Author Topic: Бисери  (Read 143342 times)

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Бисери
« Reply #680 on: 09.06.2014, 14:02:42 »
наскоро (около Коледа беше) чаках А85 на гарата, и до мен на спирката три "столичанки в повече" си говореха. Едната описа возенето си в тролей по следния начин: "Чуье ко ша ти кажа, аз са возих на идно такова, абе като автобус ама с антьени"  :D
Това далеч не е от сега.........Имам спомени поне за няколко такива случая...
1. На село, през далечната 1987-а година си говорим с една иначе много приятна леличка-комшийка, която скоро беше ходила при зълва си или сестрата на мъжа и, в Бургас. Попитах я дали в Бургас има от онези големите, съчленени автобуси и тя на свой ред попита: "Ама това не са ли тролейбуси?". Обясних и, че не са, рейсове са си......
2. Пак там, пак горе-долу по това време или май на следващата ваканция дядовци яко коментираха "В Петрово има тролеи..." А баш тогава ударно почнаха да идват и покриват курсовете от/за Сандански първите дставени на местния ДАП съчленени Чавдари В14-20, а и не знам коя ръка, доста използвани, вероятно бивши софийски Икаруси 280 от Петрич....
3. Пак по това време по училищата раздаваха едно богата и много хубаво илюстрирана книжка за обучение по безопасно движение и поведение на улицата, за 4ти, 5ти и 6ти клас, и братовчед ми, 4 години по-голям от мен, казваше на трамвая тролей, понеже "трамваят нямал жици, а тролеят имал", та му обяснявах, че това не са жици, а е пантограф...Практически в книжката нямаше нито една илюстрация на тролей, имаше само автобуси и трамваи.....Същият този братовчед твърдеше, че в Благоевград имало тролеи - били пътували от града до Покровник с тролей....Чак след разговор с негови съученици му стана ясно, че в Благоевград тролеи няма, а той е мислил съчленените Икаруси за тролеи.....
4. През 2007-а година бих шута в гъзището на една наперена счетоводителка от Скъпарна, уж по-голяма и по-умна от мен, която с не мога да опиша какъв ентусиазъм ми разказаше, как от там до Шумен било нормално да се стига с кола за няма и 20 минути, което практически е невъзможно, а ме питаше как да хване трамвай 8 до апартамента на братовчедка и в близост до Плиска (в действителност осмицата не беше трамвай, а тролей........). Иначе казваше "Тьез шьибаньи трольеи във Варнъ, по-добрье бьез тях, ьедьин път съм съ качьила на таквоз ньещо, трьи пътьи му паднахъ антьеньитье, и повьечье ньяма да съ качъ......."

5. Сетих се и още нещо....през 2010-та ми се наложи да разкарвам из София една приятелка на жена ми, живееща от години в Германия в следствие на брак с германец-пияндурник по сметка. Пътувахме с тролей шестица или седмица, вече не помня, но после разправяше на жена ми "Къчихме съ на ьедин автубус........"
« Last Edit: 09.06.2014, 14:16:51 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Online emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #681 on: 09.06.2014, 15:00:06 »
От Трънския край, освен "какво се цвръсти чилико" ("Как се каляваше стоманата", Н. Островски), "Воскурец Гига" ("Сбогом, гринго") и пр. има и описание на трамвай ... "Пат, на пато прат, на пато до прато йош един прат. Връз прътьевете - колетия, на колетията сандък, на сансъко - връц, над връцо конъц."
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline molly69

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #682 on: 19.06.2014, 17:05:34 »

Offline comet

• Наистина съм луд
  • MAN Lion's City
    • View Profile
« Reply #683 on: 27.07.2014, 12:16:09 »
Двама дядовци седят на Алеко Константинов в посока Гара Подуяне и чакат А 22тм. След 1 час още са там и се чудят кога ще дойде рейса. В обратна посока два пъти се върна чавдара, но те още не знаеха, че там не спира 22. Единият стана да прочете бележката. "Разбра" я и продължи да чака. Мина 11 и спря на пешеходната пътека, а дядото си мисли, че е 22 и отива да се качва. Рейсът тръгна и дядото разочарован се върна. След около 15мин се върнах и дядовците бяха отишли отсреща.:o

