Author Topic: Схеми на Софийското метро  (Read 122359 times)

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Схеми на Софийското метро
« Reply #180 on: 22.09.2012, 15:03:06 »
На мен също шрифта не ми харесва, на места не е четлив, но схемата си я бива.  :fan:

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
« Reply #181 on: 22.09.2012, 17:22:17 »
Всичко ок по схемата, ама има неща по текста в Уики-то, който не трябва да изглежда така:
Софийското метро е първото и единствено метро в България. Влиза в действие на 28 януари 1998 г. Има обща дължина 31 км[2] с 27 метростанции към 31 август 2012 г.
На мястото на червеното е правилно да бъде: "Въведено е в редовна експлоатация".

Offline putnik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #182 on: 22.09.2012, 17:51:51 »
То в Уикито още много неща трябва да се коригират в статията. Особено трасето на МД3, което е все още историческо там.

Offline Tergo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #183 on: 23.09.2012, 01:42:54 »
Всичко ок по схемата, ама има неща по текста в Уики-то, който не трябва да изглежда така:
Софийското метро е първото и единствено метро в България. Влиза в действие на 28 януари 1998 г. Има обща дължина 31 км[2] с 27 метростанции към 31 август 2012 г.
На мястото на червеното е правилно да бъде: "Въведено е в редовна експлоатация".
Преди може би 2 години го написах, но от тогава няколко пъти връщаха този текст и се отказах да коригирам.
Сега пак го написах - да видим колко ще издържи.
Същото беше и с термина подвижен състав: постоянно връщаха текста "вагони в Софийското метро".
По едно време някакъв започна да ми държи сметка, че "подвижен състав" било от руския език, а тук трябвало да пише "вагони"... :D
Е, в такива случаи ги оставям по един месец, те постепенно губят интерес към статията и връщам редакциите.. Но понякога даден редактор прави по над 20 дребни поправки и е уморително да се следи целия текст и всичките поразии.
Затова в последната година направо я зарязах тази статия.
Сега, благодарение на онзи с многото акаунти, дето качи схемата от сайта на Метрополитен (при това я представи като ъпдейт на старата ми  схема)  сега ще изтрият всички схеми - вече стои съобщение да им предоставя лиценз на схемата...
Който иска да прави схеми и редакции - на мен ми омръзна: капката преля, когато беше качена снимка на вестибюл, а в описанието пишеше : "станция". Аз естествено го поправих и редакцията ми беше изтрита и бях пратен да водя дискусия с автора, докато постигнем съгласие, но нямам право да редактирам - авторът имал  преимущество.
Отговорих им, че файлът може да носи каквото си иска название, но когато снимката е поставена в статията, описанието трябва да е коректно и няма да водя дискусия за очевидни неща. Авторът да се ограмоти - не е мой проблем неговото незнание.
Там се водят войни за дреболии, позовават се на хиляди правила, а всъщност с тях се прикрива елементарна некомпетентност.
Сума ти време  съм загубил във война, докато успея да убедя  някакъв админ, че Джеймс Баучер не е дълбока 40 метра, независимо, че написалият го е дал линк към статия от вестник, в която това се твърди. Ами, това бил "достоверен източник" - аз трябвало да дам  друг, който го опровергава.... Ха сега де! :laugh:
Добре, че самият автор на текста се съгласи с мен и сам си изтри 40-те метра.

Що се касае до МД3 - там има някакъв текст, който го сглобяваше неизвестен редактор. Не беше обработен  и аз го сложих в подчинена страница - да си работи на спокойствие. Той, обаче, загуби интерес и текстът си стои така. А в основната статия какво да се напише? Та то няма никакво окончателно трасе... Метрополитен и общината си сменяват вижданията по три пъти на година: нека излезе окончателния план (с кандидатстването догодина, трасето вече ще е окончателно), за подвижен състав - същата работа. Нищо не е доказуемо и окончателно.

Та така: който има нерви - да пише там. Аз вече нямам време, пък и желание.
Трети метродиаметър - подземен, с параметри на кл. метро !   Не на фалшивия "полуметротрамвай" !
                                                     Не на LRT : системата - убиец  !

Offline putnik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #184 on: 24.10.2012, 21:28:33 »
Една съвсем нова карта (отпреди седмица), полезна между другото:

Offline gtfen

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #185 on: 24.10.2012, 22:53:17 »
Много добра карта! Подобна би трябвало да сложат на летището, на централна гара също, преведена на български език. Единствената лека неточност е свързването на Стадион Васил Левски като връзка с 84. Не че е толкова далече, но станцията на СУ прави много по-добра връзка с 84 и посочването на стадиона като трансфер към автобуса е по-скоро заблуждаващо.

Offline difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #186 on: 24.10.2012, 23:38:24 »
Най-добре да е върху туристическа карта, а не схематична като тази, която е географски неточна, а и с няколко грешки! Би била по-полезна, това бяло отдолу нищо на никого не говори и не служи за ориентация. ;)

Offline putnik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #187 on: 25.10.2012, 01:01:12 »
Сега сложих оригинала. Същото е само без рекламата на хотела.
Следващите издания на туристически материали за София трябва да включват и карти на метрото. Може в малък размер, но приложени към материала.

