Author Topic: Кварталите на София  (Read 123022 times)

Offline Mihail

• Напредващ
    • View Profile
Re: Кварталите на София
« Reply #640 on: 20.08.2019, 01:31:22 »
Е Париж да, ама аз предпочитам полската и немската култура. Прав си, че е трудно да се намери аналог със същия чар. Надявам се там все пак да има нещо подобно (Saska Kępa ме учуди, че малко прилича на части на Изток и Дианабад преди масовото застрояване).

Искам да попитам това блокче в Изток вдясно на снимката същото ли е:
https://1.bp.blogspot.com/-NUNC7BfrLdE/WQjiJQvdj5I/AAAAAAAAPiE/IRlujgmjqTs0nszMcvpYWr8RN9fHjgpggCLcB/s1600/Scan3315.jpg

https://3.bp.blogspot.com/-SkYE7hjt6T4/WQjqDeI6mdI/AAAAAAAAPic/cYcjKN7uXJYX-EUpzmauSwsX7CeGHXNfQCLcB/s1600/DSC08944.jpg

Достроявяно ли е, или са зазидали балконите от южната страна?
« Last Edit: 23.08.2019, 21:26:54 by Mihail »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Инициатива Защото транспортът е страст
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #641 on: 28.09.2019, 09:10:46 »
Тези дни ми се наложи преминаване през „Дървеница“ и въпреки че съм наясно какво е положението там това по никакъв начин на възпря отвращението ми от случващото се. Нормален транспорт с изключение на 280 слаб 2 - да не споменавам за интервалите на 88 и 413. Инфраструктура слаб 2 - има пътища колкото да има някакви, но са в твърде лошо състояние, тротоари и възможности за свободно пешеходно придвижване отново кръгла нула. Близост до метро липсва, близост до големи магазини с изключение на „ЛИДЪЛ“-а на „Киприян“ и „Ляпчев“, отново липсва, а до него трябва да се изкачва баира на „Ляпчев“. И при всички тези положения продължават да строят и да строят. Не знам какво е положението в квартал „Витоша“, но „Дървеница“ все повече се доближава до това, за което протестираха жителите на „Витоша“.

Offline ultra

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #642 on: 28.09.2019, 09:36:43 »
Единствено за големите интервали на 88 и 413 съм съгласен както и за състоянието на тротоарите най вече по Климент Охридски в участъка ЛТУ-ТУ.Това най-вече се дължи на закрития трамвай и никаквото осветление или плочки около трасето.Но останалата част за мен не е вярна,има голямо Фантастико на ЛТУ,метростанция Мусагеница си е на 10 минути пешеходно достояние,квартала е спокоен,почти около всеки блок може да си се паркира.Дори има бонус за хората,които живеят около църквата на 5 минути пеша си се намира спирка Посолствата в Младост 1 откъдето може да се хване Тб5 или А 111,А113,А314,там си има и ТМаркет.Въобще Дървеница е много добър квартал ,ако имаш кола защото няма задръствания и има паркоместа,както и ако си активен пешеходец.Отделно в близост си минават и А69 и 123,с които можеш да се качиш и за 20-30 минути да стигнеш до Витоша(Симеоновски лифт или Бистрица-Желемзница) или да отидеш до Ринг Мол.Най-добрият квартал в София за мен.А ако си студент УНСС,ТУ и ЛТУ са на до 15 минути пешеходно достояние,както и парка в Студентски град.
« Last Edit: 28.09.2019, 09:39:31 by ultra »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #643 on: 29.09.2019, 10:05:26 »
Тези дни ми се наложи преминаване през „Дървеница“ и въпреки че съм наясно какво е положението там това по никакъв начин на възпря отвращението ми от случващото се. Нормален транспорт с изключение на 280 слаб 2 - да не споменавам за интервалите на 88 и 413. Инфраструктура слаб 2 - има пътища колкото да има някакви, но са в твърде лошо състояние, тротоари и възможности за свободно пешеходно придвижване отново кръгла нула. Близост до метро липсва, близост до големи магазини с изключение на „ЛИДЪЛ“-а на „Киприян“ и „Ляпчев“, отново липсва, а до него трябва да се изкачва баира на „Ляпчев“. И при всички тези положения продължават да строят и да строят. Не знам какво е положението в квартал „Витоша“, но „Дървеница“ все повече се доближава до това, за което протестираха жителите на „Витоша“.
Сигурно визираш клина между Ляпчев и Климент Охридски. Там застрояването е по новите стандарти на ЗУТ, затова резултатите ще са същите, независимо дали се строи в Дървеница, Кръстова вада или Каспичан. И няма да се промени, пък ако ще и Рудолф Джулиани да стане кмет на София, докато онези 240 в малката къща пред коня не измислят други текстове в ЗУТ. Изобщо популистки се поставя поантата върху кмета, все едно че е господар и командир на София. А всъщност далеч по-съществено е мнозинството в СОС, в чийто правомощия са хилядите частични промени на ОУП и ПУП.

