Author Topic: Витоша  (Read 156329 times)

Offline Ross

• Писател
  • **
    • View Profile
Re: Витоша
« Reply #460 on: 09.06.2013, 20:34:16 »
Ех, тоз Драгалевски.. :

"Три деца са пострадали при инцидент на открития Драгалевски лифт на Витоша. Произшествието е станало към 16.30 часа днес на междинна станция "Бай Кръстьо".

Момичетата, които са на възраст между 13 и 15 години, са се возили на лифта, когато задната пейка зад тях се е откъснала и ги е ударила.

Пострадалите са настанени в УМБАЛСМ "Пирогов".

Едно от момичетата е с открито счупване на дясната подбедрица, като има рана в областта на счупването.Тя ще остане за наблюдение в травматологията на "Пирогов". Другите две момичета са с контузни рани, съобщиха от пресцентъра на болничното заведение. "

Vesti.bg -> http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5835771

Жалко... Дано децата се оправят бързо!

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #461 on: 09.06.2013, 21:55:44 »
Има ли някъде по-точна информация какво точно се е случило, защото журналистическите творения са много неточни. Как така са ранени 3 души на седалка за двама? И как откъснала се седалка зад тях ги е ранила?

Offline Ross

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #462 on: 09.06.2013, 22:10:30 »
Ето какво намерих в сайта на БНТ:
"... Причината за инцидента все още се изяснява, но по всяка вероятност заради разхлабен болт са се сблъскали седалките, на които са били децата.

Пред БНТ от компанията, собственик на съоръженията - "Витоша ски", обясниха, че според тях е имало външна намеса. По думите им седалките се проверяват непрекъснато за технически проблеми, а на всеки 6 месеца се извършва задължителен технически контрол. "

Именно и аз това се чудех... Ако цял ден е работел лифта, странно защо не са открили проблема по-рано, а не в края на деня.  :neznam:

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #463 on: 09.06.2013, 22:17:30 »
А и да не забравяме на каква възраст са пострадалите. Като знам какви има на тази възраст, като нищо може  "външната намеса" да е точно от техните ръчички.

Offline Ross

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #464 on: 09.06.2013, 22:26:11 »
Какво биха могли да направят момичета, доколкото на мен ми стана ясно, качвайки се, на станцията ? И сега лифта ще продължи да работи, а Цеко това какво го интересува...

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #465 on: 09.06.2013, 22:43:19 »
Какво биха могли да направят момичета, доколкото на мен ми стана ясно, качвайки се, на станцията ? И сега лифта ще продължи да работи, а Цеко това какво го интересува...

http://sofia.dir.bg/news.php?id=14120799

Собствениците на съоръжението - "Витоша ски", твърдят, че има разхлабени болтове и контрагайки на хващача.
Возещите се не могат да направят нищо с хващача, който държи седалката за ъвжето

Горната станция на Драгалевския лифт бе запечатана. В понеделник предстои инспекция на техническия надзор.
Лифтът няма да работи, докато мине инспекцията

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #466 on: 09.06.2013, 22:49:44 »
Според очевидец седалката на лифта, на която е било раненото дете, се е откачила от носещото въже и се е блъснала в предната, където са седяли двете му приятелки, информира OFFNews

Това намерих в Блиц, което не е най-добрият източник, но все пак... Инцидентът изглежда сериозен, може би след откачилата се кабинка на Княжевския лифт преди години втория по сериозност инцидент на витошките лифтове. Изглежда по всичко, че става дума за лоша и безотговорна поддръжка от страна на "Витоша Ски".

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #467 on: 09.06.2013, 23:34:06 »
Не бих се учудил, ако е занемарена поддръжката, последно като се возих преди 9 месеца и седалките се клатеха наляво-надясно. Според мен нищо чудно Цеко да допусне такъв инцидент, за да извива ръцете на държавата за още лифтове, писти и нови хотели. Даже аз очаквах това да стане по-рано.  :(
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #468 on: 10.06.2013, 08:17:14 »
На всички лифтове седалките се клатят наляво-надясно.

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #469 on: 10.06.2013, 09:44:24 »
Някои повече, други по-малко  8)

Offline Ross

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #470 on: 10.06.2013, 10:51:35 »
Е,да, но все пак тези са с шлемове, много по-големи и духа яко.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #471 on: 10.06.2013, 14:55:27 »
Абе едно техническо съоръжение не се поддържа безкрайно само с добра поддръжка. Все някога му идва краят: материалите стареят, улеите на болтовете се изхабяват от безброй натягания.