Offline putnik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #188 on: 05.11.2012, 16:02:32 »
Тук има 3 карти, които не съм виждал, но нито една нещо не ме грабна...
http://www.metrosofia.com/bg/maps
И за този сайт не бях чувал.

Offline difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #189 on: 05.11.2012, 16:40:25 »
Тези си правят и доста силна платена реклама във Фейсбуук, но не знам кой стои зад инициативата. Все си мисля, че е някой от познатите ни членове тук или в Скрепърград.ком. ;)  Но засега тази страница си държи първото място: http://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE/80863603613:P
« Last Edit: 05.11.2012, 16:42:04 by difian »

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #190 on: 08.12.2012, 15:28:31 »
Обновената схема на Urban Rail

Offline putnik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #191 on: 08.12.2012, 15:51:28 »
Има грешка. МС22 едва ли ще бъде Гара Искър, защото не се намира там, а на изток от МС21, където ще има и жп платформа. А Цариградско шосе вече е Интер Експо Център - Цариградско шосе.

Защо маршрутите не са отбелязани на схемата на Швандъл?

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #192 on: 01.02.2013, 19:20:27 »
И тъй като ми е занимавка, качвам схемата, която си попълвам от известно време. Наслагани са всички проекти, за които е говорено от страна на общината (плътните линии) и от страна на форума и други източници (линиите без „пълнеж“). Добавил съм и трамвай 7, защото има функция подобна на скоростен трамвай, а и има повече от една допирна точка с метромрежата. Имената на станциите са мое авторство, като са сложени за ориентир къде ще са станциите. В сиво са неизградените или строящи се (с работник) участъци. Не претендирам за точност - качвам, ако се кефите на стила да развивате в свои посоки
Може и да живея в Берлинско предградие, но ми пука за Софийския транспорт. Т.е. съм точно обратното на Фъндъчката - може и да живее в София, ама хич не и пука за Софийския транспорт

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #193 on: 02.02.2013, 10:27:26 »
Ето една схема от в.Труд

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #194 on: 02.02.2013, 11:15:26 »
Забележете, как на схемата на Труд МС23-I е под пистата на летището, а не до терминала. Новата отсечка ще е с по-широки тунели, че еърбъсите директно от пистата да влизат под земята. Пилота ще съобщава „Следваща станция Младост I. Температурата в тунела е 10 градуса по целзий. Авиокомпания България Еър ви пожелава приятен престой в София“  :eek:
Може и да живея в Берлинско предградие, но ми пука за Софийския транспорт. Т.е. съм точно обратното на Фъндъчката - може и да живее в София, ама хич не и пука за Софийския транспорт

Offline difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #195 on: 02.02.2013, 12:34:29 »
"...в София" или под София.....  :laugh: И средната целогодишна температура в метрото я хвалеха, че е по-висока! ;)

Offline boleroto

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #196 on: 03.02.2013, 21:40:40 »
Някой дали е питал дали може да се използва схемата?

« Last Edit: 03.02.2013, 21:53:59 by difian »

Offline difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #197 on: 03.02.2013, 21:57:05 »
На риторичен въпрос не виждам смисъл да ти отговарям, все пак около видеото: на 1:45 има интересни кадри от строителството, които не сме виждали до сега, а Братоев си държи играчката за МД-3 в кабинета (2:00)...  :crazy:

Сега като се замисля, може да са питали хората зад страницата във Фейсбуук: Метростанция Хан Кубрат София / Khan Kubrat Metrostation Sofia Bulgaria, и да са я взели оттам...  :help:
« Last Edit: 04.02.2013, 01:03:44 by difian »

Offline putnik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #198 on: 28.02.2013, 19:10:34 »
За втори път използват моята схема, този път е последната направена от мен засега. Едва ли са я в-взели от хората от страницата "Хан Кубрат", по-скоро от Интернет. Пък тази моя схема вече не е актуална - МД3 е променен като вместо МС Президент Линкълн ще имаме МС Горна баня, и не само, схемата се нуждае и от други поправки.

А на сайта са обновили генералната схема с вече обсъжданите промени в Овча купел:

http://metropolitan.bg/data/uploads/fck/Генерална%20схема.jpg

Схемата от секцията "ОП Транспорт и разширение" също е променена, но има и грешки -  СУ и Стадиона са маркирани със сиво:

http://metropolitan.bg/data/uploads/fck/Разполагане%20на%20трасетата%20на%20Етапите%20от%20Проекта%20в%20градската%20планировка.jpg

И не са отбелязали влизането в тунела преди станцията МСІІІ18.

Offline putnik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #199 on: 08.05.2013, 14:30:53 »
Най-сетне! От известно време картата на Софийското метро се разпространява и в печатен вид. Продава се по 50 ст. на касите на повечето метростанции в централната част на града. Със сигурност я има на НДК, ЕС и СУ (касата от страната на траволатора). Виждал съм 2 варианта на корицата - с МС Лъвов мост и с МС СУ. Има схема на линиите почти като тази на сайта, карта на централната част на града с отбелязани забележителности и метростанции, а от задната страна е схемата на boleroto като под нея са изброени всички действащи станции и информация за връзки с други видове транспорт, места за велосипеди, буферни паркинги и др.