Но в преобладаващата част на квартала това не е вярно. Има си улици, тротоари, доста зелени площи, а защо трябва да изключваме А280, само ти си знаеш. Тогава да изключим А204 от Дружба 2, ТМ7 от Борово и т.н.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Инициатива Защото транспортът е страст
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #644 on: 29.09.2019, 10:12:01 »
Имах предвид, че 280 е единствената прилична линия, на която може да се разчита.

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #645 on: 30.09.2019, 10:21:12 »
Тези пред коня скоро ще идат при триъгълника на властта ама шанса при тези условия да се случи чудо клони към нула. Иначе да ти се бъркат в частното са ненадминати - хора едвам са се отървали при разрешения за строеж на частна къща в дворовете им от асансьор и рампа за инвалиди. Ама на общественото....
Също така чувам за отказ частна къща да имала френски прозорци т.е., които да почват от пода до тавана ами да имало праг няколко сантиметра при пода. Също и отказ терасата да стигала до края на къщата.
Чувам и за задължително съгласуване с Виваком на улици с въздушна кабелна мрежа, или с Овъргаз на улици без газ. Това разбира се струва пари. Друг абсурд е Софийска вода да изка шахта за водомер на двора с параметри 1.40 на забравих колко беше другата страна - май 1.60 м и дълбочина 1.80 м. Видях я изкопана тая шахта. Побира се прав в нея щото съм "само" 1.73 и може да ни побере прави мен и още 2ма.
Също чувам, че имало забрана без разрешение да си отсечеш ореха в двора. То и ела също, ама айде елата е планинско дърво. Ама ореха...
Както и за проблеми да си махнеш в двора плодни дървета за да строиш. С 300 зора разрешение и после със задължение да си насадиш други определена бройка.
Също чувам, че което не ти е разрешено  на разрешително примерно за терасите и прозорците, не значи, че на съседите през една улица няма да е позволено.

« Last Edit: 30.09.2019, 11:17:11 by ooleg »

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #646 on: 06.03.2020, 14:27:35 »
Някой знае ли от кой вестник е тази статия за Малинова долина? И коя година?

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #647 on: 06.03.2020, 15:15:09 »
Ми осмата петилетка е била от 1981 до 1985г., вероятно статията е от 1983-84г. Жалко, че ги няма другите страници от статията.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #648 on: 06.03.2020, 16:47:22 »
Извинявам се. Има, разбира се!

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #649 on: 06.03.2020, 21:12:31 »
Някой знае ли от кой вестник е тази статия за Малинова долина? И коя година?
Прилича на списание "Архитектура" на Съюза на архитектите, излизало преди 1990 г.

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #650 on: 26.10.2020, 11:42:26 »
Красна поляна бил селебрити квартал на София:

Добри Джуров – бивш Министър на отбраната
Нешка Робева – треньор по художествена гимнастика
Георги Първанов – Президент на Република България
Ивайло Калфин – бивш Министър на външните работи
Николай Младенов – Министър на външните работи
Емил Стойчев – художник
Весела Драганова
Розмари Стателова – музиковед
Богдан Томов – певец
Кирил Петров – актьор, радиоводещ от „Тройка на разсъмване“
Игор Шабов – певец, участник в „Гласът на България“
Албена Вулева – телевизионна водеща
Мария Стоянова – кореспондент на БНТ в Германия, сега член на СЕМ
Антон Стефанов – журналист
Янко Русев – щангист, олимпийски шампион – Москва 1980
Стефан Иванов – общински съветник в Столичен общински съвет (2003 – 2011), Заместник-председател на СДС (2003 – 2005)
Ангел Наков – телевизионен режисьор и сценарист
Източници

