Author Topic: Ретро снимки  (Read 751362 times)

Online IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Ретро снимки
« Reply #3620 on: 01.05.2021, 21:53:06 »
Именно, точно по това време редовно бях по Сандански, следващите години, говоря преди да падне Бай Тошо, бяха още по-зле. После нека разправят някои как тогава е било по-хубаво. Бил съм много пъти в супермаркета, в който е правена снимката, редовно имаше точно две неща. Краве сирене - 2.60 и хамбургски салам 7.50.
« Last Edit: 01.05.2021, 21:54:52 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #3621 on: 01.05.2021, 22:22:52 »
Хайде сега, имаше две неща, ама бяха истински и евтини. Сега има изобилие от скъпи боклуци и химия. Мерси!

Online IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3622 on: 01.05.2021, 22:55:33 »
Така мислиш, понеже не си ходил на задължителните ангария ученически или студентски бригади по Родопа, консервните комбинати или в "Сердика". Който е бил и е видял за какво става въпрос, повече не е искал да сложи в устата си нито кренвирши, нито салам, нито луканка, нито кашкавал, нито сирене или мляко дори. Отделно нямаше нищо по магазините, както се вижда от снимката.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3623 on: 01.05.2021, 22:59:44 »
Така мислиш, понеже не си ходил на задължителните ангария ученически или студентски бригади по Родопа, консервните комбинати или в "Сердика". Който е бил и е видял за какво става въпрос, повече не е искал да сложи в устата си нито кренвирши, нито салам, нито луканка, нито кашкавал, нито сирене или мляко дори.
Това за какво точно се отнася? За това, че например колбасите са правени от всички части на животните (включително хрущяли, сухожилия, кости и т.н.) или за това, че са се използвали добавени химикали?
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Online IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3624 on: 01.05.2021, 23:10:48 »
Така мислиш, понеже не си ходил на задължителните ангария ученически или студентски бригади по Родопа, консервните комбинати или в "Сердика". Който е бил и е видял за какво става въпрос, повече не е искал да сложи в устата си нито кренвирши, нито салам, нито луканка, нито кашкавал, нито сирене или мляко дори.
Това за какво точно се отнася? За това, че например колбасите са правени от всички части на животните (включително хрущяли, сухожилия, кости и т.н.) или за това, че са се използвали добавени химикали?
И двете, плюс уникалната мърсотия във въпросните комбинати. В мелничния комбинат по маршрута на 85 и 86 житото го мелеха заедно с мишките.

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #3625 on: 01.05.2021, 23:33:16 »
Ходил съм и на задължителна бригада в консервна фабрика за гювеч в Плевен от училище и на полето да берем моркови  :D .

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3626 on: 01.05.2021, 23:36:53 »
И двете, плюс уникалната мърсотия във въпросните комбинати. В мелничния комбинат по маршрута на 85 и 86 житото го мелеха заедно с мишките.
Всъщност е странно защо много хора се гнусят от идеята да консумират кожа, сухожилия, хрущяли, кости, органи и т.н. Тези неща са в пъти по-полезни за човешкия организъм отколкото чистото мускулно месо. В тези неща се съдържат много повече витамини (основно от групата В), колаген и други полезни микронутриенти.

За добавените химикали ми е трудно да повярвам, защото повечето съвременни такива са измислени 80-те и 90-те години на миналия век, извън страни от т-нар. Източен блок. Да, някои основни видове хранителни химикали са измислени преди това, като някои консерванти например. Но доколкото знам, срокът на годност на продуктите от времето на социализма в България е бил толкова кратък, че не ми се вярва да е имало дори и консерванти.

