Author Topic: Архитектурна тема  (Read 27930 times)

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Архитектурна тема
« Reply #140 on: 11.11.2020, 13:10:38 »
Варненската и бургаската гара (а те са една и съща конструкция или почти) ми харесват повече от старата софийска гара. Русенската също много ми харесва. Неслучайно първата жп връзка в България е Русе-Варна, но това вече е една друга тема.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #141 on: 11.11.2020, 18:49:55 »
Тя и софийската гара си е била красива, но са решили да я съборят, сметка на сегашния мастодонт.

Online bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #142 on: 11.11.2020, 18:52:22 »
Русенската също много ми харесва. Неслучайно първата жп връзка в България е Русе-Варна, но това вече е една друга тема.
Сегашната пътническа гара Русе няма общо с първата линия. Първата гара е сегашният музей на транспорта.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #143 on: 11.11.2020, 18:56:15 »
Софийската е била красива, но определено не се е справяла с нарастващия пътникопоток. 40-те години е надстроен допълнителен етаж, по-нататъшното разширяване е било проблемно.  :rolleyes:

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #144 on: 11.11.2020, 19:15:24 »
Музеят Орсе в Париж също е бивша гара. Навремето Жорж Помпиду я спасява от разрушаване като предлага да се преобразува в музей.

Този човек има голям принос. Най-големият център за култура и изкуство в Париж носи името Жорж Помпиду. Доста оригинална конструкция. Асансьорите и стълбите са заключени в туби. И ние изграждаме център за изкуства на базата на бившата "Топлоцентрала НДК", но разбира се, ще бъде по-скромен от Помпиду.