Poll

Каква телевизии предпочитате да гледате?

Национални (BNT1, bTV, Нова телевизия, TV7, bTV Comedy...)
57 (28.6%)
Кабелни (BNT2, bTV Lady, Евроком, Diema, Diema 2, Diema Family, Канал 3...)
6 (3%)
Научнопопулярни (Animal Planet, Discovery Channel, Discovery Science, Discovery Investigation, TLC, National Geograpic Channel, Nat Geo Wild, Viasat Explorer, Viasat History, CBS Reality, FLN...)
56 (28.1%)
Филмови (bTV Cinema, Kino Nova, TV1000, AXN, AXN Black, AXN White, Fox Life, DIVA Universal, CBS Drama, HBO, HBO Comedy, Cinemax...)
12 (6%)
Музикални (Планета, Планета Фолк, Фолклор ТВ, Фен ТВ, Balkanika, The Voice, MTV, City TV, MAD...)
21 (10.6%)
Спортни (Nova Sport, Ring+, Sport 7, Eurosport, Eurosport 2...)
12 (6%)
С висока резолюция (bTV HD, bTV Action HD, BNT HD, Nova Sport HD, Planeta HD, Eurosport HD, Nat Geo Wild HD, Discovery HD Showcase, Luxe TV...)
12 (6%)
Друго
6 (3%)
Не гледам телевизия
17 (8.5%)

Total Members Voted: 143

Author Topic: Телевизия  (Read 56627 times)

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
Re: Телевизия
« Reply #420 on: 24.09.2020, 20:54:49 »
Честно казано най-много ми допада и имам доверие точно на БНТ. Нищо против Нова, БТВ и подобни но просто не ми допадат разните турски и индийски сериали. Добре , че поне по Нова  ТВ излизат от време навреме свежи Български сериали, като София ден и нощ, Ал инклузив, Пътят на честта и подобни. Но като новини, интересни предавания най-много ми допада БНТ.

Нова е доста аматьорска телевизия. БТВ е много по-напред. И българските сериали по БТВ са по-професионално направени от тези на Нова - "Стъклен дом", "Столичани в повече".
БНТ напоследък стартират интересни предавания: има една игра, май Орлин Горанов я води. дето се вика, да си проверим интеУекта. Или едно шоу с водещата Даниела Серданова. Бях забравил за тази манекенка от тинейджърските ми години.
Никой не е споменал едно голямо предимство на БНТ - регионалните центрове. Интересно ми е да гледам предаванията от други региони, Варна например.
София 100, мерси за програмата. "Врящото гърне" ми звучи познато, но едва ли съм го гледал, през 1994 г. имах съвсем други интереси :D. Помня "Днес" като алтернатива на "По света и у нас". Макинтошите тъкмо бяха навлезли в България, ако не броим първия Правец който си беше iMac версия НРБ.
Имаш ли програма на Канал 1 от началото на 2001 година?

Offline София 100

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #421 on: 25.09.2020, 16:13:17 »
 Не. За 2001г. нямам вестници, от този период вкъщи нищо не е останало. Горе-долу си спомням предаванията от тогава по Канал 1, както и БТВ. Още от 2000г. престанах да следя Нова ТВ, а 7 дни беше смехотворна телевизия, като изключим предаването на Кембъла. Предаването на Орлин Горанов по БНТ 1 е едно от малкото свежи хрумвания за развлекателна игра, които са сполучливи. 
   Откакто настъпи т.нар. "Корона криза" ми прави силно негативно впечатление, как дневните новинарските емисии и особено сутрешните блокове добиха вид на драматичен театър, чието представление се изнася от слабоумни актьори, задаващи едни и същи въпроси всеки ден. Настъпи жестока комерсиализация на подбора на изразните средства и фокуса върху същината на събитията и фактите... Радващо е, че БНТ успя дори и в тази необичайна среда да запази нормалността си.
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #422 on: 25.09.2020, 17:36:13 »
Правец 82 не беше iMAC, защото по това време Макинтош не съществуваше като бранд. Беше си APPLE II. После се появиха и собствени разработки на завода.
Например използващи българската версия на процесора на Моторола, произведен (процесора) в Ботевград в завода за ПП елементи. Правец 8М, който имаше два прозесора - Моторолския + Z80, който се активира при използваме надугата ОС за Z80 - май се казваше CP/M или нещо подобно. Правец 8Д пък беше на основата на френския Oric Atmos с Boby DOS след 90-та на Борислав Захариев.

