Author Topic: Контрольорите  (Read 155582 times)

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Контрольорите
« Reply #1100 on: 29.09.2018, 23:08:05 »
Факт е, че понякога просто се отчита дейност.
Преди 2 дни ме провериха в 305 цели 3 пъти в рамките на 20 минутното пътуване ( на Плиска двама контроли се качиха, слезнаха на Румънското; на Мол Сердика - “хайка” с полиция и на Лъвов мост се качиха още двама като слязоха на Централна гара)
 Попитах дали имат някакво разпределение и зониране, защото вече сме проверени. Нещо нямате ли връзка с колегите си, това онова. Отговорът беше “Да, имаме, знаем че сте проверени преди малко, но дайте да ви цъкнем картите пак”.
Явно им заплащат процент от проверени карти или де да знам.

Публична тайна е, че и има линии, по които никога няма да се качи контрола - 78, 118, 119, 111, 314.
Особено пък 111, с който пътувам по 4 пъти на ден вече цяла година, еми нито веднъж не са ме проверили...
« Last Edit: 29.09.2018, 23:11:05 by bonbon »

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #1101 on: 29.09.2018, 23:20:56 »
Замени 78 с 79. 78 се проверява.

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #1102 on: 29.09.2018, 23:28:50 »
По 111 обикновено хайките са винаги на едно място - при хлебозавода в Люлин 1. Това е в самото начало, или края на маршрута в зависимост от посоката. От както се помня винаги там застават.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1103 on: 30.09.2018, 09:57:53 »
По линиите за Витоша също не съм виждал да проверяват от много време. Преди няколко години го бяха измислили много хубаво, във всеки автобус по тези линии имаше кондуктор, но после тази практика бързо се прекрати. Беше малко преди едни избори, като нищо с цел покзаност, ето вижте не пускаме гратисчии в автобусите.

След това бяха почнали с излетните линии, спираха 66 за проверка по Черни връх, където попринцип не спира и проверката беше с полиция, но и тая практика я прекратиха. Явно им е по-евтино да изпуснат няколко гратисчии, отколкото да плащат на кондуктори, на полиция за охрана.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline velinio

• Маниак
  • |MCMXLVIII|
    • ICQ Messenger - 194251613
    • View Profile
    • Музикалната ми плейлиста
« Reply #1104 on: 30.09.2018, 11:39:58 »
Някой имал ли е опит с новите електронни карти през смартфона? На няколко пъти вече ми се налага да си взимам такива дневни, но все още не ме е проверявала контрола, а в метрото не съм слизал. Има ли такива контрольори, които не са запознати как трябва да ги "чекират" и съответно да правят проблеми, в метрото нормално ли работят валидаторите? Някъде бях чел, че не четели, както трябва и с доста усилия се минавало през турникетите. :/

Offline mgt

• Маниак
    • View Profile
« Reply #1105 on: 30.09.2018, 12:10:46 »
В метрото не съм имал проблем при чекирането.Чух и аз, че има проблем със сканирането на кода на някои станции.
Виж с контрольорите е друга работа. И при двете ми срещи с тях, като че ли не знаеха какво им показвам и въобще не погледнаха телефона. Даже едни бабки ми казаха "е този път ти се размина", едва ли не,че ги будалкам, въпреки че картата беше валидна.

Offline dobriii123

• Маниак
  • Фен на железопътния и градския транспорт! :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #1106 on: 30.09.2018, 16:15:27 »
Аз колкото пъти съм пробвал успешно влизам в метростанциите (Централна гара, Сердика, НДК, Витоша, СУ, Вардар), уловката само е да е увеличена максимално яркостта на екрана и да не е прекалено близо/далеч от скенера.
Освен това два или три пъти ми беше проверявана от контрольор - PDA устройствата, с който разполагат, имат скенер (като този на метростанциите). Ако картата е редовна и няма друг проблем, на екрана на устройството се появява зелено тикче.

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #1107 on: 30.09.2018, 17:20:59 »
Днес са наврели на топло в метрото. В рамките на две пътувание през час и половина горе-долу ме провериха два пъти.

Offline Neronov

• R.I.P 1210
    • View Profile
« Reply #1108 on: 30.09.2018, 17:26:16 »
В метрото ходят не толкова защото е топло,лесно и удобно, а защото имат нужда от задължителният брой проверени карти на месец. Затова и ги засичате толкова често в края на месеца.

