Author Topic: Оповестяване в метрото - табели, озвучаване, схеми  (Read 184371 times)

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 55310178
    • View Profile
Твърдо съм против по табелите да се описва целия маршрут на линията. Единствената информация, която ти трябва е номера на линията и посоката. Не откъде идва, не през какво минава.
Това пък да пише ЦЕНТЪР няма никакъв смисъл. Център е всичко между НДК, орлов мост и бул. Опълченска и всяка от трите линии не минава през поне една от ключовите станции. Знаци център (този) могат да се поставят за колите по пътищата в периферията на града. За градския транспорт в един голям град си има добре определени спирки според значими обекти наоколо. Това не е село, където всички се събират "на площада".
Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Offline hitar_potter

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
И все пак, Център значи повече от „Обеля“... Във всеки случай, точно на тази станция трудно човек може да хване влака в грешната посока ;)
... се пишат и абсолютни дреболии кой минал на червено, кой какво си е говорил по телефона и тем подобни.

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Аха, значи ти си против хората да ходят до мола с градския, така ли. Или си против изобщо да ходят там?
Яд ме е, че метрото ще докара повече клиенти (и пари) на мола,  а оттам нищо не са направили за метрото!

Като цяло не харесвам бизнеса, тъй като капитализмът е много вреден за обществото по принцип, а в частност не го харесвам още повече, тъй като бизнеса не дава нищо на българското общество с тези мизерни 10% данък печалба. Щях да съм по-спокоен, ако процентът беше плаващ (според прихода) и молът да плаща 50% данък. Тогава нямаше да имам против да е отбелязан по табелите, дори с името си.  ;)

Твърдо съм против по табелите да се описва целия маршрут на линията.
Не трябва да се изписва целият маршрут, ами само някои опорни ориентири, които основно се търсят. Това е много важно, за да могат хората да се ориентират по-лесно и най-важното - по-бързо!

Център е всичко между НДК, орлов мост и бул. Опълченска .
Съгласен съм с Вас, и за това смятам, че надписът "Център" трябва да се изписва на табелите до последната станция преди този периметър.

В случая с актуалните станции - МС Стадион Васил Левски; МС Константин Величков; МС Централна гара; МС Европейски съюз. Това трябва да са последните станции, на които да се изписва "Център". На тези, които се падат по-вътрешно от тях - не трябва вече да пише "Център".  ;)

Във всеки случай, точно на тази станция трудно човек може да хване влака в грешната посока ;)
Това е така и наистина в този частен случай не е голям проблем, тъй като се вижда, че само на единия перон става качване на влака. Но, тъй като, тук става дума за цяла нова концепция, която ще се прилага по цялата метро система, трябва задължително да се изчистят тези проблеми. Трябва на табелите на всяка станция да има, задължително, по няколко ориентира за посока!!!

Представете си на МС Вардар, например, ако към единия коловоз пише "Обеля", а към другия - Летише София/Бизнес парк.  :neznam: :neznam: :neznam:
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline Emperor

• Нямам спирка
    • View Profile
Яд ме е, че метрото ще докара повече клиенти (и пари) на мола,  а оттам нищо не са направили за метрото!

Всъщност хората, за да стигнат до мола ползват метрото и спомагат за печалбата ма метрополитен. Аргументът ти е просто заяждане. Няма значение дали е мол, кино, гробище, публичен дом, щом хората пътуват до там и си плащат значи има полза.
« Last Edit: 25.06.2016, 16:34:06 by Emperor »

Offline spicy_e

• View Profile
    • Email

Ами в такъв случай дай да спрем всякакъв вид транспорт минаваш през молове, магазини и т.н. Само се чудиш за какво да се заядеш. А замислял ли си се, че именно мола ще прави оборот на метрото защото 60-70% от хората ще са именно за търговския център и те ще правя оборот на метрополитен ?!

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Просто, отговорих на въпроса на RADOCVET. Не мисля, че това е най-съществената част, която трябва да коментираме тук и вие се чудите с каквото да се заядете с мен, просто защото искате да се заяждате с мен, по подразбиране. Нека да коментираме останалите неща от оповестителната система, които са в пъти по-важни.  ;)

Според мен, концепцията за цялостната оповестителна система в метрото трябва да е такава, че на табелите, които сочат коловоза да има по 3/4 позиции, на които са отбелязани най-важните ориентири, които основно се търсят от пътниците.

Ще разгледам табелите при движение от МС Витоша към МС Летище София/МС Бизнес парк.