BNT през 90-те години беше на светлинни години пред другите телевизии. Сега е зле. И то умишлено. Доказателство за това, е че когато беше случката в края на юли с Дариткова и Нинова на излизане от Панорама, БНТ показваше видео от Иво Божков, заснето пред нейната сграда, вместо да е лидер след като събитията се случват пред нейната сграда.
« Last Edit: 25.09.2020, 17:39:25 by ooleg »

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #423 on: 28.09.2020, 12:57:57 »
Не. За 2001г. нямам вестници, от този период вкъщи нищо не е останало. Горе-долу си спомням предаванията от тогава по Канал 1, както и БТВ. Още от 2000г. престанах да следя Нова ТВ, а 7 дни беше смехотворна телевизия, като изключим предаването на Кембъла. Предаването на Орлин Горанов по БНТ 1 е едно от малкото свежи хрумвания за развлекателна игра, които са сполучливи. 
   Откакто настъпи т.нар. "Корона криза" ми прави силно негативно впечатление, как дневните новинарските емисии и особено сутрешните блокове добиха вид на драматичен театър, чието представление се изнася от слабоумни актьори, задаващи едни и същи въпроси всеки ден. Настъпи жестока комерсиализация на подбора на изразните средства и фокуса върху същината на събитията и фактите... Радващо е, че БНТ успя дори и в тази необичайна среда да запази нормалността си.

Телевизия "7 дни" не беше чак толкова смехотворна. Ако си имал кабел по онова време, може да си имал по-богат избор. По 7 дни имаше доста интересни предавания като Нощен магазин. Имаше и едно рекламно предаване на Владина Цекова, където всички манекенки от онова време се разхождаха по прашки или дори топлес.
За 2001 г. питам понеже тогава по Канал 1 даваха много немски филми, сега не мога да ги намеря. Имаше един немски сериал за ученичка в горните класове, като историята й се превръща в детектив. После имаше редица немски комедии, като например за един мъж дето губи работата си и му се налага да се преоблича като жена за да го вземат на ново място. Актьорът приличаше на Робин Уилямс.
Предаването на Орлин Горанов не знам дали е оригинално хрумване на БНТ (като "Минута е много") или са купили лиценз от някоя световноизвестна компания. Малко напомня на Jeopardy, но май не е.

Offline София 100

• View Profile
    • Email
« Reply #424 on: 28.09.2020, 22:04:22 »

Телевизия "7 дни" не беше чак толкова смехотворна. Ако си имал кабел по онова време, може да си имал по-богат избор. По 7 дни имаше доста интересни предавания като Нощен магазин. Имаше и едно рекламно предаване на Владина Цекова, където всички манекенки от онова време се разхождаха по прашки или дори топлес.
За 2001 г. питам понеже тогава по Канал 1 даваха много немски филми, сега не мога да ги намеря. Имаше един немски сериал за ученичка в горните класове, като историята й се превръща в детектив. После имаше редица немски комедии, като например за един мъж дето губи работата си и му се налага да се преоблича като жена за да го вземат на ново място. Актьорът приличаше на Робин Уилямс.
Предаването на Орлин Горанов не знам дали е оригинално хрумване на БНТ (като "Минута е много") или са купили лиценз от някоя световноизвестна компания. Малко напомня на Jeopardy, но май не е.
Не съм имал достъп до кабелна телевизия тогава. 7 дни за мен беше до известна степен телевизионен аналог на вестник "Нощен Труд".  Даваха ужасни латино сериали за момичета на име Корасон и Марисол :), но от време на време и по-добри неща, като например оригиналният сериал "Отмъстителите" от 60-те години  и др. подобни. Новините и публицистичните им предавания бяха нормални.  По БНТ 2001г. от излъчваните немски филми си спомням само "Комисар Рекс" и още един филм на сходна тематика. Имаше и поне два италиански полицейски филма, както и сериалът "Отдаденост". По БТВ няколко години по-късно тръгна "Текила и Бонети", както и множество други сполучливи италиански филми. Нова ТВ пък излъчваше "Кобра 11".
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:

