Author Topic: ГОВОРИЛНЯ.  (Read 5831 times)

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
Re: ГОВОРИЛНЯ.
« Reply #100 on: 21.12.2020, 08:56:06 »
Излязох от дискусията с аргумент "объркан съм" защото трябваше да влезем в голям, дълъг и широкообхватен спор.
С обобщеното определение за българина "Един злобен, безпомощен, изморен, завистлив, гледаш в чуждата съседска паница!" съм дълбоко несъгласен. Смятам, че аз не отговарям на нито едно от тези определения, моите приятели и познати също. А аз съм българин и общувам само с българи. Някой може да има един или два недостатъка от изброените, но да се обобщава за всички ... не е коректно. Правилото "аз съм готин, но другите са боклуци" не го приемам. Всеки си има някакви особености, в т.ч. и аз, но да се слагат всички българи в един кюп ... не приемам.
Мисля, че като написах: "Преди време, в присъствието на Балзак някой възкликнал "Хората са лоши!", а писателя казал "Да, но човекът е добър." е станало кристално ясно моето мнение.
Това, че някой е пътувал по света и е получавал добро отношение от местните не означава, че за тамошните хора не могат да се напишат същите неща, които тук си приписваме на нашия народ. По този повод се сещам за един стар социалистически виц. ... Група от попаднали в Рая и скучаещи поискали да отидат до Ада на екскурзия. Отишли, там барове, кабарета, публични домове - кеф от където и да го погледнеш. Върнали се в Рая и поискали да ги прехвърлят за постоянно в Ада. Въпреки опитите да бъдат разубедени - те останали твърдо на това си желание. И ги прехвърлили. В Ада веднага ги започнали с мъченията ... "Къде са баровете, кабаретата, публичните домове?" попитали те. Един от демоните отговорил: "Това е разликата между екскурзиантите и местното население."
Ако някой се чувства "злобен, безпомощен, изморен, завистлив, гледаш в чуждата съседска паница" нека да уточнява, че характеризира себе си, а не да обижда народа си. Този народ не го заслужава.
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #101 on: 21.12.2020, 09:31:21 »
И така:
1) Че ваксините причиняват аутизъм, а синьото мънисто помага - някой ваксини действително причиняват аутизъм. Това може и да е някакъв страничен ефект, с
Въпросът е спорен, но трудно доказуем, така че съм ок с твоето съмнение.

2) норвежките либерални джендъри ще ви отнемат децата и бурканите - ...
Тук имаше и филми по БиБиСи и т.н. и не е изненадващо, че може да има нещо гнило в Норвегия. В точно какви измерения е трудно да се определи.

3) че оня простак Мирчев от СУ заслужава защита в името уж на свободата на словото - нали свободата на словото и академичната неприкосновеност бяха висша ценност у нас? Какво толкова лошо е казал проф. Мирчев, че да бъде уволнен? Не се е харесал на някого от цитираните в скандала малцинства? Нима казва нещо, което е неправилно или грешно - напротив, това, което казва е истина, която не се харесва от малцинствата - но защо това трябва да се превръща автоматично в проблем на мнозинството? С уволнението му СУ се свлича към дъното.
Е тук изобщо не съм съгласен с теб. Едно, че изказванията му са олигофренски, но друго е, че катедрата не е мястото за такива изказвания. Виж, на по ракийка в кварталното кръчме с наборите - става. Другото е меко казано недопустимо.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #102 on: 21.12.2020, 11:55:45 »
Всъщност аз изобщо не съм ходил в чужбина и не съм виждал другите хора, освен като идват в България.

По "крайния резултат" ще ги познаем!
Крайния резултат е видим - България се е върнала в 80-те години по обществени нагласи и начин на живот на обществото. С тая разлика, че тогава хората лежерно ходиха на работа без да работят, а сега си спукват дупето от бачкане.
И щото съм неясен за разбиране ще цитирам по-ясен ч... Госопод.

Матей 7:16-20

По плодовете им ще ги познаете. Бере ли се грозде от тръни или смокини – от репеи? Също така, всяко добро дърво дава добри плодове, а лошото дърво дава лоши плодове. Не може добро дърво да дава лоши плодове или лошо дърво да дава добри плодове. Всяко дърво, което не дава добър плод, се отсича и се хвърля в огън. И така, по плодовете им ще ги познаете.
« Last Edit: 21.12.2020, 11:57:23 by ooleg »

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #103 on: 21.12.2020, 12:36:24 »
Добре, че Библията се тълкува а не се приема буквално. Иначе ще трябва да направим масово самоубийство ...

