Poll

Какъв ще е пътникопотокът след пускането на МД2?

250-300 К среднодневно
15 (21.1%)
301-320 К
0 (0%)
321-340 К
5 (7%)
341-360 К
5 (7%)
361-380 К
7 (9.9%)
381-400 К
17 (23.9%)
над 400 К
22 (31%)

Total Members Voted: 71

Author Topic: Пътникопотокът в метрото  (Read 82213 times)

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Re: Пътникопотокът в метрото
« Reply #280 on: 24.09.2012, 21:29:19 »
Това струпване на Сердика II ще продължи докато няма адекватен интервал и докато не се изгради и МД3, което ще балансира прекачванията между линиите в три точки, а не само в една и ще даде повече избор на пътуващите.

За интервалите съм съгласен, но не и за третата линия. Да не би да искаш да кажеш, че за да стигна от Баучер до Цариградско ще ми е по-лесно първо да се прехвърля на НДК и после на СУ? Аз съм на мнение, че пускането на третата линия ще облегчи само маниаците пътуващи между НДК и СУ, но пък ще утежни пътникопотока попринцип
Може и да живея в Берлинско предградие, но ми пука за Софийския транспорт. Т.е. съм точно обратното на Фъндъчката - може и да живее в София, ама хич не и пука за Софийския транспорт

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #281 on: 24.09.2012, 23:30:51 »
Хайде и аз да се разпиша :) Вчера пътувах от Баучер до Сердика. На Баучер в 12:05 се качихме 8 човека в целия състав. На МС ЕС се качиха още десетина, а на НДК, вече бяха повече от 20. Като цяло приятно пътуване беше.

Еми напълно нормално е в различните часови пояси натоварването да е различно. Два пъти пътувах по новата линия и единият път нямаше почти никакви хора, беше много пусто, по 8-10 човека във вагон, другият път беше невероятна тъпканица и трудно можеше да се качиш. Не може натоварването във всеки един момент да е еднакво, напълно в реда на нещата е един път да има 20 човека, друг път да е тъпканица. За 150 е ясно, както за всички линии до гарата.

На мен ми е много по-удобно, като съм с багажи да се кача на 305 или 413, които минават почти покрай мен и да слезнва директно на гарата, вместо с багажа да се прекачвам 3 пъти, да се тъпча и да минава през стълби и ескалатори по няколко пъти с багажите.  Голяма работа, че ще спестя 4 минути, толкова са по разписание. Просто ако пътуваш към гарата с багаж не е удобно, за това и 150 се пълни.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #282 on: 25.09.2012, 08:59:24 »
Вчера следобяд два пъти пътувах и с 1 и с 2-ра линия и отново ми се затвърди впечаатлението че в извънпиков час МД1 е ~ двойно по-натоварен от 2.

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #283 on: 25.09.2012, 10:04:54 »
И по-конкретно източната част на МД1, по западната е по-рехаво...
НЕ на хейтърството!

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #284 on: 25.09.2012, 12:26:55 »
Така е, аз пътувам всеки ден към 10:30-11ч. от Младост към центъра и напоследък още на Младост-1 има правостоящи (голяма част са баби, дядовци и майки с деца), а на Жолио Кюри вече е доста населено. Почти всички слизат на Сердика, където се качват хора, но почти няма правостоящи. Може би скоро ще се наложи намаляване на интервала в извънпиковите часове.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #285 on: 25.09.2012, 12:45:23 »
ozzy, в 10-11 към Люлин си е мъртвило.
По-скоро в посока от Люлин към центъра би трябвало да е доста натоварено по това време.

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #286 on: 25.09.2012, 14:08:34 »
ozzy, в 10-11 към Люлин си е мъртвило.
По-скоро в посока от Люлин към центъра би трябвало да е доста натоварено по това време.

май имаме различни критерии за мъртвило. Всички ли искате да сте на теорията на В Пейчев за оптимално натоварване? Когато аз пътувах от Люлин до Сердика в събота преди обяд в 2023-6ххх-2024 почти всички седящи места бяха заети на МС Люлин. аналогично беше положението и с вагона, с който се разминахме. За мен това не е мъртвило - сметнете колко са седящите места в един състав и колко хора са пътували. За мен това е нормално пътуване.
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline Mitety Wee

• Маниак
  • Най-добрият - 2041 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #287 on: 25.09.2012, 14:15:03 »
На Централна гара в 07:00 влака в посока Надежда имаше 3 човека, а в този за Дж.Баучер не можеше да се влезе от хора.
Тм. депо Красна поляна
тм. мотрис № 2041
тм. линия 10

Offline Kuonyy

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #288 on: 25.09.2012, 18:56:03 »
На Централна гара в 07:00 влака в посока Надежда имаше 3 човека, а в този за Дж.Баучер не можеше да се влезе от хора.

Между 7:00 и 8:30 (не знам за след това, защото не съм пътувал) е нещо страшно от Надежда към центъра. На Надежда се влиза във влаковете.
Днес около 18:00 часа на Хемус влакът посока Надежда беше много пълен. Имаше малко свободно място. А по същото време или малко по-рано, влакът на НДК посока Баучър, беше стабилно пълен.