От Уикипедия

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #651 on: 26.10.2020, 11:59:29 »
Красна поляна е близо до индийска територия Факултета, гастролите на каруци не са редки.  :)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #652 on: 26.10.2020, 13:19:21 »
Когато бях студент във ФМИ (тогава ФММ) - 1980-85, Добри Джуров живееше на Кораб планина (Илия Филипов) и бяха комшии с Милко Калев Балев, който беше малко по-нагоре на ъгъла на Златовръх и Бигла.

Ако се прави широка селекция по някакво ниво за известност, 17 души в един район не е голяма бройка. Предполагам, че по южната витошка яка са значително по-големи числата.
През 1993-95 в нашия блок 58 - общежитие в Студентски град, имахме трима депутати: Златимир Орсов, Румен Христов и Радка (не ѝ помня фамилията).
« Last Edit: 26.10.2020, 13:21:19 by blagun »

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #653 on: 26.10.2020, 13:27:10 »
Може би заради бившия президент Първанов и бившите министри Младенов и Калфин. Богдан Томов и Албена Вулева със сигурност са в Красна поляна.

ФМИ не беше ли ФМФ - физика и математика?

Благо, ти май беше от Дианабад. Можеш да кажеш кои звезди живеят при вас, ако не се крият от фенове, разбира се :laugh:

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #654 on: 26.10.2020, 13:35:07 »
Тю добре, че мен не ме пита никой...

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #655 on: 26.10.2020, 13:48:02 »
Аз те питам :laugh:

Между другото, в блоковете до Ловния парк някъде 1996-97 е сниман един късометражен розов филм. Даваха го по 7 дни или по някоя кабеларка. Никой обаче, не помни името на филма. Участваше Мартина Вачкова като поддържаща роля. Главните герои - мъжа и жената май не са станали известни актьори.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #656 on: 26.10.2020, 13:49:06 »
1. Може би заради бившия президент Първанов и бившите министри Младенов и Калфин. Богдан Томов и Албена Вулева със сигурност са в Красна поляна.

2. ФМИ не беше ли ФМФ - физика и математика?

3. Благо, ти май беше от Дианабад. Можеш да кажеш кои звезди живеят при вас, ако не се крият от фенове, разбира се :laugh:
1. Имам познати в блока на Първанов. Той и като президент е изкарал известно време в блока си и се е преместил в Бояна след настойчиви молби на охраната си от НСО.

2. ФМФ - до 1963 (заедно с физиците), ФММ (факултет по математика и механика) - 1963-1986, после - ФМИ.

3. Не съм физиономист. На "Черешката на тортата" съм виждал разни звезди да пазаруват във ВМВ, но не помня имена, само за Нели Рангелова съм сигурен. Мисля, че и Карбовски съм го виждал.

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #657 on: 26.10.2020, 16:24:18 »
Аз те питам :laugh:

Ама то и аз не съм сигурен за всички, защото не им е чист гена като цяло на някои, а и се водят голяма част от тях, че живеят във ВЗ Симеоново-Драгалевци, а не в Симеоново.

Най-добре знам щото живее сравнително наблизо Проф. Румен Гечев - от УНСС и депутат от БСП. Неговата къща въпреки, че минава за хубава не може да се мери изобщо с тези правени през последните 10 години. Неговата е поне на 15-20. Има много големи ели в двора и куче, което е момче и е Аляски маламут. С моето куче като се видят уж се разбират, ама отвреме-навреме моята откача и почва да му скача. Има много добре възпитан син.

Покрай снимките от обиска на прокуратурата знам, че героя от "Осемте джуджета" Илия Златанов също живее в Симеоново и дори знам къде. Става въпрос за собственика на "Изамет". Живее близо до спирката на 67 - "Моста на сухата река".

На близо до Симеоново във ВЗ Симеоново-Драгалевци съм чувал, че живее един от Маргините или двамата. Разказваше ми го един бакшиш.