Offline fafan

• View Profile
    • Email
« Reply #1109 on: 02.10.2018, 12:37:31 »
Някой имал ли е опит с новите електронни карти през смартфона? На няколко пъти вече ми се налага да си взимам такива дневни, но все още не ме е проверявала контрола, а в метрото не съм слизал. Има ли такива контрольори, които не са запознати как трябва да ги "чекират" и съответно да правят проблеми, в метрото нормално ли работят валидаторите? Някъде бях чел, че не четели, както трябва и с доста усилия се минавало през турникетите. :/

Опита ми е, че не функционират. С два различни смартфона влизането през турникетите е невъзможно. Иначе проблемът с копирането на кодовете са го разрешили, на друг смартфон кодът се показва само след въвеждане на потвърдителен код от email-а, прехвърляне е възможно само веднъж. Ако се монтират нормални четци на метростанциите и разширят набора от превозни документи може и да стане популярна системата. За сега е само играчка.

Offline velinio

• Маниак
  • |MCMXLVIII|
    • ICQ Messenger - 194251613
    • View Profile
    • Музикалната ми плейлиста
« Reply #1110 on: 02.10.2018, 17:37:06 »
Да, това с решения проблем с QR кода и аз го забелязах. Преди можеше да си го снимаш, да влизаш от колкото си искаш устройства, а сега пише, че дава максимум от 2 и през определено време сменя самия код (картинката става друга). Тя системата още като гледам се доизпипва. Скоро не съм гледал дали чрез плана на мобилния оператор може да се плати, но мисля, че и това тепърва ще бъде активирано. Иначе главно ме интересуваше дали контрольорите са в час с нещата, тъй като не ми се ще да дам 4лв. и да ме свалят, за да ги просвещавам относно новите технологии и нещата, които би трябвало да им се казват от началниците. А в крайна сметка те като следящи за реда, ако не са осведомени, няма кой.. :)

Offline TRAMS SOFIA

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
  • Системата ни убива
    • View Profile
« Reply #1111 on: 02.10.2018, 18:50:22 »
Значи, щом системата не е доизпитана, да не се пуска.
Това, че се сменя QR кода е отлична идея. Така ще се секчат гратисчиите които ползват една обща карта за деня.
Отделно от това, контрольорите могат да те свалят от ПС но само това.
Нито могат да ти изискват лична карта, нито да те питнат и с пръст.
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1112 on: 02.10.2018, 18:56:16 »
Понякога дори самото сваляне от ПС е достатъчно наказание, особено ако си го чакал 20+ минути. В метрото май няма мърдане от глобата, пардон, от карта продавана от контрольор.

Offline TRAMS SOFIA

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
  • Системата ни убива
    • View Profile
« Reply #1113 on: 02.10.2018, 19:04:30 »
В метрото им е лесно - ще се обадят по телефона и на някоя от идващите станции ще чака полицай....
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #1114 on: 03.10.2018, 16:00:45 »
Контрольорите имат право да изискват лична карта за да напишат акт ако е необходимо да се напише такъв.
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline abs111

• View Profile
« Reply #1115 on: 03.10.2018, 17:05:39 »
Емо,ще те помоля да цитираш точният текст/наредба която регламентира това право на проверяващия орган!

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1116 on: 03.10.2018, 18:05:07 »
Такова право имат полюционерите за да установят самоличността, но не и контрольрите. :help:

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1117 on: 04.10.2018, 00:32:35 »
В Закона българските документи за самоличност ясно е разписано кой и по какви причини има право да изисква легитимация. Контрольорите само според тяхната наредба могат да изискват, но никой не е длъжен да им предостави такава информация против закона и волята си.

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1118 on: 04.10.2018, 01:31:05 »
Това даже го има в първите изпити и тестове на студентите по право. Тоест "Има ли право контрольорката в трамвая да ви иска документ за самоличност, когато сте без билет?" Правилният отговор е "няма право".

Наредбата, като подзаконов нормативен акт, не може да противоречи на закон. Ако противоречи, тези членове, които противоречат, са невалидни.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #1119 on: 04.10.2018, 10:39:26 »
Най-точното е - тя може да ви поиска документ за самоличност, но вие не сте задължени да предоставите (доброволно е). Ако го направите обаче, те могат да оперират с данните ви, защото ЦГМ е регистрирано дружество като оператор на лични данни.
храна за мозък - http://www.banitza.net/