Author Topic: Оповестяване в метрото - табели, озвучаване, схеми  (Read 184240 times)

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Да по-удобно е, сега няма да можеш да спиш.  :devil:

Аз пък твърдя че не е. Хората от числа не разбират. Никой не е длъжен да гледа други табла за да му стане ясно какво пише на трето.

Offline T_4

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Някъде има ли легенда кой изход къде се намира? Предполагам, че има. Това е напълно достатъчно да се ориентира човек. Да кажем, че пътувам до улица "Ф. Кутев" около МС Витоша, но не знам коя е. Проверявам на картата-легенда и виждам, че ми трябва изход 3 - ясно и просто. Освен това подобна карта може да изобрази повече детаили, от табела с името на една улица.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Някъде има ли легенда кой изход къде се намира?
То е ясно, че (ще) има.

Аз не съм против картата. Според мен, трябва да има и подробни карти, и конкретна информация на висящите табели.

На когото му трябва да се ориентира къде се намира - ще разгледа картата и после ще си продължи. Но който знае, че трябва да отиде до ул. "Филип Кутев", но просто не знае в коя посока да тръгне, ще види табелата и веднага (без да губи време) ще потегли натам, без да търси карти и т.н.  ;)
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
Да по-удобно е, сега няма да можеш да спиш.  :devil:

Аз пък твърдя че не е. Хората от числа не разбират. Никой не е длъжен да гледа други табла за да му стане ясно какво пише на трето.
Таблата са си  така в момента, не се харесваше този вариант... Май и каквото да се направи, пак няма угодия.  :D А хората и от прост български език не разбират, железния пример е прехода на Сердика 1 и табелката "не е вход" след която всички си влизат.

Offline mitkov2

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Някой знае ли дали Метрополитен смята да смени табелите по старите станции на МД-1 и да се добавят станциите към летището и Бизнес парк? Вчера един чужденец, правейки прекачване на Сердика попадна на табелата, която е точно пред ескалаторите, където станция Летище София просто не фигурира. Посоките Люлин-Младост по обясними причини нищо не му говорят и ако не го бях упътъл щеше доста време да загуби в опит да се ориентира. Мина повече от една година, но обещаните нови табели ги има само на Младост 1.  :neznam:

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Не мога да коментирам новите табели без да съм ги ползвал, но ще кажа само едно.

Хубави или лоши, то трябва да се унифицират навсякъде, на всички станции. Най-объркващо би било на половината станции да са нов формат, на другата половина стар формат. Това би било доста по-объркващо и неприятно от това дори всички табели да са с еднакво лош, но все пак еднакъв формат. Така че или ще ги сменят всички, или да ги правят по стария, но от миш-маш няма никой полза.

Offline hitar_potter

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Мисля, че се спомена, че станция „Витоша“ ще е пилотна и после след като се доуточни и приеме дизайна, ще бъдат въведени и по останалите станции.
... се пишат и абсолютни дреболии кой минал на червено, кой какво си е говорил по телефона и тем подобни.

Offline Emperor

• Нямам спирка
    • View Profile
Метростанция Витоша 24/06/2016

и бонусче:

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
Изглеждат готино новите табели. Благодаря и за хубавите снимки!  :fan:

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Така е по-добре.  :)

Все още намирам за грешно, че има числа в квадратчета, които със сигурност, ще объркват хората, но поне имаме напредък, спрямо предишната крайна простотия.

Относно символа с пазарската количка - от мола плащат ли на Метрополитен за това, че клиентите им са насочени къде се намира молът? :neznam:

Имам огромна забележка относно табелите с надпис Обеля. Там трябва да пише:
Център
Централна ж.п. гара (със същия шрифт като на останалите)
Надежда
Обеля

!!!!

Друго нещо - трябва да са отбелязани конкретните наземни линии!
« Last Edit: 24.06.2016, 21:11:30 by vasko »
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Наистина Обеля е малко объркващо, особено за тези, които са се насочили към центъра.

Васко, а дали Била плащат на градския транспорт, че спирките се казват "Хипермаркет Била" или пък хотел Хемус плаща за същото. Понякога към общественозанчими обекти се подхожда по по-различен начин.

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
Абсолютно задължително е да е отбелязано, че единия изход води към търговски център, тъй като изхода води директно в търговския център. Парадайс център ще платят единствено тогава, когато пожелаят на таблата да пише "Парадайс център" вместо "търговски център".
Колкото до конкретните наземни линии - когато от ЦГМ благоволят да се натуткат да измислят кое откъде ще минава, след това се и натуткат да го обявят, при положение, че изрично са помолени за такава информация, то тогава ще бъдат изобразени на отредените за това места.
« Last Edit: 24.06.2016, 21:20:38 by mihailo »
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Васко, а дали Била плащат на градския транспорт, че спирките се казват "Хипермаркет Била"
Аз съм твърдо против дори спирки на наземния транспорт да се кръщават на търговски обекти (освен, ако последните не си плащат, разбира се). Единствено, може да се прави изключение, когато наистина в района няма друг ориентир, на който може да се кръсти спирката на наземния транспорт. Но си мисля, че такъв случай няма!

Не смятам, че редно с публични средства да се помага на бизнеса да печели повече пари, като се ориентират клиентите му.

или пък хотел Хемус плаща за същото.
Случаят с хотел Хемус е друг. ;)

Първо, това е обект, който съществува от много години и вече е станал траен ориентир в градската култура на София.

Второ, едва ли много клиенти на хотела достигат до него с градски транспорт, за разлика от търговските центрове.
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Колкото до конкретните наземни линии - когато от ЦГМ благоволят да се натуткат да измислят кое откъде ще минава, след това се и натуткат да го обявят, при положение, че изрично са помолени за такава информация, то тогава ще бъдат изобразени на отредените за това места.
Е нали табелите вече са готови (видимо от снимките)?

Не виждам на тези табели да е предвидено място за конкретните наземни линии!  :neznam:

Мястото на информацията за конкретните наземни линии е точно на тази табели (които висят над главите на хората)!!!

Трябва човек да може бързо и ясно да установи накъде да тръгне, за да си хване автобуса, който търси. Иначе може да си изпусне автобуса, докато търси някаква карта, докато я разглежда и анализира и т.н.
« Last Edit: 24.06.2016, 21:31:28 by vasko »
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
Метростанцията не е открита, движението отгоре не е възстановено, не всички табели са монтирани, има една раздрана, но монтирана, която ще бъде подменяна за сметка на изпълнителя, но все пак защо да не оплачем нероден Петко, и без тва си нямаме друга работа...
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Второ, едва ли много клиенти на хотела достигат до него с градски транспорт, за разлика от търговските центрове.

Аха, значи ти си против хората да ходят до мола с градския, така ли. Или си против изобщо да ходят там? 

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Не виждам какво друго би могло да пише, щом изхода е към търговския център. Освен това не можем да знаем дали е платено или не. Напомням, че още се строеше мола, когато в сайта му вече пишеше, че от бъдещата станция "Парадайз" ще се влиза директно в него.
А ЦУМ дали са плащали, че ги има(ло) по табелите?

Sent from mTalk for Windows 10

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
Метростанцията не е открита, движението отгоре не е възстановено, не всички табели са монтирани, има една раздрана, но монтирана, която ще бъде подменяна за сметка на изпълнителя, но все пак защо да не оплачем нероден Петко, и без тва си нямаме друга работа...
Е остави го да се оплаква, нали трябва да реве за нещо, иначе деня му няма да има смисъл.  :D

Колкото до станцията, много ясно че ще пише търговски център, голяма част от пътникопотока ще е именно за този търговски център. Таблата пък с номерата на наземния транспорт предвидливо не са ги поставили, защото ЦГМ 100 % ще променят 5 пъти движението преди да стане окончателно всичко.

Offline mitko08888

• Запален по ГТ
    • View Profile
Не виждам никаква полза от новите табели. Вместо да се отстранят пропуските в сегашната информационна схема, се предлага нова, която единствено въвежда нови проблеми. Ясни са напъните ви за нещо, ама то хич не ви се отдава. Ако наистина обичате София, предложете нещо полезно за София, а не само за личното ви его и амбиция.

ПС. Нормално е оценката за вас и за напъните ви да се дава от другите, а не от собственото ви обкръжение.

Offline difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Васко, а дали Била плащат на градския транспорт, че спирките се казват "Хипермаркет Била"
Аз съм твърдо против дори спирки на наземния транспорт да се кръщават на търговски обекти (освен, ако последните не си плащат, разбира се). Единствено, може да се прави изключение, когато наистина в района няма друг ориентир, на който може да се кръсти спирката на наземния транспорт. Но си мисля, че такъв случай няма!

Не смятам, че редно с публични средства да се помага на бизнеса да печели повече пари, като се ориентират клиентите му.

или пък хотел Хемус плаща за същото.
Случаят с хотел Хемус е друг. ;)

Първо, това е обект, който съществува от много години и вече е станал траен ориентир в градската култура на София.

В този контекст, някой в другия форум беше споделил виц или реална случка:

Вчера чух разговор между две блондинки:
- Уффф, защо тази станция в центъра се нарича Сердика след като Мол Сердика изобщо не е там?
- Да, много е объркващо.
:D :help: ;)