Започваме от МС Витоша. От МС Витоша до МС Европейски съюз, включително, на табелите трябва да пише:

Център
Централна ж.п. гара
Надежда
Обеля

От МС НДК до МС Лъвов мост, включително, трябва да пише:

Централна ж.п. тара
Надежда
Обеля

На МС Централна ж.п. гара и на МС Княгиня Мария Луиза, трябва да пише:

Надежда
Обеля
Люлин

От МС Хан Кубрат до МС Ломско шосе, включително, трябва да пише:

Обеля
Люлин
Младост
Летище София/Бизнес парк

На МС Обеля, трябва да пише:

Люлин
Център
Младост
Летище София/Бизнес парк

От МС Сливница до МС Константин Величков, включително, трябва да пише:

Център
Младост
Летище София/Бизнес парк

От МС Опълченска до  МС Мусагеница, включително, трябва да пише:

Младост
Дружба
Летище София/Бизнес парк

На МС Младост І, трябва да пише:

Дружба
Летище София
---------------------
Бизнес парк

На МС Младост 3 и на МС Цариградско шосе, трябва да пише:

Дружба
Летище София

От МС Дружба до  МС Софийска Света гора, включително, трябва да пише:

Летище София

------------------------------------------------
На МС Александър Малниво и на МС Акад. Александър Теодоров-Балан, трябва да пише:

Бизнес парк

:)
« Last Edit: 25.06.2016, 20:39:08 by vasko »
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
Стани кмет на София, пък ако искаш и преразкази можеш да им напишеш на таблата. Това което си го предложил е супер излишно и не е необходимо.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile

Според мен, концепцията за цялостната оповестителна система в метрото трябва да е такава, че на табелите, които сочат коловоза да има по 3/4 позиции, на които са отбелязани най-важните ориентири, които основно се търсят от пътниците.

Ще разгледам табелите при движение от МС Витоша към МС Летище София/МС Бизнес парк.

За това са табелите на входовете на метростанциите - пише всички станции, през които се минава, а ако някой не знае коя станция търси едва ли трябва да се качва в метрото.

Sent from mTalk for Windows 10
« Last Edit: 14.07.2016, 13:40:44 by dan »

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile

За това са табелите на входовете на метростанциите, пише всички станции през, които се минава, а ако някой не знае коя станция търси едва ли трябва да се качва в метрото.
Ако говорите за новите информационни табели, които наскоро сложиха по инициатива на "Спаси София" - не, те не са много полезни и объркват хората. Това го казвам от наблюдения и опит. От поставянето им до днес съм упътил поне 30-40 души, които не са успели да се ориентират, докато гледат точно тези табели.

Освен това, на станциите с островен перон изобщо не са полезни, тъй като не успяват да ориентират категорично кой коловоз за коя посока е.

За това е най-добре на табелите, които сочат към коловоза да пише ясно и подробно (чрез няколко популярни ориентира) накъде се пътува от този коловоз. :)
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline hitar_potter

• View Profile
Васко, случвало ми се е на СУ да ме питат от къде се хваща влака за Младост... А вяхме на 5 метра от табелата, на която пишеше, че този перон е за Младост. Аргументът „хората не се ориентират“ можеш да го приложиш за дори и най-перфектните табели.  За тези, които си нямат никаква представа накъде са тръгнали, има карти, на които се вижда всяка станция къде е..

„Ако не знаеш накъде си тръгнал, може да стигнеш някъде другаде.“
... се пишат и абсолютни дреболии кой минал на червено, кой какво си е говорил по телефона и тем подобни.

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Васко, случвало ми се е на СУ да ме питат от къде се хваща влака за Младост... А вяхме на 5 метра от табелата, на която пишеше, че този перон е за Младост. Аргументът „хората не се ориентират“ можеш да го приложиш за дори и най-перфектните табели.  За тези, които си нямат никаква представа накъде са тръгнали, има карти, на които се вижда всяка станция къде е..

„Ако не знаеш накъде си тръгнал, може да стигнеш някъде другаде.“
По принцип съм съгласен с Вас. Наистина има хора, които нищо не може да им помогне. :neznam:

Но, когато твърде много хора не могат да се ориентират, то тогава има проблем в оповестителната система.

