Author Topic: Преброяване 2011  (Read 4295 times)

Offline freepigeon

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
Re: Преброяване 2011
« Reply #20 on: 04.03.2011, 16:55:46 »
Относно достоверността на преброяването аз съм абсолютен скептик.Лично аз съм бил преброен 2 пъти без моето знание и то само заради нахалството на алчните преброители които са накарали съквартираните ми в стаята в Студ. Град да ме преброят под претекст че щом съм имал адресна регистрация там е трябвало да се преброя там (а ако искаш стая в Студентски град няма как да не попълниш такава карта...).В крайна сметка аз лично смятам че целта на преброяването е именно да се види кой къде живее без да се взимат предвид официалните данни и статистики и заради това си се преброих по интернет в Перник, защото там е реалното ми местопребиваване поне 3 от 7 нощи на седмица,там ползвам административни и здравни и всякакви услуги и най вече там си се чувствам пребиваващ.За прословутите 1,40 някаква преброителка е накарала съквартираните ми да ме преброят,без да познават за мен никаква лична информация - като се започне от ЕГН,като се мине през професия и месторабота и като се приключи със самоопределянето което аз лично трябва да си направя....

Колкото до малките общини смятам че човек който живее в голям град(съответно общински център) каквито сме може би всички от нас не може да разбере добре подбудите и нуждите на хората от малките общини.Въпросът е много чувствителен защото в името на спестявания със съмнителен резултат се жертва лесния достъп на гражданите най вече до административни услуги.Пример отпреди някоколко години беше протеста на хората от с.Чепино което по това време беше в община Земен (който е на повече от 30 км от селото) но до общинския център нямаше никакъв транспорт а същевременно селото беше на 10 км от Ковачевци което е център на община и на 20 от Брезник,също общински център.Стигна се до барикадиране на пътя до селото от селяните и в крайна сметка селото мина към община Ковачевци.Резултата е налице - редовен транспорт до Ковачевци във вторник,четвъртък и събота и преасфалтиране на пътя към селото с европейски пари по програма за развитие на селските общини.Така че смятам че не е правилно в името на минимални икономии да се закриват общини независимо от броя на жителите на съответната община.
« Last Edit: 04.03.2011, 16:57:49 by freepigeon »

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #21 on: 04.03.2011, 17:39:41 »
А те и колко хора са се родили/починали по време на преброяването? напълно 100% информация няма да има, ама нито всички са ни преброили по два пъти и сме 14 милиона, нито има толкова непреброени, че да сме с отрицателна стойност на населението. Обикновненно в анкетите има и контролни въпроси. Там с религията бяха 1-2 и не съм сигурен, дали така няма да правят проверки доколко има разминавания и случайни отговори.

Относно административно-териториалното устройство темата е невероятно сложна и не смятам, че и грам ни е в компетенцията. Дори и да не сме кръгли лаици, пак не е за двама или трима да си говорят, а има важни икономически, технически, социологически, статистически и други аспекти, които да се вземат под внимание. Все пак кажи ми, какви административни услуги може да се предложат в малката община? Говори се за финансова децентрализация, но повечето общини в момента живеят на системи, поддържани от по-големите и от републиканския бъджет. Трябва да се търси максимална ефективност, така че до максимален брой хора да достига максимално качество на услугите- комунално-битови, образователни, медицински, административни...

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #22 on: 04.03.2011, 20:15:34 »
Преброяването два пъти на един и същи човек е практически невъзможно, защото при вкарването на данните от картите в сървъра на статистическия институт ще даде ГРЕШКА!
 При попълване на трите имена в системата и внасяне на всичките отговорени въпроси - адрес, месторождение и т.н. автоматично отпадат всички, които притежават твоите три имена, но са от друго място, работят другаде, родени са на друго място и т.н. Ако накрая все пак остане един или двама или повече - веднага ръчно може да се установи дали си преброен два пъти и ако това е станало - просто повечето от веднъж въвеждания се изтриват.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline freepigeon

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #23 on: 04.03.2011, 20:35:42 »
А те и колко хора са се родили/починали по време на преброяването? напълно 100% информация няма да има, ама нито всички са ни преброили по два пъти и сме 14 милиона, нито има толкова непреброени, че да сме с отрицателна стойност на населението. Обикновненно в анкетите има и контролни въпроси. Там с религията бяха 1-2 и не съм сигурен, дали така няма да правят проверки доколко има разминавания и случайни отговори.

Относно административно-териториалното устройство темата е невероятно сложна и не смятам, че и грам ни е в компетенцията. Дори и да не сме кръгли лаици, пак не е за двама или трима да си говорят, а има важни икономически, технически, социологически, статистически и други аспекти, които да се вземат под внимание. Все пак кажи ми, какви административни услуги може да се предложат в малката община? Говори се за финансова децентрализация, но повечето общини в момента живеят на системи, поддържани от по-големите и от републиканския бъджет. Трябва да се търси максимална ефективност, така че до максимален брой хора да достига максимално качество на услугите- комунално-битови, образователни, медицински, административни...

Така е 100% точност няма никой и не го очаква.Но все пак,не е ли хубаво резултатите да са колкото се може по-близки до реалните?За какво иначе се преброяваме?В този контекст мисля че преброяването на един човек два пъти не е много приемливо.

