Author Topic: Кварталите на София  (Read 88300 times)

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: Кварталите на София
« Reply #480 on: 01.01.2018, 19:58:34 »
Който може да чете между редовете, знае че има. Кварталът около Плиска се е превърнал в толкова силен топоним че когато става дума за карето между Цариградско и Шипченски, Плиска е много по-употребявано от Гео Милев. Самата спирка все още не е преименувана, но една малка промяна кв.Плиска вместо х-л Плиска би имала необходим ефект. Нали и Смирненски не се употребява, само официално, а всички казват Слатина или Слатински редут. И не ми давай като пример Хемус :D
Едно е да наричат мястото "Плиска", съвсем друго е да съществува обособен квартал, който да носи това име. Ти сам казваш, че това е топоним. И няма как спирката да се кръсти на нещо, което не съществува.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #481 on: 02.01.2018, 11:12:04 »
Има много локални неофициални топоними - "Кръста", "Хемус" (защо да не го даваме за пример - там има метростанция, мол и пак си има гражданственост). Даже офисът ми е до един такъв - "Деница" (нищо че магазинът не функционира от 15 години, а от 2 години е дупка). Те просто уточняват местоположението в квартала: Лозенец е и при Римската стена, и при Хемус, и при Спартак, и при Кръста, и при Семинарията. Което не прави изброените места квартали, а само уточняващи понятия в квартал "Лозенец".
« Last Edit: 02.01.2018, 11:17:27 by blagun »

Offline ooleg

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #482 on: 02.01.2018, 12:36:47 »
Някой познава ли района на лифта Драгалевци по-добре?
Имам едно странно желание. Снощи за лека нощ четох "Задочни репортажи за България" на Георги Марков. И там в главата "СТАРШИ ЛЕЙТЕНАНТЪТ И НОЩТА" описва вила където е живял известно време и е написал някои от най-известните му книги , сценарии и пиеси вкл. и части от сценария на филна "На всеки километър".
Описанието на къшата е следното:
С жена ми се преместихме да живеем в стара национализирана вила над Драгалевци, недалеч от станцията на лифта. Вилата бе обградена от високи тополи и изглеждаше причудливо уединена. От нейните балкони и тераси София и софийското поле се виждаха като на длан. Ние заехме горния етаж, а долният етаж се обитаваше от непознато четиричленно семейство.
https://chitanka.info/text/2898/20#textstart
Зачудих се дали стои това място още и дали може да се намери на google maps и да се види с 93.

Offline New_Passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #483 on: 02.01.2018, 14:00:57 »

Едно е да наричат мястото "Плиска", съвсем друго е да съществува обособен квартал, който да носи това име. Ти сам казваш, че това е топоним. И няма как спирката да се кръсти на нещо, което не съществува.

Там е парадокса че спирката все още се казва "Хотел Плиска".

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #484 on: 02.01.2018, 14:34:20 »

Там е парадокса че спирката все още се казва "Хотел Плиска".
Тя и "Кемпински хотел Зографски" все още се казва така :). Някога е съществувал хотел Плиска, когато е кръстена и спирката. Но там е проблемът - не трябва да се кръщават на търговски и други подобни обекти, защото те по-често си сменят имената, отколкото географските такива.

Offline mlk

• Защо пиша толкова много?
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #485 on: 02.01.2018, 14:34:37 »
Нали ако сменят името ще настане голям хаос. По-голям би бил само ако сменят името на спирката при Централна Гара.

Offline New_Passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #486 on: 02.01.2018, 14:40:25 »

Тя и "Кемпински хотел Зографски" все още се казва така :). Някога е съществувал хотел Плиска, когато е кръстена и спирката. Но там е проблемът - не трябва да се кръщават на търговски и други подобни обекти, защото те по-често си сменят имената, отколкото географските такива.

Там пък няма проблем да се кръсти на най-близката улица, Кораб планина примерно. Пък на Плиска не се сещам кое име би могла да носи. Името Изток вече е заето от бившата спирка Студентски общежития която носеше това име дълги години, дори след като вече няма общежития.

Offline New_Passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #487 on: 02.01.2018, 14:43:27 »
Нали ако сменят името ще настане голям хаос. По-голям би бил само ако сменят името на спирката при Централна Гара.

Точно затова трябва да се измисли нещо и топонимът Плиска да остане. Квартал Плиска е идеалното решение.

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #488 on: 20.01.2018, 13:43:42 »
Аз не мога да разбера в община Слатина кой квартал кой е. Въпросният квартал "Слатина" и кв. "Христо Смирненски" един и същи квартал ли е или са два отделни? По картите се води само като един квартал - Христо Смирненски, но на самия вход на квартала откъм надлез Подуене общината е сложила табела с надпис "ж.к. Слатина". Объркали са се как се казва кварталът ли?! Също има и спирки на 404, именувани като ж.к. Слатина, има и спирка ж.к. Смирненски.
И според wikimapia квартал "Редута" няма, а този район се води квартал "Подуене"?!

