Не, това в статията няма нищо общо с терминът компенсаторно озеленяване. Когато искаш да застроиш даден имот, то той си има показатели (рамки на начинанието ти), един от които се нарича плътност на озеленяването и зависи от самата зона, за повечето имоти в София той варира от 30% до 60% (тук изключвам някои по-рядко срещани зони и тези предвидени за озеленяване), т.е. инвеститорът е длъжен да задели между 1/3 и 2/3 от площта на имота за трева, храсти и дървета (за някои зони е изрично упоменато какъв процент от зелените площи са за различните видове растителности). Компенсаторното озеленяване, позволява да се договориш с общината, да ти отпусне виза за проектиране с по-малък процент за зелени площи, но за сметка на това ти посочи някаква поляна/парк/местност, където да залесиш определена площ.
Иначе на въпросът на @difian, гаранцията при извършване на компенсаторно озеленяване в територията на СО е "два вегетативни сезона", пише го в тази Наредба
http://sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=12 Прав си, че има вероятност за корупция при тази процедура, но то е защото в нормативните актове са оставени "големи порти". Компенсаторното озеленяване, може да е много полезно в индустриални зони, например правиш си халетата със ЗП 40%, обаче ти трябва и огромен паркинг за камиони, естествено, че "зеленият паркинг" няма да е такъв повече от 5 дни, затова в такъв случай е по-добре да се разреши на инвеститора да си направи асфалтиран плац, срещу което той да изгради един зелен пояс между индустриалната зона и близкия жилищен квартал.
За новината, нещо не ми стана ясно, тези 20 декара заменени ли са за 24 или са само купени или са хем заменени хем БПС е доплатил 72 EUR/m2. Гнусната червена блоч, няма ли да се стече вече в канала?!?