Това за мишките в житото не го вярвам! Ако беше мишка в месо за колбаси - напълно възможно и после няма как да се различи в крайния продукт, но как ще се смели мишка и после няма да промени вида на брашното, чиято основна характеристика е белият цвят?
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3627 on: 01.05.2021, 23:38:06 »
По същия начин по който гледаме на снимки празните рафтове от 1985-та, ако тогава някой можеше да погледне снимка от бъдещето от 2021-ва от Сандански щеше да си каже "абе, как така при всичкия наличен ресурс от ЕС, доста по-високия ни уж БВП вместо пълни с млади хора съчленени автобуси и редовен ГТ има едно пътуващо почти празно бусче в града" :) и как така въпреки уж доста по-високия стандарт на живот, заплати и БВП има повече безработни, по-малко млади хора и млади семейства и все по-малко имат собствен дом.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3628 on: 01.05.2021, 23:42:29 »
Именно, точно по това време редовно бях по Сандански, следващите години, говоря преди да падне Бай Тошо, бяха още по-зле. После нека разправят някои как тогава е било по-хубаво. Бил съм много пъти в супермаркета, в който е правена снимката, редовно имаше точно две неща. Краве сирене - 2.60 и хамбургски салам 7.50.

А сега като е много по-хубаво защо не си гледаш семейството в Сандански? Какво му е, слънчев топъл климат, парк, басейни? В Супермаркета има сигурно повече продукти отколкото в Канадски такъв, сигурно има по-разнообразни заведения отколкото в градът ти в Канада?  Няма какво да се работи ли? Айде бре, нали уж има обратното дефицит на работници дори в Сандански?
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Online IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3629 on: 01.05.2021, 23:47:11 »
Заради бай Ганювата среда на живот, чалгата, простотията, селянията, насилието, които са си норма в България, заради малкото много богати мошеници и огромния процент адски бедни, циганията. Откакто съм дошъл знаеш ли колко съм платил за лекари и болници примерно? Точно 0.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • мразя skyscrapercity com
    • View Profile
« Reply #3630 on: 05.05.2021, 17:45:07 »
Някои хора си мислят че така ще решат проблемите си. Обаче, където и да отидеш, носиш себе си, собствената си байганювщина. Дори да застанеш на върха на Айфеловата кула или на Таймс Скуеър, манталитета остава същият, не като при тях.

За хранителните стоки от 1985 не мога да кажа нищо, бях твърде малък. Със сигурност обаче, мога да кажа, че качествени български храни имаше някъде до 1998-1999 г. След това тук и там се появаваше нещо свестно. Сегашният асортимент обаче, е под всяка критика. Как да подкрепя родното хранопроизводство след като не може да прави конкуренция на италиански такива например?
Софийско метро, хартиени схеми - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline София 100

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #3631 on: 20.05.2021, 18:41:32 »
Някъде из София в края на зимата през 1970г. Автор: Steve McCurry.
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #3632 on: 22.05.2021, 18:33:13 »
Мерцедеса е доста доволно очукан :fan:

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3633 on: 22.05.2021, 22:16:33 »
1970 е почти в края на периода, когато западни возила можеха да се вкарат в България. След като тръгна ВАЗ Толиати с Жигулата,  руснаците ни наложиха да не им правим конкуренция със западни возила. Бяха наложени баражни мита от 200%. Сложен е кръст на лицензните производства на Рено и Фиат (за разлика от Полша и Румъния).
Така че този Мерджан нямаше да влезе в България година по-късно.
« Last Edit: 22.05.2021, 22:22:02 by blagun »

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #3634 on: 23.05.2021, 07:51:16 »
Май беше 400% иначе, имаше врътки - инвалидни, смяна на купета и т.н. А, и КОРЕКОМ  :P
Dream on

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #3635 on: 23.05.2021, 12:38:58 »
Не е, 200 % е, и за всички западни автомобили върху цената на Волга, демег 24 000 лева.
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Online IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3636 on: 23.05.2021, 15:58:59 »
От онази група. Казват, че е 83та година, но със сигурност е бая преди това, 83та трамваите отдавна бяха се жлътнали....

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #3637 on: 23.05.2021, 19:03:30 »
Знае ли някой коя година правят допълнителния коловоз за заводя надясно към Ботев?

Online IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3638 on: 27.05.2021, 16:03:14 »
От Bus Memories.
Икарусът 260 по четворката с по-висока резолюция, плюс Шкода "измий ме" вероятно за летището, не знам дали директен служебен или 32/84.

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3639 on: 27.05.2021, 18:46:32 »
Снимките са от Българския визуален архив и ако от Bus Memories на са го посочили като източник, значи не са постъпили много коректно.