Иначе колкото и ниско да е качеството на услугите предлагани в селските общини те са чисто географски по-достъпни за гражданите на общината.Лично аз смятам че е по-добре повече хора да разполагат с център който предлага комунално-битови, образователни, и административни услуги с ниско качество и ефективност в радиус от 20 км отколкото такъв с високо качество на услугите в радиус от 40 км.А окрупняването на общините и премахването на тези с малко жители се прави с цел единствено да се съкратят разходите по чиновническия апарат на съответните общини.Това биха били единствените икономии които ще се постигнат.С цената на лишаване на хората от местно самоуправление и близък достъп до услуги.За мен това е поредна крачка към обезлюдяването на съответните региони. Признавам все пак че въпросът с общините в източната част на Област София не стои точно така,наистина е неуместно да съществуват толкова много общини съставени от по 2-3 селища като Антон,Мирково,Чавдар,Челопеч и т.н но това е по-скоро изключение от картината на общините в България като цяло.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #24 on: 05.03.2011, 01:52:05 »
Тия общини не случайно се наричат "общини - герои", поради простата причина, че в тях живеят само бивши партизани и комуняги, но са общини и общинското поделяне в района не е пипано още отпреди 1989 г. Роенето на малки общини затормозява изключително обслужването на гражданите, тъй като трябва повече пари за изграждане на инфраструктура за всички средищни дейности. Освен това - малката община е неконкурентоспособна за получаване на европейски средства (за изграждане на регионално депо за битови отпадъци, например, се правят сдружения но от няколко, за да се обхване площ от 30 х 30 км, а не от близо 10). Малки общини се правят по изключение ако са силно изолирани от останалият регион както е случаят с община Копривщица, но не и при "общините - герои".
Във Франция общините са раздробени така и обикновено две или три селища образуват община. В резултат на това общинския апарат е станал много тромав и сега се води кампания по окрупняване в цялата страна.

Offline dimi

• Наистина съм луд
  • сбогом 2622
    • View Profile
« Reply #25 on: 05.04.2011, 12:12:48 »
http://dnes.dir.bg/news/balgari-rezultati-sela-gradove-prebrojavaneto-8353661?nt=4
 резултати от преброяването    :rolleyes:
 Вие вярвате ли, че в София живеят 1359520?
 Разбира се че не , поради простата причина, че в София освен официално регистрираните има и много квартиранти, които живеят временно през различни периоди от време. А тези, които си живеят в близките до София градове и села и всеки ден се транспортират на работа в София. Новината е, че София не е станала още 2 милиона. Е да, но с временно пребиваващите стават    ;) .
« Last Edit: 05.04.2011, 13:07:10 by dimi »
R.I.P  Ikarus 280

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #26 on: 05.04.2011, 19:32:15 »
Разбира се че не , поради простата причина, че в София освен официално регистрираните има и много квартиранти, които живеят временно през различни периоди от време.
Мисля, че в анкетните карти нямаше възможност за подадеш временно пребиваване. Можеха и квартирантите да си подадат анкетни карти в София, но вероятно повечето не са го направили. Лично аз направих тъщата софиянка, въпреки че няма софийска регистрация - жената е трудно подвижна и няма никаква възможност да се регистрира, а едва ли някога ще се върне в Търново.

А необходимостта да си подменяш личната карта при смяна на адреса отказва доста хора да го извършват. Преди беше само един печат в паспорта.
Аз си останах на стария адрес (Дървеница), докато не ми изтече личната карта.

Отделно в София има всякакви видове приходящи - ежедневни, за работа по даден обект и т.н.
« Last Edit: 05.04.2011, 19:36:02 by blagun »

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #27 on: 06.04.2011, 01:10:05 »
Я да попарим малко журналистическите неграмотници:
1 270 284
http://www.nsi.bg/census2011/pagebg2.php?p2=36&sp2=37&SSPP2=45

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #28 on: 06.04.2011, 01:15:32 »
Я да попарим малко журналистическите неграмотници:
1 270 284
http://www.nsi.bg/census2011/pagebg2.php?p2=36&sp2=37&SSPP2=45
1359520 е населението на област София-град (или на Столична община, което е едно и също), т.е. с Банкя, Лозен, Нови Искър и т.н.
« Last Edit: 06.04.2011, 01:17:09 by blagun »

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #29 on: 06.04.2011, 01:30:42 »
Да, това е ясно, но реално е неправилно. Официалното число е споменатото от мен, както е спомената цифрата от 1 089 000 през 2001 г., като пак в нея не влизат Бухово, Нови Искър (който определено не е малък град), Банкя, шестхилядна Бистрица и др. Тях винаги ги е имало, но никога не са включвани в населението на София, тъй като не попадат в границите на града (а само на общината (района)). Друг е въпросът, че и те са си софиянци реално...

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #30 on: 06.04.2011, 08:22:36 »
Поначало за повечето от големите градове има по две числа - със и без предградията. При това пропорциите са сериозни: за Париж: 2:8 милиона, за Истанбул - само един Аллах знае.
Да не говорим, че в София разликата между квартал и село в общината през годините се размива: квартали са Симеоново, Горубляне, Кремиковци, Сеславци, Бенковски, Суходол,...