Author Topic: Реакциите на вашите познати относно интереса ви към ГТ  (Read 20412 times)

Offline michel

• Писател
  • **
    • View Profile
До колкото забелязах във форума няма такава тема.
Какво мислят вашите роднини, приятели и познати относно вашият интерес към градския транспорт?
Семейството ми приема тази моя страст, ако мога така да го нарека, приятелите също.
Обаче някои мои колеги в университета ме упрекват.
Казват "Още не мога да разбера как може да харесваш градския транспорт", "Ама ти сериозно ли!?", "Какво имаш предвид под любима линия на градския транспорт, как може да имаш любима линия на транспорта?" и все такива упреци.
Сблъсквали ли сте се понякога с подобно отношение?
Аз мисля, че в това да се интересуваш от ГТ няма вищо лошо. Има къде-къде по-нестандартни интереси. Още повече, че аз не съм от най-запалените любители на ГТ. :bb:

Offline T1000

• Защо пиша толкова много?
  • Ferrari S.p.A.
    • View Profile
    • www.diecast-utopia.com
Имам един по-скъп "порок" (за някои) и той е diecast моделизъм, та той привлича доста голяма част от вниманието и глупавите въпроси на другите. :D
А тези, които знаят, в повечето случаи също или се интересуват, или най-много почват да ме питат за промяна в маршрути, как да стигнат до някъде, разписания, кога ще идват нови трамваи/тролеи/автобуси (според нуждите им) и така. Общо взето - справочник  :D
I'll be back®

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
Понякога баба ми ме бие с трамвайни табели по главата :D

Всъщност много от приятелите ми ме мислят за мръднал. "Глей го тоя къде само за трамваи говори". Но общо взето всички свикнаха с това ми хоби, а аз гледам в среди с тотално различни от ГТ интереси да не прекалявам с него.

Offline martin4o

• View Profile
    • Email
Около мен всичко си е ОК. Аз смятам това хоби за съвсем нормално, а критики относно това мое влечение по транспорта не съм получавал. И аз често съм питан от близките си за маршрут на някоя линия или за друга информация свързана с ГТ.

Offline michel

• Писател
  • **
    • View Profile
Мен рядко ме питат за марщрути, понеже по-интересни са ми самите превозни средства. Иначе си предпочитам и се интересувам само от няколко маршрута.

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
Родителите ми не са в екстаз. Баща ми много пъти ми е казвал: "Стига с тея рейсове, бе! Влез малко в час! Прочети нещо, иди хвани някоя кака за гъза!" Донякъде е прав, защото откак открих форума, съвсем взех да задълбавам в материята и огромна част от времето си прекарвам посветен на ГТ. Пък и с всяка изминала година успехът ми в училище спада. Да не говорим, че много повече се занимавам с автобуси, отколкото с момичета (то и то пък едни момичета - пълен ку**оляк повечето. Може би, като знам що за стока са, ме стимулират още повече да си намирам разни странични занимания) и затова сигурно прекарах св. Валентин самичък.
По-тревожно е дори, че не се поколебавам да излизам в дъжда и в снега да се разхождам из центъра да се разтъпча, но истината е по-скоро, че ходя заради автобусите. Ако съм на село, не съм чак така навит за разходка, например. Като се върна, баща ми вика: "Гушкат ли се рейсчетата по гаражите?", а майка ми се ядосва, че съм си изцапал панталона и обувките.
Приятелите ми обаче, които всъщност не са никак много (повечето ми съученици са ми противни, а и аз на тях, а с тея от махалата никога не съм се имал), не ми се подиграват, даже от време на време ги светвам зя нещо, свързано с ГТ, но някои все още ми се чудят защо точно Чавдарите са ми любимите автобуси. Това обаче е, може би, защото пред тях по-рядко изтъквам това свое хоби.
Като цяло май повечето тук сме чешити, които или нямат много приятели, или ако имат, те са се примирили отдавна с екцентричността им.
Quote from: Анонимен мераклия
искам да започна работа като проверител към Бургасбус имам више образувание!