Малко по темата от днешните електронни медии:
http://offnews.bg/index.php/204466/avariya-na-lift-na-vitosha-prati-tri-detsa-v-pirogov?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=fb-pay-ad
--------------------------------------------------------------------------------------
"Драгалевският лифт е стар и от фирмата редовно обясняваха в последните години, че е опасен и се нуждае от подмяна. Въпреки това Агенцията за държавен технически надзор всяка година констатира, че съоръжението е изправно и разрешава използването му. Този лифт се използва от “Витоша ски” като коз в спора й с държавата за разширяване на ски зоната в природен парк “Витоша”, след като през 2010 г. тогавашният екоминистър Нона Караджова спря устройствения план на фирмата за нова ски зона с нови лифтове и писти.
За подмяна на старите съоръжения обаче настояват и неправителствените екоорганизации, които са срещу проекта на “Витоша ски”. Фирмата е свързана с концесионера на ски зона Банско “Юлен” – в ръководството и на двете е юристът Петър Петров. И двете ски фирми са свързани с председателя на федерацията по ски и акционер в Първа инвестиционна банка Цеко Минев."
--------------------------------------------------------------------------------------
Все ми се струва, че ако Агенцията за технически надзор е по-прецизна в сертифицирането, ще се породи нужния "интерес" на Цеко да подмени съоръжението. Време е да се спре рекетът: "Ако не ми дадете цялата зона, ще зарежа лифтовете"
« Last Edit: 10.06.2013, 14:59:51 by blagun »

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #472 on: 10.06.2013, 17:36:48 »
Всяко съоръжение може да бъде поддържано ако има желание. Въпросът е дали е икономически съобразно, че е възможно няма спор.

Ето снимка от станцията на лифт в Швейцария построен през 1950 година. Разликата между нашия изстрадал Драгалевски лифт е очевидна.

Явно е, че техническата поддръжка не се изчерпва в мазането на нова боя върху седалките и малко смазка на ролките. Ама то все едно да правим сравнение между Икарус в София и Мерцедес в Германия. А че Цеко няма да смени нищо на Витоша стана ясно вече. Който може да си позволи цял сезон да не работи и да плаща заплати за тоя дето духа явно има друг интерес и той не е лифтовете на Витоша да са нови и в добро състояние.
« Last Edit: 10.06.2013, 17:39:06 by sofianec »

Offline abs111

• View Profile
« Reply #473 on: 16.08.2013, 13:55:07 »
Въпрос към знаещите."Гъбата" на Голям Резен с каква цел е построена,метеорологична или?Има ли нещо общо със съседната сграда на РВД?
П.П Снимката е взета от интернет.
« Last Edit: 16.08.2013, 13:58:52 by abs111 »

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #474 on: 16.08.2013, 16:18:43 »
На военните е, за наблюдение на въздушното пространство над София
НЕ на хейтърството!

Offline abs111

• View Profile
« Reply #475 on: 18.01.2014, 23:42:58 »
Състоянието на "Романски" горна,към днешна дата.  :/
П.П "Академика 2" изобщо не е пускан този сезон.....

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #476 on: 19.01.2014, 00:28:00 »
Романски изобщо няма да тръгне повече, така пише във форума на ПСС. Дано някой ден общината развали приватизационния договор, който очевидно не се спазва. Нищо не пречи съществуващите съоръжения да се модернизират реално, а не само на хартия.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #477 on: 19.01.2014, 03:27:53 »
То какво пускат те в най-добрия случай - Лале-1, паничката до "Романски" и евентуално едната котва на "Стената". Всичко друго си замина...
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #478 on: 19.01.2014, 07:27:25 »
Романски изобщо няма да тръгне повече, така пише във форума на ПСС. Дано някой ден общината развали приватизационния договор, който очевидно не се спазва. Нищо не пречи съществуващите съоръжения да се модернизират реално, а не само на хартия.
Стига под "модернизация" да не се разбира пребоядисване на седалките.
Бай Кръстю спокойно могат да се преизградят в наличните просеки, както това беше направено на Чепеларе и Пампорово (Студенец). Ако нормативната база не дава изграждане на стълбовете на нови места по просеката, това следва да се коригира, но по-скоро е претекст на Цеко да се си изпълнява задълженията по приватизационния договор.
Романски е с гадно разположение на ръба на Резньовете. Това, че е работил години наред на ръба на катастрофата, нищо не значи - изискванията за безопасност се завишават (то и българските трамваи ходеха в гората някога). Там или трябва да се мисли за ползване на просеката на някой влек, или на старата единичка по стената, или въобще да го няма. "Кашкавал"- пешеходните туристи могат да се качват с Академиките почти до Черни връх - разбира се, те трябва да функционират и извън ски сезона.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #479 on: 19.01.2014, 12:06:34 »
Е тя, "Академика-2" и в ски сезона работи веднъж в месеца, какво остава за извън... Там е работата, че няма контрол върху това дали съоръженията не работят заради форсмажорни обстоятелства (метеорологични и др) или просто Цеко прави икономии и се опитва да изнудва. Аз лично не намирам за оправда елна причината, че няма хора, за да не го пускат в слънчев ден и при наличието на сняг. Някой може да иска да кара на Черни връх и си е платил картата!
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"