Author Topic: Стара София  (Read 132259 times)

Offline Metan

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Стара София
« Reply #600 on: 30.12.2018, 18:33:38 »
Едно питане за летните кина: какво е имало преди в парка на НДК на мястото на лятното кино "Cabana"? Питам за парка на НДК, а не парка отпреди НДК.
И още едно питане: наистина ли в София сме имали автокино като в Америка? Идваш с кола и гледаш филми. Говори се че на мястото на полупразния паркинг между Хилтън и Гарнизонното известно време се е намирало автокино. Странното е че нямам такъв спомен.
За първото питане не мога да те разбера за кое точно място питаш. Колкото до автокиното - наистина имаше на посоченото място автокино в началото на 90-те, но не се задържа дълго.

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #601 on: 30.12.2018, 19:41:20 »

За първото питане не мога да те разбера за кое точно място питаш. Колкото до автокиното - наистина имаше на посоченото място автокино в началото на 90-те, но не се задържа дълго.

Мерси за отговора. Първото питане беше точно за сегашното лятно кино пред НДК.

Тук обаче не изглежда да има лятно кино.
« Last Edit: 30.12.2018, 19:47:37 by New_Passenger »

Offline Metan

• View Profile
« Reply #602 on: 30.12.2018, 19:51:47 »
Детски кът за игра, почти същото си беше. Имаше пясъчник, амфитеатрално разположени пейки, езерца, водопад по морените. Много приятно място беше отначало, през 90-те стана наркоманско сборище. Лятно кино нямаше.
Ето една снимка оттам

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #603 on: 30.12.2018, 19:56:13 »
На мястото на лятното кино май нямаше нищо, паркова зона може би. Или мястото е било със сходна визия, а сега са добавили сцена и барче?

Това ли е сегашното лятно кино?

« Last Edit: 30.12.2018, 20:02:14 by New_Passenger »

Offline тролей №164 линия 2

• Наистина съм луд
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
« Reply #604 on: 30.12.2018, 23:08:02 »
Прегледах последните 10 страници и не намерих, извинете ако по-назад е пускано...
СТАРА СОФИЯ – СПИРКА ВИШНЕВА, НАЙ-КРАСИВАТА ТРАМВАЙНА СПИРКА В СОФИЯ, В ГОРАТА ДО СЕМИНАРИЯТА; 1945-1946 ГОД.
София преди и сега: Площад "Велчова завера"
ОБЩЕСТВЕН ЖИВОТ ПРЕЗ 30-ТЕ И 40-ТЕ ГОДИНИ, ДО 9.IX.1944 Г - не познавам Столицата в детайли, затова няма как да се ориентирам (подскажете мястото кое е?), но щом има 1. трамвайни релси със стрелки и кръстовка, 2. сгради на гъсто с не каква да е архитектура и 3. манифестация - и трите на едно място, значи ще да е някъде по центъра
Площад "Славейков"
« Last Edit: 31.12.2018, 00:02:11 by тролей №164 линия 2 »
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline Metan

• View Profile
« Reply #605 on: 30.12.2018, 23:44:58 »
ОБЩЕСТВЕН ЖИВОТ ПРЕЗ 30-ТЕ И 40-ТЕ ГОДИНИ, ДО 9.IX.1944 Г - не познавам Столицата в детайли, затова няма как да се ориентирам (подскажете мястото кое е?), но щом има 1. трамвайни релси със стрелки и кръстовка, 2. сгради на гъсто с не каква да е архитектура и 3. манифестация - и трите на едно място, значи ще да е някъде по центъра
Мястото в момента не изглежда така. Кръстовището на Дондуков и княз Борис, в дъното се вижда Двореца. В момента там се намира част от бившия Партиен дом, най-близо е ул. Малко Търново. Ако можеш да се ориентираш на тази карта, мястото се намира в общия маршрут на синята автобусна линия В и двойната червена трамвайна линия (в началото на линия В откъм Банята).

Това ли е сегашното лятно кино?
Да
« Last Edit: 30.12.2018, 23:46:31 by Metan »

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #606 on: 31.12.2018, 00:29:50 »
Мястото в момента не изглежда така. Кръстовището на Дондуков и княз Борис, в дъното се вижда Двореца. В момента там се намира част от бившия Партиен дом, най-близо е ул. Малко Търново. Ако можеш да се ориентираш на тази карта, мястото се намира в общия маршрут на синята автобусна линия В и двойната червена трамвайна линия (в началото на линия В откъм Банята).
Благодаря ти за насоките. :) Значи, Двореца разбрах, че се води това. На снимката, според мен, това е гледната точка, просто снимащият е бил на поне 3 пъти по-голямо разстояние. Нали така? Тоест, намирал се е в тази посока на около 50 метра по-напред. Представяме си, че тази сграда я няма и получаваме мястото на снимката? Ако е така, то значи е имало доста промени в тази част. Значи тази сграда стои на мястото не само на едновремешни улици, но и на едновремешни трамвайни линии?
« Last Edit: 31.12.2018, 00:34:10 by тролей №164 линия 2 »

Offline Metan

• View Profile
« Reply #607 on: 31.12.2018, 11:48:11 »
Мястото на снимащия е било някъде тук. От южната страна на джамията срещу халите е имало улица, която е стигала до двореца. Представи си права линия, която свързва тези два обекта. Между Мария Луиза и Дондуков улицата се е наричала Търговска, а между Дондуков и Двореца е била княз Борис. След терористичните англо-американски бомбандировки на цивилното население през 1943 и особено през 1944 доста голяма част от центъра на София е обезобразен. Ето как изглежда улицата, кадърът е горе-долу от същото място като твоята снимка, само ъгълът е малко по-друг

След събарянето на полуразрушените сгради и построяването на новия център на града улицата изчезва. От Търговска е запазена една много малка част между Мария Луиза и подлеза под нея (единия изход на Сердика 2).

