Author Topic: Метро в Бургас?  (Read 13164 times)

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile
Метро в Бургас?
« on: 04.05.2009, 16:56:26 »
Чудно ми е, досега обсъждан ли е вариант в Бургас да се гради метро? Бидейки голям град, с много приходящо население особено в последните години, и доколкото чувам, влошаващ се наземен трафик и задръствания, не е ли на дневен ред такава тема?

Offline glavi4ka

• Маниак
    • View Profile
    • GTBurgas.eu
Re: Метро в Бургас?
« Reply #1 on: 04.05.2009, 17:03:00 »
Бургас е близо до морето и има много подпочвени води т.е няма да имаме Метро !
Бързият Боинг 767 от М.рудник за Изгрев излита на всеки 15 мин.,а А320 от Комлука до Славейков на 20!

Offline ivan krastev

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #2 on: 04.05.2009, 17:10:11 »
Метро обикновено се строи в градове с население над милион, така че в Бургас едва ли ще има! А то морето не пречи :)

Offline io_bs

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3 on: 05.05.2009, 00:00:37 »
Може да има планове, но те със сигурност няма да се осъществят (както има готови планове за строежа на една детелина, даже и парите били отделени, ама строежа не се започва). Мисля, че метро ще е излишно и прекалено скъпо. Засега ще се надяваме от онази програма джаспърс (или както беше) да оправят градския транспорт.

Offline Blago84

• Маниак
    • View Profile
« Reply #4 on: 05.05.2009, 08:56:01 »
Като минем 400 000 население - ще мислим за реализация. Водите не са кой знае какъв проблем в нашия случай. А като система - мисля, че едно LRRT ще е по-удачно.
UPP@UIC

Offline Dain

• Запален по ГТ
  • http://www.bgphoto.net/Dain_1994
    • View Profile
    • http://www.bgphoto.net/Dain_1994
    • Email
« Reply #5 on: 05.05.2009, 13:28:29 »
Метро не ни трябва!Бургас не е кой знае голям Град.Достатъчен е градския транспорт само да махнат Chavdarite и градския транспорт ще е горе доло добър с изключение на Тедомите.

Offline Marti

• Наистина съм луд
  • RADIO ENERGY The Best Of 90s Music
    • View Profile
    • www.dinita.net
    • Email
« Reply #6 on: 05.05.2009, 14:09:08 »
Попаднах на това от 20.04.2008
Ще изграждат открито метро в Бургас

До края на май ще бъде възложено проектоинвестиционно проучване на „Супер Бургас”, това заяви Павел Маринов, по чийто идея бе създаден проекта. „Ако не ни се пречи, защото страшно трудно върви проекта поради политизиране на обстановката в страната, се надявам за година проучването да бъде завършено и да може да стартира възлагането му”, каза още водачът на общинските съветници на БСП. Проектът „Зона за обществен достъп на транспортен възел – Морска гара, Ж.п. гара и Автогара Бургас” е с национално значение за развитието на икономиката и е част от Трансевропейски коридор № 8.

Павел Маринов присъства на кръгла маса по проблемите на местното самоуправление, организирано от новоучредения клуб за активна политика към Общинския съвет на БСП Бургас. Той обяви и инициатива на Министерството на транспорта за изграждане на открито метро в Бургас. То ще осъществява връзка между централната част на града с к-с „Меден рудник” и Поморие. В дългосрочен план ще се осъществят и връзки с другите черноморски общини на юг.

Специалисти от Министерството и Общината са единодушни, че този проект е необходим за града и ще реши много транспортни проблеми. В момента се обработва задание за проучването, което ще бъде въложено на изпълнителна агенция „Железопътна администрация”. Проектът на територията на града ще се реализира от община Бургас, а след това ще се търси взаимодействие и за разширяването му с други  черноморски общини.

Източник: www.dariknews.bg

Offline cvert

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #7 on: 05.05.2009, 17:14:43 »

Това е добре,но само проучват и то все по година,две и накрая нищо не се прави,време е да има и резултат.Никой не казва за колко време може да се реализира проекта Супер Бургас,а вече две години само приказват,на думи сме силни,а дела няма,за средства от къде ще се намерят също или както казва народа "Ще поживеем,ще видим"

Offline Blago84

• Маниак
    • View Profile
« Reply #8 on: 06.05.2009, 21:26:01 »
По мое мнение, поради особеностите на разположението си, Бургас и в момента може спокойно да "изхрани"  с пътници една метро-линия. Просто нямаме парите да си я позволим - това е положението.
UPP@UIC

Offline ivan krastev

• View Profile
« Reply #9 on: 06.05.2009, 21:29:52 »
По мое мнение, поради особеностите на разположението си, Бургас и в момента може спокойно да "изхрани"  с пътници една метро-линия. Просто нямаме парите да си я позволим - това е положението.
Аз пък си мисля, че една "лека" градска железница ще свърши чудесна работа не само на Бургас, но и на Варна и Пловдив! Ако говорим за класическо метро то няма да е рентабилно.
« Last Edit: 01.06.2009, 00:41:08 by west_1 »

Offline Blago84

• Маниак
    • View Profile
« Reply #10 on: 06.05.2009, 21:32:55 »
Ем аз точно за LRRT говоря... но все пак държа че трябва да е напълно автономно от градския автомобилен трафик. Иначе - полза никаква. За Бургас имам доста ясна представа, как и къде би могло да се прекара със сравнително малко копане, но за Варна и Пловдив... ми се струва, че ще е бая проблематично
« Last Edit: 06.05.2009, 21:35:34 by Blago84 »
UPP@UIC

Offline ivan krastev

• View Profile
« Reply #11 on: 06.05.2009, 21:41:36 »
Аз честно да си призная не съм запознат много добре с Бургас и не мога да дам мнение къде да се копае, от къде евентуално да минава, но за Варна мога да кажа със сигурност и там задължително ще трябва да има и подземно преминаване. А в Бургас не мога да кажа нищо, защото не го познавам, но една лека железница ще е от полза на града.
« Last Edit: 08.05.2009, 23:50:38 by west_1 »

Offline Sir Humphrey

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #12 on: 06.05.2009, 21:43:02 »
Ако говорим за класическо метро то няма да е рентабилно.