Чакам, чакам, останах си с чакането...

Монолог, ама всички скришно го четат и обсъждат!

Offline martin4o

• View Profile
    • Email

Като цяло май повечето тук сме чешити, които или нямат много приятели, или ако имат, те са се примирили отдавна с екцентричността им.

Тук вьобще не си прав. Аз не занимавам излишно близките си с моите интереси относно ГТ, затова и няма причина да странят от мен.

Offline troley_ lover

• Наистина съм луд
  • ;)
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Мойта майка ме смята за луд, но гледам че и минава.  :D Тези дни все ми вика: " Видях едикой си тролей на Сточна гара по едикоя си линия".  :D Други го мислят за хоби, а за моите състуденти- все още не знам. 
Някои хора трябва да обърнат внимание на това, което искат гражданите в отделните градове и тези хора се наричат  КМЕТОВЕ! Нека да спрем прибързаните решения на самите кметове и да им покажем какво искаме! ;)

Offline michel

• Писател
  • **
    • View Profile
Въобще не смятам това, че харесвам ГТ за ексцентричност.
Забелязал съм, че повечето хора като деца харесват ГТ.
Но с времето повечето от тях забравят това сове харесване и даже някои намразват ГТ.
Обаче аз не забравих това.
Най-ранните спомени от ГТ имам с БГ трамваите на Графа.
А вече като по-голям най-първата линия, която съм използвал често е рейс 85.
И до днес си е моята най-любима линия на ГТ в моя град.
Иначе на повечето си познати не казвам, че харесвам ГТ, защото не разбират.
Ех... хубаво си ми беше като бях 3-6 клас и имах най-добър приятел син на ватман.
Тогава срещах разбиране. Между другото още една тайна страст - соц. возилата!
Онзи приятел имаше същата. А напоследък си мисля, че вече няма хора, които да си падат по москвичите и други соц. и vintage возила.
« Last Edit: 16.02.2009, 21:34:48 by michel »

Offline tiristor

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Наистина зависи много от "младите ни години". Аз се интересувам от ГТ от 4 или 5-годишен (оттогава имам спомени) и съм пътувал с наште в много от линиите просто така - за разходка. Да, под тяхно влияние почти прекратих това си хоби от 1999-2004, ама като почнах да пиша по форумите и да разглеждам сайтове със снимки на тролеи/трамваи и старите спомени се върнаха...

Бус лавър, не се чувствай неудобно, че се интересуваш много от ГТ - просто всеки с хобитата си. Един приятел събира снимки на риби и препарирани такива и си ги окичва на стената - еми странно е, но пък е забавен (поне на мен) ;)

Offline Svetoslav

• Наистина съм луд
    • View Profile
Аз като бях малък още(някъде към 10тина годишен), когато казвах, че се интересувам от превозните средства на градския транспорт обикновено срещах от другата страна неразбиране и подигравки, само че това не ми повлия на интереса, а само ме накара да не споменавам много, много за него. Към днешна дата, много малко хора, които ме познават знаят за тези ми интереси и това са точно хора които не го намират за странно, а останалите дори и не подозират за това, не че се крия от някой, просто не го разгласявам.
Не смятам, че е така, само защото хобито ни не е сред най - популярните.
Да не говорим, че много повече се занимавам с автобуси, отколкото с момичета (то и то пък едни момичета - пълен ку**оляк повечето. Може би, като знам що за стока са, ме стимулират още повече да си намирам разни странични занимания) и затова сигурно прекарах св. Валентин самичък.
По-тревожно е дори, че не се поколебавам да излизам в дъжда и в снега да се разхождам из центъра да се разтъпча, но истината е по-скоро, че ходя заради автобусите. Приятелите ми обаче, които всъщност не са никак много (повечето ми съученици са ми противни, а и аз на тях, а с тея от махалата никога не съм се имал), не ми се подиграват, даже от време на време ги светвам зя нещо, свързано с ГТ, но някои все още ми се чудят защо точно Чавдарите са ми любимите автобуси. им.