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #608 on: 31.12.2018, 16:03:38 »
Мястото на снимащия е било някъде тук. От южната страна на джамията срещу халите е имало улица, която е стигала до двореца. Представи си права линия, която свързва тези два обекта. Между Мария Луиза и Дондуков улицата се е наричала Търговска, а между Дондуков и Двореца е била княз Борис. След терористичните англо-американски бомбандировки на цивилното население през 1943 и особено през 1944 доста голяма част от центъра на София е обезобразен. Ето как изглежда улицата, кадърът е горе-долу от същото място като твоята снимка, само ъгълът е малко по-друг
След събарянето на полуразрушените сгради и построяването на новия център на града улицата изчезва. От Търговска е запазена една много малка част между Мария Луиза и подлеза под нея (единия изход на Сердика 2).

Благодаря ти за насоките! :)
Аха, аз го разбирам, че въпросната улица е започвала някъде оттук в тази посока и е стигала до Двореца, нали така?
Иначе, аз първо си помислих (заради релсите), че това е Т-образно кръстовище, но няма как, щом улицата към Двореца започва много дециметри зад гърба на снимащия. Явно е Х-образно, а напречният му ръкав идва откъм днешната Съдебна палата и заминава на североизток. Да предположим, че в онези години съм бил роден и съм бил ватман. :) Ако съм идвал откъм днешната Съдебна палата, то щях да попадна на разделната стрелка от снимката - ако продължа направо, продължавам на североизток, ако завия надясно, то тръгвам към Двореца. Мдаа, доста промени е имало. Днес най-близките трамвайни трасета до това място са едва на Мария Луиза за ТМ 4, 12 и 18, както и нормалнорелсовото трасе на ТМ 20 и 22. Тогава е имало трамвай както "през" днешната сграда на Народното събрание, така и около Двореца. Коренна разлика спрямо днес. :)
« Last Edit: 31.12.2018, 16:07:59 by тролей №164 линия 2 »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #609 on: 31.12.2018, 18:04:26 »
На картата, приложена от Метан, се вижда трамвайната мрежа. Пл. Света Неделя е хъб на всички трамваи и оттам тръгват трамваи във всички посоки. Източният клон тръгва по Дондуков и на ъгъла с Търговска (коментираното място) се разделя, като дясната линия минава пред Двореца и по ул.Батенберг - до пл.Гарибалди и по Графа. Повече подробности и хронология виж в темата "История на софийския трамвай".
« Last Edit: 31.12.2018, 18:07:45 by blagun »

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #610 on: 02.02.2019, 15:25:33 »
Погледнете как е изглеждал един тротоар в края на 30-те години в София - чистота и почти съвършенство. Някой може ли по сградите отзад да познае мястото на снимката?
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline Metan

• View Profile
« Reply #611 on: 02.02.2019, 23:26:11 »
Гледам, че по улицата има прясно засадени фиданки. През 30-те са офъкали дръвчетата по Мария Луиза и са засадили нови. Възможно е снимката да е горе-долу от това място, първата снимка е от 30-те

през 1941 дръвчетата вече са пораснали.

И тротоарът изглежда подобен
« Last Edit: 02.02.2019, 23:31:33 by Metan »

Offline monte carlo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #612 on: 03.02.2019, 09:19:45 »
Мисля че е на Мария Луиза, гледаща към Лъвов мост.
Някъде тук
Икономията е майка на мизерията!

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #613 on: 03.02.2019, 09:30:05 »
Не знам за тротоара, но паважа и релсовия път изглеждат доста добре и съвременно, не отстъпват примерно на паважа и релсовия път по ремонтирания наскоро Дондуков.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline monte carlo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #614 on: 04.02.2019, 14:14:43 »
Не знам за тротоара, но паважа и релсовия път изглеждат доста добре и съвременно, не отстъпват примерно на паважа и релсовия път по ремонтирания наскоро Дондуков.

То наскоро ремонтирания Фондуков не може да стъпи и на малкото пръстче на тия павета.
Икономията е майка на мизерията!

Offline fafan

• View Profile
    • Email
« Reply #615 on: 04.02.2019, 15:45:07 »

С малката разлика, че движението е сигурно 1% от това което е в момента, а масата и полезния товар на тези стари трамваи също е доста под тези на днешен. Тези тротоари са се правели от плоски дялкани плочи от кариери край София и са замазвани с цимент, към средата на 70-те вече са били в толкова плачевно състояние че се е започнало масово да ги сменят с познатите ни и до днес осмоъгълни плочници.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #616 on: 21.08.2019, 14:13:19 »
Да има и в днешно време такива архитекти :

https://bravestories.eu/musman-story/?fbclid=IwAR2cgfyFjBRf5QgvzcFKE7VeKWco6xDa3mqhlbVl-kBDD9cSU5ABZYmrKlE
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline Metan

• View Profile
« Reply #617 on: 13.09.2019, 23:49:38 »
Сигурно на много от вас е позната тази чешма на спирка Техникум по текстил. А ето какъв е бил проектът.

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #618 on: 14.09.2019, 10:50:25 »
Сега пише "Флора". Най-вероятно е фирма която е спонсорирала реставрацията й.
Преди около 10 г. в тази градина имаше герб на София от цветя като този на разклона за ТВ кула. Правилно ли помня?

Offline aleks101

• Приятел на ГТ
  • Фен на трамвайния транспорт!
    • View Profile
« Reply #619 on: 18.09.2019, 22:00:15 »
Малко картини на кръстовището между улица Търговска и бул. Княз Александър Дондуков.

Източник:  http://mila.izkustvo.net/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D0%B2-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2/