Елисавета Багряна

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #425 on: 29.09.2020, 12:43:55 »
Не съм имал достъп до кабелна телевизия тогава. 7 дни за мен беше до известна степен телевизионен аналог на вестник "Нощен Труд".  Даваха ужасни латино сериали за момичета на име Корасон и Марисол :), но от време на време и по-добри неща, като например оригиналният сериал "Отмъстителите" от 60-те години  и др. подобни. Новините и публицистичните им предавания бяха нормални.  По БНТ 2001г. от излъчваните немски филми си спомням само "Комисар Рекс" и още един филм на сходна тематика. Имаше и поне два италиански полицейски филма, както и сериалът "Отдаденост". По БТВ няколко години по-късно тръгна "Текила и Бонети", както и множество други сполучливи италиански филми. Нова ТВ пък излъчваше "Кобра 11".

И аз в края на 90-те още не съм бил абонат на кабеларка. 7 дни стартираха програмата си с мексикански сериали. В самото начало излъчваха програма само по 2-3 часа на ден. Няколко месеца след това започна пълноценната програма. Не си спомням дали беше денонощна или не, но със сигурност продължаваше до към 2 ч., когато излъчвахаа култовото предаване "Нощен магазин". Това предаване между другото, се излъчваше и по Центрум груп и по Евроком, и още някоя телевизия. Предаването "Хъшове" също се излъчваше по няколко телевизии. Спомням си че в края на 90-те 7 дни излъчваха и американски филми с Бъд Спенсър. "Комисар Рекс" всеки го знае. По AXN излъчват италианската версия на "Комисар Рекс". АЗ пък си харесвам старите епизоди с Брандтнър. Между другото, останах с впечатление, че по онова време са снимали във Виена. Беше копродукция Германия-Австрия. "Отдаденост" го помня, но не харесвам безкрайни сапунки. "Кобра 11" се излъчва и днес.

В края на 90те от време на време си купувах "Телевизия и радио". Вестникът съществуваше някъде до 2002 г.
« Last Edit: 29.09.2020, 12:46:09 by New_Passenger »

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #426 on: 12.10.2020, 13:29:00 »
Изключително съм възмутен от поведението на БНТ през последните седмици.
Връх на тоя цинизъм, за който им писах, макар и да си давам сметка, че е абсолютно безсмислено е една покана в сутрешния им блок на Борислав Зюмбюлев заедно с Валерия Велева, където излезе, че протестиращите пред БНТ едва ли не са виновни за всички проблеми и за медийната цензура. Щото били притеснявали гостите на "Панорама" и ги замеряли с яйца, кето можело лесно да станело друго!!
Е да, ама не!
Щото тези хора, са част от зрителите! Смисъла от съществуването на БНТ е да се угоди на тях! "Панорама" не се прави заради гостите, а заради зрителите! Пропагндата не е насочена за политиците, а за зрителите!
Да, според Бойко Василев , за което е прав в Панорама се ходи за да се отговаря на въпроси. Работата е, че зрителите имат право също да кажат какво мислят и няма кой да им обърне внимание! БНТ те не интересува от тях! Иначе можеше да грабнат един микрофон и камера и да изялзат долу и да направят едно импровизирано студио пред сградата.
Парадокс е, но "Алфа" на Сидеров го прави горе-долу всяка вечер.

А още по-голям парадокс е. че 90-та година точно това правеше сегашния Ген. Директор на БНТ - стоеше със студентите пред Сан Стефано 29 и протестираше. Парадокс е, че точно Кошлуков беше заявил стаж в ТВ пред СЕМ в ТВ "Алфа", която прави това, дето трябва да направи той.

Парадокс е, че БНТ е тая телевизия, която десетилетия започваше така:
"Добър вечер Другарки и Другари. Председателят на Държавния съвет на Народна Република България, Другаря Тодор Живков...."

Колко гадно е, когато някой превърне собствената си персона в олицетворение на историята. Кошлуков не олицетворяваше себе си тогава, а хората и тяхната надежда. Не е било цел на никого да направим Кошлуков директор, а БНТ да не бъде фалшивото огледало на властта.
И тя не беше. Ама не беше само в един период. И той почна от 90-та и свърши преди години.

В интерес на истината трябва да кажа, че онова предаване "Още от деня" дето е около 18:30 на няколко пъти ме впечатли положително със смели и прями въпроси, обаче сутрешния блок и предаването на Георги Любенов е трагедия на моменти.

