София
Възстановяват и моста на езерото „Ариана“ в първоначалния му вид
Гергана ЖЕЛЯЗКОВА
Брой: 5 / 2007-02-05
Предвижда се като част от проекта за възстановяване на езерото „Ариана“ - един от символите на София, който започна по инициатива на Столичната община, да бъде реконструиран и възстановен и мостът. Той свързва езерото и прилежащото пространство на Борисовата градина. Автор на архитектурния проект за възстановяване на съоръжението е арх. Станислав Константинов. В него е предвидено да бъдат възстановени и четирите бетонови вази, красили някога обекта, информираха от Столичната община.
Мостът е от стоманобетонова конструкция и е подпрян на две стоманобетонови греди в крива. Видимите пукнатини по преценка на конструктора не нарушават статичната му устойчивост. Бетонът на много места, главно по парапетите, е отчупен и се вижда оголена и корозирала арматура. Силно напукана е настилката от циментов разтвор, която е била положена върху първоначалната бетонова повърхност, а на някои от места е напълно разрушен, показва направеното проучване. Металните елементи в отворите на моста са частично деформирани и силно корозирали, а боята е захабена.
За да бъде запазен мостът в първоначалния му вид, е необходимо да се извърши неговото укрепване с торкрет бетон. Това според предписанията на конструктивния проект ще бъде направено от долната му страна и по наклона на устоите, както и от двете страни на парапетите. Дебелината на торкрет бетона от долната страна на моста е променлива, като в частта на билото на гърбицата е 10 см и постепенно се увеличава до 20 см в двата края. Предложеното решение с проекта на арх. Станислав Константинов е много благоприятно за запазване на първоначалния облик на моста, защото по този начин се позволява новата повърхност изцяло да следва автентичната с нейната декоративна пластика и орнаменти. Удебеляването се овладява с допълнително измазване и не променя видимо очертанията и пластиката на моста по четирите фасади. Всички дефектирали бетонови повърхности трябва да бъдат отстранени. Върху почистената повърхност получените неравности, вдлъбнатини и оголени арматурни части се извършва допълване до първоначалното ниво със силен циментов разтвор.
Характерната първоначална пластика на моста се възстановява чрез измазване върху армировъчна мрежа, след което се полага минерална мазилка със ситни мраморни камъчета в светлосив цвят. Четирите вази ще се изпълнят от полимер бетон по детайл, след което ще бъдат монтирани и обработени. Настилките ще са изпълнени така, че в максимална степен да наподобяват съществуващите. Металните части също се възстановяват по първоначалната им геометрия.
През май миналата година бе подписан договор за възстановяване на езерото „Ариана“ от кмета на София Бойко Борисов и управителя на „Профудс“ ЕООД Пламен Иванов. Документът бе утвърден от областния управител Тодор Модев. Езерото „Ариана“ е публична държавна собственост и е прехвърлено с протокол за управление и съпътстващи дейности на Столичната община за пет години от областния управител. Амбициите на общината бяха обектът да е възстановен до два месеца, но необходимостта от сериозни строително-монтажи работи забави изпълнението.
Историята на езерото „Ариана“Езерото „Ариана“ е изградено по времето на кмета Димитър Петков през 1879 г. По проект на инж. Марков окончателно е завършено през 1904 г. При това преустройство Столичната община замисля изграждането на павилион-ресторант на островната част на езерото по проект на арх. Янаки Шамарджиев. По неизвестни причини, вероятно липса на средства, проектът не е реализиран и е построен по-малък павилион. По това време е и изпълнението на кривия мост, който свързва градината с острова. Нова сграда на мястото на първия павилион е построена през 1928 г. по времето на кмета Владимир Вазов. По запазени архивни снимки от този период се вижда, че мостът е съхранил първоначалния си вид без съществени изменения. По неизвестни причини са били премахнати фланкиращите парапета четири декоративни вази. С направеното проучване на днешните проектанти се предполага, че вероятно при преустройството на градината и новата настилка, която е повдигната чувствително, петте оригинални стъпала са били преработени и сега са останали три.