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #104 on: 21.12.2020, 13:57:38 »
По-скоро реобразование трябва и морал. И за да са сигурни трябва Прокуратура, която да не наддава в следствието, виновния дали ще даде достатъчно откуп за да изкарат виновния жертва, а жертвата нападател.

На мен така ми се беше случило. След един скандал с непознат останах преди 2 години с насинено око. И си извадих медицинско от "Съдебна медицина". Но след очна ставка и оставане на саме с разследващия полицай се оказа, че аз съм го бил бил и той си намерил свидетел, който да го е видял. Пък понеже моето медицинско нямаше как да се пренебрегне стигнаха до извода, че много лоши лични причини сме имали с него - нищо че не се познаваме. Но той не бил хулиган и не е имал намерение да обиди обществото с поведението си. А конкретно мен, жената. И следователно това е частен спор, който не е за Прокуратура.
И така в България се оказа, че ритането на жени (непознати), нападението над човек, който маха чуждо куче от жена си , докато е захапало малко куче не е обида към обществото, но за сметка на това журналистите на протести много често "отправят обида към обществото с изключителна дързост", защото протестират заедно с него!
Та така плодовете няма как да са череши, а ще са татул!

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #105 on: 21.12.2020, 17:29:53 »
От тази история трябва да разберем, че хулигани има само в България.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #106 on: 21.12.2020, 18:50:15 »
Няма значение. Ако някой не е разбрал няма и да разбере идеят на текста.

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #107 on: 22.12.2020, 08:55:59 »
Аз от самото начало започнах с това, но ...

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #108 on: 15.01.2021, 15:23:00 »
Бях малко над 30-годишна, когато научих, че на обичайни въпроси като "Какво правиш" или "С какво се занимаваш сега?" може да се отговори с "Осим Хаим", което в превод от иврит означава "Наслаждавам се на живота".
За първи път чух този израз в Израел.
Градско кафене. Пладне. На съседната маса възрастна двойка. Той и тя. Не са съпрузи, по-скоро приятели. Непринудено си говорят, пият кафе. Изведнъж телефонът иззвъня. На ​​другия край на линията някой го попита: "Какво правиш?", а той каза: "Осим Хаим" (Наслаждавам се на живота)!
Не решавам проблеми, не печеля пари, не търся отговори на въпроси, не поствям цели и не ги постигам, НЕ! Просто се наслаждавам в момента на ЖИВОТА!
Тази игра на думи ме омагьоса и разбрах, че искам да науча нещо повече за нея.
Първия урок ми преподаде един собственик на зоомагазин. Рано сутринта прибягах до него за храна на кучето. Той беше отворил магазина, но още не се беше разсънил и бавно си подреждаше стоката. Аз, по стар московски навик, започнах да му обяснявам, че всичко ми трябва бързо и веднага. Той ме погледна и от една клетка извади малко зайче, което сложи в ръцете ми. В този момент разбрах какво означава "Осим Хаим"! Времето за мен спря. Искаше ми се с часове да милвам тази пухкава топла топчица. И да я гледам, да я гледам омагьосана от спокойната, незабързана работа на продавача.
След това имаше и много други уроци, всеки от които ми носеше щастие. Аз разбрах какво означава "Осим Хаим": Наслаждавай се на живота тук и сега!
Богатството не е в това с какво кожено палто си облечен, нито каква кола караш, нито какъв модел е телефонът ти.
Богатството са живите родители, здравите деца, верните приятели и силното рамо на любимия човек. Ако вие можете да виждате, да ходите, да говорите, да обичате, и всяка сутрин да ставате от леглото, вие сте приказно богати.
Когато се оплаквате от живота, помислете за тези, които рано го напуснаха.
Когато се оплаквате от мъжа си, представете си колко много са неомъжените жени, които мечтаят да се омъжат.
Когато се оплаквате от жените си, помислете колко много са самотните мъже.
Когато се оплаквате от непослушните си деца, помислете за тези, които всеки ден молят Бог да имат деца.
Ценете това, което имате!
Има три капана, които крадат радостта и спокойствието - съжаление за миналото, тревога за бъдещето и недоволство от настоящето.
Ако намерите някого, с когото можете да се прегърнете и да затворите очите на света, значи ви е провървяло.
"Ние се раждаме с вик, умираме със стон, остава ни само да живеем със смях." - е казал великият Виктор Юго.
Бъдете щастливи! Не само по празниците, но и в делниците!
"Осим Хаим"! Обичайте и бъдете обичани!

Евгения Шустикова
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/