С цел да не излезе, че говоря глупости можем да направим един експеримент , па макар и мисловен.

Оставяме в период, когато имаме наситени събития двама души, които са сходни по интелигентност в следната контролирана среда.
Единия гледа само БНТ, хайде може и НТВ и в краен случай бТВ, а другия само на интернет новини. След 1 месец проверяваме кой как е ориентиран в ситуацията.
Бас хващам, че тези карали само на телевизия няма да схващат причините и детайлите около случващото се, а тези на интернет ще са добре ориентирани.

В момента пенсионерите от по-малкоте населени места са в тая ситуация. Карат само на телевизия и са все едно без вестибюларен апарат в обстановката. Тези дето дори висят само във ФБ - ще са по-добре оритентирани.

Допълнение:

Някога през 90-те години, учих в Стара Загора. Отначало нямахме телевизор и когато исках да гледам нещо през седмицата си нагласях видеото в Димитровград на автоматично пускане с идеята да си запиша каквото искам да гледам. Беше много трудно, защото БНТ много адекватно реагираше на всички събития и случеше ли се нещо извънредно, а това беше почти всеки ден и цялата програмна схема отиваше на кино. Беше съвсем нормално "По света и у нас"да продължава по 1 час после имаше "Отзвук" по 1 час и отгоре. И както почти нямаше реклами ако искаш да си запишеш филм, който трябваше да почне в 21:00, някой път едва успяваше да започне в 22:30. Сега се спазва програмната схема на 100% и такива проблеми няма, но цената е, че цялата информация се маркира и телевизията не става за информиране. Парадокс е, че тогава имаше 1.5 броя телевизии (Канал1 и вечер Ефри2), а сега са тъкмо 4 БНТ-тата и крайния резултат е плачевен!

Според мен някое от БНТ-тата трябва да се преформатира да запълни тази дупка и да стане изчерпателна информационна телевизия.
« Last Edit: 12.10.2020, 13:49:40 by ooleg »

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #427 on: 12.10.2020, 20:27:06 »
Коя е жената на снимката?

Offline София 100

• View Profile
    • Email
« Reply #428 on: 12.10.2020, 21:00:51 »
Коя е жената на снимката?
Според мен е Вяра Анкова.

Елисавета Багряна

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #429 on: 12.10.2020, 22:10:03 »
Лияна Панделиева

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #430 on: 12.10.2020, 22:13:29 »
Леле, че сте малки и не знаете!
Това е Лияна Панделиева. Лице и водещ на предизборните студия на СДС до 16 юни 1990.
Работи в Панорама, когато дали Петко Симеонов или друг я води в СДС. Води и най-големият митинг в България - този, с който СДС закри кампанията преди първият тур от 90та на Орлов мост.
След изборите я забравят от СДС и тя отива да учи в САЩ. Когато се връща е като Кошлуков. В смисъл доста различна  Дори работи за БСП при едни избори. Журналист е и обича конете.

* * *

Между другото до втория тур на изборите за 7 ВНС (на 17.06.1990) Лияна Панделиева беше известна почти колкото естрадна певица. Хайде да не е колкото Лили Иванова, ама някъде почти толкова.
Причината беше, че по онова време:
- Предизборните студиа не бяха просто видеоклипове или репортажи. Това на СДС се излъчваше от студио с водещ сякаш е отделно ТВ предване и вътре в блока се излъчваха и клиповете.
- Плакатите на политическите партии се лепяха с хиляди навсякъде.  По тролейбусни и трамвайни стълбове, по улични лампи, по многобройните огради на многобройните недовършени строежи, по стени, по табла. И то не да се залепят няколко - а цели квадратни метри с плакати залепени едно до друго.

Точно така излезе и клипа с танковете на Петър Младенов. Беше  пуснат в предизборното студио на СДС между първи и втори тур.
Заради тъпия СЕКАМ, който се ползваше за излъчване масово записите от тогава за черно-бели. Въпреки, че имаше видео-касетофони с поддръжка на МЕСЕКАМ, явно записите все са правени с техника, която не поддържа тази система.

« Last Edit: 13.10.2020, 16:04:37 by ooleg »

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #431 on: 26.10.2020, 12:10:12 »
Леле, че сте малки и не знаете!