Offline mrclyde85

• Приятел на ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #289 on: 25.09.2012, 23:05:41 »
Това да се чува, в tix.bg сякаш отбелязва по-малко задръствания по улиците, да е надяваме и до края на годината влаковете да са на 4 минути.

Online Metan

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #290 on: 25.09.2012, 23:55:15 »
На двете сердики се получава нещо доста неприятно при този интервал. Първо по едно и също време в определени часови интервали на Сердика 1 едновременно идват влаковете и в двете посоки. Изсипалата се тълпа от двата влака започва да се блъска в края на перона между изходите и връзката за Сердика 2 (като голяма част от паплачта изобщо не се съобразява, че проходите са еднопосочни в началната си част и се блъскат срещу движението като така създават допълнителна блъсканица). Горе-долу по същото време на Сердика 2 също се изсипват едновременно два влака в двете посоки и оттам множеството хора тръгват да се бутат по тесните коридори към Сердика 1. Някъде на най-тясното място при чупката покрай паното с герба на София огромните талпи от двете станции се срещат и започва разминаване в индианска нишка. Това при един по-приличен интервал няма как да се получи.

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #291 on: 26.09.2012, 00:46:00 »
Мда... ами по-добре щеше да е, ако проходите бяха изцяло разделени, открай докрай. В момента доста хора не се съобразяват с табелите за еднопосочните коридори, което утежнява прехода (типично по български). Отделно много хора се туткат и се возят на ескалаторите, вместо да вървят по тях. (в крайна сметка, който го мързи, да чака асансьора). Аз писах на Метрополитен да маркират ескалаторите отляво за ходене, отдясно - за стоене, но засега нямам отговор.

Offline difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #292 on: 26.09.2012, 00:52:27 »
От първите дни си го мисля и се сещам за това, което съм видял в Прага. В общите части на преходите се слага преграда, която може да се мести. Така където са три ескалатора може да се загражда третия ту да е в едната, ту в другата посока. В останалата част от прохода, може дори да си е застопорена и просто да дели пространството на две равни части или пак спрямо това, дали само в едната посока има пиково движение за нея да се оставя повече пространство... Само асансьорът е така заложен, че ще е в конфликт с една от посоките.

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #293 on: 26.09.2012, 01:12:38 »
Можеше да стане, ако, вместо стълби, имаше трети ескалатор. Другият вариант, който може да се направи (но не съм сигурен доколко удачен е), е да има прегради, с които да задържат единия поток от хора, докато другият премине през прохода. Примерно идват на Сердика-2 пълен влак от Надежда и от Лозенец (за късмет те идват почти едновременно). Спират се идващите от МС-Сердика 1 на края на еднопосочния тунел, включват се и двата ескалатори нагоре, за да се източи по-бързо потокът от Сердика-2 към 1. И като премине тълпата, се слага преграда за идващите от Сердика-2, се пускат и двата ескалатора надолу и насъбралата се тълпа от Сердика-1 тръгва към 2. :crazy: :devil:

Offline difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #294 on: 26.09.2012, 01:34:07 »
Стълбите са от правилната страна да служат само за слизане, а при нужда единият ескалатор по изключение може да е също за слизане, иначе си държа на вече изказаната теза, че ескалаторите са нужни и полезни най-вече при качване нагоре, и в генералния случай ненужни за списакне. Аман от "импотентни" и "сакати" мързели, които не могат да слязат по стълбите. За настина нуждаещите се си го има асансьорът! ;)
« Last Edit: 26.09.2012, 01:35:57 by difian »

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #295 on: 26.09.2012, 01:50:18 »
То пак ще е добре да се научат хората да вървят по ескалатора, иначе ще става задръстване, и пак ще има такива, които да минават в насрещното :/

Offline Северен мраз

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #296 on: 26.09.2012, 08:17:14 »
Според мене, точно това забавя доста прехода - тези, които седят на ескалатора. Ако всички се движат - няма проблеми, има много хора, но се източват бързо.

Offline ivan krastev

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #297 on: 26.09.2012, 08:59:23 »
Ами точно на ескалаторите на прехода между Сердиките няма как от ляво да се качваш, а от дясно да си стоиш, защото както всички знаем ескалатора е тесен и няма как това да се случи. А и няма как да изискаме от хората да се движат по ескалатора, отколкото да се катерят. И аз се надявам с нормализирането на интервала да се оправи и прехода, но едва ли ....

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #298 on: 26.09.2012, 09:21:43 »
Не е изобщо толкова тесен. Изпреварва се без проблем.

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #299 on: 26.09.2012, 10:29:03 »
По ескалаторите изпреварването ще е проблемно само през зимата, когато хората носят дебели дрехи. А за намаляване на блъсканицата до герба на София могат да сложат електронно табло, показващо след колко време ще има влак и в четирите посоки (Надежда, Баучер, Люлин, Младост), като така като видят хората, че влака е след 5 менути, няма да бързат и да се блъскат толкова
Може и да живея в Берлинско предградие, но ми пука за Софийския транспорт. Т.е. съм точно обратното на Фъндъчката - може и да живее в София, ама хич не и пука за Софийския транспорт