Author Topic: Контрольорите  (Read 113413 times)

Online Whatnow14

• Запален по ГТ
    • View Profile
Re: Контрольорите
« Reply #1080 on: 09.10.2017, 21:07:04 »
На мен ми се струва по-адекватно да обясниш на контрольорите каква е ситуацията просто и ако те имат билет на нормална цена - купуваш от тях, ако и те нямат, не си виновен по никакъв начин.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Контрольорите
« Reply #1081 on: 09.10.2017, 21:56:11 »
Да, но по принцип е отговорност на пътника да се снабди с билет. Нищо не пречи да си купи едни талончета и да си ги сложи в портфейла, а като намалеят да си вземе нови.
Иначе обяснаването на ситуацията ще води до злоупотреби, защото е трудно доказуемо от къде си се качил и имало ли е от къде да си купиш билет.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1082 on: 16.11.2017, 21:25:57 »
Днес в 20ТМ на Централна Гара се качиха 3 ма контрольори. Само аз бях с карта и всеки ми маркира картата без да питат, без нищо. :devil:
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1083 on: 17.11.2017, 09:25:43 »
Днес в 20ТМ на Централна Гара се качиха 3 ма контрольори. Само аз бях с карта и всеки ми маркира картата без да питат, без нищо. :devil:
Започвала им е смяната (или е свършвала) и е трябвало да се маркират някъде, за да си отчетат после работата.

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #1084 on: 30.11.2017, 18:19:58 »
Днес направо се втрещих,на спирката след разклона за Овча Купел 2 имаше хайка.Двама контрольори,полицай и линеен,последният само попита за служебния номер на шофьора и си отпрашихме без никаква проверка.  :eek:

Offline atanas_sofia

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #1085 on: 15.05.2018, 16:38:23 »
Някой някога виждал ли е контрольор да глобява цигани?

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1086 on: 15.05.2018, 17:08:11 »
Преди време видях в 78 как едър и як индиец измъкна глоба от сънародници след разправия. :) За съжаление нямах камера. :(

Offline TheBulgarianRail

• Запален по ГТ
  • Любител на Икарус, ЗиУ (Тролза) и Шкода
    • View Profile
    • Email
« Reply #1087 on: 15.05.2018, 20:39:59 »
Някой някога виждал ли е контрольор да глобява цигани?

Според мен контрольорите не обръщат толкова внимание на циганите, така както на българи/чужденци в ГТ. Това е, защото най - често са уплашени какво ще им се случи. Съвсем скорошният случай с намушканото момче в ТБ 7 №2123 сигурно ги е уплашило повече. Това обаче не е оправдание да не си вършат работата. Аз мисля, че за контрольори трябва да се избират само хора със здрава нервна система и да могат да овладяват конфликти.
Всяко мнение е важно, независимо кой го изразява.

YouTube канал:
https://www.youtube.com/c/TheBulgarianRail

Online Neronov

• R.I.P 1210
    • View Profile
« Reply #1088 on: 15.05.2018, 20:58:31 »
Преди време видях в 78 как едър и як индиец измъкна глоба от сънародници след разправия. :) За съжаление нямах камера. :(

Това май е доста добър подход. Наемат се няколко индийци като контрольори и се пускат по 79,56 и т.н. Те поне ще знаят как да се справят със свойте сънародници.

Offline The Freshmaker

• Нямам спирка
  • TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #1089 on: 15.05.2018, 21:21:08 »

Това май е доста добър подход. Наемат се няколко индийци като контрольори и се пускат по 79,56 и т.н. Те поне ще знаят как да се справят със свойте сънародници.

Че то това важи за всеки аспект от тяхната реална, а не на хартия интеграция. Нека не забравяме, че повечето индийци, както ги наричате, са на този хал, защото са необразовани, живеят в затворени общности, държат ги бедни, прости и без реална алтернатива за добра работа, и с поколенията става само по-зле. Получава се омагьосан кръг, за който са виновни всички участници в него, но най-вече тези, които го създават и поддържат - и това съвсем не са индийците.
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1090 on: 16.05.2018, 10:16:19 »
Мургавите братя произхождат от номадски индийски племена в Северозападна Индия и не виждам нищо нередно в това да бъдат наричани индийци. Бедните квартали в Индия поразително приличат на нашите катуни. :)

Offline T_4

• View Profile
« Reply #1091 on: 28.09.2018, 16:50:49 »
Някой питал ли е ЦГМ каква е официалната причина за засилените проверки в метрото? Прави ми впечатление, че от шест возения ме провериха три пъти и то само по МД2 между МС Витоша и МС Сердика. В същевременно пътувах с над 10 наземни превозни средства (ТМ20, А120, А111, А64, А67 и тн) и не видях контрола нито веднъж за период от седем дни.

Неофициално ми е ясно, че проверяват в метрото, защото са на топло и сухо и има малък шанс за конфликти с нередовни пътници, но това е само за замазване на очите и е неефективно. Със същия успех могат да съкратят контрольорите, защото гратисът в метрото е пренебрежимо малък. 
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1092 on: 28.09.2018, 20:59:57 »
Ами по-лесно е, защото в метрото няма гратисчии, или да има то е по изключение. Иначе в наземния транспорт и аз много рядко виждам да има проверки, явно се разчита и на съвестта на хората все пак. Даже четох че гратиса бил намалял драстично тази година, явно искат да действат на принципа че колкото по-малко контролираш някой, толкова повече прави нещата както трябва и обратното-колкото повече налагаш контрол и забрани, толкова повече прави на инат.

Честно казано обаче наистина, последно като имаше хайки по Малинов началото на лятото почти всички си бяха редовни. Явно тоя принцип действа :)

Може да нямат пресонал-за това да няма кой да проверява.