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #684 on: 27.07.2014, 12:45:08 »
Това далеч не е от сега.........Имам спомени поне за няколко такива случая...
1. На село, през далечната 1987-а година си говорим с една иначе много приятна леличка-комшийка, която скоро беше ходила при зълва си или сестрата на мъжа и, в Бургас. Попитах я дали в Бургас има от онези големите, съчленени автобуси и тя на свой ред попита: "Ама това не са ли тролейбуси?". Обясних и, че не са, рейсове са си......
2. Пак там, пак горе-долу по това време или май на следващата ваканция дядовци яко коментираха "В Петрово има тролеи..." А баш тогава ударно почнаха да идват и покриват курсовете от/за Сандански първите дставени на местния ДАП съчленени Чавдари В14-20, а и не знам коя ръка, доста използвани, вероятно бивши софийски Икаруси 280 от Петрич....
3. Пак по това време по училищата раздаваха едно богата и много хубаво илюстрирана книжка за обучение по безопасно движение и поведение на улицата, за 4ти, 5ти и 6ти клас, и братовчед ми, 4 години по-голям от мен, казваше на трамвая тролей, понеже "трамваят нямал жици, а тролеят имал", та му обяснявах, че това не са жици, а е пантограф...Практически в книжката нямаше нито една илюстрация на тролей, имаше само автобуси и трамваи.....Същият този братовчед твърдеше, че в Благоевград имало тролеи - били пътували от града до Покровник с тролей....Чак след разговор с негови съученици му стана ясно, че в Благоевград тролеи няма, а той е мислил съчленените Икаруси за тролеи.....
4. През 2007-а година бих шута в гъзището на една наперена счетоводителка от Скъпарна, уж по-голяма и по-умна от мен, която с не мога да опиша какъв ентусиазъм ми разказаше, как от там до Шумен било нормално да се стига с кола за няма и 20 минути, което практически е невъзможно, а ме питаше как да хване трамвай 8 до апартамента на братовчедка и в близост до Плиска (в действителност осмицата не беше трамвай, а тролей........). Иначе казваше "Тьез шьибаньи трольеи във Варнъ, по-добрье бьез тях, ьедьин път съм съ качьила на таквоз ньещо, трьи пътьи му паднахъ антьеньитье, и повьечье ньяма да съ качъ......."

5. Сетих се и още нещо....през 2010-та ми се наложи да разкарвам из София една приятелка на жена ми, живееща от години в Германия в следствие на брак с германец-пияндурник по сметка. Пътувахме с тролей шестица или седмица, вече не помня, но после разправяше на жена ми "Къчихме съ на ьедин автубус........"

На мен ми се е случвало, две девойчета на централна гара да отиват да се качват в 5-ти 6-ти вагон на влака, и да кажат"дай да ходим по -назад че там да не ни пуши много машината" и това с влак, теглен от електрически локомотив :blink:

Също ми се е случвало да чуя за тролеите Граф и Шифт като ги пуснаха отначало по 8-цата"брей, какви хубави рейсове са пуснали"
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline DidoGO

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #685 on: 25.08.2014, 10:57:34 »
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДВИЖЕНИЕТО ВЪВ ВРЪЗКА С ПРОВЕЖДАНЕ НА ФУТБОЛНА СРЕЩА ОТ ПЛЕЙОФИТЕ НА ШАМПИОНСКАТА ЛИГА МЕЖДУ ОТБОРИТЕ НА ,,ПФК ЛУДОГОРЕЦ 1945‘‘ И „СТЯУА“, БУКОРЕЩ
25.08.2014 10:41

‹‹ назад

Във връзка със Заповед № СО-РД-09-05-456/22.08.2014г. на кмета на Столична община се забранява влизането, престоят и паркирането на пътни превозни средства, както следва:......

Източник : ЦГМ

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #686 on: 25.08.2014, 18:19:04 »
Отделно, че правилното изписване е "Стяуа" (Букурещ)...
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #687 on: 26.08.2014, 12:44:40 »
Днес при представянето на новите автобуси, Бащицата се изцепи, че като станал кмет, най-младият тролей бил по-стар от него  :laugh: :help: Естествено, никой друг, освен нас, не се смя.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline comet

• Наистина съм луд
  • MAN Lion's City
    • View Profile
« Reply #688 on: 26.08.2014, 13:58:56 »
Голямо шоу беше представянето.
"Това са възможно най-добрите автобуси" според Фандъкова
"Най-екологочните" според Бойко

Offline hitar_potter

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #689 on: 26.08.2014, 23:50:26 »
А също подочух, че Бате Бойко казва как сме били купили най-добрите трамваи и най-добрите тролеи :D :D Според мен, най-малко са далеч от истината с  автобусите ...
... се пишат и абсолютни дреболии кой минал на червено, кой какво си е говорил по телефона и тем подобни.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #690 on: 02.09.2014, 13:07:13 »
Този бисер на Иво сме пропуснали да го споменем тук:

Може и по-рядко да е, но и в Германия и тн. западни държави има такива пушеци и огньове. Навсикчко отгоре вижте каква им е сигнализацията-крилни семафори Нашата е далеч по-модерна, каквото и да си говорим.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #691 on: 02.09.2014, 13:28:56 »
100-пъти ви казах-като не сте видяли си трайте. Аман от хейтърчета значи. Нищо че в Германия имат същите локомотиви 7-маци като нашите и същите вагони 43-та серия ама не би-трябва да се хейти по нашите. Казах ви идете вижте, поинтересувайте се прочетете литература на тая тема па тогава коментирайте.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #692 on: 02.09.2014, 15:13:50 »
Опазил Бог сляпо да прогледа.....един път дойде на гости в Германия, вече акъл даваш все едно цял живот си живял тук, м*** му с****........
« Last Edit: 02.09.2014, 22:18:36 by difian »

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #693 on: 02.09.2014, 16:50:37 »
Иво, вземи напиши в Гугъл Deutsche Bahn и виж снимките, които излизат, после напиши БДЖ и пак погледни... Не може да твърдиш, че каквото и да било от ж.п. инфраструктурата в България е по-модерно от Германия. То сигурно и икаруси са останали в Германия, ама айде ги сравни с нашите кочини... Много байганьовски патриотизъм е това.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #694 on: 02.09.2014, 17:08:02 »
А вие си направете труда да погледнете снимката която беше качена-крилен семафор. Разбира се, че имаме по-модерна от въпросната, за която ставаше въпрос. Ама дай да почнем да хейтим и да говорим глупости, без да сме прочели.

Една книга не прочели, казват на светофора семафор, ама дайте да пишем без да знаем.

Ама то вашто си е за бисери-да кажеш че крилен семафор е модерна сигнализация  :D  :D  :D

Разбира се, че имат и много по-модерна от нашата, но тука ставаше въпрос за конкретна снимка. Така както сте го написали изглежда наистина смешно.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
« Reply #695 on: 02.09.2014, 20:13:04 »
Щом ще сравняваме България с Германия, имам един лесен въпрос. В коя от двете държави влак дерайлира заради грешна сигнализация?

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #696 on: 02.09.2014, 20:56:23 »
Дайте да не правим офтопик в тази тема. Смятам, че болшинството разбира кое е забавното в мнението на Иво - все едно да кажеш, че Чавдар 11М4 с автоматични врати е по-модерен от Мерцедес O303 с обикновени.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #697 on: 02.09.2014, 21:00:56 »
А вие си направете труда да погледнете снимката която беше качена-крилен семафор.
Имат крилни семафори, какво от това? И ние имаме все още. Вършат им работа, ползват си ги успешно и прехвърчат покрай тях със 160 км/ч. Задвижват и семафорите, и стрелките ръчно с въжета и се справят с 20-30 пъти по-натоварено движение от нашето, а ние не можем да разминем два влака на три коловоза. Железницата им е 20 пъти по-голяма от нашата. Имат сигнализация, за каквато ние не сме и сънували, имат и такава от войната. От последната малко е останало, но е в перфектно състояние.
В коя от двете държави влак дерайлира заради грешна сигнализация?
И в двете държави последното, заради което дерайлират влакове е грешна сигнализация.

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
« Reply #698 on: 02.09.2014, 21:21:49 »
Ами в медиите съобщаваха, че причината за катастрофата на гара Калояновец е била грешна сигнализация, а не грешка на машиниста.

Offline Neronov

• Защо пиша толкова много?
  • R.I.P 1210
    • View Profile
« Reply #699 on: 02.09.2014, 21:35:18 »
Дайте да не правим офтопик в тази тема. Смятам, че болшинството разбира кое е забавното в мнението на Иво - все едно да кажеш, че Чавдар 11М4 с автоматични врати е по-модерен от Мерцедес O303 с обикновени.

По-скоро Чавдар 11М4 и новите манове.  :D

Каквато цената,такова и качеството- къде в Германия ще изминете 300 км за 9.90лв (било то и за 8 часа). Всеизвестен факт е,че влакът в България и влакът в Европа са 2 различни неща- при нас се използва основно от хората с намаление,или от тези,които нямат проблем да пътуват от София до Бургас 8 часа и отгоре, на фона на 3 часа с колата по магистралата. В Европа влаковете са основен (и може и да се каже единствен) за дълги разстояния и са предвидени да изминават големи разстояния за минимално време без пътуването да се превръща в атракция.
« Last Edit: 02.09.2014, 21:40:19 by Neronov »