В предишния си пост имах предвид ситуации, в които хората гледат табелите на "Спаси София" и въпреки това питат околните от коя страна да се качат. Както казах, аз съм ориентирал поне 30-40 души само в такава ситуация откакто съществуват табелите (почти година вече). А за същия период съм упътил поне още стотина души, които не могат да се ориентират. Да, някои редки случаи са като Вашия пример и аз смятам, че те са безнадеждни, независимо от системата. Но повечето ми изглеждат разумни хора, поне с някакво приемливо ниво на интелигентност, които биха се ориентирали сами, ако оповестителната система беше по-добра. Дори съм си говорил с повечето от тях и сме коментирали табелите и те смятат, че не са достатъчно ясни.

Относно табелите, които директно сочат към коловоза - на доста станции тези табели са много малки и/или неправилно позиционирани, и всъщност, не вършат никаква работа.

На първо четене се сещам за МС Сливница. Там, на две места има по две малки табели, които са закачени една до друга по средата на перона :blink:, и на които има стрелки към двата коловоза. Тези табели се забелязват много трудно и не вършат никаква работа... :/

Според мен, на всяка станция трябва да има по 4-5 табели, които сочат към определения коловоз и на които да са изобразени 3-4 дестинации, до които се достига по този коловоз. И табелите трябва да са много големи. :)
СБОГОМ, GTSofia.info

Online mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
Такива, че като минеш покрай тях, да се фраснеш. Айде стига глупости, моля! За разлика от теб, аз няколко пъти съм виждал монтираните вече табели на живо, и се четат идеално от перпендикулярния край на станцията.
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
За разлика от теб, аз няколко пъти съм виждал монтираните вече табели на живо, и се четат идеално от перпендикулярния край на станцията.
В случая не коментирам размера на новите табели на МС Витоша.

От снимките смятам, че новите табели са достатъчно големи. При тях оплакването ми е друго - че не носят достатъчно информация. Както вече казах, вместо Обеля, трябва да пише:

Център
Централна ж.п. гара
Надежда
Обеля

А иначе в горния си пост коментирах размера и позиционирането на табели по някои от другите метростанции. Например, на МС Сливница табелите, които сочат към перона са миниятюрни и са разположени точно над средата на островния перон. :neznam:

Трябва навсякъде да се сложат големи табели, с повече информация, които да са точно до съответния коловоз и да имат недвусмислена стрелка, която е наклонена на 45о към коловоза. 4-5 броя на коловоз. :)
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
След пускането на МС Витоша ще се презаписват ли гласовите съобщения за всички станции или ще останат същите? :D Понеже имам спомен, че след пускането на нови участъци, се презаписваха записите.

Offline hitar_potter

• View Profile
Може записът вече да си съществува. Все пак, станцията фигурира и на лепенките по влакчетата.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Може записът вече да си съществува. Все пак, станцията фигурира и на лепенките по влакчетата.
...които така или иначе ще сменят за сметка на данъкоплатеца.

Последното е шега разбира се :)

« Last Edit: 14.07.2016, 13:41:07 by dan »

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
...клито така или иначе ще сменят за сметка на данъкоплатеца.

Последното е шега разбира се :)
Защо да е шега?

Аз смятам, че лепенките трябва да се сменят. Ако само се сложат парчета нови лепенки отгоре, на мястото, където сега има пунктирана линия, то те ще се вандализират за отрицателно време и след това ще остане схема с пунктирана линия, която не би била коректна.

Може да се сменят само горните (по-големите) лепенки, тъй като отдолу МС Витоша си фигурира. ;)
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Шегата е "за сметка на данъкоплатеца" ;)

Offline Andrej_mk

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Тука пускам само частта от снимките на МС Витоша които предимно показват новите табели изработени от Спаси София. Снимките са правени с телефон и затова не са с най-доброто качество. Не всичките типове табели бяха монтирани до миналата седмица когато бях на станцията. Надявам се да ви харесват. Иначе дименсиите на табелите са както следва:

Входни табели в станцията 400 на 40 мм
Табели с двоен текст вкл. и тези на пероните 240 на 40 мм
Малки табели с единично съдържание 120 на 40 мм

Offline Andrej_mk

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Само едно пояснение във връзка с градския транспорт.

Всичките линии като номера  ще бъдат отбелязани на краните табели преди самите изходи. Всеки изход води към различна линия и затова не може още от перона да се дава толкова подробна информация, а и няма нужда. На пероните ще има по две подробни схеми на района (още не са монтирани) на които точно се вижда кой изход води към коя линия и в каква посока. Всичко ще бъде повече от ясно отбелязано, просто е по нов стандарт, с който ще трябва да се свикне. Както се движиш от пероните към изходите, информацията става все по-подробна за всеки изход и връзките които той прави.

Така че Васе стига врещяа ма по всички форуми.  :crazy: