Author Topic: ПОЛИТИКА=?  (Read 214212 times)

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Re: ПОЛИТИКА=?
« Reply #3060 on: 29.05.2019, 16:29:01 »
От началото на демокрацията не съм пропускал избори. Може би в началото имах наивната нагласа да дам някакъв шанс да демокрацията. въпреки че изобщо не вярвах в нея. и до ден днешен гласувам на всички избори (заради принципа), въпреки че отдавна ми стана ясно че всичко това е пълна измишльотина.

Казвам го не защото: "всички са еднакви", "всичките са бивши комунисти/държавна сигурност", "всички крадат" и т.н. Независимо дали тези неща са верни или не - истината е друга. истината е че не политиците управляват света.

Светът се управлява от банките, корпорациите, бизнеса, парите и алчността. Политиците са просто инструмент. независимо кой политик управлява, всичко се прави в интерес на великата пара. и в интерес на една много малка част от населението на света. Всички останали сме просто едни роби.

И ако някой политик не прави това, което му е заповядано от бизнеса - той веднага е отстранен. а в повечето случаи той е и наказан - за назидание на останалите. Примери:
- американския президент Кенеди е убит защото се е намесил в бизнеса на частните банки в САЩ. Не много хора знаят, че в американските долари не се пускат и контролират от държавна централна банка. Това го прави частна банка в САЩ. Кенеди е искал да промени това. И е започнал да издава държавни долари. И бум - платил е с живота си за тази дързост. Освен това, убийството служи за назидание за неговите наследници. Един от следващите президенти на америка отменя златния стандарт за американските долари. По този начин една частна банка може да пуска колкото си иска долари в обръщение. И така да има влияние върху целия свят, защото американския долар е една от най-влиятелните валути.
- един български пресен пример. кметицата на Младост - Иванчева. Жената искаше да приложи волята на гражданите (каквато би трябвало да е същността на демокрацията). Много бързо й показаха че така не може да се прави и я наказаха жестоко. Не може да вървиш срещу интересите на големия бизнес!

Пък нека все още си има хора, които вярват че има политици, които могат да променят статуквото. Независимо дали в България, Европейския съюз или където и да е по света.

Докато капитализма не бъде заличен от света - нищо няма да се прави в интереса на обикновените хора.

Online ooleg

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #3061 on: 29.05.2019, 16:45:13 »
Така е и не е така едновременно! Т.е. си общо взето прав само дето звучи малко по-конспиративно!
Иначе току-що прочетох рецензия на книгата на Иван Костов излязла преди няколко месеца от един бивш колега, който е асистент в НБУ. Ако на някой му е интересна (рецензията) може да я прочете тук:
https://conservative.bg/svidetelstva-za-prehoda-obzor/

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3062 on: 30.05.2019, 10:10:18 »
За първи път в изборната история, гласовете на българите в чужбина дават нужния брой гласове, който да променят резултат :
ЛИНК

« Last Edit: 30.05.2019, 10:58:37 by ooleg »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3063 on: 30.05.2019, 11:02:36 »
Не много хора знаят, че в американските долари не се пускат и контролират от държавна централна банка. Това го прави частна банка в САЩ.
Фед - частна банка???? Доста примитивно схващане. Фед е хунта между основните банки в Щатите, но 7 от 12-те члена на Съвета на управителите се назначават от президента и утвърждават от сената. При това - с 14-годишен мандат (3 президента и половина), което изключва подмяната им при смяна в Белия дом и Капитолия. Това е доста силна защита срещу флуктуации като изцепки на Тръмп примерно. Най-малко - доста по-силно от нашия чисто държавен банков надзор, който "без да иска" пропусна между пръстите КТБ.

Източник
« Last Edit: 30.05.2019, 11:07:45 by blagun »

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3064 on: 30.05.2019, 11:23:07 »
Не много хора знаят, че в американските долари не се пускат и контролират от държавна централна банка. Това го прави частна банка в САЩ.
Фед - частна банка???? Доста примитивно схващане. Фед е хунта между основните банки в Щатите, но 7 от 12-те члена на Съвета на управителите се назначават от президента и утвърждават от сената. При това - с 14-годишен мандат (3 президента и половина), което изключва подмяната им при смяна в Белия дом и Капитолия. Това е доста силна защита срещу флуктуации като изцепки на Тръмп примерно. Най-малко - доста по-силно от нашия чисто държавен банков надзор, който "без да иска" пропусна между пръстите КТБ.

Източник

Ама не мисля,че към момента си заслужава да губим време да се притесняваме за икономиката на САЩ. Там аз отчитам една единствена грешка, която е от над 10 години (не помня от кога точно и от кой президент) и касае иконимическите услуги, които направиха на икономиката на Китай!
За да прецапат евтината китайска работна ръка, забравиха за "Тянанмън" (в момента има 30 годишнина от събитието), забравиха и за други неща. Бих бил сколенен да похваля в опита за корекция онова нещо Тръмп, ако не виждах, че при възможност би направил същото със Северна Корея. В смисъл толкова се е вдъхновил от "качествата" на диктатора там, че а е отворил границите, а е набутал сумайти икономика там. Комунистическата им партия ще им плющи камшиците да бачкат като роби за три порции ориз (зер са свикнали и гладни да седят), ама да бачкат за КокаКоли, Майкрософт и т.н.

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3065 on: 31.05.2019, 15:04:04 »
Специален поздрав имам за Марин Петров! Ама наситина специален! Само дето той ще каже, че това е западна пропаганда!
Ето един филм, как заварват старите блокове на АЕЦ Козлодуй след падането на Тодор Живков и изобщо екипа на централата!
Нямам на компютъра звук, затова само съм гледал картинките и чел субтиттрите. Предполагам се касае за 1-ви или 2-ри енергоблок. По униформата и надписа НМ явно се касае или за 90-та или за 91-ва година тоест точно както е било дефакто през комунизма.

П.С. Сега виждам годината е 1991-ва!! А по кадрите от реакторна зала - блок 2.
« Last Edit: 31.05.2019, 15:36:09 by ooleg »

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3066 on: 31.05.2019, 22:05:05 »

Източник
Колега, бях останал с впечатление че си по-начетен и разбиращ от нещата.

Прочети малко повече и ще откриеш как преди повече от 100 години закона за този "фед" е написан изцяло от най-влиятелните банкери по онова време. на тайна среща. на някакъв забутан остров. Демек банкерите са написали закона, който трябва да ги контролира. а всъщност закона е написан изцяло в полза на банкерите и на това имат огромно влияние над финансите на САЩ и на целия свят. Официалният параван е че закона се прави за да избегне нови финансови кризи. както виждаме от историята - такива кризи са продължавали да се случват най-редовно. единствената разлика е че след всяка криза определени банки (на най-големите и на най-влиятелните банкери) стават все по-богати защото получават пари от "фед" под формата на "спасителни помощи".

нещо което го пише в източника, който си дал: всеки от 12-те регионални клонове на "фед" има съвет на директорите от 9 човека. трима които се назначават от държавата. И шестима които се назначават от местните банки. демек местните банкери назначават хората, които ще ги контролират.

И най-важното: когато "фед" пусне много голямо количество нови долари на пазара - стойността на долара пада. И това влияе на целия свят, защото долара е много влиятелна валута. така америка може да контролира световните пазари. И още по-лошо частните банки на америка правят този контрол.

Специален поздрав имам за Марин Петров! Ама наситина специален! Само дето той ще каже, че това е западна пропаганда!
Мерси за поздрава. Много си прав - то си личи че е пропаганда от всякъде.

Да почнем от там, че има абсолютно лъжи. много ясно че АЕЦа има защита от нападение със самолет. Има военно поделение което е натоварено само и единствено със защита на централа от вражески нападения по въздух.

Някои картинки няма как да са от нашия АЕЦ. Или който е да е АЕЦ. Тия корозирали тръби, изпускащи пара - това е някъде другаде.

Самия начин по който се представя информацията: сравнението с Чернобил е крайно несъстоятелно. Тотално различни технологии. инсинуациите че всеки момент ще гръмне... инсинуации че се изпуска радиация в Дунава... инсинуации, че е имало стотици аварии. Това че репортажът започва с каруца и твърдението че България е изостанала държава. това е обективна журналистика?????!!!!!

в началото на 90 това беше стандартен подход на журналистите. дори и нашите се надпреварваха да показват колко лош е бил комунизма. идваха и чужди журналисти като тия убавци от Германия - и те постоянно търсеха какво лошо да снимат за току-що заминалия си комунизъм.

Журналистиката не се е променила и днеска. преди 5-6 години в селото на съпругата ми падна градушка. не беше нещо особено. ама щото нямаше други новини, журналистите се втурнаха да отразяват "бедствието". една съседка стана стана телевизионна звезда. дадоха я да казва, че не била виждала подобно нещо през целия си живот. после я питам защо говори такива глупости. тя ми каза, че й дали 20 лева, за да го каже. 

Един от най-близките ми приятели още от детските години е ядреноенергиен инженер. Целия му трудов стаж мина в контролната зала на блок 3 в Козлодуй. Ще му покажа видеото и после ще пиша какъв  неговия коментар.

Нека да отбележа че не съм някакъв заслепен комунист които не иска да признае за каквито и да е проблеми от онова време. проблеми имаше. Трудовата дисциплина в някои предприятия наистина беше зле. и оттам - и охраната на труда страдаше. мене това най-много ме дразнеше. за мене безопасността е много важна докато се трудиш. иначе както се казваше в един лозунг - цял живот мъртъв.

Но така представените неща за АЕЦ Козлодуй - абсурд!!!! това е най-тежката антикомунистическа пропаганда която съм виждал!

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3067 on: 31.05.2019, 22:34:07 »
Клип за извеждането от експлоатация на старите блокове

Изпратено от моят Moto C с помощта на Tapatalk

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3068 on: 03.06.2019, 10:56:03 »

Мерси за поздрава. Много си прав - то си личи че е пропаганда от всякъде.

Да почнем от там, че има абсолютно лъжи. много ясно че АЕЦа има защита от нападение със самолет. Има военно поделение което е натоварено само и единствено със защита на централа от вражески нападения по въздух.

Някои картинки няма как да са от нашия АЕЦ. Или който е да е АЕЦ. Тия корозирали тръби, изпускащи пара - това е някъде другаде.

Самия начин по който се представя информацията: сравнението с Чернобил е крайно несъстоятелно. Тотално различни технологии. инсинуациите че всеки момент ще гръмне... инсинуации че се изпуска радиация в Дунава... инсинуации, че е имало стотици аварии. Това че репортажът започва с каруца и твърдението че България е изостанала държава. това е обективна журналистика?????!!!!!

в началото на 90 това беше стандартен подход на журналистите. дори и нашите се надпреварваха да показват колко лош е бил комунизма. идваха и чужди журналисти като тия убавци от Германия - и те постоянно търсеха какво лошо да снимат за току-що заминалия си комунизъм.

Журналистиката не се е променила и днеска. преди 5-6 години в селото на съпругата ми падна градушка. не беше нещо особено. ама щото нямаше други новини, журналистите се втурнаха да отразяват "бедствието". една съседка стана стана телевизионна звезда. дадоха я да казва, че не била виждала подобно нещо през целия си живот. после я питам защо говори такива глупости. тя ми каза, че й дали 20 лева, за да го каже. 

Един от най-близките ми приятели още от детските години е ядреноенергиен инженер. Целия му трудов стаж мина в контролната зала на блок 3 в Козлодуй. Ще му покажа видеото и после ще пиша какъв  неговия коментар.

Нека да отбележа че не съм някакъв заслепен комунист които не иска да признае за каквито и да е проблеми от онова време. проблеми имаше. Трудовата дисциплина в някои предприятия наистина беше зле. и оттам - и охраната на труда страдаше. мене това най-много ме дразнеше. за мене безопасността е много важна докато се трудиш. иначе както се казваше в един лозунг - цял живот мъртъв.

Но така представените неща за АЕЦ Козлодуй - абсурд!!!! това е най-тежката антикомунистическа пропаганда която съм виждал!

Използването на ПВО би могло да свали самолет, както е дадения пример, но не дава 100% гаранции, че не допуска нищо да падне върху централата.
Т.е. са възможни следните хипотези:
- сваленият самолет да падне върху централа;
- някаква ракета да падне отгоре, която пво трудно може да я свали.
Т.е. варианта нещо да падне и да предизивка щети трябва да се разиграва и то най-вече в аспекта - как охлаждаме реактора аварийно.

За тръбите - не съм сигурен дали не ти се иска повече да не са били наистина от АЕЦ Козлодуй, и дали не са били наистина от 2-ри блок. Нека да погледнем в Wikipedia:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%95%D0%A6_%E2%80%9E%D0%9A%D0%BE%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%B9%E2%80%9C
От 1991 година общата инсталирана мощност на шестте енергоблока е 3760 MW. Централата разполага с шест ядрени реактора – четири с мощност по 440 MW и два с мощност 1000 MW, осигуряващи около 46% от необходимата електроенергия на България.

Мисия OSART на МААЕ в блокове 1 – 4 през юни 1991 г. открива много оперативни проблеми, включително:

липса на култура на безопасност
    заплаха за трудовата безопасност
    слаба радиационна защита
    липса на структурирано обучение на операторите
    непълни оперативни процедури [6]

Аз очаквам да направиш своеобразно интервю с твоя познат, който е работил там и да го разкажеш.

П.С. Марине, много ми е интересно, дали си гледал нашумелият филм "Чернобил" на HBO, чийто последен епизод (пети) ще излезе утре? Ако си го гледал какво мислиш за него?

P.S2. От доста време съм убеден, че изхождайки от факта, че имаме закупен ВВЕР блок за АЕЦ Белене, който е платен, е съвсем редно да бъде монтиран на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Както се вижда мястото разполага с изградена инфраструктура за поемане на 4*440 MW = 1760MW, почвата около старите блокове така или иначе не е подходяща за никаква земеделска или гражданска дейност и отчитайки от клипа за извежданетго от експолатация какви за отпадъците е съвсем редно да не се отравя земята край Белене наново и да се дублира 100% всичко , което така или иначе го има в Козлодуй.
« Last Edit: 03.06.2019, 11:17:37 by ooleg »

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3069 on: 03.06.2019, 14:22:44 »
В Чернобил е имало конструктивно негоден реактор РБМК, който е бил обречен да избухне - Ленинград 1975г. и Игналина 1983г. се разминават благополучно със сравнително малко радиоактивно замърсяване, но при тази конструкция на  реактора е била неизбежна тежка авария. :rolleyes: Недопустимо е повишението на температурата и/или сработването на защитата да води до сериозно увеличение на мощността. При ВВЕР повишаването на температурата води до влошаване на забавянето на неутроните поради изпарението на водата, увеличената концентрация на борната киселина довежда до по-силно поглъщане и оттам мощността намалява и се стига до самоизключване. :rolleyes: Единственият риск е при неизправно охлаждане температурата на реактора да се повиши, да се разтопят горивните елементи и силно прегрятата пара да реагира с циркония с отделяне на водород и последващ взрив. :rolleyes:

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3070 on: 03.06.2019, 15:00:32 »
В Чернобил е имало конструктивно негоден реактор РБМК, който е бил обречен да избухне - Ленинград 1975г. и Игналина 1983г. се разминават благополучно със сравнително малко радиоактивно замърсяване, но при тази конструкция на  реактора е била неизбежна тежка авария. :rolleyes: Недопустимо е повишението на температурата и/или сработването на защитата да води до сериозно увеличение на мощността. При ВВЕР повишаването на температурата води до влошаване на забавянето на неутроните поради изпарението на водата, увеличената концентрация на борната киселина довежда до по-силно поглъщане и оттам мощността намалява и се стига до самоизключване. :rolleyes: Единственият риск е при неизправно охлаждане температурата на реактора да се повиши, да се разтопят горивните елементи и силно прегрятата пара да реагира с циркония с отделяне на водород и последващ взрив. :rolleyes:

Така е. Явно към 1991-ва година най-слабият елемент в Козлодуй е бил човешкият фактор. Т.е. липсата на мотивиран персонал, който да е добре екипиран, обезпечен с най-съвременна техника. Т.е. е бил отражение на онези години. В Чернобил явно е било по-зле или поне при 4-ти блок.
Доколкото се разбира от филма, проблемът е бил, че положителния температурен коефициент е бил известен, но скрит и по тази причина непознат за редовия оператор.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3071 on: 03.06.2019, 15:48:59 »
Човешкия фактор е бил приблизително на едно ниво, ако не броим алкохолната подготовка - АЕЦ Чернобил е признат дългогодишен лидер в тази област в СССР. :rolleyes: Проблемът с положителния температурен коефициент е бил известен на проектантите още 1975г. след доклад на директора на Ленинградска АЕЦ, но не е направен анализ и дори не е описан в регламента за експлоатация. Персоналът има сериозна грешка - опит да изведе реактора от йодна яма със срив на мощността поради силно поглъщане на неутроните от краткоживеещи изотопи вместо да го спре, но това не е било забранено от регламента а и дори при опит за изключване не е било невъзможно да се развие същият сценарий - да започне неуправляем ръст на мощността от 30 MW вместо 200 с аналогични резултати. При ВВЕР подобни действия могат да доведат само до спиране на реактора, нищо по-сериозно. :rolleyes:

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3072 on: 04.06.2019, 23:38:21 »
Много силен е 5 епизод на филма. Току-що го гледах. Мисля, че е най-добрият епизод с първия...

Изпратено от моят Moto C с помощта на Tapatalk

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3073 on: 13.06.2019, 20:42:54 »
Значи за ядрена енергетика мога да говоря много. Това ми е бил най-големия интерес още от юношеските ми времена. С двамата ми най-добри приятели бяхме запалени по темата още от 9-10 клас. Искахме и тримата да влезем да учим ядрена енергетика в МЕИ. Ама мене не ме приеха по технически причини. По онова време кандидатите минаваха много строги проверки и само одобрените от службите ги приемаха в тази специалност. И образованието по тази специалност е било най-стриктното изобщо из целия институт. И излизаха напълно подготвени и проверени специалисти.

Разбрал съм се с тези двама приятели да се съберем на по ракия и да гледам този "документален" филм за АЕЦ Козлодуй. И да го анализираме и коментираме. После ще ви разкажа какво са казали специалистите. Аз съм любител на тема ядрена физика и ядрена енергетика, ама моите приятели са специалисти и целия си трудов живот са изкарали в тази сфера.

Може и да гледаме някои епизод от този сериал Чернобил. Обаче аз още от сега съм скептичен. Как така американците ще правят филм за събитие, което няма нищо общо с тяхната история. И събитие което много лесно може да се използва за пропаганда? Как може да са обективни?????? Но ще го гледаме и ще видим.

Доста грешна представа. Да, РБМК са имали конструктивен недостатък. Но аварията се е случила заради човешка грешка! Ако операторите са изпълнявали инструкциите които са им били дадени - нямаше да стане авария!!!!

Персоналът има сериозна грешка - опит да изведе реактора от йодна яма със срив на мощността поради силно поглъщане на неутроните от краткоживеещи изотопи вместо да го спре, но това не е било забранено от регламента
Тук много грешиш!!! забранено е било!!! Правилната процедура е постепенно повишаване на мощността в рамките на най-малко 24 часа. И операторите не са спазили тази процедура!!!! Те са виновни!!!!

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3074 on: 13.06.2019, 23:33:59 »
Маринеее, стига бъди предупреден, че при казваш глупости!
Филмът е американо-британски. И няма причина да не правят филм за каквото си искат. Щото тогава ти как ще правиш филми за Османско време по тая логика трябва Ердоган само!
Ами за Рим само Италия и Ватикана.
Филмът е страхотен!

Руснаците по твоята логика имат ли право да правят филм, като е било по времето на СССР в УССР?
А да правят ядрени бомби като са ги измислили американците?
От филма се разбира в 5 епизод причината! За да вземат партийните награди за предсрочно пускане на реактора не изпълняват тестовете. Решават да ги правят тайно по-късно по време на работата на реактора.
Обаче като е тайно не им осигуряват възможност, защото им трябва ток. По тази причина решават през нощта.
По тази причина и нарушават правилата и не изчакват 24 часа да излезе от ямата.
Няма как да обясни Дятлов извън шефовете си какво прави с реактора.
По тази причина и изваждат прътите на 100%. Обаче заради положителния коефициент на реактивност се вдига мощността и почва да изгаря натрупания ксенон, което вдига мощността и изгаря още ксенон и т. н.
И когато виждат, че ще го стопят натискат бутона, който пуска всички пръти долу. Обаче водата е под налягане и висока температура и е изпарена и не дава възможност на прътите да паднат. Но понеже върховете са им графитени за по-евтино те си ги забучват в ядрото и пречиняват още по-голямо забавяне на неутроните и взривяват прегрелия реактор.
И да - човешки грешки са виновни, обаче са цяла верига грешки на най-различни хора и места и през различни години.
Във всеки случай искам да питам някой разполага ли с конкретни числа от измервания през периода 26.04.1986 до   1 месец по-късно за България?
Аз числа не съм виждал.
Имаше един клип с карта на облакът над Европа, от който се вижда, че първото пренасяне на Чернобилска радиация е започнало на 2 май в 0 часа от Варна, а пикът е бил 4,5,6 май с най-високите дози като се е движил от изток на запад и се задържа около София по-дълго., отколкото над Варна.
Един твърдеше, че бил военен тогава и било няма нищо 'само' 20-30 мк. сиверта на час. Обаче от форум не вярвам на непознат, че е мерил и ба превръщания та му от рентгени в микросиверти.
Щото ако е наистина вярно, би се, стреснал от 20-30 доста. Това е око 2-3 превишение на пределната дневна доза за работещите с радиация и то при почти авариен режим. По принцип 6-7 микросиверти не бива да минаваш като предел, а естествения фон е 0.2-0 3 мк. сиверта.
Затова питам някой има ли числа, които да са реални и верни?

Изпратено от моят DRA-L21 с помощта на Tapatalk
« Last Edit: 13.06.2019, 23:57:20 by ooleg »

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3075 on: 14.06.2019, 11:35:16 »
И да бяха изчакали реакторът да излезе от ямата пак можеше да се стигне до взрив при последващо нарастване на мощността или при задействане на аварийната защита. :rolleyes: Реактор с такива конструктивни недостатъци е бомба със закъснител и след няколко сравнително малки аварии неизбежно се стига до голяма. :rolleyes: Неслучайно след Чернобил се извършва модернизация на всички работещи РБМК в кратки срокове за отстраняване на конструктивните недостатъци, ако само персоналът беше виновен нямаше да има спешна модернизация, програма за модернизация е била предложена още след първата авария 1975г. :rolleyes:
« Last Edit: 14.06.2019, 11:36:56 by V.Peichev »