Разбира се щом ти е интересно ще продължаваш да го правиш, но хич не е лошо да не се "отцепваш" така от нормалното(момичета, приятели и т.н.), защото няма да се докараш до много добро положение така. Опитай се даго приемеш това като приятелски съвет, а не като "наливане на мозък".

Offline michel

• Писател
  • **
    • View Profile
tiristor, като спомена 1999-2004, на мен положението на ГТ до 2004-2005 най-много ми допадаше ако мога така да се изразя.
Да не говорим, че преди 2001 беше още по-добре и май нямаше толкова задръствания.
Или може би това се дължи на съвпада, който има с промените в личния ми живот - всички години от когато се помня (първите ми спомени са от 1992 г.) до 2004 година (без 2002 обаче!) бяха много щастливи. И явно някои линии от тогава ги свързвам подсъзнателно със щастливите спомени. След 2004 честно казано това хоби да се интересувам от ГТ е едно от малкото хубави неща в моя живот. Освен това чрез него забравям за проблемите.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Аз от малък съм фен на градския транспорт. Първите ми думи бяха "рейс" и "кола" и можех с часове да зяпам към булевард Александър Малинов. Още на 8 години превръщах стаята на град, с улици, спирки, гараж...очертавах ги с помощта на конци от една стара черга, бях моднал един автовоз да прилича на рейс, с табелки отпред, отзад и отстрани...бях си измислил маршрути, имах бързи и бавни линии, правех си "ремонти" на улиците, с промяна на маршрутите...какви ли не щуротии...и така можех да си играя със дни. От това време пазя и някои стари билети и карти, както и купони за храна  :P

Иначе бях доста изненадан като открих, че има хора, които се интересуват от ГТ като мен  :rolleyes: Няколко дни четях форума на СКГТ и се чудех дали наистина е възможно да има фенове на ГТ. После постепенно почнах да пиша, да научавам някои неща и така вече знам доста. За хобито ми иначе знаят 2-3 човека, ако другите разберат, със сигурност ще искат да ме пратят на 4ти км :D
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline tiristor

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Аз нямам преки наблюдения и спомени точно от този период (2001-2003) - по най-различни причини. Но по едно време дори си водех записки кой трамвай кога е бракуван, кога се движи, как изглежда (леле, къде ли са сега тея тетрадки :P ) и това беше 1996-1998. В момента може би съм на същата степен, на която се интересувах и тогава - пак снимам, пак гледам превозните средства, пак се возя с тях от край до край. Но когато си по-голям нещата ти се виждат много различни (сравнение с времето, когато бях 3-4 клас).

Offline michel

• Писател
  • **
    • View Profile
Аз си имам теория за това, че не е толкова от годините, колкото от повечето информация.
Още повече, че в последните години Интернет настъпи масово.
И сега много лесно се намира всякаква информация за ГТ - превозни средства, маршрути.
А като бях 5-6 клас и все още нямах интернет нямаше от къде да си набавя тази информация.
И си харесвах превозните средства на външен вид. От една страна е по-хубаво да знаеш повече.
От друга хубаво е да знаеш мярка е да не задълбаваш. Аз мисля, че задълбах прекалено.
Затова смятам от тук нататък да се фокусирам само върху любимите си преводни средства или линии от ГТ
И да игнорирам другите. Когато знаех по-малко за превозните средства някак си ми бяха мистериозни, непознати...
но и малко по-интересни. Затова онова време го наричам моя "романтичен" период, свързан с ГТ.  :D