Не съм сигурен дали някъде по света съществува система за ГТ, която да е на общинска издръжка и финансово да е на + или поне на 0. Работата е градската управа да се стреми към удобство на гражданите, а не да печели от дейността на ГТ. Е, не може да е напълно безплатно, трябва да има някакъв елемент на самоиздръжка, но не мисля, че може изобщо без субсидии.

М/у другото мин. година бях в Женева и там за всички гости на града, отседнали в хотел, ГТ е безплатен за целия им период на пребиваване (картата се издава от рецепцията на хотела). Също транспортът от летището до центъра е безплатен - на изхода на летището има автомат, просто натискаш 1 бутон и ти изплюва билет за еднократно пътуване в посока центъра без оглед на транспортното средство, а през летището минават трамвай, тролей, автобис и влак.

Offline Blago84

• Маниак
    • View Profile
« Reply #13 on: 06.05.2009, 21:53:46 »
Според мен Бургас има възможност и потенциал за развитие на леко метро. Иска се само желание и ресурс естествено.
UPP@UIC

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #14 on: 06.05.2009, 22:09:21 »
Тоест трамвай с автономно трасе. :)

Когато редовните билети в градовете станат към 2-3 лева (1-2 евро),може да започнат проекти....В  Bombardier за 90 стотинки или 5 лева на месец няма как да стане. :)
Keith Keller (67018) - - (92042) Honegger

Offline Blago84

• Маниак
    • View Profile
« Reply #15 on: 06.05.2009, 22:14:57 »
Горе долу - автономни трасета и високи перони като в метро, иначе осово натоварване, минимални радиуси и габарити на трасето като за 1435мм трамвай - превозното средство от аватара ми е точно такъв тип.
UPP@UIC

Offline ivan krastev

• View Profile
« Reply #16 on: 06.05.2009, 23:04:23 »
Горе долу - автономни трасета и високи перони като в метро, иначе осово натоварване, минимални радиуси и габарити на трасето като за 1435мм трамвай - превозното средство от аватара ми е точно такъв тип.
Това е добра идея, но дали ще се осъществи. А за рентабилност съгласи се, че ако не се използва подобно съоръжение от много хора, то няма никакъв смисъл от него.

Offline Blago84

• Маниак
    • View Profile
« Reply #17 on: 06.05.2009, 23:14:42 »
Няма как да не се съглася с теб, но определено мисля че в Бургас има почва за развитие. Особено като вземем под внимание наличието на голям комплекс с проблемна шосейна връзка с останалата част от града и добавим ада който настава когато се опиташ да паркираш в центъра. (това по отношение на моментното състояние)
А с разрастването на града, той ще става все по-разпръснат (заради географските особености), което допълнително налага изграждането на ефективна система която хем да превозва колкото се може повече пътници, хем да оставя ограничените пътни артерии свободни. (Разширението н а сегашните не би решило проблемите, изграждането на нови е на границата на възможното, докато трасе за лека железница би се провряло сравнително лесно)
« Last Edit: 06.05.2009, 23:16:38 by Blago84 »
UPP@UIC

Offline Дядо Курти

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #18 on: 07.05.2009, 19:43:14 »
Според мен, в Бургас наистина е необходим подземен транспорт. Преди година бях попаднал в ОГРОМНО задръстване по околовръстното. Това беше началото на септември, помня че беше в понеделник около 10:00ч. Такова нещо и във Варна не бях виждал. 2 часа не можахме да излезем от града. Варненските задръствания ми се виждат леки. Затова е необходим подземен и редовен транспорт за бургазлии. При достатъчно редовен и функционален ГТ, спокойно 5% от ползващите автомобили могат да се прехвърлят от колите на ГТ.
« Last Edit: 08.05.2009, 20:52:15 by west_1 »

Offline peyodp

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #19 on: 07.05.2009, 19:51:37 »
Според мен, в Бургас наистина е необходим подземен транспорт. Преди година бях попаднал в ОГРОМНО задръстване по околовръстното. Това беше началото на септември, помня че беше в понеделник около 10:00ч. Такова нещо и във Варна не бях виждал. 2 часа не можахме да излезем от града. Варненските задръствания ми се виждат леки. Затова е необходим подземен и редовен транспорт за бургазлии. При достатъчно редовен и функционален ГТ, спокойно 5% от ползващите автомобили могат да се прехвърлят от колите на ГТ.

Ама на това така наречено "околовръстно" задръстванията идват главно от това, че е част от пътя за южното черноморие, а не от вътрешноградски пътувания, така че няма как 5% да оставят колите си и да се качат на ГТ. Извън летния сезон пак си има задръствания, но не е чак така. Поне моите наблюдения са такива, че след края на летния сезон се поуспокоява трафика. Там решението е ясно - детелината и обходните пътища извън територията на града. Не виждам метрото как ще помогне тук. Всъщност в Бургас най-големите задръствания идват от пътя на транзитния трафик през града, а именно колелото до м-н Метро-болницата-трапезица-изхода на Бургас за Меден Рудник/Созопол.

« Last Edit: 08.05.2009, 20:52:28 by west_1 »