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3076 on: 14.06.2019, 11:48:48 »
Както се вижда от форума, много обичам да си "дрънкам" по различни теми , обаче много обичам и при дрънкането да има намесене числа и точни измервания.
В тази връзка и темата с АЕЦ Ленин в Чернобил намерих един доклад изготвен от двама души от "Националния център по радиобиология и радиоактивна защита" относно въпросната авария. С цел да не се загуби го прикачам към поста.
На английски е и тепърва ще го прегледам по-подробно, но може и вие да го гледате, анализирате и да споделяте.
Прави ми впечатление, че различни части от страната са били с различна сила облъчение.
Най-силно : Стара Загора, Кърджали и населени места на 800 м. надморска височина.
Силно: Ямбол
Средно: София и страната, Перник, Русе, Силистра, Шумен, Хасково, Разград, Пазарджик, Видин, Търговише, Габрово, Сливен
Ниско: Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Плевен, Толбухин, Кюстендил, Ловеч, Михайловград и Пловдив
Много ниско:  Враца

Преди да го намеря писах и емейл до АЯР да ми предоставят данни от измервания за периода 26.04.1986-31.05.1986 г.

Това, което ме интересува е да спрем да ползваме епитети и заклинания и да измерим приблизително точно дейността на БКП и КПСС върху населението на НРБ.
« Last Edit: 14.06.2019, 11:58:41 by ooleg »

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3077 on: 14.06.2019, 11:51:03 »
И да бяха изчакали реакторът да излезе от ямата пак можеше да се стигне до взрив при последващо нарастване на мощността или при задействане на аварийната защита. :rolleyes: Реактор с такива конструктивни недостатъци е бомба със закъснител и след няколко сравнително малки аварии неизбежно се стига до голяма. :rolleyes: Неслучайно след Чернобил се извършва модернизация на всички работещи РБМК в кратки срокове за отстраняване на конструктивните недостатъци, ако само персоналът беше виновен нямаше да има спешна модернизация, програма за модернизация е била предложена още след първата авария 1975г. :rolleyes:

Ако бяха изчакали ямата да изчезне нямаше да го взривят тогава със сигурност щото нямаше да вадят прътите на 100%. А дали някой друг на територията на сегашна Русия, Литва, Украйна и кога би го направил?.... Вероятно!....

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3078 on: 18.06.2019, 14:26:17 »
Марине,
ти много си бил навътре с властта по онова време и имаш много информация.
В тоя ред на мисли колко е била в пиковите дни радиацията в София и другите градове? Запознат ли си?
В смисъл какво ти е мнението за самата авария в Чернобил и България?
« Last Edit: 18.06.2019, 15:57:36 by ooleg »

Online ooleg

• View Profile
« Reply #3079 on: 04.07.2019, 13:57:16 »
Знаете, че имат ембарго върху вноса на западна техника...
Какво ембарго? Тогава защо в Москва си имат Песа и Алстом?
Защото са сглобени в Русия  ;) А и дефакто Алстом нямат, имат един тестов прототип. Точно преди налагането на тези ограничения успяха да внесат стотина Мерцедеси Конекто в Москва, след това няма вносна техника никъде, освен от Беларус или Украйна, с които са в тесен икономически съюз.
Това за тесния иконимически съюз с Украйна мина и замина след анексията на Крим и окупирането на Източна Украйна.
Иначе съм съгласен, че вредите за Украинската икономика от тези тесни икономически връзки с Русия в миналото са видими и налични за Украйна и до днес.
Един малко известен факт например от миналото е, че станцията "МИР" става необитаема след удар в нея от руснаците, които се опитват да заменят украинска техника с тяхна такава руска.
« Last Edit: 04.07.2019, 14:00:05 by ooleg »