Живее и Делян Пеевски или поне едно от местата му за живеене е там. Една пресечка между Симеоновско и Симеоновска.

Някога във ВЗ Сим-Драг е живял Веждито, обаче сега май живее в града. Със сигърност знам, че си прави къща в Изток.

В магазина на Симеоново и то не в Билла съм виждал земеделската министърка Десислава Танева да пазарува, Веждито и Волен Сидеров, но нямам представа къде са си носили покупките. Щото е било веднъж.

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #658 on: 28.10.2020, 18:59:28 »
Бе ти си некъф бааааровец :eek: :D

Хаджи Димитър:

Борислав Михайлов – футболист, вратар на „Левски“, София и националния отбор. Бронзов медалист от Световното първенство по футбол в САЩ (1994). Председател на БФС (родителите му живеят в квартала). Баща му Бисер Михайлов – дългогодишен вратар на „Левски-София“; Учил в 24 гимназия в квартала.
Васил Василев-Зуека – актьор (в квартала живеят родителите му);
д-р Венцислав Димов – началник на отделението за Ортопедия и травматология в СБАЛ „ПОЛИМЕД“, София
Рудолф Витлачил – треньор на Левски, от чешки произход;
Веселин Ранков – актьор
Георги Андреев – композитор, диригент, музикант;
Георги Аспарухов – Гунди – футболист;
Георги Любенов – ТВ журналист;
Здравко Здравков – футболист, вратар на националния отбор и „Славия“-София;
Иван Бандаловски – футболист;
Иван Христов-Зъбчето – деец на комунистическа младежка организация РМС, живял през 20-те, 30-те и 40-те години на 20 век;
Кирил Ивков – футболист на „Левски“, защитник;
Илия Илиев-Илийката (Професорът от „Шоуто на Слави“);
Иван Колев – футболист от ЦДНА/ЦСКА, национал
Серги Йоцов – футболист в „Спортист“ – Хаджи Димитър и ЦСКА – София и треньор на ЦСКА;
Павел Виданов – футболист (най-прогресиращ футболист за 2008 г.);
Ренета Инджова – бивш премиер в служебното правителство на Република България; Председател на НСИ ОТ 2012 г.;
Радина Червенова – водещ на „По света и у нас“ по БНТ1;
Таня Димитрова – журналист (от някогашното предаване на БНТ „ТВ справочник“);
Силвия Статкова – композитор;
Стоян Ташков-Макето – футболист, завършил Американския колеж и фармация;
Орлин Напетов – специалист по озвучителна техника, един от хората, ръководили София филм.
Камен Алипиев - спортен журналист;
Томислав Русев - спортен журналист;
Иво Райчев - спортен журналист;
Илиана Раева - председател на Българската федерация по художествена гимнастика, бивша състезателка и треньорка – на клуб „Левски“ и националния отбор, едно от „златните момичета“ на Нешка Робева. Европейска и световна шампионка. Омъжена за известния футболист Наско Сираков;
Лили Игнатова - Едно от т.нар. Златни момичета на Нешка Робева. Бивша състезателка на спортен клуб „Левски“, София. Европейска и два пъти световна шампионка;
Анелия Раленкова - Едно от т.нар. Златни момичета на Нешка Робева. Бивша състезателка на спортен клуб „Левски“, София. Европейска и световна шампионка;
Нешка Робева - известна българска състезателка, по-късно треньорка по художествена гимнастика и хореографка, заслужил майстор на спорта, заслужил треньор. Най-успешната треньорка по художествена гимнастика в света през 1980-те и 1990-те години, с нейното име са неразривно свързани най-големите успехи на българската художествена гимнастика и на българските „златни момичета“, както и развитието на световната художествена гимнастика през последните 25 години на 20 век. Като хореограф Нешка Робева създава стотици съчетания за своите гимнастички, както и спектакли на ръководената от нея танцова трупа. С район "Подуяне" я свързва дългогодишната й работа като треньор на стадион "Герена".

От Уикипедия. Мисля че има някои несъответствия, но повечето са верни.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #659 on: 29.10.2020, 15:48:24 »
Златните момичета, когато бяха на върха на кариерата си,  живееха на Момина клисура, оттатък Ботевградско шосе.  Илиана и Наско живеят в Богров.