролния апарат, а не потребителите. Защо да отрязваш възмоности на добросъвестни, само защото някой хипотетично може да наруши правилата. Ми дай да спрем МГТ и гратиса 100% ще изчезне.
Да, това звучи правилно на теория. Обаче практиката в България е доказала, че по-добре системата да се направи максимално ограничена от възможности за нарушения, а не да се разчита на правила, тяхното налагане  и контрол. Има два фактора за това - народопсихология(манталитет) и корупция.

Пример - тук. Това е единственото нещо, което гарантира, че няма да има нелегални обратни завои. Практиката е показала, че нищо друго не работи в нашата държава.

Във всички случаи никой не би тръгнал да го прави явно, правейки се на контрольор, защото бързо ще го изловят.
Аз имах предвид някои истински контрольори да влязат в играта (т.е. да се съюзят с някой престъпник), защото заплатите им са малки и може да съблазнят от някое добро престъпно предложение.

Васко, не е ли все тая дали ще пътуваш с картата (на ЦГМ, не банкова) на брат си, или той ще ти даде пари да си платиш пътуването?
Не е.

Иван има персонализирана карта на негово име и само той има право да я ползва.
Брат му - Димитър няма валидна карта.

Има два варианта:
- Димитър пътува с картата на брат си и в този случай той ощетява ЦГМ, общинския бюджет и т.н., защото не допринася финансово за услугата, а пък я ползва.
- Иван дава пари на Димитър за билет - тогава няма никакъв проблем, защото Димитър пътува с редовен документ, чрез който си плаща за услугата и допринася към бюджета на ЦГМ.
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline T_4

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #1044 on: 30.09.2020, 23:20:07 »
Може и да не съм разбрал, но мисля, че колегите имаха предвид ситуация, когато неперсонализирана карта се преотстъпва от един човек на друг. Аз лично не виждам проблем в това - няма как двама души да пътуват едновременно с една карта, а ЦГМ кой я ползва едва ли ги интересува, особено след като е заплатена по-висока цена. Аз бих предпочел да дам картата на съпругата си, отколкото да я оставя да пътува гратис.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1045 on: 01.10.2020, 07:58:10 »
Аз имах предвид някои истински контрольори да влязат в играта (т.е. да се съюзят с някой престъпник), защото заплатите им са малки и може да съблазнят от някое добро престъпно предложение.
Нали и тях ще ги изловят, даже още по-лесно, защото си ги познават?! Достатъчно е на един да му дойде СМС, че са му дръпнали пари 5 секунди след като го проверят и ако е някой по-яко и палещ, ще ступа контрольора още на място.

Offline georgi64

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1046 on: 07.10.2020, 14:36:57 »
А за новата система ако виждам технически проблеми в момента с нея , блокира ,  валидатора до 3та врата въобще не свети  и т.н. Трябва ли някъде да казваме или така да си седи докато кажат да се ползва.  Или има още нещо да правят. Някакъв телефон знае ли някой ? :neznam:
« Last Edit: 16.10.2020, 11:44:25 by georgi64 »