Author Topic: Парковете  (Read 10540 times)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Парковете
« Reply #80 on: 02.03.2020, 13:29:34 »
Мерси много! Върна ме в онези безгрижни години когато бях млад и когато София ленд все още съществуваше! Помня тази кула, езерото. Имаше и въртяща се къщичка. Сега нямаше да е на загуба защото в София вече има много туристи.
София ленд се радваше на голямо посещение въпреки сериозните цени и без да е имало много чужди туристи в София. При ресторантите също нямаше празно. При нормален мениджмънт той би функционирал с добра печалба. Но явно не това е било намерението. Сценарият прозря при следващите ходове на инвеститора - след източването и връщането на банката за неизплатени кредити парцелът да се преобразува подобно на близката бизнес зона. Ако и оригиналното разрешение да е за спортни съоръжения, допустими в паркова зона. За тяхно огорчение тандемът Софиянски-Янев е аут, така че засега напъните удрят на камък. Но кой знае...
« Last Edit: 02.03.2020, 13:36:14 by blagun »

Online New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #81 on: 06.03.2020, 14:06:11 »
Това е защото си ходил през уикенда. Делнични дни не беше пълен, ако трябва да сравняваме с Дисниленд в Париж, Фентъзиленд в Кьолн или Гюел в Барселона които са пълни по всяко време на седмицата, на годината и независимо от времето.
Очевидно, трябваше по-силен мениджмънт. Сега има по-добри условия за подобен парк. МС Витоша също би способствала за посещаемост.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #82 on: 06.03.2020, 15:23:31 »
По едно време имаше планове да преместят София ленд до колелото на 76 и 213 в Младост-4, явно са се отказали засега. Такъв атракционен парк би имал успех.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #83 on: 06.03.2020, 15:59:53 »
Целта на София Ленд, в действителност собственост на всеизвестния Цеко, беше просто да се промени предназначението на територията от парково-рекреационна в такава за жилищно строителство и бизнес сгради. И в последния час на последното си за мандата заседание общинският съвет от времето на свата на Васил Божков и на Янев съответно, гласува и направи точно това. Една моя съученичка работеше там. Бяха им казали, че затварят временно, само за зимата, но хората не се хванаха на въдицата и си намериха друга работа.....Имаше и един друг фрапиращ случай. В магазина за играчки към него се опитваха да продават ж.п. модели Мерклин (на двойни в сравнение с Германия цени), които дойдоха от магазина на една Таня и мъжа и - той беше в японската сграда до входа на станция Сердика. Изкара два-три месеца и го закриха - не им потръгна. Та след като и в София Ленд абсолютно нищо не успяха да продадат, вместо да подарят чисто новите модели, ги изхвърлиха на боклука....
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Online New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #84 on: 06.03.2020, 16:36:33 »
По едно време имаше планове да преместят София ленд до колелото на 76 и 213 в Младост-4, явно са се отказали засега. Такъв атракционен парк би имал успех.

На територията на евентуалния Източен парк, може би?

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #85 on: 06.03.2020, 19:16:58 »

На територията на евентуалния Източен парк, може би?
Ами територията покрай ул. Александър Танев не се води парк, а зона със смесено предназначение, срещу колелото на 76 и 213. По едно време имаше идея да бъде в Западен парк, но и там се отказаха.

Online New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #86 on: 10.03.2020, 17:55:44 »
Ако трябваше да избирам между Вапцаров и Тенев за подобен парк, бих избрал Вапцаров.

Ако Софияленд съществуваше сега, щеше да има по-добри връзки - МС Витоша и щеше да е на почти същото разстояние от нея като Зоопарка.

Някъде четох че по време на голямото преместване в новата Зоологическа градина през 1983 г. слоницата Зита, подарък от Берлинския зоопарк, е пристигнала на гара Пионер и вървяла пеша до новия Зоопарк. Ако беше в наши дни, щяхме да имаме стотици снимки на това събитие в Инстаграм :D Не всеки ден в София можеш да видиш слон.

