Какво да правите, ако по някаква причина паднете от перонът на линиите на метростанцията. Материалът е предназначен за метрото в Санкт-Петербург, въпреки, че се дава статистика за Москва, но би бил интересен и полезен и за нас.
Източник:
https://www.facebook.com/PiterOnline/posts/pfbid0QVQuA9aE67pfunwk3quXQCWVeJ6yDm7Jxbv8swYEwim5uniiFobsmYQNh99oCGzWl Прилагам превод:
Всеки трябва да знае това и да разказва и показва на децата си.
Ако паднете от платформа в метрото, ви е абсолютно забранено да се качвате обратно на платформата.
Но на първо място:
Според статистиката около 50 души умират всяка година в московското метро поради собствената си небрежност и липса на внимание. И много хора наистина не знаят как да действат в ситуация - ако паднат от платформата върху релсите.
Да започнем отдалеч, това е важно. Какво използват влаковете на метрото? С електрическо захранване. Това е просто и известно на почти всички.
Откъде вземат електричество? Тук версиите на хората се различават. Ще ви кажа как е наистина: влакът се търкаля по две обикновени релси, а отстрани, под платформата, от влака има трета релса, контактна, с електричество. Обикновено е цветна - жълта или червена. И е строго забранено да се доближава до нея. Често това завършва със смърт.
Ето защо, ако паднете от платформата, В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ, НИКОГА не се опитвайте да се изкачите обратно на платформата, на която сте паднали. За целта има стълбище в близост до цифровото табло.
И В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ, НИКОГА, не се опитвайте да се скриете от приближаващия влак под перона.
КАКВО ДА ПРАВЯ ТОГАВА?
1. Вариант номер едно: бягайте по посока на влака до началото на перона. Влакът така или иначе ще спре там и машинистът ще ви види предварително. Служителите на метрото ще ви помогнат да излезете. В началото на платформата, близо до дигиталния дисплей, има НОРМАЛНО СТЪЛБИЩЕ, по което спокойно можете да излезете от коловозите.
2. Ако изведнъж не можете да бягате или нямате време да избягате. Легнете с лицето надолу във вдлъбнатината между релсите, с глава към влака. Изключително важно е да имате време да свалите раниците и чантите.
Легнете, запушете си ушите и се пригответе да побелеете и да се изпуснете от страх Влакът ръмжи силно, от него излиза струя горещ въздух и при спиране може да хвърчат искри. Съсредоточете се върху позицията на тялото си, легнете неподвижно. Вдлъбнатината е проектирана така, че нищо да не ви удари и със сигурност ще оцелеете.
Задължително е да лежите с ГЛАВА към ВЛАКА, в противен случай дрехите ви могат да бъдат повдигнати от въздушната струя и да се закачат за нещо, след което да бъдете повлечени.
3. Ако видите, че някой е паднал, не забравяйте да кажете на човека какво да прави, ако избяга, тогава бързо информирайте дежурния по гарата: или чрез колоната за спешни повиквания, или чрез всеки служител на метрото. Може също да кажете на чистачката - обикновено всички са инструктирани в този случай.
4. Ако въпреки това човек се качи обратно на платформата, в никакъв случай не му подавайте ръката си: ако получи токов удар от контактната релса, вие ще бъдете ударен заедно с него. Свалете якето си - издърпайте го за дрехите. Но е по-добре да го покриете с нецензурни думи и да го насочите по посока на влака до началото на платформата или, още по-ясно, към часовника, до първия вагон, до мястото, където влакът спира. Това е по-просто и по-правилно.
5. В случай на авария или катастрофа, като цяло, ако влакът е спрял в тунела и машинистът ви е уведомил за това и определено няма да продължи - излезте отдясно по посоката на движение на влака. Не забравяйте, че контактната релса се намира отляво по посока на движението и не е факт, че ще бъде обезточена веднага.