ЩЕ ида да се поразходя малко, щото ми е итересно да видя. А тези блокове, които са жилищни също ли са от типа на общежитията или? Даже ще си запиша, кои блокове да видя. С А94 и 280 ле да ида?
Бл.6 е до община Студентска - той е малко блокче за соцноменклатури от Министерството на просветата.
Бл.27 е зад зала Христо Ботев - ЕПК, 15-етажен с 1 вход, строен някъде в края на 70-те. Обитава се от научни работници из разни ВУЗове и институти.
Бл. 7А е зад бензиностанция OMV в началото на бул. Осми декември - откъм Дървеница. Започнат някъде през 80-те за общежитие, после замислян за депутатски хотел през 1992-94, след това достроен до 1999 г. като кооперация от научни работници.
Всъщност бл.7А, кооперацията до РУ на МВР на Ви-Веста и двата блока на улицата към Симеоновско шосе са първите ластовици на новото строителство.
След 2003 темповете на строеж рязко нарастват - строят се блокове откъм Г.М.Димитров, цял нов жилищен комплекс зад Пощенския институт, 2 хотела - зад ТУ и на Н.Габровски, филиал на Американския университет (това е единствено академично ново стрителство) и още 5-6 блокчета около зала Хр.Ботев, няколко блокове между общежитията, споменатия високоетажен комплекс до Зимния дворец, както безброй кръчмета, магазини и нискоетажни обекти. В момента из уличките около Зимния дворец се паркира толкова трудно, колкото в центъра, особено вечер.
За собствеността - това е дълга сага. По времето на социализма не се е правило разграничение между държавна и общинска собственост. През 70-те години излиза постановление за строеж на Студентски град и територията се дава на Министерството на просветата. Но - цялата тази история не се оформя нотариално - нали партията ръководи всичко и всички - за какво му е на някакво министерство някакъв нотариален акт. С излизане на реституционните закони през 1992-3 апетитите на общината нарастват, а Министерството така и не успява да докаже собствеността си и притежава само общежитията, двата спортни комплекса и територията около сградите на ВУЗовете. В момента е реституирано всяко парченце земя на повече от 20 м от което и да е общежитие. Дела се водят и за спортния комплекс на НСА, който е фактически най-хубавият парк в района - и за спорт, и за разходки. Така че понастоящем общинска земя почти няма с изключение на малки непотърсени парченца, всичко е частно.
А94 и 280 имат еднакъв маршрут във вътрешността на Студентски град, ходят и цял куп маршрутки - 5, 7, 8, 20, 23, 27, 32, 45. Иди и виж това интересно място - от една страна светлини и нощен живот като в Лас Вегас, от друга - олющени вехти общежития. Като рейтинг (цена на 1 кв.м. ново строителство) районът около Зимния дворец е на нивото на Борово, Дианабад, Лагера, по-напред е от Дървеница и Мусагеница, да не говорим за Младост, Дружба и комплексите извън Южна София. Така че, който твърди, че в Студентски град е само мизерия, той въобще не познава този район на контрастите.
Можеш да посетиш даже и бара на края на вселената и да опиташ истински Пангалактически гаргаробластер! Съвсем сериозно!