Да вземат да им дават процент от глобите, тогава сигурно няма да остане неглобен пътник или такъв без акт. Или да си наемат СОТ и те да са на процент и като има проблем и натиснат бутона, онези веднага идват с палките и пищовите с гръм и трясък и после делят.

И една интересна случка по тоя повод, една група чеждунци се качва на 76 от спирка блок 202 и пита от къде да хване метрото до летището. Били са отседнали в хотела дето е до спирката. Докато им обясняват автобуса вече е на долната спирка, а след още 1 минута е метрото. Всички отиват и докато се разберат и със шофьора да си купят билети и докато им даде на всички вече стига спирката на Балан и отваря вратите за слизане. В момента на СЛИЗАНЕ всички чужденци си дупчат един по-еидн билетите, а и това им се обясняваше щото не знаеха как. Даже хората почнаха да ги спират "абе вие луди ли сте нали слизате" и всички махнаха с ръка се таксуваха на слизане, много държаха даже да ги изчакат всички да продупчат преди да слезнат. До сега виждали ли сте такова нещо? После хората вътре коментираха "тия не са добре, за една спирка не знам си кво".... Бяха 5-6 човека.
« Last Edit: 28.09.2018, 21:05:43 by Ivo »
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1093 on: 28.09.2018, 21:11:09 »
Иначе в наземния транспорт и аз много рядко виждам да има проверки, явно се разчита и на съвестта на хората все пак. Даже четох че гратиса бил намалял драстично тази година, явно искат да действат на принципа че колкото по-малко контролираш някой, толкова повече прави нещата както трябва и обратното-колкото повече налагаш контрол и забрани, толкова повече прави на инат.
Това заслужава видно място в златния фонд от форумни бисери  :laugh: :laugh:

От както се вдигна цената на билета смятам, че гратисчиите даже са се увеличили. И няма как да е другояче с най-идиотската и неадекватна тарифна политика, която може да се прилага в един голям град. Тези дни два пъти забелязах възрастни хора, а не цигани или някакви лапета да се озъртат на всяка спирка за контрольори, очевидно пътуващи гратис.

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1094 on: 28.09.2018, 21:18:57 »
Ами от различни източници така чета, че намалява ето и тук https://www.expert.bg/mainnews/Poveche-ot-22-000-dyrzhavni-sluzhiteli-se-vozqt-bezplatno-v-gradskiq-transport-v-Sofiq-696932.html

И че постоянно намалява като цяло гратиса. Не знам какви са им източниците и дали е 100% така.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Emperor

• Нямам спирка
  • Mercedes O305 1969-∞
    • View Profile
« Reply #1095 on: 28.09.2018, 22:10:33 »
Можеш ли обясниш как се изчислява гратиса?
ГИОРТ - Група Идиоти Отговорна за Разрушаванто на Транспорта

Offline Lepos_Grim

• Приятел на ГТ
  • The Omsi Possessed
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1096 on: 28.09.2018, 22:12:29 »
Еми колкото по-малко контролъори, толкова повече гратис  ;)

Offline T_4

• View Profile
« Reply #1097 on: 29.09.2018, 00:00:58 »
Ако смятат броят продадени карти за таксуване на нередовен пътник, няма как да не е намалял гратисът, защото няма ефективни проверки. Ако контрольорите по цял ден стоят в метрото и глобят 5 човека дневно, това не означава, че в останалите превозни средства няма пътници без билети, просто никой не ги закача и ние не знаем за тях.

Чужденците така са научени - станцията, до която живея в Англия, няма бариери в едната посока и теоретично мога да отида до съседното село с метрото. Цената на пътуването е 1.50 паунда, а глобата е минимум 80 като може да има и по-сериозни последствия. Дали бих рискувал да не се таксувам?
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1098 on: 29.09.2018, 12:02:27 »
Гратисчийството се увеличава все повече, а не намалява.
Просто контрольорите, особено жените ги е страх да проверяват, защото незнаят дали гратисчията няма да им скочи на бой или да извади оръжие.
Ако пък случайно попаднат на гратисчия и той доброволно не плати глоба, те НЕМОГАТ да го докоснат с пръст, камо ли пък да искат лична карта за съставяне на акт.
Документи за самоличност имат право да изискват само упълномощените лица, а контрольорите НЕ са такива.
Така е по чл.30 ал.2 от Конституцията на Република България: Никой не може да бъде задържан, подлаган на оглед, обиск или на друго посегателство върху личната му неприкосновеност освен при условията и по реда, определени със закон.
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1099 on: 29.09.2018, 22:34:27 »
Някой питал ли е ЦГМ каква е официалната причина за засилените проверки в метрото? Прави ми впечатление, че от шест возения ме провериха три пъти и то само по МД2 между МС Витоша и МС Сердика. В същевременно пътувах с над 10 наземни превозни средства (ТМ20, А120, А111, А64, А67 и тн) и не видях контрола нито веднъж за период от седем дни.

Неофициално ми е ясно, че проверяват в метрото, защото са на топло и сухо и има малък шанс за конфликти с нередовни пътници, но това е само за замазване на очите и е неефективно. Със същия успех могат да съкратят контрольорите, защото гратисът в метрото е пренебрежимо малък.

Причината е същата, поради която преди откриването на метрото трамваите 1 и 7 и автобусите които въртят около Централна гара бяха най-проверяваните в София - централата им е на Мария Луиза и контрольорите не смеят да мръднат по-далече от три спирки сакън да не се преуморят после като трябва да се връщат да се отчитат. Сега просто циркулират между метростанциите на гарата и Сердика. В МД1 рядко се среща контрола, повечето въртят по МД2. И контролата е повече от смешна, проверяват всеки втори, като седиш със слушалки в ушите и не им обръщаш внимание не те закачат и те подминават.