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Can't argue with stupid - time wasting
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #489 on: 20.01.2018, 20:45:34 »
Според мен трябва да е така:

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #490 on: 20.01.2018, 20:57:16 »
И аз не мога да разбера, мисля че Слатина се води кварталчето и блоковете до реката, където минават 75 и 404 заедно с ВТУ-то и Булгарплод, а от другата страна където са 2-та високи блока, читалището и блоковете около горната част на реката трябва да се Христо Смирненски. От стация Гео Милев посока центъра пък трябва да е Гео Милев. Така се връзва най-логично да е.

Това че автостанцията се казва Гео Милевн не трябва да е обвързано задължително с квартала-може да е кръстена на личността.

В Слатина и Смирненски покрай реката изглежда много спокойно и приятно място, обаче в долната част са много прецакани с транспорта. Единствената линия, която води до по-възлови места Орлов мост и стадиона е през 1 час интервал  :eek: за 75 става въпрос. Не веднъж съм чувал хора от района да коментират колко удобен и бърз до центъра е този рейс ама минава на 1 час. И им дава връзка и с метрото.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #491 on: 20.01.2018, 21:25:21 »
Квартал Слатина понастоящем няма.

Offline Kingpin

• Маниак
    • View Profile
« Reply #492 on: 20.01.2018, 21:55:11 »
В Слатина и Смирненски покрай реката изглежда много спокойно и приятно място

А аз до колкото знам и съм забелязал, не е много сигурен район. И нищо чудно, в съседство е циганско гето. Но пък иначе е доста зелено.
Като казах за гетото, аз съм доста против квартал "Христо Ботев" да носи това име - на национален герой. Направо е цинично.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #493 on: 20.01.2018, 21:58:26 »
Както се спомена по-горе, в настоящия момент официално адресно съществуват само квартали Гео Милев и Христо Смирненски с гранична улица между тях - Коста Лулчев.

С изненада установявам, че Мусагеница отново е станала Младост и даже - Младост-1! Нищо че не е даже към район Младост!
« Last Edit: 20.01.2018, 22:00:39 by blagun »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Can't argue with stupid - time wasting
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #494 on: 20.01.2018, 22:00:33 »
Аз имам дългогодишен архив от атласи на „Datamap“ и от 2009 до 2015 г., откогато ми е последният, пише „Младост I(Мусагеница)“, но в този от 2002 г. пише само „Мусагеница“.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #495 on: 20.01.2018, 22:31:03 »
Това би означавало, че всички жители на Слатина и Мусагеница трябва да си сменят личните карти, защото адресите им вече ще се водят с друго име на квартал. Не мога да схвана идеята на цялата тая работа с преименуванията.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #496 on: 21.01.2018, 10:41:33 »

С изненада установявам, че Мусагеница отново е станала Младост и даже - Младост-1! Нищо че не е даже към район Младост!

Аз имам позната, която живее почти до МС Г.М.Димитров и по адресна регистрация блоковете се водят “ж.к. Младост” без номер, нищо че всички живущи наричат квартала Мусагеница.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #497 on: 21.01.2018, 11:08:08 »
Същински кошмар с адресните регистрации е в Стрелбище. В началото на 80-те той не съществуваше като ж.к. и адресите, с които са построени доста от блоковете, са улица ****, блок № ***. В резултат на това има по няколко блокове с малки номера на различни улици. По-късно са правени опити за частично преодоляване на това, като на някои блокове са добавени букви А и Б. В резултат на това GPS програмите се побъркват, тъй като не се справят с допълнителна индексация. Още по-зле е, че има дублаж на блок № и само № - примерно ул. Хайдушка гора №17 е в Белите брези, а ул. Хайдушка гора бл.17А е в Стрелбище при Бадемова гора. Тук се дънят Garmin, Google Maps и Sygic, само bgmaps се справя, но той няма навигация. Търсенето на адрес ж.к. Стрелбище бл.17А също не дава нищо. Ад настава, когато поръчаш доставка или ремонт на адрес и доставчиците се щурат с часове.
Изобщо индексацията на номерата на блокове с букви носи объркване, тъй като едно е блок 7 вход А, а друго - блок 7А. Още повече, ако оригиналният и индексираният блок не са съседни. И е безсмислена, тъй като естествените числа са безброй и няма начин да се изчерпят.
« Last Edit: 21.01.2018, 11:15:04 by blagun »

Offline fgm

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #498 on: 21.01.2018, 12:30:04 »
Това не знам от кога е Младост 1 и Мусагеница, ама и на мен кат "дърт" софиянец ми се случвало да трябва да отида на адрес Младост 1 бл.101, ама нали съм "стар" столичанин и съм се усещал, че това си е Мусагеница... Изобщо голяма простотия си е.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #499 on: 21.01.2018, 15:33:11 »
По старите планове Младост-1 и Мусагеница са един квартал, и номерацията на блоковете е обща. Даже имаше някъде една карта от 1968 година, където бяха отбелязани като общ квартал Младост, с планове за квартален център между Окръжна болница и бившата 27-ма поликлиника. Впоследствие плановете за застрояване се променят и се отказват да строят там планираните обществени сгради.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община