Author Topic: Ретро снимки  (Read 540366 times)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Ретро снимки
« Reply #3120 on: 30.04.2019, 00:13:49 »
Предпоследният диапозитив с руското посолство трябва да е огледален.
Определено

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3121 on: 30.04.2019, 01:11:35 »
Автобуса явно е дошъл чак от Лондон. Като че ли отстрани пише София-Калкута-Лондон. Взели са му душата от път :) А и за хората е интересен, как са го наобиколили да видят какво има вътре, кога друг път през 50-те ще видят Лондонски автобус дошъл чак в София. Интересни години, с развитието на ж.п. транспорта и автобусите масовия човек вече е можел да пропътува вече насам-натам из цяла Европа, било то с влак или група наела автобус. От тоя период, 40-те и 50-те са и първите снимки на западни автобуси с туристи които обикалят Европа и идват у нас, даже имаше една легенда от самия край на 40-те или началото на 50-те в която на група Шведи толкова много им харесало на Златни пясъци, че предложили групата да остане още 2-3 седмици като в замяна им подарят автобуса си с който са дошли от Швеция, и че нашите се съгласили. Преди това, през 30-те като че ли повечето екскурзии и пътувания са били до близките градчета и околности, а 40-те и 50-те като че ли се заражда модата да се пътува през цяла Европа. Обяснявам си го с развитието на технологиите и по-качествените автобуси и влакове вече с които е можело да се пътува удобно и безаварийно много километри вече.

Снимката с панелния блок 5ХХ от Люлин 5 е класика от детството. Спокойствие, безкрайни игри между блоковете и навсякъде паркирани Москвичи, Лади, Заз-ки, Трабанти, Вартбурги, време в което всички от блока че и от околните се познавахме и бяхме като едно огромно семейство. И селянията, започнала още тогава, вижте на снимката чисто нов блок а вече кой си зазидал и усвоил балкона, кой го остъклил, кой си паркирал колата в зелената площ. Ами много хубав изчистен, модерен кубичен дизайн и архитектура за високоетажно жилищно строителство, типично западноевропейски Highrise от 70-те и 80-те но почти веднага всичко окепазявано от собствениците и цялостни незавършени и необлагородени пространства.
« Last Edit: 30.04.2019, 01:15:21 by Ivo »
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3122 on: 30.04.2019, 08:38:05 »
Автобуса явно е дошъл чак от Лондон. Като че ли отстрани пише София-Калкута-Лондон.
Е, София не пише. Пише си Лондон-Калкута-Лондон.

Offline aleks101

• Напредващ
  • Фен на трамвайния транспорт!
    • View Profile
« Reply #3123 on: 30.04.2019, 10:34:13 »
Имам я цялата книга сканирана - около 25 мегабайта общо, ще ви я дам - намерете място на сървъра, където да се качи. Може и по мейла да се праща. Между другото може да се потърси туристическия фотоалбум за София, издаден от София Прес през 1979-та. И в него има интересни ценни снимки - салон на София-70, облицован с фазер, Чавдарка 11Г5 от първите серии, потегляща от пл. Народно събрание, салон на Икарус от първите доставки и още....

Знам, че звучи налудничаво, но дали някой я има още в електронен вариант?

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #3124 on: 30.04.2019, 11:04:53 »
Снимки от различни места из София, заснети в периода 1957 - 1996г.
На четвъртата снимка със Синагогат, двете коли видимо са паркирани върху релсите. По време на ремонт ли да е било!?  :rolleyes:

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3125 on: 30.04.2019, 18:49:40 »
Да , през  есента на 1991 -ва сменяха релсите -жп трасе, покрито с панелни плочи . Еврейската общност в България плати ремонта , защото от вибрациите Синагогата е започнала да се понапуква.

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #3126 on: 30.04.2019, 20:49:06 »
Айде сега еврейската общност дала пари. И това трасе беше в аварийно състояние. Снимката е най-вероятно е от разширението му през 98-99.
The Grand Tour

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3127 on: 30.04.2019, 21:28:36 »
Да , през  есента на 1991 -ва сменяха релсите -жп трасе, покрито с панелни плочи . Еврейската общност в България плати ремонта , защото от вибрациите Синагогата е започнала да се понапуква.