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
Мдам, блажени са невежите. Откакто открих форума, и аз гледам малко по-различно на ПС-тата. Преди робувах на принципа: "Това - Икарус => боклук, това - западно => самото олицетворение на качеството". Сега вече знам, че Икарусите не са лоши и презирам МАНовете и голяма част от Мерцедесите. Ако всичко беше преди две години и повече, когато в Бургас дойдеха четиривратите МАНове от Линц, щях сигурно да им се зарадвам, но ето - миналото лято се скъсах да протестирам и още се чудя как не отнесох бана.
И наистина ГТ те кара да забравиш за проблемите си - едно возене на скорострелен Чавдар 120 или 141 или на Ден Оудстена на любимия ми шофьор, когото съм споменал дори в подписа си, ама на немски и наобратно, със сигурност ме кара да забравя, че някоя ми е разбила сърцето (особено ако е братовчедка на колега от форума  :(). Обаче напоследък взе да ме терзае и колко ще продължи още това - на Чавдарите дните им са преброени и на тяхно място ще дойдат още грозни немски нископодлогови автобуси втора употреба, возещи като каруца по паваж и тогава, общо взето, положението няма да е розово. Когато бракуваха любимия ми Чавдар през лятото, имах чувството, че си е заминал мой близък човек и си поплаках. Не ми се мисли какво ще стане, когато при една следваща нова доставка изпобракуват всички, които в момента излизат на линия.
Тук излиза и още един въпрос - мислили ли сте за отказване от това свое хоби? Аз взех да се замислям още миналото лято. Положението става все по-скучно и грозно и всичко, заради което съм започнал да харесвам ГТ през вълшебната 1996 г., бавно-бавно си заминава.
Quote from: Анонимен мераклия
искам да започна работа като проверител към Бургасбус имам више образувание!

Чакам, чакам, останах си с чакането...

Монолог, ама всички скришно го четат и обсъждат!

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
Не забравяйте че по света има още стотици хиляди, за които ГТ е хоби и дори мания. Сами преценете дали това може да се характеризира като аномалия, но според мен определено не. За разлика от при нас в циливилизацията подобни увлечения се насърчават чрез разни и разнообразни мероприятия и организации. За съжаление все още българската ГТ-общност така да я наречем е доста неорганизирана и символична по численост.

Offline tiristor

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Тук излиза и още един въпрос - мислили ли сте за отказване от това свое хоби? Аз взех да се замислям още миналото лято. Положението става все по-скучно и грозно и всичко, заради което съм започнал да харесвам ГТ през вълшебната 1996 г., бавно-бавно си заминава.[/font]
Едва ли нещо ще ни откаже толкова лесно. Аз например може да редуцирам времето, което отделям за ГТ (във всичките му измерения) - вече почти спрях да събирам табели; не ходя и по гаражите/депата да снимам или разглеждам. Но всичко онова, което ме доближава до превозните средства, още ме кара да тръпна от вълнение. Фактът, че влизам в този форум по 7 пъти на ден, е достатъчно красноречив за продължаващия ми интерес.

Offline Tony

• Skype Me™!
    • View Profile
    • Форум за градски Транспорт Варна
Интересувам се от ГТ от около 10-годишен, но интензивно пътувам от 6 години.
Нашите нямат нищо против това, само дето ми губело времето.... , брат ми и още 3-4 човека също се интересуват от ГТ и ме питат това-онова.
Засега не мисля да спирам това занимание.
Най-обичам вечерта да седна вкъщи, да напиша наряда за любимата ми линия (118) и да "съчиня" наряда за следващия ден, с надеждата че ще има някой интересен автобус.  :)  :D

RIP 4916

michel_20

• Guest
Тук излиза и още един въпрос - мислили ли сте за отказване от това свое хоби? Аз взех да се замислям още миналото лято. Положението става все по-скучно и грозно и всичко, заради което съм започнал да харесвам ГТ през вълшебната 1996 г., бавно-бавно си заминава.

Ами и аз се чувствам по абсолютно същия начин да ти кажа! Но за разлика от теб аз никога не съм ходил по депа (не, че съм нямал желание). Мисля да се огранича по някакъв начин само до моите любими превозни средства и маршрутни линии.