:jump: :jump: :jump:

Не съм чак толкова малък. Батко си ми, но с 5 години не повече :rolleyes:

Таз Лияна прилича на Сабрина Уазани:

Преди няколко месеца в апартамента на жена ми открих десетина стари броеве на "Телевизия и радио" от 2001-2002 г. Колко кабелни телевизии имаше тогава, колко регионални кабеларки! Топ ТВ, Монт, Век ТВ, Александра, Агарта... Ще взема да ги сканирам въпреки че повечето са надраскани (едно време така отбелязвахме интересуващите ни предавания :D )

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #432 on: 12.11.2020, 12:31:10 »
През юни-юли като се рових насам-натам бях прочел, че в България ще има нов сателитен ТВ оператор и че ще ползва за спътник BulgariaSat1.
Разбира се веднага наострих очи като видях спътника, щото знаех, че той се управлява от един от предишните собственици на Булсатком - Заяков (мисля, че беше Максим).
Аз не знам дали някой след историята на БългарияСат1 след изтрелването му, но аз бях чел разни неща.

А историята е следната:
След като изстреляха спътника и успешните технически тестове се оказа, че на  Булсатком му идва много скъпо да завърти толкова много чинии на клиентите си към 1.9Е и след успешното изтрелване на HellasSat3 и след това на HellasSat4 на 39Е на тях им е по-лесно да подпишат нови договори и да продължат да ползват транспондерите им под наем.

Отначало имаше някакви идеи, че ще се намерят сериозно наематели на BulgariaSat1, обаче заради наситения пазар и навлизането на телевизията по оптика в големите градове, където капацитета дефакто е технически неограничен - няма такива.

ПорасиМедия - сръбското дете на Булсатком мина на БългарияСат1, но там съм чел, че сателитните оператори се ползват главно извън градовете и няма голям пазар на тази услуга.

И тъй като вноските за спътника на Американските банки кредиторки бяха ужасно високи без да носи приходи - Булсатком изпадна в тежка финансова ситуация.

И въпреки, че спътника е ипотекиран в полза на консорциума банки, те предпочетоха друг (типично банкерски) ход. И той е да предостъпят на Заяков спътника, а да му приберат собственоста в Булсатком.  Т.е. идеята им е, да пребарат хората с портфейлите клиенти на дружеството, а не летящо нещо в небесата, което не могат да използват без да се занимават с тоя бизнес.

В резултат на предишни проблеми с приемници на Булсатком, в резултат на това, че ползват транспондери под наем и в резултат на тежката финансова криза - от над 5 години в Булсатком има недостиг на приемници от типа DVB-S2/MPEG4, които могат да се ползват за приемане на HD телевизия. Демек старите Делти са DVB-S/MPEG2 и приемат само по стария стандарт телевизия с нормална резолюция. Заради това, че нямат приемници и ползват заради старите - стара технология с ниска компресия - повечето им канали са с орязано качество на картината.

Та заради горната предистория се заинтересувах от Неосат.
- Защото имат собствен спътник
- Защото Булсатком не е банка и е олицетворение на създателите си.

Та онзи ден ми се обадиха за безплатния тест. Уж трябваше да е лятото, но се забавили. И хората раз-праз след като им потвърдих - дойдоха буквално след 2 часа.
Оставиха ми антената си разглобена, щото се разбрахме да завъртят булсатком-ската и само да сменят приемника.

Приемника им е също на Делта електроникс. Само дето е голям горе-долу колкото една салфетка. Не са му сложили индикатори (примерно седем сегментни) не толкова за номера програма, колкото да се ползва за часовник като не гледаш. Още няма много софтуер за приемника. Т.е. има само програми и инфо на програмата. Няма EPG още и фаворити. Самия факт, че има инфо ми е важен, защото на Булсатком не им работи от около 2 седмици. Човека каза, че причината е, че са напуснали голяма част от техническия им екип и са отишли в Неосат ив момента нямат техническо лице, което да го поправи при тях.
Т.е. оказва се, че Булсатком ще имат липса и на технически персонал.

За съжаление ползвам интернет от Булсатком, който ще си го оставя. По-голям проблем ми е, че ползвам приложението им за мобилна интернет телевизия, което не се знае Неосат след колко време ще си направят.