Без да съм на 100%, а само на 95 - релсите като жп трасе с панелни плочи го направиха през 80-те години. Когато удължиха ТМ20 до метростанция Опълченска ги отвориха да променят междурелсието.

Offline bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #3128 on: 30.04.2019, 21:35:28 »
Аз мисля за 1993 г, може и 1991 да е било, но със сигурност след 1990 г.

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #3129 on: 30.04.2019, 22:09:31 »
Демокрацията завари улица Екзарх Йосиф с павета и разбито трасе. При поставянето на траверсната скара габарита на трамвая леко се разшири. Доколкото помня ремонта му беше 92-93. Бях малък и се мотаех след училище, но много се стараха за основата около месец и нещо валираха само. Нищо общо с сегашното строителство.  Тогава се ремонтира основно и улица Вашингтон под нея минава магистрален топлопровод.
The Grand Tour

Offline RADOCVET

• Moderator
  • Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #3130 on: 30.04.2019, 22:24:12 »
1990 със сигурност не е бил ремонтиран. Ето снимки

Offline IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #3131 on: 30.04.2019, 22:30:05 »
91ва- година го правиха, дори имаше интервю по телевизията с един от началниците. Той каза, цитирам "Това е технология, която се прилага за първи път у нас, с релси върху дървени траверси и баластова призма, но закрити отгоре с бетонни панели".....Попитаха го "Какво е предвидено в обозримо бъдеще?" - "На първо място, това е ремонт по бул Дондуков, с цел докарването на широкия трамвай до Централни хали". "След това, чрез използване на същата нова технология, планираме ремонт по ул Пиротска, по цялото трасе от пазара до ул. Цар Симеон - там, където върви тройката, тъй като качеството на железния път е много лошо.....".
« Last Edit: 02.05.2019, 06:24:12 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3132 on: 01.05.2019, 14:59:35 »
Демокрацията завари улица Екзарх Йосиф с павета и разбито трасе. При поставянето на траверсната скара габарита на трамвая леко се разшири. Доколкото помня ремонта му беше 92-93. Бях малък и се мотаех след училище, но много се стараха за основата около месец и нещо валираха само. Нищо общо с сегашното строителство.  Тогава се ремонтира основно и улица Вашингтон под нея минава магистрален топлопровод.
Живеех на Княз Борис 160. Можеш да провериш в Гугъл на колко метра е от Екзарх Йосиф .Трапезица е маааалко по-далеч. През 1991-ва бях на 18 . Вероятно ти - по-малък.. Вашингтон доста по- късно - 1999.
За щастие пропадането от монтажа на топлопхровода за Булбанк все още си стои. Малко след Цар Симеон имаше открита уникална римска мозайка. За съжаление , след като 2 месеца стоя открита я заровиха обратно.
« Last Edit: 20.05.2019, 16:34:27 by difian »

Online Magirus deutz

• Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #3133 on: 01.05.2019, 23:12:48 »
Аутосан на бюро за туризъм "Пирин", 70 -те години:

Online Metan

• View Profile
« Reply #3134 on: 17.05.2019, 23:08:50 »
Тук има от всичко

Offline IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #3135 on: 17.05.2019, 23:37:31 »
Това на Лъвов мост ли е?
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #3136 on: 17.05.2019, 23:49:15 »
Е да колко е натоварено и тогава е било.
The Grand Tour

Offline aleks101

• Напредващ
  • Фен на трамвайния транспорт!
    • View Profile
« Reply #3137 on: 19.05.2019, 21:28:30 »
Два Икаруса 180 във филма ''Дърво без корен,, и ,,С деца на море'', извинявам се, ако са качвани

Online Magirus deutz

• Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #3138 on: 20.05.2019, 10:02:48 »
Мястото е добре познато, годината е 1967:

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #3139 on: 20.05.2019, 16:38:03 »
Тук има от всичко
...
На мен ми е любопитно друго. Коритото на реката ми изглежда пълно с вода, както сега се получава само при по-силен валеж. Някой има ли спомен или представа, сегашният малък канал и цялото голямо корито кога са придобили настоящия си облик? Като цяло, не би трябвало да има основание да е било по-пълноводно, освен при валеж, но така ли е било?