За съжаление, новия Зоопарк в София си остава недовършен и до ден днешен. Изпълнен е само първият етап. В другите два етапа на проекта са предвидени съоръжение за жирафи и окапи, арктически кът за тюлени, моржове и пингвини, големи свободни пространства за вълци, елени и архари в Ловния парк и др.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #87 on: 10.03.2020, 18:13:08 »
За мен този зоопарк не е измислен добре, така че да е удобен за животните. Твърде много бетон и оскъдна зеленина. Би трябвало да е близък до естествената среда на животните, макар че с оградите никога не може да е същото. Най-добрият зоопарк, който съм посещавал, беше Alpenzoo в Инсбрук, в планината. Наистина беше близко до естествената среда, мечките си живееха в гората, а не в бетонни клетки.

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #88 on: 10.03.2020, 18:26:34 »
Така е но идеята за условията да са близки до средата на животните и да има по-малко стрес е лансирана в началото на 80-те на запад, когато нашият е бил построен. Едва ли на някого му е пукало за животните когато са проектирали софийският. Основното е било хигиена и безопасност.
The Grand Tour

Online New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #89 on: 10.03.2020, 18:36:03 »
ozzy, tauri, прочетете внимателно предишния ми пост. Зоопарка си остава недовършен, първоначалната идея е била сходна с това за което говорите. Освен това граничи с Ловния парк и района не е силно населен за разлика от предишния в Княжеска градина, който е бил на пъпа на София. Мисля че избраното място е най-подходящо в София с оглед това за което говорите. Ако трябваше да е като Alpenzoo, до Бистрица ли трябваше да го построят?

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #90 on: 10.03.2020, 18:46:59 »
Може, не съм виждал проекта на нашия и не знам каква площ са предвиждали да е в парковата среда. Мислех, че си е завършен, но това не променя мнението ми за бетонните клетки на слоновете, носорозите и другите животни.

Online New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #91 on: 10.03.2020, 23:35:34 »
И все пак не мисля че е най-лошото решение. Като си помисля каква малка територия е заемал старият зоопарк. Зоокът като в Търново... Умът ми не го побира как може да се поберат там толкова едри животинки като слонове, хипопотами... Заключен между 4 булеварда, 3 от които плътно застроени. Единствената потенциална възможност за развитие би била възможна, ако вместо Националния стадион бяха решили да вдигнат втора част на зоопарка. Но и при това положение как да се свържат двете части след като ги дели един огромен булевард с река?!? Тъй че нов терен за зоопарка рано или късно щеше да се случи. Вярно, трябваше да има повече зеленина. Сега поне има дървета, не като в детските ми години, когато си спомням беше жега и нямаше къде да се скрием. Също така ми харесва че теренът е доста голям, има къде да седнеш, да изпиеш една кола или просто да гледаш езерото с пеликаните.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #92 on: 11.03.2020, 00:48:52 »
И дума не може да става за сравнение със Зоологическата градина на центъра. Не е зле и мястото му в момента. Но наистина проектът куца. Бил съм в зоологически градини, строени преди него - източен Берлин, Лайпциг, Дрезден, Виена, Честър. Така че не може да се твърди, че след проектирането му са почнали някакви световни модни тенденции. Във всеки един от описаните животните са на острови, има си сериозна зеленина. Нашият беше кошмар в началото, само камилите се чувстваха като у дома си. После пораснаха дърветата, но все ми се струва, че не са достатъчно и че можеше повече място да се задели за отделните парцели. Поне тогава не е имало проблеми с отчуждаването, а и Ловният парк-гора би бил добра среда.
« Last Edit: 11.03.2020, 00:51:12 by blagun »

Online New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #93 on: 24.03.2020, 17:00:45 »
Старият зоопарк направо си беше зоокът. Новото място очевидно е избрано с мисълта за известна уединеност. Близостта с Ловния парк също играе важна роля. Изпълнен е само първият етап, останалите два предвиждаха и общи територии с Ловния парк. Очевидно, свободна територия за животни е трябвало да бъде по-голяма. След като ремонтираха частта с котките, средата вече е по-естествена. Две години бавят ремонта на частта примати, как не ги е срам.